Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η διάθεση του νέου Raspberry Pi 3 Model B+


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, nectons είπε

Έστω ότι συμφωνώ με όσα γράφεις.. το γεγονός ότι βγάζει νέα μοντέλα φεύγει από το φτηνό και θα καταλήξει και αυτό να κοστίζει πολλά χρήματα για αυτά που προσφέρει. Εντάξει η κοινότητα που έχει από πίσω είναι μεγάλη δεν λέω αλλά για πόσο?

νέα μοντέλα δεν βγάζει κάθε λίγο και λιγάκι 

επίσης νέο μοντέλο αυτό (βασικά αναβάθμιση) έχει την ίδια τιμή με το προηγούμενο 

το θα και αν καταλήξει να κοστίζει πολλά για αυτά που προσφέρει (αφού δεν ξέρεις τι προσφέρει πως το κοστολογείς ;; ) θα δείξει (όπως το ίδιο ισχύει με όλα  π.χ. το κινητό σου) 

λύσεις καλύτερες (hardware) υπάρχουν πολλές και υπάρχουν και φθηνότερες αλλά χωρίς την κατάλληλη υποστήριξη 

για 12.321421 χρόνια , τι απορία είναι αυτή ; για πόσα χρόνια έχει υποστήριξη ο υπολογιστής σου ; το κινητό σου ; πως το ορίζεις αυτό ; 

δεν μιλάμε για υποστήριξη απλά της εταιρίας που το βγάζει 

 

υ.γ. το pi 1 που έχω είναι 4 ετών

Επεξ/σία από kodorevi8ulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, nectons είπε

Έστω ότι συμφωνώ με όσα γράφεις.. το γεγονός ότι βγάζει νέα μοντέλα φεύγει από το φτηνό και θα καταλήξει και αυτό να κοστίζει πολλά χρήματα για αυτά που προσφέρει. Εντάξει η κοινότητα που έχει από πίσω είναι μεγάλη δεν λέω αλλά για πόσο?

Εσύ δεν έλεγες πριν για την εξέλιξη του ανθρώπου; Αυτά δηλαδή να μην αναβαθμίζονται;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες μην σπαταλάτε άλλο τον σίελό σας. ;)
Ο φίλος nectons προφανώς και δε θα κατανοήσει ή αποδεχθεί τις δυνατότητες που προσφέρουν τα Raspberry Pi ή πολύ απλά είναι σε μία τεράστια άρνηση της πραγματικότητας. :)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, nectons είπε

Ακριβώς. Και αγοράζοντας όλα τα έξτρα που θέλει για να κάνει εκείνο και το άλλο καταλήγεις να έχεις πληρώσει περισσότερα χρήματα στο τέλος. Οι περισσότεροι το αγοράζουν για μια χρήση που έχουν στο μυαλό τους και χαίρονται που κάνει και άλλα πράγματα που δεν θα το εκμεταλλευτούν ποτέ.

Υπάρχουν δε λέω και οι ανήσυχοι που θέλουν να πειραματίζονται. Εκεί είναι καθαρά χόμπι  αλλά μόνο χόμπι. 

Δεν καταλαβαίνω πια που ακριβώς είναι η ένσταση σου. Είναι ότι είσαι  κατά τις συγκεκριμένης εταιρίας που παράγει το pi και τις τακτικές που ακολουθεί για να βγάλει πολλά μοντέλα του ίδιου προϊόντος και να βγάλει όσο περισσότερα χρήματα γίνεται; Είναι στο ότι για τις χρήσεις που το αγοράζει κανείς υπάρχουν καλύτερες επιλογές αν δώσει κανείς περισσότερα χρήματα; Είναι στο ότι δεν είναι plug and play για κάθε χρήση που το θέλει ο καθένας και θέλει ψάξιμο και ώρα; Είναι ότι τα κάνει όλα κάτω του μετρίου; Είναι ότι αν κάνει μόνο ένα πράγμα δεν υπάρχει τρόπος να εκμεταλλευτείς ότι μπορεί να κάνει και άλλα ; Είναι ότι έχει γίνει μόδα η χρήση του και από άτομα που δεν ενδιαφέρονται για όλες τις δυνατότητές του και το επέλεξαν για να κάνουν μία δουλεία;

Νομίζω είναι σχετικά προφανές ότι δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι το προϊόν και σε τι στοχεύει. Προφανώς για κάθε δυνατή χρήση του υπάρχει αντιπαράδειγμα καλύτερου, διότι σου παρέχει την δυνατότητα να το χρησιμοποιήσεις για ότι είσαι διατεθειμένος να προσπαθήσεις. Σκέψου ότι μόνο σε αυτό το νήμα (άρθρο;) έχει γίνει λόγος για χρήση μίας και μόνο συσκευής κόστους 40Ε για:

