Προς το περιεχόμενο

Ξεκίνησε η διάθεση του νέου Raspberry Pi 3 Model B+


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nectons είπε
  • Οπότε απευθύνεται σε unixaδες κυρίως έ?
  • Πολλά ειπώθηκαν αλλά...
  • Οπότε????? Που ζούμε  για να καταλάβω... 720p? :P
  • Καλά 4watt δεν καίει το ξεχνάς... Αλλά έστω.. πόσο καίει ένας υπολογιστής σύγχρονος με ατομ επεξεργαστή σε echo mode ξέρεις?
  • Μικρό προσωπικό website. Ποια η χρησιμότητα αυτού?
  • -
  • Είναι συμβατό με το google home? Εδώ μου τράβηξες την προσοχή... (κάπως)
  • Δεν μου αρέσουν τα open source γιατί όπου λαλούν πολλά κοκόρια ΑΡΓΕΙ να ξημερώσει πάρα πολύ... και im too old for this shit...
  • Έξω από τα νερά σου αλλά και των περισσότερων χρηστών Η/Υ που όπως είπα δεν έχουν χρόνο...
  • ΕΔΩ συμφωνούμε απόλυτα.. αυτό λέω τόσην ώρα... ΧΟΜΠΙ  μόνο και καμία ουσία... Θα μου πεις περί ορέξεως.. εγώ πάντως ποτέ δεν μου έκανε κλικ ενώ το πάλεψα κάποιες φορές.
     

Και τέλος συμφωνώ μαζί σου (άντε να σου κάνω την χάρη :D :D :D ) αλλά να ξηγιόμαστε... εγώ απλά είπα ότι έχει γίνει μεγάλος ντόρος χρόνια τώρα ενώ είναι απλά ένα γκατζετάκι για χόμπι εκμάθηση και ψάξιμο. Δεν είναι όπως το έχουν Θεοποιήσει... δεν τα κάνει όλα. Τα κάνει όλα αλλά κάτω του μετρίου.

  • Ναι. Το μόνο που υπάρχει από τη microsoft είναι ένα λογισμικό για να τρέχεις τα windows apps και είναι για αυτούς που παίζουν με συσκευές IoT.
  • Το μόνο σίγουρο.
  • Για σειρές από κανένα tablet και καμία ταινία από το laptop μια χαρά είναι. Μάθαμε  το 4Κ τώρα και άμα δεν μπορείς να βλέπεις τις ρυτίδες κάτω από τις 28 πλαστικές δεν μπορούμε να καταναλώσουμε τα σκουπίδια μας :P
  • Ποια η χρησιμότητα του να έχεις μεγάλο προσωπικό website ; Μαθαίνεις πέντε πράγματα και πουλάς μούρη στους άλλους nerdουλες.
  • ~
  • Για να μην πάρεις πολύ αέρα και δεν έχω κανέναν να διαφωνήσω το module πρέπει να κοστίζει όσο το pi :D
  • Closed source και να ξέρεις τι κάνει και που στέλνει πάντως δεν είναι δυνατό. Θες την πίτα ολόκληρη αλλά ο σκύλος πεινάει.
  • Σίγουρα αλλά μιλάμε για χρήσεις του board και όχι μόνο για τι μπορώ εγώ να κάνω.
  • Εδώ κολλάω που λες ότι δεν έχει καμία ουσία. Τι ακριβώς είναι η ουσία που ψάχνεις; Το να στήσεις μόνος σου κάτι έχει για μένα περισσότερη ουσία από ότι να το αγοράσεις και αυτό έλεγα πιο πάνω για την διαφορά της χρήσης της τεχνολογίας και την κατανάλωση αυτών που προσφέρει.

Ντόρος που έχει γίνει;  Ο μέσος καταναλωτής αμφιβάλλω ότι έχει την παραμικρή ιδέα για το τι είναι, ντόρος έγινε μεταξύ χρηστών που ενδιαφέρονται περισσότερο για την τεχνολογία και το πως λειτουργεί, και αυτούς τους χρήστες νομίζω τους προσφέρει μια ευκαιρία να εμβαθύνουν και να μάθουν με μηδαμινό ρίσκο.

Εdit: Ααα και επειδή το ξέχασα το psu του pi είναι 2.5Α αλλά αυτό συμβαίνει έχει και 4 usb και αλλες θύρες που τραβάνε ρεύμα από μόνο του τραβάει 500-600mA άρα P=VI=5*0.6=3W.

