Προς το περιεχόμενο

ΥΛΙΚΑ ΓΙΑ ΧΤΥΣΙΜΟ


nik416

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας. Έκανα λογαριασμό αφού είδα το θέμα που συζητάτε εδώ και έχω μια απορία. Συγνώμη που επαναφέρω παλιό θέμα, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο σχετικό πιο πρόσφατο.

Η απορία μου είναι σχετικά με το χτίσιμο με τούβλα. Έβλεπα από παλιά ότι στα μικρά (τα κλασικά τούβλα, δεν ξέρω πως αλλιώς να τα πω) βάζανε ανάμεσα τους λίγο λάσπη και μου είχαν εξηγήσει ότι αυτή πρέπει να μπαίνει και στις τρύπες του τούβλου. Λογικά αυτό θα γίνεται για να συγκρατείται το τούβλο σωστά;

Είδα όμως πρόσφατα πως σε μεγάλα τούβλα ( τουβλίνες. Σωστά το λέω;) αυτά που είναι περίπου 25 εκατοστά και έχουν πολλές τρύπες, όχι μόνο έξι όπως τα μικρά,

δεν έβαζαν λάσπη ανάμεσα. Στρώνανε απλά από κάτω λάσπη και τοποθετούσαν το ένα δίπλα στο άλλο. προσεγμένα βέβαια με το χτυπηματάκι τους, το ίσιωμα κλπ.

Είναι σωστό αυτό; Θα είναι σταθερός ο τοίχος;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, bill999r είπε

Θεωρώ ότι κ στα μεγάλα τούβλα η διαδικασία είναι η ίδια. Χωρίς λάσπη δεν συγκρατούνται περιμετρικά και δεν αποκτάει συνοχή ο τοίχος.

Και τι να κάνω τώρα φίλε; Να τους πω γκρεμίστε τον και φέρτε άλλα τούβλα και από την αρχή;

Τον ρώτησα προχθές και είπε "Στα μικρά τον κάνουνε αυτό". Σκέφτηκα την περίπτωση της βαρεμάρας ή τι άλλο να πω;

Μα κι ο μηχανικός δεν θα τους έλεγε κάτι;

Παίζει τέτοια χοντρή περίπτωση ασυνειδησίας;

Επεξ/σία από lefteris-Sel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν είμαι χτίστης κ δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αλλά βάσει λογικής θεωρώ ότι θα έπρεπε να παρεμβάλλεται λάσπη.

Δεν νομίζω ότι ο χτίστης θα ρισκαρε να σου έφτιαχνε ασταθή τοίχο κ μάλιστα μπροστά στα μάτια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φίλε μου δεν είμαι χτίστης κ δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αλλά βάσει λογικής θεωρώ ότι θα έπρεπε να παρεμβάλλεται λάσπη.

Δεν νομίζω ότι ο χτίστης θα ρισκαρε να σου έφτιαχνε ασταθή τοίχο κ μάλιστα μπροστά στα μάτια σου

 

15 λεπτά πριν, bill999r είπε

Φίλε μου δεν είμαι χτίστης κ δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αλλά βάσει λογικής θεωρώ ότι θα έπρεπε να παρεμβάλλεται λάσπη.

Δεν νομίζω ότι ο χτίστης θα ρισκαρε να σου έφτιαχνε ασταθή τοίχο κ μάλιστα μπροστά στα μάτια σου

Ναι μωρέ, αυτό θέλω να πστεύω κ εγώ. Βάσει λογικής και γω την ίδια γνώμη είχα.

θυμάμαι πριν πλλά χρόνια που βοηθούσα κι εγώ σε ένα χτίσιμο. έβαζα στο πλάι λίγη λάσπη απλά σαν πασάλειμα. Μου είπαν ότι δεν το κάνω καλά. Πρέπει με το μυστί να πετάξεις τη λάσπη να μπει μέσα στις τρύπες. όταν πήξει αυτές οι "σφήνες" (το λέω έτσι) είναι που κρατούν τα τούβλα. αλλά σκέφτομαι ότι υπάρχουν και χωρίς τρύπες ή το άλφα μπλοκ ξέρω γω. που κρατιούνται μόνο από το πηγμένο τσιμεντο.

Τέλος πάντων. Σ' ευχαριστώ πολύ που απάντησες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι άλλο σύστημα τοιχοποιίας.

Υπάρχουν πολλά σύστηματα που το καθένα έχει δικό του τρόπο κατασκευής. Τώρα ο φίλος νομίζω αναφέρεται στα κλασσικά μεγάλα τούβλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...