Προς το περιεχόμενο

Η GoPro διαθέτει πλέον την τεχνολογία της σε τρίτους κατασκευαστές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, VChris είπε

Ναι ΟΚ, δεν το έθεσα σωστά στο πρώτο μου post. Αυτό που πρέπει να κοστίζει 500 ας κοστίζει 500, κανένα πρόβλημα. Απλά το ζήτημα είναι ότι η ανάγκη για προϊόν των 100 είναι μεγαλύτερη στην αγορά.

Και να θέσω ένα πραγματικό παράδειγμα, προς τον Fotis13 κυρίως, θέλω για το καλοκαίρι να πάρω μια action cam για την 6χρονη ανηψιά μου, για το κράνος της όταν κάνει ποδήλατο και για να βιντεοσκοπεί τα ψαράκια όταν κάνει μπάνιο στη θάλασσα. Τί να της πάρω? GoPro?

Δεν διαφωνώ σε τίποτα σε όσα λες, και εγώ μάλιστα στην κόρη μου έχω πάρει μια κινέζικη κάμερα να παίζει, άλλα ξέρω τι πήρα και ξέρω ότι αυτή η μηχανή δεν συγκρίνεται με καμιά gopro ούτε στο ελάχιστο. Συμφωνώ ότι η gopro χρέωνε ότι ήθελε και μας έγδερνε σε ένα σημείο, άλλα πλέον οι τιμές που έχει στις μηχανές τις είναι τιμιότατες, στοιχίζουν πλέον ειδικά η gopro5 όσο πραγματικά αξίζουν, και κάθε σοβαρός άνθρωπος που θέλει μια καλή action camera ξεκινάει από την Gorpo και μετά κοιτάζει τις άλλες....τώρα αν θες μια τέτοια κάμερα για να τραβάς κυρίως στην παραλία, στα γήπεδα και να σπας πλάκα με τους φίλους σου, ενώ σου φαίνονται οι φώτος από το κινητό σου πολύ καλές, ε τότε παίρνεις μια κινέζικη action camera στα 70 ευρώ και είσαι άρχοντας!!!

3 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Οχι  φιλε να μην της παρεις go pro  ειναι overkill για αυτη την χρηση .Αυτο ειπα και εγω .

Αλλο αυτο και αλλο οτι  " με πολυ πιο φτηνες λυσεις κανεις τα ιδια και  καλυτερα   σε σχεση με τις go pro" .

 Αυτος ειναι ευσεβης ποθος δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα δεν ισχυει σχεδον για κανενα προιον και δεν θα ισχυσει ποτε .

Εκει ειναι η ενσταση μου .

Σε ολα τα πραγματα υπαρχουν διαβαθμισεις  ,premium καθως και mid -low range  προιοντα .

Ολα τα υπολοιπα ειναι μπουρδολογιες ανευ ουσιας για να δικαιολογησουν τις περισσοτερες φορες την οικονομικη αδυναμια .

Έτσι ακριβώς, ''όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια'''.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bahamut_zero είπε

να βαζουμε στην ιδια προταση την xiaomi με την gopro.

 

 

Όντως χαζομάρα είναι. Η xiaomi είναι ένας κολοσσός μπροστά στο μαγαζάκι της gopro. 

1 ώρα πριν, Fotis13 είπε

Οχι  φιλε να μην της παρεις go pro  ειναι overkill για αυτη την χρηση .Αυτο ειπα και εγω .

Αλλο αυτο και αλλο οτι  " με πολυ πιο φτηνες λυσεις κανεις τα ιδια και  καλυτερα   σε σχεση με τις go pro" .

 Αυτος ειναι ευσεβης ποθος δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα δεν ισχυει σχεδον για κανενα προιον και δεν θα ισχυσει ποτε .

Εκει ειναι η ενσταση μου .

Σε ολα τα πραγματα υπαρχουν διαβαθμισεις  ,premium καθως και mid -low range  προιοντα .