Επεξ/σία από PerfectParanoia
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

18 ώρες πριν, nectons είπε

fullHD? πω πω τεχνολογία...μπρρρρ.... ανατρίχιασα...

συγνώμη για την ειρωνεία αλλά εν πάση περιπτώσει δεν με πείθει και ποτέ δεν με έπεισε η συγκεκριμένη πλατφόρμα/μόδα...

Ε ναι, στο χωριό σου έχουν παραγωγή 8k από το '80, τι να κλάσει το fullhd.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ από τα δεν έχω χρόνο να πειράζω το κινητό μου (π.χ. να αλλάξω launcher) περάσαμε στα οι χρήστες υ/η δεν έχουν χρόνο 

είπαμε , απλά και ξεκάθαρα , δεν είναι για τον κάθε άσχετο που θέλει να βάλει windows  

τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι απλά τρολιές και επειδή δεν έχεις χρόνο δε θα έπρεπε καν να απαντάς :))

 

Και απλά ενημερωτικά 

pi hole -> προφανώς σε όλες τις συσκευές

τηλεφωνικό κέντρο (θέλει και συσκευή για τα τηλ) -> asterisk και μπλοκάρω (εγώ για αυτό το πήρα) τον κάθε ανεπιθύμητο που spamαρει στα τηλέφωνα :) (όπως κάνεις εδώ :)

3.7w με full load 

πόσο καίει ο atom σε echo ;

τι κόστος έχει το κουτί με τον atom ;

(προφανώς είναι καλύτερο , αλλά προφανώς δεν μιλάμε για το ποια συσκευή είναι απλά καλύτερη) 

 

στην τελική δεν είπες κάτι 

απλά κράζεις κάτι , το πιο διάσημο απλά από τα 10αδες που υπάρχουν , αυτό 

(εδώ σου λέει ο άλλος ότι έχει 1 σε κάθε tv και εσύ του λες "Δηλαδή παίρνεις ένα pi για κάθε συσκευή που θέλεις να εξομοιώσεις.. αυτό λες... μου αρέσει που το παίρνουν όλοι γιατί κάνει τα πάντα" .... ε τι άλλο να σχολιάσουμε)

 

α και τι είναι ο server ακριβως ; μήπως αν δεν έχει windows server os δεν κάνει τίποτα ;;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει, μη τον κράζετε, δε ξέρει ο άνθρωπος. Κλασσική περίπτωση, επειδή ανακατεύομαι με υπολογιστές, "δε θεωρώ απαραίτητο να διαβάσω να μάθω" γιατί "εγώ ξέρω", "είναι δυνατόν να μη ξέρω, τόσοι υπολογιστές έχουν περάσει από τα χέρια μου". Το κακό βέβαια δεν είναι ότι δε ξέρει, το κακό είναι ότι έχει άποψη και αρνείται να μάθει (infinite loop!). Εδώ αποκάλεσε φιάσκο το linux όταν οι 7/10 καθημερινές συσκευές που χρησιμοποιεί τρέχουν κάποιο embedded linux kernel!

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nectons είπε

Δηλαδή παίρνεις ένα pi για κάθε συσκευή που θέλεις να εξομοιώσεις.. αυτό λες... μου αρέσει που το παίρνουν όλοι γιατί κάνει τα πάντα... :D:D :D :D

Όταν λες εξομοιωση τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια απογοήτευση όταν είδα ότι δεν έβαλαν SATA ή eMMC, στα χνάρια του Banana Pi. 

Και θέλω να στήσω Ghost πάνω στο Raspberry καιρό τώρα. :P 

Την SD δε τη θέλω γιατί είμαι OCDάκιας. :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Haldol είπε

Τεράστια απογοήτευση όταν είδα ότι δεν έβαλαν SATA ή eMMC, στα χνάρια του Banana Pi. 