  •  Χρήση ως απλό pc
  • ftp server
  • media server (plex)
  • Always-on torrent box (που παρεμπιπτόντως έχει πολύ διαδεδομένη χρήση)
  • Server
  • Τηλεφωνικό κέντρο (αν και παραδέχομαι ότι δεν ξέρω για τι ακριβώς μιλάμε εδώ ...)
  • Smart Light controller/ smart home controller
  • pi - hole (φίλτρο για διαφημήσεις)
  • Εφαρμογή ως κέντρο ελέγχου για συστήματα θέρμανσης (pellet heater)
  • Εφαρμογές για "χόμπι" (πράγμα που δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς μείον) με χρήση και και άλλων αντικειμένων με κόστος [arcade machine, drone, weather station,media player για αυτοκίνητο]
  • Εργαλείο εκμάθησής προγραμματισμού με πιο χειροπιαστά αποτελέσματα (αν και εδώ είμαστε στα όρια για χρήσεις που ίσως κατι σαν το arduino να είναι καλύτερο)

Και υπάρχουν πολλές άλλες εφαρμογές που δεν έχουν αναφερθεί. Το ότι εσύ δεν το θεωρείς ικανό να κάνει κάτι που θέλεις ίσως έχει να κάνει με το πόσο χρόνο θέλεις να διαθέσεις για να μάθεις κάτι καινούριο, τι χρήσεις και εφαρμογές σε ενδιαφέρουν και το εάν και κατά πόσο σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με την τεχνολογία αυτή καθ' αυτή και όχι μόνο με την χρήση και την κατανάλωσή της.

Επεξ/σία από PerfectParanoia
  • Like 2
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, PerfectParanoia είπε

Δεν καταλαβαίνω πια που ακριβώς είναι η ένσταση σου. Είναι ότι είσαι  κατά τις συγκεκριμένης εταιρίας που παράγει το pi και τις τακτικές που ακολουθεί για να βγάλει πολλά μοντέλα του ίδιου προϊόντος και να βγάλει όσο περισσότερα χρήματα γίνεται; Είναι στο ότι για τις χρήσεις που το αγοράζει κανείς υπάρχουν καλύτερες επιλογές αν δώσει κανείς περισσότερα χρήματα; Είναι στο ότι δεν είναι plug and play για κάθε χρήση που το θέλει ο καθένας και θέλει ψάξιμο και ώρα; Είναι ότι τα κάνει όλα κάτω του μετρίου; Είναι ότι αν κάνει μόνο ένα πράγμα δεν υπάρχει τρόπος να εκμεταλλευτείς ότι μπορεί να κάνει και άλλα ; Είναι ότι έχει γίνει μόδα η χρήση του και από άτομα που δεν ενδιαφέρονται για όλες τις δυνατότητές του και το επέλεξαν για να κάνουν μία δουλεία;

Νομίζω είναι σχετικά προφανές ότι δεν έχεις καταλάβει τι ακριβώς είναι το προϊόν και σε τι στοχεύει. Προφανώς για κάθε δυνατή χρήση του υπάρχει αντιπαράδειγμα καλύτερου, διότι σου παρέχει την δυνατότητα να το χρησιμοποιήσεις για ότι είσαι διατεθειμένος να προσπαθήσεις. Σκέψου ότι μόνο σε αυτό το νήμα (άρθρο;) έχει γίνει λόγος για χρήση μίας και μόνο συσκευής κόστους 40Ε για:

  •  Χρήση ως απλό pc
  • ftp server
  • media server (plex)
  • Always-on torrent box (που παρεμπιπτόντως έχει πολύ διαδεδομένη χρήση)
  • Server
  • Τηλεφωνικό κέντρο (αν και παραδέχομαι ότι δεν ξέρω για τι ακριβώς μιλάμε εδώ ...)
  • Smart Light controller/ smart home controller
  • pi - hole (φίλτρο για διαφημήσεις)
  • Εφαρμογή ως κέντρο ελέγχου για συστήματα θέρμανσης (pellet heater)
  • Εφαρμογές για "χόμπι" (πράγμα που δεν καταλαβαίνω γιατί το θεωρείς μείον) με χρήση και και άλλων αντικειμένων με κόστος [arcade machine, drone, weather station,media player για αυτοκίνητο]
  • Εργαλείο εκμάθησής προγραμματισμού με πιο χειροπιαστά αποτελέσματα (αν και εδώ είμαστε στα όρια για χρήσεις που ίσως κατι σαν το arduino να είναι καλύτερο)

Και υπάρχουν πολλές άλλες εφαρμογές που δεν έχουν αναφερθεί. Το ότι εσύ δεν το θεωρείς ικανό να κάνει κάτι που θέλεις ίσως έχει να κάνει με το πόσο χρόνο θέλεις να διαθέσεις για να μάθεις κάτι καινούριο, τι χρήσεις και εφαρμογές σε ενδιαφέρουν και το εάν και κατά πόσο σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με την τεχνολογία αυτή καθ' αυτή και όχι μόνο με την χρήση και την κατανάλωσή της.

