Προς το περιεχόμενο

Άδεια με το ζόρι


EGRANEROE

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην εταιρεία μου η διεύθυνση αποφάσισε από μόνη της να μας χρεώσει κανονικές άδειες οπότε γούσταρε... Δεν προβλέπει μάλιστα αμοιβαίες ανταλλαγές μεταξύ των εργαζομένων καθώς λένε ότι είναι οριστικό και αν θέλουμε. Έμενα δεν με βολεύει καθόλου και ζήτησα να μην πάρω καθόλου... Μπορώ να κάνω κάτι άλλο? Υπάρχει κάποιος νόμος? Οι άδειες είναι με αποδοχές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά πρέπει να πάρεις κάποιες μέρες υποχρεωτικά την καλοκαιρινή περίοδο, βάση νόμου. Αλλά δεν γνωρίζω από πότε μέχρι πότε πιάνεται η καλοκαιρινή περίοδος. Από εκεί κ πέρα από όσο ξέρω πρέπει να υπάρχει μια  υποτυπώδη κοινή συναίνεση για να βγει η άδεια.

Πάντα με την άδεια παίρνεις και επίδομα αδείας και αν δεν πάρεις τις ημέρες αδείας κάποιου χρόνου προβλέπεται αποζημίωση αδείας (συνήθως βέβαια τις δίνουν όλες τις μέρες μέχρι τέλος του χρόνου ή σου κάνουν την χάρη και στις μεταφέρουν για τους πρώτους μήνες του επόμενου).

Σίγουρα λεπτομέρειες θα σου πουν στην επιθεώρηση εργασίας, είτε πας από εκεί, είτε παίρνεις τηλ.

ΥΓ: Αν δεις πάντως και σου κάνουν τπτ ιστορίες και στην δώσουν με το ζόρι, βάρα μια αναρρωτική πριν βγεις σε άδεια ώστε να μην σου χρεώσουν μέρες κανονικής άδειας ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοι μαλακες εργοδοτες το κανουν αυτο,και στο τσαμπο μου διναν οποτε γουσταραν αδεια και αναρτουσαν τις αδειες μια βδομαδα πριν!

Αν εχεις ορεξη να ασχοληθεις με καραγκιοζηδες πηγαινε στην επιθεωρηση εργασιας και αν βρεις λυση,σφυρα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας επιθεώρηση θα βρεις λύση αν έχεις δίκιο. Ειδικά τώρα πλέον τους κυνηγάνε τους εργοδότες με το παραμικρό. Απλά θέλει λιγάκι τρέξιμο κ να είσαι  έτοιμος να ψάχνεις για δουλειά αν σε ψιλιαστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και δω που δουλευω, καλοκαιρι δεν δινει σε κανεναν αδεια, μονο Χριστούγεννα και πασχα, μιαμιση εβδομαδα στην πρωτη γιορτη και μια με το ζορι στην δευτερη(Πασχα).

Ειναι τερμα παρανομο, ειδικα εδω που δουλεύω δεν κλεινει ουτε αργιες πχ τωρα 25 μαρτιου, ουτε κυριακες τιποτα, οποτε κατσει και σου δωσει ρεπο. Μαλιστα τις κυριακες που δουλευουμε απο οσο καταλαβα δεν τις δηλωνει, τερμα παρανομο και μας δινει τα ιδια με τις καθημερινες.

 

Αυτα ομως στην συνέντευξη δεν τα λεει. Μετα βγαινουν.

Επεξ/σία από Liverpool89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να είμαι και εγώ απόλυτα σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι σε περίπτωση διαφωνίας οι μέρες αδείας πάνες μισές μισές 

Μισές σου δίνει ο εργοδότης όποτε θέλει, μισές παίρνει ο εργαζόμενος όποτε θέλει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Χωρίς να είμαι και εγώ απόλυτα σίγουρος, έχω την εντύπωση ότι σε περίπτωση διαφωνίας οι μέρες αδείας πάνες μισές μισές 

Μισές σου δίνει ο εργοδότης όποτε θέλει, μισές παίρνει ο εργαζόμενος όποτε θέλει 

Αρκεί να μην σε αναγκάζει να αιτηθείς "αυτοβούλως" για τις ημέρες που σου παραχωρεί

Σε μια εταιρεία που δούλευα παλαιότερα, δεν κατέβαζε επισήμως ρολά στις κατ'έθιμον αργίες (πχ. καθαρά Δευτέρα), αλλά έβαζε όλο το προσωπικό να αιτηθεί άδεια για την συγκεκριμένη ημέρα... Τυπικά δηλαδή δεν μας ανάγκαζε να πάρουμε άδεια, αφού είχε στα χέρια του δική μας αίτηση.

Επεξ/σία από e-tic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που στην προηγούμενη δουλειά μας έβαζε τα ρεπό και τις περισσότερες άδειες με το ζόρι.Πραγματικά κάθε Νοέμβριο με αρχές Δεκεμβρίου τις ημέρες που προβλεπόταν καλός καιρός ζητούσαν όλοι ότι χρωστούμενο ρεπό είχαν και υπόλοιπο άδειων...για να μαζέψουν ελιές.Όταν έπεφτε ΣΚ με αργία να κολλήσουν ρεπό και όταν έπεφταν γιορτές να κολλήσουν άδειες κτλ με αποτέλεσμα να φαγωνόμαστε μεταξύ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στον Σκλαβενιτη που ξερω παιδια που εργαζονται εκει, τους αναγκαζει καθε μηνα να παιρνουν αδεια ωστε να μην εχουν ποτε υπολοιπο. Καθε μηνα 2 μερες, ουτε να πανε μια εβδομαδα καπου δε μπορουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, duende είπε

και στον Σκλαβενιτη που ξερω παιδια που εργαζονται εκει, τους αναγκαζει καθε μηνα να παιρνουν αδεια ωστε να μην εχουν ποτε υπολοιπο. Καθε μηνα 2 μερες, ουτε να πανε μια εβδομαδα καπου δε μπορουν

 

Υποτίθεται ότι ο Σκλαβενίτης έχει τη φήμη του καλού και τίμιου εργοδότη. Ούτε στο Τζάμπο δε το κάνουνε αυτό που δίνουνε νταβατζίδικες άδειες όποτε τους καπνίσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, duende είπε

και στον Σκλαβενιτη που ξερω παιδια που εργαζονται εκει, τους αναγκαζει καθε μηνα να παιρνουν αδεια ωστε να μην εχουν ποτε υπολοιπο. Καθε μηνα 2 μερες, ουτε να πανε μια εβδομαδα καπου δε μπορουν

Εγώ έναν που ξέρω στο  Σκλαβενίτη δεν έχει τέτοιο πρόβλημα ίσως κάθε υποκατάστημα λειτουργούν διαφορετικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...