Και θέλω να στήσω Ghost πάνω στο Raspberry καιρό τώρα. :P 

Την SD δε τη θέλω γιατί είμαι OCDάκιας. :ph34r:

ε καλά τώρα δε θα έμπαινε σίγουρα 

στο 4 να δούμε αν θα υπάρξει καμιά αλλαγή

sata-m.2 μόνο με expansion κάρτα (και προφανώς με τους περιορισμούς στην ταχύτητα αλλά σε αυτή την έκδοση υπάρχει βελτίωση)

 

για banana δεν ξέρω, το odroid σίγουρα είναι καλό αλλά όχι τόσο εύκολο να το βρεις :)) 

(είχα πάρει ένα Orange pi αλλά δυστυχώς είναι για κλάματα η υποστήριξη) 

 

ghost όπως λέμε norton-symantec ghost ;

γιατί όχι clonezilla (είχες βέβαια και explorer στα ghost images) ή κάτι άλλο ; (έχω να χρησιμοποιήσω ghost 10ετια οπότε έχω μείνει πίσω σε αυτό τον τομέα :) )

 

την sd κανένας δεν την θέλει και πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

ghost όπως λέμε norton-symantec ghost ;

γιατί όχι clonezilla (είχες βέβαια και explorer στα ghost images) ή κάτι άλλο ; (έχω να χρησιμοποιήσω ghost 10ετια οπότε έχω μείνει πίσω σε αυτό τον τομέα :) )

Όχι, αυτό το Ghost. Blogging software είναι.

Προς το παρόν αυτά που --θεωρητικά- με καλύπτουν είναι τα Banana Pi και CubieBoard. Δεν έχω βρει άλλα SBC με "νορμάλ" υποστήριξη και "νορμάλ" κόστος που να 'χουν όλα όσα θέλω.

Η συλλογή μου προς το παρόν απαρτίζεται από RPi 3 και RPi Zero W. Αναμένουμε και RPi 4 του χρόνου. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, kodorevi8ulis είπε

ωχ από τα δεν έχω χρόνο να πειράζω το κινητό μου (π.χ. να αλλάξω launcher) περάσαμε στα οι χρήστες υ/η δεν έχουν χρόνο 

είπαμε , απλά και ξεκάθαρα , δεν είναι για τον κάθε άσχετο που θέλει να βάλει windows  

τώρα όλα τα υπόλοιπα είναι απλά τρολιές και επειδή δεν έχεις χρόνο δε θα έπρεπε καν να απαντάς :))

Και απλά ενημερωτικά 

pi hole -> προφανώς σε όλες τις συσκευές

τηλεφωνικό κέντρο (θέλει και συσκευή για τα τηλ) -> asterisk και μπλοκάρω (εγώ για αυτό το πήρα) τον κάθε ανεπιθύμητο που spamαρει στα τηλέφωνα :) (όπως κάνεις εδώ :)

3.7w με full load 

πόσο καίει ο atom σε echo ;

τι κόστος έχει το κουτί με τον atom ;

(προφανώς είναι καλύτερο , αλλά προφανώς δεν μιλάμε για το ποια συσκευή είναι απλά καλύτερη) 

στην τελική δεν είπες κάτι 

απλά κράζεις κάτι , το πιο διάσημο απλά από τα 10αδες που υπάρχουν , αυτό 

(εδώ σου λέει ο άλλος ότι έχει 1 σε κάθε tv και εσύ του λες "Δηλαδή παίρνεις ένα pi για κάθε συσκευή που θέλεις να εξομοιώσεις.. αυτό λες... μου αρέσει που το παίρνουν όλοι γιατί κάνει τα πάντα" .... ε τι άλλο να σχολιάσουμε)

α και τι είναι ο server ακριβως ; μήπως αν δεν έχει windows server os δεν κάνει τίποτα ;;

Για κάτσε γιατί έχει ψωμί αυτό με το block, εγώ νόμιζα κάποιο σύστημα διαχείρισης κέντρου τηλεφώνων έτσι που το είπες. Με adapter σαν αυτό που χρησιμοποιούν για VoIP το σύνδεσες με το τηλέφωνο; Πρέπει να το περάσεις από router ξέρω γω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Haldol είπε

Όχι, αυτό το Ghost. Blogging software είναι.

Προς το παρόν αυτά που --θεωρητικά- με καλύπτουν είναι τα Banana Pi και CubieBoard. Δεν έχω βρει άλλα SBC με "νορμάλ" υποστήριξη και "νορμάλ" κόστος που να 'χουν όλα όσα θέλω.

