Προς το περιεχόμενο

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΧΤΥΣΙΜΟ


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου, θέλω να ρωτήσω τα  υλικά  λάσπη που λένε, για  να χτίσω 1 τοίχο από τούβλο ποια ει να και ποιες αναλογίες ; Για να αρμολογήσω ένα πέτρινο τοίχο έχει διάφορα από τη λάσπη σε τούβλα η εκεί θέλουν άλλα υλικά  . γιατί ψάχνω στο διαδίκτυο και άλλα ντα λα βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε φίλε ξέρεις να χτίζεις; 

Αν όχι μην το επιχειρήσεις γτ κ τοίχος θα είναι επικίνδυνος κ κάποια στιγμή θα πέσει είτε πάνω σου είτε σε κανένα παιδί. 

Για αρμολογηση πέτρας υπάρχει έτοιμο κονίαμα από τη durostick κ εφαρμόζεται με αρμολογο, κ με το χέρι ανάλογα με το αποτέλεσμα που θες να πετύχεις. 

Η αρμολογηση δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, το πολύ πολύ να μην πετύχεις ακριβώς το αποτέλεσμα αλλά το χτίσιμο είναι θέμα ασφάλειας 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για σοβάτισμα ή για χτίσιμο είναι περίπου ίδια τα υλικά.Άντε στο σοβάτισμα να βάλουμε λίγο ασβέστη παραπάνω για να κολάει καλύτερα.

Για κάποιον πρωτάρη καλύτερα να πάρει έτοιμο υλικό σε τσουβάλια όπως είπαν και κάποιοι παραπάνω.'Οταν κάποιος έχει υπομονή και πιάνουν τα χέρια του πολλά μπορεί να κάνει.Και εγώ αν και δεν είχα σχέση για πλάκα ξεκίνησα και σήμερα μπορώ να χτίσω με τούβλα και να σοβατίσω για τις μικροεργασίες που χρειάζομαι στο εξοχικό στο οποίο άντε να βρεις μάστορα και γύρευε πόσα θα σου  ζητήσει για ένα μερεμέτι.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, postfire είπε

αμμο,τσιμεντο,ασβεστη σε αναλογια παντα μεταξυ τους

...και νερό. Ξερω τύπο που του είχαμε πει τα υλικά και προσπαθησε να φτιάξει λάσπη χωρις νερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, nik416 είπε

Καλησπέρα φίλοι μου, θέλω να ρωτήσω τα  υλικά  λάσπη που λένε, για  να χτίσω 1 τοίχο από τούβλο ποια ει να και ποιες αναλογίες ; Για να αρμολογήσω ένα πέτρινο τοίχο έχει διάφορα από τη λάσπη σε τούβλα η εκεί θέλουν άλλα υλικά  . γιατί ψάχνω στο διαδίκτυο και άλλα ντα λα βρίσκω.

 

Οτι εσυ ξερεις να χτιζεις τοιχο απο τουβλα κι' ολας και το προβλημα σου ειναι η αναλογια των υλικων?Μαλιστα,εγω δουλεψα 15 χρονια οικοδομη(10 ηλεκτρολογος και 5 πετρες-πλακακια) και περισυ πηγα να χτισω ενα τοιχο σε ενα λεβητοστασιο που εφτιαξα(βασικα τοιχακι 2 μετρα υψος επι 60 ποντους φαρδος) και βγηκε σαν σκοτωμενο φιδι.Ενα τσουβαλι ετοιμο σοβα χαλασα(40 κιλα) για να το ψιλοφερω στα ισια,για να πατησει το κασωμα της πορτας.Τεσπα,στην αρμολογηση της πετρας δεν θα βαλεις ασβεστη τον κλασσικο διοτι θα σκασει ο αρμος.Θα ζητησεις υποκαταστατο ασβεστη(εμεις βαζαμε μια σκονη κιτρινη,νομιζω ακρολιθο τον ελεγαν) και θα βαλεις πολυ λιγο.Θα βαλεις επισης και ελαχιστη μαυρη ωχρα για να δειχνει λιγο σκουρος ο αρμος αλλιως θα φαινεται απλο τσιμεντο γκρι,μια μαλακια δλδ.Τωρα αναλογια αν παρεις τσουβαλι τσιμεντο γραφει πανω τις αναλογιες.εμεις δουλευαμε παντα εμπειρικα.35 φτιαριες αμμος παει 20 κιλα τσιμεντο και βγαινει πολυ ισχυρο μειγμα.Το θεμα δεν ειναι ασφαλειας μην πεσει ο τοιχος και τετοια,απλα θα σε παιδεψει παρα πολυ το χτισιμο με τουβλα.Γιατι δεν βαζεις ytong-alpha block?Εγω με τετοια εχτισα το λεβητοστασιο,καθαρη δουλεια,γρηγορη,μονωση και πανευκολη.Τι θες να φτιαξεις?

Επεξ/σία από LouCi4er
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αρκετή δουλειά και θέλει προσοχή.

Αρχικά πρέπει να βγάλεις τον σοβά από τον τοίχο και να καθαρίσεις πολύ καλά τη λάσπη ανάμεσα από τις πέτρες με μυστρί (ίσως χρειαστείς και το πλυστικό για να φύγει τελείως).

Μετά θα κάνεις μείγμα μόνο τσιμέντο με νερό και θα το βάλεις με το χέρι σου ανάμεσα από τις πέτρες πολύ καλά για να δέσουν. Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις και ένα πλέγμα στην επιφάνεια, για σταθερότητα. Στο τέλος θα σοβατίσεις. Αν όμως έχεις υγρασία, να αποφύγεις το κλασσικό σοβάτισμα γιατί μετά από κάποιο χρόνο θα έχεις πάλι θέμα. Υπάρχει μια τεχνοτροπία, που αφήνει να "αναπνέει" ο τοίχος και η τελική σου επιφάνεια είναι ψιλοσαγρέ. Οπότε δεν θα σου ξαναφουσκώσει αλλά ούτε και θα σου βγάλει υγρασία. Δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται, να ρωτήσεις καλύτερα κάποιον οικοδόμο.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε πίσω από τον τοίχο τι υπάρχει κ έχει τραβήξει τόση υγρασία; αν υπάρχει χώμα όπως φαντάζομαι θα πρέπει να απομακρυνθεί γτ ότι κ να φτιάξεις θα στο χαλάσει η υγρασία. 

Ο τοίχος αυτός είναι σταθερός; 

Αν είναι σταθερός κάμε την προσπάθεια σου. Το πολύ πολύ να χάσεις κάποια ευρώ κ να φωνάξεις έναν τεχνίτη να στο φτιάξει. 

Το προϊόν που ζητάς είναι αυτό 

https://www.durostick.gr/proioda/veltiotika-eidika-koniamata/proioda-ependusis-prostasias-diakosmisis-petron-oikodomikon-epifaneion/durostick-d-4

Διάβασε το τεχνικό φυλλάδιο κ θα πάρεις μια ιδέα για την αρμολογηση. 

Καλή τύχη  κ προσοχή. 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...