  • Δηλαδή? Παίρνει Windows 10 Professional? Η τέλος πάντων όταν λες "απλό" PC τι εννοείς? Γιατί απλό PC είναι και ένα απλό calc που κάνει πράξεις μαθηματικές.
  • Δεν υπάρχει δικτυακή συσκευή που να μην έχει αυτή την δυνατότητα εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
  • Media server? Δηλαδή κάνει render περιεχόμενο και το στριμάρει σε κάποια συσκευή στο δίκτυο η απλά στριμάρι τα δεδομένα και αποκωδικοποιούντε από την συσκευή στο δίκτυο? Θάθελε πολύ το πρώτο έστω και σε ανάλυση 720p αλλά δεν το νόμίζω ότι μπορεί να το κάνει... έστω σωστά σε 720p γιατί θα γελάσω αν μου πεις 1080p.
  • Allways on? Δηλαδή? Ακόμη και όταν το κλείνεις παραμένει ανοικτό?
  • Σέρβερ? Τι σέρβερ? Με τι λογισμικό και ποιες δυνατότητες? :Έχεις ιδέα τι σημαίνει σέρβερ ακριβώς?
  • Ούτε εγώ. Αλλά και δεν πιστεύω εκτός του δημιουργού τι ακριβώς ...
  • Όταν λέμε smart τι εννοούμε? Ποιο engine χρησιμοποιεί? Alexa? Google? Cortana? Siri? Αν χρησιμοποιεί κάτι από αυτά μάλλον έχει ενδιαφέρον. Αν μιλάς για χρονοδιακόπτη εδώ δεν μιλάμε για smart αλλά άλλες εποχές για ρομαντικούς... τικι τικι?
  • Pi-Hole? Γιατί να κόβει αυτό τις διαφημίσεις? Από ποια συσκευή? Και αναρωτιέμαι τι άλλο κόβει μαζί με αυτές?
  • Για εξήγησε τι ακριβώς για το pellet heater με λεπτομέρεια?
  • Εφαρμογές για χόμπι εφόσον στο τέλος σου κοστίσει περισσότερο από την ίδια την συσκευή που πας να παντρέψεις?
  • Εργαλείο εκμάθησης προγραμματισμού? Δηλαδή? Για ανάλυσε το και αυτό.
  • Κοίταξε φίλε μου. Το "πολλές" άλλες εφαρμογές είναι πάντα σχετικό. Η πράξη είναι όλο το θέμα.
     

Θα συμφωνήσω ΜΟΝΟΝ ΣΕ ΕΝΑ. Είναι ένα χόμπι και τίποτε άλλο. Ούτε τεχνολογία είναι ούτε τίποτε. Όποιος έχει όρεξη χρόνο για χάσιμο και ψάξιμο ΝΑΙ είναι απλά άλλο ένα χόμπι.

Και όχι... εμένα δεν με εξιτάρει καθόλου.

  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι είναι τεχνολογία, ναι μπορεί να πάρει embedded linux, ναι λόγω GPIO μπορείς να κάνεις πάρα μα πάρα πολλά πράγματα (βλ. IoT) και επιτέλους ας μάθουμε τη διαφορά του "ποιο" από το "πιο"...

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Kuzu είπε

Εσύ δεν έλεγες πριν για την εξέλιξη του ανθρώπου; Αυτά δηλαδή να μην αναβαθμίζονται;

Μα υποτίθεται ότι είναι απλά ένα εργαλείο εκμάθησης όπου μαθαίνεις "οικονομικά" να φτιάχνεις δάφορα πράγματα... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ η εξέλιξη σε αυτό το πράγμα μου λες?

