Προς το περιεχόμενο

Technicolor TG788v v3 VDSL2, πόσο ποιοτικό είναι


spectaculator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανέρχομαι στο print sharing...

Βρήκα λίγο χρόνο και έκανα build το cupsd για το tg788, πολύ δουλειά έχει γίνει χειροκίνητα αλλά δουλεύει, σε λίγες μέρες θα φτιάξω και ένα πακέτο (.ipk) με τα απαραίτητα...

tg1.jpeg.97099fde32ab282b089ea31bcbcf19a9.jpeg

tg2.jpeg.224f1f46d236725a20b072e42e76d692.jpeg

 

root@OpenWrt:~# uci show samba
samba.samba=samba
samba.samba.name='TG788'
samba.samba.workgroup='WORKGROUP'
samba.samba.description='Technicolor TG788v3'
samba.samba.charset='UTF-8'
samba.samba.homes='0'
samba.samba.interface='loopback lan'
samba.samba.enabled='1'
samba.sambashare=sambashare
samba.sambashare.name='USB SHARE'
samba.sambashare.path='/mnt/usb/'
samba.sambashare.create_mask='0700'
samba.sambashare.dir_mask='0700'
samba.sambashare.read_only='no'
samba.sambashare.enabled='0'


root@linux:~/ipk# smbtree       
Password: 
WORKGROUP
        \\TG788                         Technicolor TG788v3
                \\TG788\IPC$            IPC Service (Technicolor TG788v3)
                \\TG788\USB SHARE      

Αν και το cups έγινε build και με το web GUI οπότε μπορείς να βάλεις τον εκτυπωτή κατευθείαν., από το http://192.168.1.1:631/admin

tg3.png.dbb8a66037d46abcf04027447a345a1d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Openwrt φορανε, απλά μετα το update από οτι κατάλαβα, σε πετάει σε ένα restricted shell...

¨Έχω ζητήσει τον open source κώδικα από την technicolor, περιμένω να δω τι θα απαντήσουν και τι θα δώσουν...

Επεξ/σία από spell1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 10/10/2018 at 00:30, teachertza said:

Μήπως συμφέρει να πάρω ρούτερ και να το κουμπώσω πάνω στο technicolor και όχι απλά access point?

Υπάρχουν οδηγίες για bridge?

Αν γίνει το τηλέφωνο voip θα δουλεύει με το technicolor σε bridge mode?

Συστήνεται κάποιο καλό ρούτερ?

Ουφ...πολλές ερωτήσεις.

δεν ξερω αν θα σε αφησει να το γυρισεις σε bridge mode μεσα απο το web interface και το βασικο αν σε bridge θα παιζει η τηλεφωνια. αλλιως μετα πρεπει να βαλεις Router πισω απο το technicolor χωρις να ειναι bridge αρα θα ειναι δυο Nat.δεν ξερω αν υποστηριζουν καν pppoe passthrough.

On 10/10/2018 at 05:28, pavlos0160 said:

Απο απόδοση/εμβέλεια και διαχείρηση του bandwidth πως είναι όσον αφορα το wifi το συγκεκριμένο router? Ρωτάω επειδή μένω σε σπίτι 90τμ και συνδέονται 8-10 συσκευες. Θα με καλύψει ή θα λυγίσει?

εξαρτατε τι χρηση θα κανει η καθε συσκευη.επισης τα 90 τετραγωνικα δεν λενε κατι.αλλο 90 τετραγωνικα ενιαια ή γυρω γυρω απο το router και αλλο 90 τετραγωνικα σε μακροστενο σπιτι.πχ με ολα τα ρουτερ που εχω δοκιμασει εχω θεμα να φτασω μεχρι το υπνοδωματιο αφου υπαρχουν πολλοι τοιχοι ενδιαμεσα.κατα τα αλλα δεν ειναι κατι τρελο και ουτε ειναι Dual band.δοκιμασε το και δες στην πραξη αν θα σε καλυψει.

On 11/10/2018 at 17:10, jimmyboyk said:

μου εκαναν απο wind και εμενα προσφορα.το συγκεκριμενο μοντεμ ξερει κανεις να μου πει αν υποστηριζει openvpn?

ειναι καλυτερα να χρησιμοποιησω το δικο μου η θα σερνεται? εχω το asus dsl-ac56u ac1200 dual band

ευχαριστω

πρεπει να δεις τι θα κανεις με το θεμα τηλεφωνιας.για openvpn δεν θυμαμαι να εχω δει κατι στο Web interface.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά με όλο το θάρρος, το modemaki μου δίνει 130mbps. 

Αυτό είναι το max? Εγώ νόμιζα ότι θα φτάνει 300. Ν είναι και καινούριο. Μήπως αλλάζει και δεν έχω βρεί από που;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, kwstas_1993 είπε

Έχω το ίδιο σε γραμμή 50αρα.στ PC με Ethernet πιάνω έως 45mbps.στο WiFi οι συσκευές μου πιάνουν μονο μέχρι 23-27mbps.είναι λογικό?