Ολα τα υπολοιπα ειναι μπουρδολογιες ανευ ουσιας για να δικαιολογησουν τις περισσοτερες φορες την οικονομικη αδυναμια .

Δηλαδή η yi 4k με τα 300€ δεν είναι premium? 

Οταν πριν 2 χρόνια έψαχνα για κάμερα ήμουν ανάμεσα σε 2 επιλογές. Yi 4k και go pro hero 5 black 

Η πρώτη είχε την μισή τιμή, καλύτερη μπαταρία, μεγαλύτερη οθόνη, ελαφρύτερη, πολύ καλύτερο support που πρόσθετε το ένα feature μετά το άλλο. 

Σε όλα τα review το βίντεο ήταν πάνω κάτω το ίδιο και σε low light καλύτερη η xiaomi. 

 

Για ποιο λόγο να παρω την go pro? Και καλά επειδή είναι premium; 

2 χρόνια τώρα ούτε θήκη ούτε τίποτα και έχει αντέξει αρκετό extreme...

 

Α και μερικά βίντεο είναι πάλι από τον τσιν τσον μαβικ προ

Επεξ/σία από karaLRS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, VChris είπε

Ναι ΟΚ, δεν το έθεσα σωστά .

Και να θέσω ένα πραγματικό παράδειγμα, προς τον Fotis13 κυρίως, θέλω για το καλοκαίρι να πάρω μια action cam για την 6χρονη ανηψιά μου, για το κράνος της όταν κάνει ποδήλατο και για να βιντεοσκοπεί τα ψαράκια όταν κάνει μπάνιο στη θάλασσα. Τί να της πάρω? GoPro?

Έκλαψα. Μου ήρθε σαν εικόνα με κράνος και go pro στο κεφάλι..!

Να την χαίρεστε την μικρούλα ' 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, karaLRS είπε

 

 

 

 

Δεν θα μπω στη διαδικασία GoPro vs Xiaomi ή οτιδήποτε καθώς ο καθένας έχει την άποψη του, το βίντεο σου από όποια κάμερα και αν είναι είναι εκπληκτικό. Αν είσαι εσύ, να σαι πάντα καλά να πετάς και να τραβάς τέτοια πλάνα. 

Και τα πλάνα με Mavic και αυτά κορυφαία, ειδικά εκεί που έβγαινε το αεροσκάφος από το hangar! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, neogeo1982 είπε

με το που έσκασαν μύτη xiaomi και κάτι άλλες Κινεζιές Τhieye και SJcam με 100 ευρώ πάει πέταξε το πουλάκι. Δεν γίνετε να δίνεις 500 και 600 ευρώ για μια action κάμερα ρε παιδιά που το μόνο που κάνει είναι τραβάει βίντεο και τίποτα άλλο. Για φώτο δεν έκανε με την καμία. Βάζεις την τιμή στα 600 ευρώ κοντά δλδ με ένα Ηigh end smartphone. Kαι σαν να μην έφτανε αυτό έβγαλαν κιόλας και drone που η DJI εκεί κάνει πάρτι τα έχει και με μισή τιμή κιόλας...κάτσε ρε Gopro που πας ξυπόλυτη στα αγγούρια θα σε φάνε λάχανο. Δεν τα υπολόγισαν καλά απότι φαίνεται τις τιμές τις είχαν στο Θεό λες και έκαναν κάτι Premium και θα έτρεχε ο κόσμος σαν τρελός να τα αγοράζει. Εκτός από άτομα που ασχολούνται με αθλήματα extrem sports κτλπ γιατί να πάει ο άλλος να πάρει μια κάμερα που κάνει 500 - 600 ευρώ αφού μπορεί να βρει και με 100-150 κάτι αξιόλογο. Αυτά δεν τα σκέφτηκαν και τώρα πληρώνουν το μάρμαρο 