1 ώρα πριν, rafa1919 είπε

Παίδες μην σπαταλάτε άλλο τον σίελό σας. ;)
Ο φίλος nectons προφανώς και δε θα κατανοήσει ή αποδεχθεί τις δυνατότητες που προσφέρουν τα Raspberry Pi ή πολύ απλά είναι σε μία τεράστια άρνηση της πραγματικότητας. :)

Ποιος σπαταλάει ρεύμα θες να πεις και χρόνο (που σήμερα είχα άπλετο λόγο αναδουλειάς) ... ποιος είναι αυτός άστο καλύτερα... Το τι μπορώ να κατανοήσω αυτή είναι επίσης μια άλλη ιστορία. Δυστυχώς έχει να κάνει με πολλούς τομείς που δεν μπορώ να στο εξηγήσω εδώ. Δεν αρνούμαι ΚΑΜΙΑ πραγματικότητα και είμαι λάτρης της τεχνολογίας. Αυτό το σκ@τό δεν είναι τεχνολογία. Είναι απλά κάποιοι χασομέρηδες που είχαν μια καλή επιχειρηματική ιδέα, την υλοποίησαν έφτιαξαν μια πετυχημένη κοινότητα και κονομάνε λεφτά. Αυτό δεν είναι κακό. 

Κακό είναι να χαίρεται κάποιος που έφτιαξε κάτι με αυτή τη βλακεία και να χαίρεται λες και είναι εφευρέτης... Δηλαδή μιλάμε για τεράστιο φιάσκο..

Κατάλαβες? 

Μπα...

...

3 λεπτά πριν, Dr.Fuzzy είπε

Ναι είναι τεχνολογία, ναι μπορεί να πάρει embedded linux, ναι λόγω GPIO μπορείς να κάνεις πάρα μα πάρα πολλά πράγματα (βλ. IoT) και επιτέλους ας μάθουμε τι διαφορά του "ποιο" από το "πιο"...

Μπα... έλα παίρνει embedded linux? Το ένα φιάσκο συναντά το άλλο. Το πάρα πολλά πράγματα ακόμη κανείς δεν μου έχει εξηγήσει... Παίζει σύγχρονη τεχνολογία σε αυτό το πραματάκι? Δεν παίζει.. οπότε? Σας βαρέθηκα... :D

Επεξ/σία από nectons
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, nectons είπε

Επειδή κάνω και εγώ συλλογή με 4Κ ταινίες... 70gb  Μάλλον υπερβάλεις κάπως.  Η μεγαλύτερη που κατέβασα ποτέ είναι το interstellar hevc hdr στα 65gb. Αλλά όπως και να έχει με άλλο μηχάνημα σιντάρεις με άλλο κατεβάζεις με άλλο παίζεις... ενώ με ένα μηχάνημα αξίας 300 ευρώ συνολικά μπορείς να τα κάνεις όλα με ίδια σχεδόν κατανάλωση πολύ ποιο σωστά και εύκολα και με λίγο ψάξιμο έχεις και αυτοματισμούς και όλα και σε τελική ανάλυση με ποιο όμορφη εμφάνιση και πρακτικότητα... αυτό το πραματάκι θέλει κουτιά τροφοδοτικά εξωτερικά, κολητήρια πειράματα κλπ κλπ για να καταφέρεις κάτι το οποίο μπορεί να γίνει πανεύκολα και πολύ ποιο γρήγορα με έναν κανονικό υπολογιστή... έστω και λίγο ποιο ακριβά... 

τι να πω... δεν με πείθει με τίποτε... ίσως να είμαι μόνο εγώ...

H αλήθεια είναι ότι τώρα που το κοιτάω στο torrentday η μεγαλύτερη 4Κ που βρίσκω είναι το Fury sta 114GB και μετά Watchmen (2009) με μεγεθος 77GB. Ε και μετά σιγά σιγά πεφτουν μεχρι γύρω στα 50GB. Υπάρχουν βέβαια και με 10GB.

 

Προσωπικά πήρα ενα pi2 πριν από χρόνια (όταν είχε βγεί) για να το δοκιμάσω σαν media player. Είχα δοκιμάσει και android sticks αλλα το pi με βόλεψε περισσότερο μιας και το openelec που του περασα χειριζόταν από το remote της TV. Πιο απλό. Μνήμες είχα ενα σωρό, τροφοδοσία από την usb της TV, μια θηκη των 5€, λίγος χρόνος και ήταν ετοιμο. Παίζει τα παντα υποδειγματικά εδώ και χρόνια κρυμμενο πίσω από την TV.

 

Επίσης εχω ενα pi3 που τώρα το εχω για rasplex στην κρεβατοκαμαρα αλλα είχε αγοραστεί για να πειραματίζομαι οταν βρίσκω χρόνο. Εχω δοκιμάσει για καμποσο καιρό το rasbian και ubuntu για βασική χρήση (λόγω ελλειψης pc) και επίσης για λίγο καιρό το είχα για retro gaming machine. Τέλος για περίπου 3 μήνες του είχα συνδεσει μια webcam που είχα ήδη και το αποτελεσμα ήταν μία αρκετά καλή IPcam. H χρήση θα γινόταν σε εσωτερικό χώρο οποτε με καλυπτε σαν λύση και τα υλικά τα είχα ήδη. Εστελνε την εικόνα στο server μου όπου και γινόταν η καταγραφή. Μία καρτα αλλαζεις και αλλαζει και η λειτουργία του. Αυτό για εμενα αξίζει πολλά.