Η συλλογή μου προς το παρόν απαρτίζεται από RPi 3 και RPi Zero W. Αναμένουμε και RPi 4 του χρόνου. :P 

odroid c2 ; 

εγώ δυστυχώς πήρα το 3 πριν λίγο για να τα κάνω όλα μαζί (έχω pi 1 b+ και zero w) κι ακόμα το έχω και κάθεται (έχω και ένα άχρηστο orange pi) 

για αυτό "εκνευρίστηκα" με αυτό :) αν το ήξερα θα περίμενα να πάρω αυτή την έκδοση

19 λεπτά πριν, PerfectParanoia είπε

Για κάτσε γιατί έχει ψωμί αυτό με το block, εγώ νόμιζα κάποιο σύστημα διαχείρισης κέντρου τηλεφώνων έτσι που το είπες. Με adapter σαν αυτό που χρησιμοποιούν για VoIP το σύνδεσες με το τηλέφωνο; Πρέπει να το περάσεις από router ξέρω γω;;

ε κοίτα βάζεις freepbx (asterisk με κάποιο frontend) που είναι ουσιαστικά τηλεφωνικό κέντρο

θέλει (εκεί ειναι το κόστος) adapter ναι (να έχει fxs θύρα για να συνδέσεις το σταθερό , για voip μόνο έχουν νομίζω μόνο fxo θύρα που δεν κάνεις δουλειά , εμένα έχει 1 fxs / 1 fxo) ή αν βρεις κάποια (μεταχειρισμένα) fritzbox (δεν θυμάμαι μοντέλο) 

ουσιαστικά έχω το adapter που συνδέεται η κεντρική γραμμή και εκεί στην άλλη θύρα συνδέονται τα σταθερά 

και απλά είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο σου με ethernet (δεν ξέρω τι άλλο εννοείς με το να το περάσεις στο ρουτερ) 

 

προφανώς δεν είναι για αυτούς που δεν έχουν χρόνο :PP

Επεξ/σία από kodorevi8ulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kodorevi8ulis είπε

odroid c2 ; 

εγώ δυστυχώς πήρα το 3 πριν λίγο για να τα κάνω όλα μαζί (έχω pi 1 b+ και zero w) κι ακόμα το έχω και κάθεται (έχω και ένα άχρηστο orange pi) 

για αυτό "εκνευρίστηκα" με αυτό :) αν το ήξερα θα περίμενα να πάρω αυτή την έκδοση

ε κοίτα βάζεις freepbx (asterisk με κάποιο frontend) που είναι ουσιαστικά τηλεφωνικό κέντρο

θέλει (εκεί ειναι το κόστος) adapter ναι (να έχει fxs θύρα για να συνδέσεις το σταθερό , για voip μόνο έχουν νομίζω μόνο fxo θύρα που δεν κάνεις δουλειά , εμένα έχει 1 fxs / 1 fxo) ή αν βρεις κάποια (μεταχειρισμένα) fritzbox (δεν θυμάμαι μοντέλο) 

ουσιαστικά έχω το adapter που συνδέεται η κεντρική γραμμή και εκεί στην άλλη θύρα συνδέονται τα σταθερά 

και απλά είναι συνδεδεμένο στο δίκτυο σου με ethernet (δεν ξέρω τι άλλο εννοείς με το να το περάσεις στο ρουτερ) 

προφανώς δεν είναι για αυτούς που δεν έχουν χρόνο :PP

Η απορία μου ήταν αν χρειάζεται να είναι online το pi ή αν αρκεί να συνδεθούν μέσω LAN με κάποιο switch αλλά μάλον χαζή ερώτηση τώρα που είδα λίγο το freepbx. Ευχαριστώ πάντως θα έχω το έχω λίγο στο νου μου μήπως βρω κάποιον adapter γιατί έχουν αρχίσει να παίρνουν απαράδεκτες ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PerfectParanoia είπε

Η απορία μου ήταν αν χρειάζεται να είναι online το pi ή αν αρκεί να συνδεθούν μέσω LAN με κάποιο switch αλλά μάλον χαζή ερώτηση τώρα που είδα λίγο το freepbx. Ευχαριστώ πάντως θα έχω το έχω λίγο στο νου μου μήπως βρω κάποιον adapter γιατί έχουν αρχίσει να παίρνουν απαράδεκτες ώρες.

οχι , απλα στο lan 

ονλινε μονο αν θες να υπάρχει κάποια αναγνώριση κλήσεων (εγώ το έχω κάνει μόνο με τις επαφές μου , υπάρχουν νομίζω τρόποι να τσεκάρει σελίδες τηλ. καταλόγου) 

 

έχω γλυτώσει από αυτά , απλά όλο και ξεφυτρώνει κάποιο νέο νούμερο :))

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...