Φίλε μου αυτές οι κάμερες και τα drone προορίζονται περισσότερο για επαγγελμάτικη χρήση.Και οι τιμές τους είναι τόσο υψηλές λόγο της υψηλής ανάλυσης και λειτουργιών που προσφέρουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Fotis13 είπε

Μαλιστα  και αφου  ειχαμε  παρελαση  ατομων που τις action  cam τις εχουν για να τραβανε την γιαγια τους και το σουβλακι που τρωνε .H'  που παντα ηθελαν αλλα δεν μπορουσαν να αποκτησουν μια go pro   και απλα βγαζουν κομπλεξ    ,κλασικες περιπτωσεις στα φορουμς και οχι  μονο .

Να πουμε εδω πως για  action χρηση ( πανω σε ποδηλατακια δεν ειναι action  χρηση )  η Go Pro  ηταν και ειναι μονοδρομος .Κανεις σοβαρος  δεν παει σε κατι αλλο  .

Τωρα κατι "τσιν τσαν τσον " και υπολοιπες σκουπιδοκαμερες που αναφερθηκαν ειναι πολυ καλες για τα παραδειγματα που αναφερα αλλα   ειναι κατ'ευφημισμο action καμερες .

Aρα η μαζα που θελει  απλα να τραβαει καποια πλανα στην καθημερινοτητα τους  ικανοποιειται με πολυ φτηνοτερες και φυσικα υποδυεστερες λυσεις  η' πολυ απλα χρησιμοποιει ενα high end smartphone και τραβαει αξιοπρεπεστατα video για αυτη την χρηση .  Αυτο  ειναι και η κυρια αιτια της καθιζησης των πωλησεων της εταιρειας και οι υπολοιποι πλην αυτων που εχουν καβουρια στις  τσεπες παιρνουν τις αρκετα προσιτες πλεον go pro . 

Πραγματικά σε θεμα για ACTION camera παρατίθεται βίντεο απο κερκίδες ποδοσφαιρικού αγώνα...... 

Δεν υπάρχει κανεις άνθρωπος που να ασχολείται με extreme sports και να παίρνει τσι γι τσου αλλα αυτος που έχει μια καμερουλα για να τραβάει ποζεραδικες σελφι ή βίντεο απο το αμάξι στο δρόμο για τη Κόρινθο, θα τολμήσει να τις συγκρίνει.

Και το χούμε πει. Ο καθένας παίρνει ο,τι τον ευχαριστεί και μ όσα λεφτά έχει. Όταν ομως ΣΕ ΚΑΘΕ θεμα συγκρίνετε κάθε σοβαρή ηλεκτρονική συσκευη με κινεζιες , η σοβαρότητα παει περίπατο. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, margaritagr είπε

Πραγματικά σε θεμα για ACTION camera παρατίθεται βίντεο απο κερκίδες ποδοσφαιρικού αγώνα...... 

Δεν υπάρχει κανεις άνθρωπος που να ασχολείται με extreme sports και να παίρνει τσι γι τσου αλλα αυτος που έχει μια καμερουλα για να τραβάει ποζεραδικες σελφι ή βίντεο απο το αμάξι στο δρόμο για τη Κόρινθο, θα τολμήσει να τις συγκρίνει.

Και το χούμε πει. Ο καθένας παίρνει ο,τι τον ευχαριστεί και μ όσα λεφτά έχει. Όταν ομως ΣΕ ΚΑΘΕ θεμα συγκρίνετε κάθε σοβαρή ηλεκτρονική συσκευη με κινεζιες , η σοβαρότητα παει περίπατο. 

Μα την συγκρίνουμε και βγαίνει καλύτερη ειδικά στα feature που χρειάζομαι. Θα πρέπει να είμαι ηλιθιος για να πάρω κάτι χειρότερο με περισσότερα λεφτά. 

Σου ξαναλέω καλύτερη μπαταρία, μεγαλύτερη οθόνη, ελαφρύτερη, παρόμοια εικόνα , πιο εύχρηστα menu, καλύτερο low light video και ΠΟΛΥ καλύτερο support. 