 

Το νέο δεν θα το πάρω γιατί για την χρήση που το θέλω δεν προσφέρει κατι παραπάνω.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nvel είπε

 το raspberry και οι πολλοί κλώνοι του σχεδιάστηκαν ως εκπαιδευτικές πλατφόρμες για να εισαχθεί κάποιος στην πληροφορική και στους αυτοματισμούς φθηνά, δεν προορίζονται για media players, desktop computer, minining machines, torrent downloader και ότι άλλο σκεφτεί κάποιος να τα κάνει οπότε και τα σχόλια ότι δεν είναι καλά σε άσχετες χρήσεις είναι άκυρα

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ... γιατί είχα αρχίσει να αισθάνομαι προβληματικός. ΑΚΡΙΒΩΣ φίλε μου πολύ σωστά τα λες. Δεν κάνει για ΤΙΠΟΤΕ παρά μόνον για εκπαίδευση χόμπι και ΙΣΩΣ χαβαλέ... τίποτε άλλο.

2 ώρες πριν, Fil_X είπε

Εσυ δλδ τι περιμένεις από το pi να κάνει για να ξεπεράσει το όριο της υπεροψίας σου?

Δεν με κατάλαβες... έκανα την ερώτηση για να σου πω ότι μόνο για τέτοιες χρήσεις κάνει... Χόμπι κατασκευές αμφιβόλου τελικής λειτουργίας και τέλος... 

5 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

H αλήθεια είναι ότι τώρα που το κοιτάω στο torrentday η μεγαλύτερη 4Κ που βρίσκω είναι το Fury sta 114GB και μετά Watchmen (2009) με μεγεθος 77GB. Ε και μετά συγά σιγά πεφτουν μεχρι γύρω στα 50GB. Υπάρχουν βέβαια και με 10GB.

Προσωπικά πήρα ενα pi2 πριν από χρόνια (όταν είχε βγεί) για αν δοκιμάσω για media player. Είχα δοκιμάσει και android sticks αλλα το pi με βόλεψε περισσότερο μιας και το openelec που του περασα χειριζόταν από το remote της TV. Πιο απλό. Μνήμες είχα ενα σωρό, τροφοδοσία από την usb της TV, μια θηκη των 5€, λίγος χρόνος και ήταν ετοιμο. Παίζει τα παντα υποδειγματικά εδώ και χρόνια κρυμμενο πίσω από την TV.

Επίσης εχω ενα pi3 που τώρα το εχω για rasplex στην κρεβατοκαμαρα αλλα είχε αγοραστεί για να πειραματίζομαι οταν βρίσκω χρόνο. Εχω δοκιμάσει για καμποσο καιρό το rasbian και ubuntu για βασική χρήση (λόγω ελλειψης pc) και επίσης για λίγο καιρό το είχα για retro gaming machine. Τέλος για περίπου 3 μήνες του είχα συνδεσει μια webcam που είχα ήδη και το αποτελεσμα ήταν μία αρκετά καλή IPcam. H χρήση θα γινόταν σε εσωτερικό χώρο οποτε με καλυπτε σαν λύση και τα υλικά τα είχα ήδη. Εστελνε την εικόνα στο server μου όπου και γινόταν η καταγραφή.Μία καρτα αλλαζεις και αλλαζει και η λειτουργεία του.

Το νέο δεν θα το πάρω γιατί για την χρήση που το θέλω δεν προσφέρει κατι παραπάνω.

Δηλαδή παίρνεις ένα pi για κάθε συσκευή που θέλεις να εξομοιώσεις.. αυτό λες... μου αρέσει που το παίρνουν όλοι γιατί κάνει τα πάντα... :D:D :D :D

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, nectons said:

Μα υποτίθεται ότι είναι απλά ένα εργαλείο εκμάθησης όπου μαθαίνεις "οικονομικά" να φτιάχνεις δάφορα πράγματα... ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ η εξέλιξη σε αυτό το πράγμα μου λες?

Ποιος σπαταλάει ρεύμα θες να πεις και χρόνο (που σήμερα είχα άπλετο λόγο αναδουλειάς) ... ποιος είναι αυτός άστο καλύτερα... Το τι μπορώ να κατανοήσω αυτή είναι επίσης μια άλλη ιστορία. Δυστυχώς έχει να κάνει με πολλούς τομείς που δεν μπορώ να στο εξηγήσω εδώ. Δεν αρνούμαι ΚΑΜΙΑ πραγματικότητα και είμαι λάτρης της τεχνολογίας. Αυτό το σκ@τό δεν είναι τεχνολογία. Είναι απλά κάποιοι χασομέρηδες που είχαν μια καλή επιχειρηματική ιδέα, την υλοποίησαν έφτιαξαν μια πετυχημένη κοινότητα και κονομάνε λεφτά. Αυτό δεν είναι κακό. 

