Προς το περιεχόμενο

Τοποθέτηση ψύκτρας με push-pin σε cpu backplate/bracket με screw threads


aggelosv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω μία mobo msi b85m-e45 (1150 socket). Το σύστημα το είχα αγοράσει μεταχειρισμένο και ο προηγούμενος είχε αλλαξει το εργοστασιακό CPU holder bracket με ένα bracket/backplate πάνω στο οποίο βίδωνε η ψύκτρα του (βλ. φωτο.) 

Το πρόβλημα είναι πως τώρα θέλω να αλλάξω ψύκτρα για να πάω σε κάτι ποιό αθόρυβο (σκέφτομαι για Gammaxx 300) και οι περισσότερες έχουν Push pins τα οποία δεν μπορούν να μπουν λόγω των threads που έχει το Backplate μου στις τρύπες. Το ερώτημα είνα αν μπορώ να αφαιρέσω τα push-pins από μία aftermarket ψύκτρα και να βάλω βίδες? Εναλλακτικά θα μπορούσα να βρω ένα εργοστασιακό, απλό τετράγωνο Bracket για 1150, αλλά όπου και αν έχω ψάξει δεν υπάρχει πουθενά προς πώληση σε λογικές τιμές(συμφέρει να πάρω άλλη mobo δλδ).

Ευχαριστώ 

 

bracket.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θελεις κατι σαν το φωτοδεξιο
http://www.laptopolis.gr/bracket-for-1155-1156-no-brand-63046
Αν οχι, διαφορετικο απο Ευρωπη
https://www.ebay.co.uk/itm/Desktop-PC-CPU-Cooler-Fan-Heatsink-Bracket-LGA-1150-1155-1156-775-1366/263539152767

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευψαριστώ για την απάντηση, αλλά κανένα από τα δύο δεν έχει βίδες για να βιδώσει το socket του cpu (οι 3 τρύπες εσωτερικά στις φωτό που παρέθεσα), οπότε και για τα δύο εξακολουθώ να χρειάζομαι το εργοστασιακό bracket. Επίσης το πρώτο έχει threads που είναι αυτό που θέλω να αποφύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα βοηθουσε: αν εδινες μια φωτο -ας ειναι απο το νετ- του τι ακριβως χρειαζεσαι!
Καποια cooler δινουν τα ιδια, για παραδειγμα οπως εχουν σιγουρα, καποια μοντελα
των Xilence, Deepcool, Zalman, Raijintek, κλπ -δεν μιλαμε για τις "γομαροψυκτρες"..!
B) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν δύο τρόποι mounting ψυκτρας. Ο πρώτος είναι με πλαστικά push-pin όπου πρέπει οι 4 τρύπες στη motherboard να είναι αδειες (βλ. 1η φωτό). Ο δεύτερος είναι με βίδες και με Backplate το οποίο έχει threads στις 4 τρύπες της mobo (βλ 2η φωτό).

Aν παρατηρήσεις στις φωτο που ανεβασα προηγουμένως θα δεις μέχρι τώρα άνηκα στη δεύτερη λατηγορία και πως το back plate εχει threads στις 4 γωνίες του "Χ". Λόγω αυτών δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω ψύκτρες με push-pins καθώς παρεμποδίζουν τις τρύπες πάνω στη mobo. Ιδανικά θα μπορούσα να αντικαταστήσω το Backplate που έχω με ένα εργοστασιακού στυλ που αφήνει τις τρύπες της ψυκτρας στη mobo ελεύθερες (βλ. φωτό) αλλά δεν έχω βρει κάπου. Για αυτό ρωτάω αν μπορούν τα pushpin να αφαιρεθούν και να μπουν βίδες στη θέση τους ώστε να κρατήσω το δικό μου backplate.

factory.jpg

my mobo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικο σου backplate εκτος απο το cooler που ειχε ηδη σιγουρα θα ταιριαζει να βιδωνουν και ορισμενα αλλα B)
οπως και σιγουρα βγαζοντας το εντελως θα μπορεις να το αντικαταστησεις με backplate πολλων αλλων cooler!
Απο κει και περα αν θελεις να βαλεις αποκλειστικα + μονο καποιο με push-pull pins,
να υπαρχει θεμα εφαρμογης τους... Δεν γινεται να σκεφτεις & [τις] αλλες επιλογες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σιγουρος οτι, τελικα, θα βρεις κατι!
Για παραδειγμα απ' τους Raijintek o Zelos:
http://www.raijintek.com/images/InstallationGuide-Zelos-v2.pdf
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=39724&cat=7
Και ο Pallas -αλλα εκεινος ειναι ακριβος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάμε λίγο από την αρχή ψύκτρες με push pin δεν θέλουν κανένα backplate, ένα μεταλλικό ορθογώνιο που διχνεις σε μια εικόνα κρατάει το σύστημα που κλειδώνει τον επεξεργαστή, αυτό δεν έχει να κάνει με την ψυκτρα, για να βάλεις ψυκτρα με push pin απλά αφαιρείς το την παλιά ψυκτρα με το backplate της και βάζεις την νέα

 

Edit τώρα είδα το backplate της πρώτης δημοσίευσης, αν δεν βρίσκεις σκέτη τη ορθογώνια λάμα τότε κόψε τγς προτάσεις που πάνε προς της τρύπες

Επεξ/σία από Inuyasha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα update, τελικά έβγαλα τα pushpins με λίγο μανούρα από ένα Deepcool Gammax 300 (ήταν το μόνο που συνδίαζε ύψος κάτω από 14cm, αρκετό clearance για τις ψηλές ψύκτρες των RAM και μεάλο fan 120mm για ησυχία) και έβαλα βίδες με washers.

Έτρεξα το intel cpu stress test για 5 λεπτά και τα αποτελέσματα ήταν φανταστικά, η μέγιστη θερμοκρασία έφτασε τους 79°C, πολύ καλύτερα από πριν και το βασικό, πολύ λιγότερος θόρυβος (i7-4770 non K).

Ένα προβλημα που έχω είναι πως η διαφορά μεταξύ του πιο ζεστού και κρύου core ειναι 5-10 χωρίς load και 20 under max load- αν και κανένας core δεν ξεπέρασε τους 79 βαθμούς. Έβαλα ένα screenshot από hw monitor όπου φαίνεται η max τιμή των cores. 

Η ερώτηση μου είναι, εφόσον είμαι ικανοποιημένος από το max temp, να ξανατοποθετήσω το cooler μπας και φτιάξουν οι διαφορές, ή δεν αξίζει? (θα πρέπει να αγοράσω και πάστα)

IMG_20180325_161231.jpg

Untitled.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε απλά να σφίξεις ελάχιστα την μια πλευρά. Αν στρώσει, ωραία, αλλιώς, ξεσφίγγει, και δοκιμάζεις την απέναντι.

Προφανως δεν βάζεις πολύ δύναμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...