Προς το περιεχόμενο

Πρώτος θάνατος πεζού εξαιτίας αυτόνομου οχήματος


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, billiboo said:

ή δεν εχεις οδηγησει ποτε ή το πηρες νυχτα. εσενα δεν σου μαθανε οτι και απο διαβαση να μην ειναι δεν τον πατας?

02:19 το πήρα. Είχε και full moon, πήγα σε μια παρτάρα μετά, περάσαμε τέλεια. Και τους πεζούς μας πατήσαμε, τα ποτά μας τα ήπιαμε και το δίπλωμα πήραμε, γιατί είχαμε πρόγραμμα.
(AI πρόγραμμα για αυτόνομα)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 357
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, BaggsR είπε

Προς οπισθοδρομικούς: Ο κόσμος προχωρά μπροστά και δεν πατάει φρένο για κανέναν.

(pun intended)

Εσύ σίγουρα πιστεύεις στον elon musk και πόσο γαμάτος είναι,έτσι;

Εταιρείες χρόνια στο κουρμπετι πχ Volvo που έχει αναπτύξει ένα πολύ καλό σύστημα αυτόματου φρεναρίσματος τους βγάζεις το καπέλο.Κατι tesla και uber μόνο hype ξερουν να δημιουργούν και αρχίζουν και γίνονται επικίνδυνες για τους ανθρώπους.

Και εγώ υπέρ της τεχνολογίας είμαι αλλά κάποια πράγματα βλέπεις και σκέφτεσαι ότι θέλουν πολύ ψωμί για να γίνουν κι όχι από την μια στιγμή στην άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, parlapipas25 said:

Εσύ σίγουρα πιστεύεις στον elon musk και πόσο γαμάτος είναι,έτσι;

Εταιρείες χρόνια στο κουρμπετι πχ Volvo που έχει αναπτύξει ένα πολύ καλό σύστημα αυτόματου φρεναρίσματος τους βγάζεις το καπέλο.Κατι tesla και uber μόνο hype ξερουν να δημιουργούν και αρχίζουν και γίνονται επικίνδυνες για τους ανθρώπους.

Και εγώ υπέρ της τεχνολογίας είμαι αλλά κάποια πράγματα βλέπεις και σκέφτεσαι ότι θέλουν πολύ ψωμί για να γίνουν κι όχι από την μια στιγμή στην άλλη.

Έχω φτιάξει εικονοστάσι με διάφορες φωτογραφίες του Elon και SpaceX/Tesla στο οποίο προσεύχομαι καθημερινά 2 φορές. Μια το μεσημέρι πριν το φαγητό και μια το βράδυ πριν πέσω για ύπνο.

Uber δεν έχω βάλει ακόμα, περιμένω high res φωτογραφίες από το Volvo που χτύπησε την γυναίκα και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως στο βίντεο φαίνεται σαν η ποδηλάτης να βγαίνει απο τη σκιά, όμως αυτό κατα πάσα πιθανότητα έχει να κάνει με το auto exposure της κάμερας. Το ίδιο κάνει και η δική μου BlackVue στις νυχτερινές λήψεις, αντικείμενα που θυμάμαι να είχα δεί απο απόσταση, δέν φαίνονταν στο βίντεο παρα μόνο όταν πλησίαζα πολύ κοντά.

Γι αυτό και ενώ η αρχηγός της αστυνομίας ενώ στην αρχή είπε αυτό για τη σκια, στη συνέχεια στο press conference κράτησαν ουδέτερη στάση.

Πιστεύω οτι η οδηγός αν δεν έπαιζε με το κινητό θα μπορούσε να τη δεί και να φρενάρει έγκαιρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον, απ'ότι φαίνεται επιβεβαιώνεται ότι έπρεπε να είχε σταματήσει 100%. Αποκλείεται οι αισθητήρες να μην είχαν δει ότι υπάρχει *κάτι* σε τροχιά σύγκρουσης. Τραγική αποτυχία.

Απ΄την άλλη δεν μπορείς να πεις με βεβαιότητα ότι άνθρωπος οδηγός θα είχε αντιδράσει διαφορετικά. Περνάει η γυναίκα από το μοναδικό σημείο που δεν έχει λάμπα. Αν είναι όντως τόσο σκοτεινά και δεν φταίει η κάμερα που το δείχνει έτσι, δεν θα είχε καμιά ελπίδα.

Η οδηγός που κοιτάει οπουδήποτε αλλού εκτός από το δρόμο, tragic επίσης...είτε έπαιζε με το κινητό, είτε είχε σχετικές οδηγίες (π.χ. να πρέπει να ελέγχει *κατι* μέσα στο αμάξι ενώ κινείται), απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το αυτοκίνητο και τις τεχνολογίες του δεν είμαι σε θέση να κρίνω, αλλά από τη στιγμή της εκκίνησης του βίντεο μέχρι και την πρόσκρουση φαίνεται πως το αυτοκίνητο κινείται σε ευθεία (για τουλάχιστον 4"). Η οδηγός -τραγική πραγματικά- παίζει να τσεκάρει insta και fb, αλλά και η ποδηλάτισσα επιλέγει το χειρότερο σημείο για διάβαση και ακόμα και την ώρα που πέφτει πάνω της το αυτοκίνητο φαίνεται πως δεν έχει μπει καν στον κόπο να κοιτάξει δεξιά-αριστερά για διέλευση αυτοκινήτων. Σίγουρα αν είχε ρίξει μια ματιά, δεν μπορεί να μην είχε δει τα φώτα. Σαν αυτοκτονία μοιάζει παρά σαν ατύχημα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα για την γυναίκα. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι μήπως στο τέλος τα ατυχήματα βγουν λιγότερα από τα αυτοκίνητα που τα χειριζόμαστε οι άνθρωποι, απλά θα ακούμε για τα ατυχήματα των αυτόνομων συνέχεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως generally speaking προσωπικα θα ειχα τους ενδοιασμους μου να μπω σε αυτοματο οχημα οσο και να εχει προχωρησει η τεχνολογια. Θα πρεπει να υπαρχει καμπινα οδηγου ωστε αν γινει ή αν παει να γινει μαλακια, να αναλαβει αυτος, οπως πχ στα επιβατηγα αεροσκαφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rocco84 είπε

Πάντως generally speaking προσωπικα θα ειχα τους ενδοιασμους μου να μπω σε αυτοματο οχημα οσο και να εχει προχωρησει η τεχνολογια. Θα πρεπει να υπαρχει καμπινα οδηγου ωστε αν γινει ή αν παει να γινει μαλακια, να αναλαβει αυτος, οπως πχ στα επιβατηγα αεροσκαφη.

Δεν γνωρίζω αλλα δεν νομίζω οι πιλοτοι στα επιβατικά να είναι όλη την ώρα κολλημένοι στο τζάμι μήπως και γίνει τίποτα. Προφανώς είναι στην θεση τους (αν και όχι συνεχεια) αλλα ο χρόνος αντιδρασης είναι μεγαλύτερος.

 

Όσο για τους ενδοιασμους σου..... κι εγώ στην αρχή δεν θα ενοιωθα ανετα, αλλα λογικά σε καποια χρονια η εναλλακτική θα είναι πεζοπορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...