Κακό είναι να χαίρεται κάποιος που έφτιαξε κάτι με αυτή τη βλακεία και να χαίρεται λες και είναι εφευρέτης... Δηλαδή μιλάμε για τεράστιο φιάσκο..

Κατάλαβες? 

Μπα...

...

Μπα... έλα παίρνει embedded linux? Το ένα φιάσκο συναντά το άλλο. Το πάρα πολλά πράγματα ακόμη κανείς δεν μου έχει εξηγήσει... Παίζει σύγχρονη τεχνολογία σε αυτό το πραματάκι? Δεν παίζει.. οπότε? Σας βαρέθηκα... :D

Ναι embedded linux, έχεις ιδέα;

Κοίτα φιλικά, δεν είναι κακό να μη ξέρεις, κακό είναι να μη θες να μάθεις και να νομίζεις ότι ξέρεις και τελικά να εκτίθεσαι με αυτά που γράφεις! Η πληροφορία είναι διαθέσιμη στους unix based servers της google/microsoft/yahoo, κλπ (από το unix based OS κινητό σου/tablet/τηλεόραση/αποκωδικοποιητή/κλπ κλπ), οπότε πάρε το γάλα από το embedded-unix ψυγείο σου, φτιάξε ένα καφέ στην embedded-unix nespresso σου, διάβασε και μετά τα ξανασυζητάμε!

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nectons είπε

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ... γιατί είχα αρχίσει να αισθάνομαι προβληματικός. ΑΚΡΙΒΩΣ φίλε μου πολύ σωστά τα λες. Δεν κάνει για ΤΙΠΟΤΕ παρά μόνον για εκπαίδευση χόμπι και ΙΣΩΣ χαβαλέ... τίποτε άλλο.

Δεν με κατάλαβες... έκανα την ερώτηση για να σου πω ότι μόνο για τέτοιες χρήσεις κάνει... Χόμπι κατασκευές αμφιβόλου τελικής λειτουργίας και τέλος... 

Δηλαδή παίρνεις ένα pi για κάθε συσκευή που θέλεις να εξομοιώσεις.. αυτό λες... μου αρέσει που το παίρνουν όλοι γιατί κάνει τα πάντα... :D:D :D :D

ρε μπας και είσαι troll;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nectons είπε
  • Δηλαδή? Παίρνει Windows 10 Professional? Η τέλος πάντων όταν λες "απλό" PC τι εννοείς? Γιατί απλό PC είναι και ένα απλό calc που κάνει πράξεις μαθηματικές.
  • Δεν υπάρχει δικτυακή συσκευή που να μην έχει αυτή την δυνατότητα εδώ και πάρα πολλά χρόνια.
  • Media server? Δηλαδή κάνει render περιεχόμενο και το στριμάρει σε κάποια συσκευή στο δίκτυο η απλά στριμάρι τα δεδομένα και αποκωδικοποιούντε από την συσκευή στο δίκτυο? Θάθελε πολύ το πρώτο έστω και σε ανάλυση 720p αλλά δεν το νόμίζω ότι μπορεί να το κάνει... έστω σωστά σε 720p γιατί θα γελάσω αν μου πεις 1080p.
  • Allways on? Δηλαδή? Ακόμη και όταν το κλείνεις παραμένει ανοικτό?
  • Σέρβερ? Τι σέρβερ? Με τι λογισμικό και ποιες δυνατότητες? :Έχεις ιδέα τι σημαίνει σέρβερ ακριβώς?
  • Ούτε εγώ. Αλλά και δεν πιστεύω εκτός του δημιουργού τι ακριβώς ...
  • Όταν λέμε smart τι εννοούμε? Ποιο engine χρησιμοποιεί? Alexa? Google? Cortana? Siri? Αν χρησιμοποιεί κάτι από αυτά μάλλον έχει ενδιαφέρον. Αν μιλάς για χρονοδιακόπτη εδώ δεν μιλάμε για smart αλλά άλλες εποχές για ρομαντικούς... τικι τικι?
  • Pi-Hole? Γιατί να κόβει αυτό τις διαφημίσεις? Από ποια συσκευή? Και αναρωτιέμαι τι άλλο κόβει μαζί με αυτές?
  • Για εξήγησε τι ακριβώς για το pellet heater με λεπτομέρεια?
  • Εφαρμογές για χόμπι εφόσον στο τέλος σου κοστίσει περισσότερο από την ίδια την συσκευή που πας να παντρέψεις?
  • Εργαλείο εκμάθησης προγραμματισμού? Δηλαδή? Για ανάλυσε το και αυτό.
  • Κοίταξε φίλε μου. Το "πολλές" άλλες εφαρμογές είναι πάντα σχετικό. Η πράξη είναι όλο το θέμα.
     