Τι συσκευές;

Είμαι στην ίδια φάση, το λάπτοπ πιάνει 44 περίπου, το tvbox 25, ένα samsung κινητό 21 και ένα κινητό xiaomi 44 επίσης.

Βγάλε συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lanike71 είπε

Τι συσκευές;

Είμαι στην ίδια φάση, το λάπτοπ πιάνει 44 περίπου, το tvbox 25, ένα samsung κινητό 21 και ένα κινητό xiaomi 44 επίσης.

Βγάλε συμπέρασμα.

σταθερος με eth 44.κινητο xiaomi και mi box 22.το ιδιο γινεται και με wifi ενος ρουτερ που εχω βαλει πανω στο μονετμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

@kwstas_1993

Αυτό που θέλω να σου πω, είναι ότι έχει να κάνει με το πόσο ποιοτικό τσιπ wifi έχει η συσκευή.

οταν βρω αλλο δυκτιο vdsl θα το δοκιμασω να δω τι ψαρια πιανω.αναρωτιεμαι μηπως κοβει ταχυτητα το οτι εβαλα και ενα ρουτερ σαν acess point με Powerline και για αυτο να μου δινει χαμηλες ταχυτητες.αλλα να κοβει και απο τα 2 wifi?στο μοντεμ πιανω 30 στο ap 25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/11/2018 at 14:03, kwstas_1993 said:

Έχω το ίδιο σε γραμμή 50αρα.στ PC με Ethernet πιάνω έως 45mbps.στο WiFi οι συσκευές μου πιάνουν μονο μέχρι 23-27mbps.είναι λογικό?

2.4 ghz μην περιμενεις πολλα παραπανω.το max που εχω καταφερει ειναι κοντα στα 40 ΚΑΙ ΟΧΙ ΠΑΝΤΑ.για να τερματισεις την γραμμη ευκολα χωρις κοπο θες dual band wifi και να εισαι στα 5 ghz.εκει τερματιζεις και 100αρα για πλακα.

On 21/11/2018 at 14:45, Lanike71 said:

Τι συσκευές;

Είμαι στην ίδια φάση, το λάπτοπ πιάνει 44 περίπου, το tvbox 25, ένα samsung κινητό 21 και ένα κινητό xiaomi 44 επίσης.

Βγάλε συμπέρασμα.

Μην περιμενετε πολλα στα 2.4 ghz.

On 20/11/2018 at 04:12, Solonas1973 said:

Παιδιά με όλο το θάρρος, το modemaki μου δίνει 130mbps. 

Αυτό είναι το max? Εγώ νόμιζα ότι θα φτάνει 300. Ν είναι και καινούριο. Μήπως αλλάζει και δεν έχω βρεί από που;

απο default πρεπει να ειναι στο max οποτε παιζει να ειναι αυτο το Max.εκτος αν το channel width δεν ειναι 40 αλλα 20 που αυτο θυμαμαι οτι αλλαζε σε πιο παλια μοντελα μονο απο Cli.

το εχω σπιτι αλλα ναι δεν νομιζω οτι εχω δει παραπανω απο 130 που λες.

On 21/11/2018 at 16:01, spell1977 said:

Εγώ για 802.11g to βλέπω


Supported Rates: [ 1(b) 2(b) 5.5(b) 6 9 11(b) 12 18 24 36 48 54 ]

802.11n ειναι.

On 21/11/2018 at 17:12, kwstas_1993 said:

σταθερος με eth 44.κινητο xiaomi και mi box 22.το ιδιο γινεται και με wifi ενος ρουτερ που εχω βαλει πανω στο μονετμ

αν και το ρουτερ ειναι 2.4 ghz μην απορεις.

On 21/11/2018 at 17:55, Lanike71 said:

@kwstas_1993

Αυτό που θέλω να σου πω, είναι ότι έχει να κάνει με το πόσο ποιοτικό τσιπ wifi έχει η συσκευή.

γενικως τα 2.4 ghz εχουν πεθανει

On 21/11/2018 at 19:47, kwstas_1993 said:

οταν βρω αλλο δυκτιο vdsl θα το δοκιμασω να δω τι ψαρια πιανω.αναρωτιεμαι μηπως κοβει ταχυτητα το οτι εβαλα και ενα ρουτερ σαν acess point με Powerline και για αυτο να μου δινει χαμηλες ταχυτητες.αλλα να κοβει και απο τα 2 wifi?στο μοντεμ πιανω 30 στο ap 25

οχι μπορεις να εχεις και παραπανω access points.βεβαια σιγουρα εχεις παρεμβολες αν παιζουν σε κοντινα καναλια. αλλα σε 50αρα vdsl που το εχω δεν μπορω να το τερματισω οπως κανω με τα 5ghz πανω απο αλλα router/access point. οποτε δεν σου κοβει το Powerline ή και να σου κοβει δεν ειναι μονο αυτο το θεμα.δοκιμασε με καλωδιο στο Powerline.αν εκει εισαι πχ 50 mbit  τοτε δεν σε κοβει το Plc.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...