Θα συμφωνήσω ΜΟΝΟΝ ΣΕ ΕΝΑ. Είναι ένα χόμπι και τίποτε άλλο. Ούτε τεχνολογία είναι ούτε τίποτε. Όποιος έχει όρεξη χρόνο για χάσιμο και ψάξιμο ΝΑΙ είναι απλά άλλο ένα χόμπι.

Και όχι... εμένα δεν με εξιτάρει καθόλου.

  • Απλό pc= Χρήση για internet, office ,ταινίες και γενικά απλά καθημερινά task. Λογισμικό από ubuntu mate και fedora μέχρι arch και kali  διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με το πόση εμπειρία έχεις με unix.
  • Σύμφωνοι, αναφέρω απλά ότι ειπώθηκε 
  • 720p σίγουρα και χαμηλού bitrate 1080p από κει και πέρα κλατάρει και το ethernet του (100mbit)
  • Always-on -> δεν το κλείνεις ποτέ 24/7 Το pi ταιριάζει πολύ εδώ γιατί μιλάμε για κατανάλωση 4W
  • Apache/PHP .Για local έλεγα αλλά και για μικρό προσωπικό website. Πάλι περισσότερο για πρακτική εκμάθηση μιλάμε παρά για να έχεις πχ εταιρικό website αλλά άμα θες να έχεις να το λες μπορείς να ασχοληθείς να φτιάξεις και cluster (έτσι για να σε εκνευρίσω παραπάνω :p)
  • Ουδέν σχόλιο
  • Δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν μπορώ να μιλήσω για τον χρήστη που το ανέφερε αλλά ξέρω ότι υπάρχει το talking pi που είναι συμβατό με το smart home της google
  • Τελείως open source και ο έλεγχος για το τι μπλοκάρει δικός σου.Δες εδώ και εδώ
  • Έξω από τα νερά μου. Ρώτα τον χρήστη. Από ότι καταλαβαίνω συνδυασμός pi zero,temperature sensors για κάθε δωμάτιο και pi με solid state ή usb relay  για να ελέγχει τον heater. Επικοινωνία λογικά μέσω wifi και ssh. Για πιο συγκεκριμένα για την υλοποίηση δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω.
  • Το χόμπι είναι η ασχολία με το pi και την δημιουργία  η ίδια. Δεν φτιάχνεις δικό σου drone γιατί νομίζεις ότι μπορείς να φτιάξεις καλύτερο από dji αλλά για να παίξεις και να μάθεις, νόμιζα ότι είναι αυτονόητο.
  • Παραδείγματα έδωσα και πιο πάνω. Αναφερόμουν και στο σχόλιο που έγινε για την παροχή φτηνότερων υπολογιστών σε σχολεία αλλά και σε όλα αυτά τα τρελά project/χομπι που έχουν αναφερθεί. Αυτό που εννοώ είναι ότι μπορείς να γράψεις τον κώδικα που χρειάζεται για να διαβάσεις πληροφορίες απο sensor και να κινήσεις μοτέρ παντού αλλά με boards όπως το pi μπορείς να τα δεις να υλοποιούνται στην πραγματικότητα. Όπως είπα και στο σχόλιο βέβαια τα arduino είναι καλύτερα ως παραδείγματα για την χρήση αυτή.

Αν δεν σε εξιτάρει εσένα οκ κανένα πρόβλημα δεν προσπαθώ να σε πείσω να το αγοράσεις αλλά να πω ότι χρήσεις για τα μηχανήματα αυτά υπάρχουν και πέρα από την χρήση την ίδια προσφέρουν ευκαιρία για εκμάθηση που δύσκολα μπορεί κανείς να έχει για την τιμή αυτή και εμένα τουλάχιστον για αυτό μου αρέσουν.

Επεξ/σία από PerfectParanoia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PerfectParanoia είπε
  • Απλό pc= Χρήση για internet, office ,ταινίες και γενικά απλά καθημερινά task. Λογισμικό από ubuntu mate και fedora μέχρι arch και kali  διαλέγεις και παίρνεις ανάλογα με το πόση εμπειρία έχεις με unix.
  • Σύμφωνοι, αναφέρω απλά ότι ειπώθηκε 
  • 720p σίγουρα και χαμηλού bitrate 1080p από κει και πέρα κλατάρει και το ethernet του (100mbit)
  • Always-on -> δεν το κλείνεις ποτέ 24/7 Το pi ταιριάζει πολύ εδώ γιατί μιλάμε για κατανάλωση 4W
  • Apache/PHP .Για local έλεγα αλλά και για μικρό προσωπικό website. Πάλι περισσότερο για πρακτική εκμάθηση μιλάμε παρά για να έχεις πχ εταιρικό website αλλά άμα θες να έχεις να το λες μπορείς να ασχοληθείς να φτιάξεις και cluster (έτσι για να σε εκνευρίσω παραπάνω :p)
  • Ουδέν σχόλιο
  • Δεν έχω προσωπική εμπειρία και δεν μπορώ να μιλήσω για τον χρήστη που το ανέφερε αλλά ξέρω ότι υπάρχει το talking pi που είναι συμβατό με το smart home google
  • Τελείως open source και ο έλεγχος για το τι μπλοκάρει δικός σου.Δες εδώ και εδώ
  • Έξω από τα νερά μου. Ρώτα τον χρήστη. Από ότι καταλαβαίνω συνδυασμός pi zero,temperature sensors για κάθε δωμάτιο και pi με solid state ή usb relay  για να ελέγχει τον heater. Επικοινωνία λογικά μέσω wifi και ssh. Για πιο συγκεκριμένα για την υλοποίηση δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω.
  • Το χόμπι είναι η ασχολία με το pi και την δημιουργία  η ίδια. Δεν φτιάχνεις δικό σου drone γιατί νομίζεις ότι μπορείς να φτιάξεις καλύτερο από dji αλλά για να παίξεις και να μάθεις, νόμιζα ότι είναι αυτονόητο.
  • Παραδείγματα έδωσα και πιο πάνω. Αναφερόμουν και στο σχόλιο που έγινε για την παροχή φτηνότερων υπολογιστών σε σχολεία αλλά και σε όλα αυτά τα τρελά project/χομπι που έχουν αναφερθεί. Αυτό που εννοώ είναι ότι μπορείς να γράψεις τον κώδικα που χρειάζεται για να διαβάσεις πληροφορίες απο sensor και να κινήσεις μοτέρ παντού αλλά με boards όπως το pi μπορείς να τα δεις να υλοποιούνται στην πραγματικότητα. Όπως είπα και στο σχόλιο βέβαια τα arduino είναι καλύτερα ως παραδείγματα για την χρήση αυτή.

Αν δεν σε εξιτάρει εσένα οκ κανένα πρόβλημα δεν προσπαθώ να σε πείσω να το αγοράσεις αλλά να πω ότι χρήσεις για τα μηχανήματα αυτά υπάρχουν και πέρα από την χρήση την ίδια προσφέρουν ευκαιρία για εκμάθηση που δύσκολα μπορεί κανείς να έχει για την τιμή αυτή και εμένα τουλάχιστον για αυτό μου αρέσουν.

  • Οπότε απευθύνεται σε unixaδες κυρίως έ?
  • Πολλά ειπώθηκαν αλλά...
  • Οπότε????? Που ζούμε  για να καταλάβω... 720p? :P
  • Καλά 4watt δεν καίει το ξεχνάς... Αλλά έστω.. πόσο καίει ένας υπολογιστής σύγχρονος με ατομ επεξεργαστή σε echo mode ξέρεις?
  • Μικρό προσωπικό website. Ποια η χρησιμότητα αυτού?
  • -
  • Είναι συμβατό με το google home? Εδώ μου τράβηξες την προσοχή... (κάπως)
  • Δεν μου αρέσουν τα open source γιατί όπου λαλούν πολλά κοκόρια ΑΡΓΕΙ να ξημερώσει πάρα πολύ... και im too old for this shit...
  • Έξω από τα νερά σου αλλά και των περισσότερων χρηστών Η/Υ που όπως είπα δεν έχουν χρόνο...
  • ΕΔΩ συμφωνούμε απόλυτα.. αυτό λέω τόσην ώρα... ΧΟΜΠΙ  μόνο και καμία ουσία... Θα μου πεις περί ορέξεως.. εγώ πάντως ποτέ δεν μου έκανε κλικ ενώ το πάλεψα κάποιες φορές.
     

Και τέλος συμφωνώ μαζί σου (άντε να σου κάνω την χάρη :D :D :D ) αλλά να ξηγιόμαστε... εγώ απλά είπα ότι έχει γίνει μεγάλος ντόρος χρόνια τώρα ενώ είναι απλά ένα γκατζετάκι για χόμπι εκμάθηση και ψάξιμο. Δεν είναι όπως το έχουν Θεοποιήσει... δεν τα κάνει όλα. Τα κάνει όλα αλλά κάτω του μετρίου.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...