Μέσα σε ενα χρόνο έβγαλε 15 firmware που πρόσθετε features όπως raw, voice control, battery percent και ότι άλλο ζήταγε ο κάθε χρήστης στο Facebook Page. 

Αν κάποιος ήθελε αδιαβροχοποιηση out of the box καθώς και καλύτερο ήχο εννοείται πρέπει να επιλέξει go pro. 

Screenshot_2018-03-24-08-28-59.jpg

8 ώρες πριν, polaki είπε

Δεν θα μπω στη διαδικασία GoPro vs Xiaomi ή οτιδήποτε καθώς ο καθένας έχει την άποψη του, το βίντεο σου από όποια κάμερα και αν είναι είναι εκπληκτικό. Αν είσαι εσύ, να σαι πάντα καλά να πετάς και να τραβάς τέτοια πλάνα. 

Και τα πλάνα με Mavic και αυτά κορυφαία, ειδικά εκεί που έβγαινε το αεροσκάφος από το hangar! 

Τραβηγμένο όλο με yi 4k εκτός από 2 πλάνα που είναι με go pro 4 black 

Να είσαι καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, karaLRS είπε

Μα την συγκρίνουμε και βγαίνει καλύτερη ειδικά στα feature που χρειάζομαι. Θα πρέπει να είμαι ηλιθιος για να πάρω κάτι χειρότερο με περισσότερα λεφτά. 

Σου ξαναλέω καλύτερη μπαταρία, μεγαλύτερη οθόνη, ελαφρύτερη, παρόμοια εικόνα , πιο εύχρηστα menu, καλύτερο low light video και ΠΟΛΥ καλύτερο support. 

Μέσα σε ενα χρόνο έβγαλε 15 firmware που πρόσθετε features όπως raw, voice control, battery percent και ότι άλλο ζήταγε ο κάθε χρήστης στο Facebook Page. 

Αν κάποιος ήθελε αδιαβροχοποιηση out of the box καθώς και καλύτερο ήχο εννοείται πρέπει να επιλέξει go pro. 

Screenshot_2018-03-24-08-28-59.jpg

Τραβηγμένο όλο με yi 4k εκτός από 2 πλάνα που είναι με go pro 4 black 

Να είσαι καλά 

Εσυ αναφερεσαι σε μηχανη που κoστιζει περιπου οσο κι η hero 5, δεν αναφερεσαι σε συσκευες των 50€.

Γι αυτο και η διαφορα στο αποτελεσμα σε σχεση με τις αλλες. 

Επεξ/σία από margaritagr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Εσυ αναφερεσαι σε μηχανη που κoστιζει περιπου οσο κι η hero 5, δεν αναφερεσαι σε συσκευες των 50€.

Γι αυτο και η διαφορα στο αποτελεσμα σε σχεση με τις αλλες. 

Μα εκεί είναι το θέμα η Yi4k δεν είναι φτηνή action camera, με την θήκη πάς πάνω από 200 ευρώ και η yi4k+ πάει με την θήκη στα 300...παίζουν σε τιμές gopro, αξίζουν μεν άλλα φτηνές δεν είναι, και σε αυτά τα χρήματα είναι καλύτερες και πιο χρηστικές επιλογές οι gorpo.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, karamela693 είπε

Μα εκεί είναι το θέμα η Yi4k δεν είναι φτηνή action camera, με την θήκη πάς πάνω από 200 ευρώ και η yi4k+ πάει με την θήκη στα 300...παίζουν σε τιμές gopro, αξίζουν μεν άλλα φτηνές δεν είναι, και σε αυτά τα χρήματα είναι καλύτερες και πιο χρηστικές επιλογές οι gorpo.

ΜΠΟΡΕΙΣ να μου εξηγήσεις πως είναι καλύτερη μια action camera που είναι μεγαλύτερη, με μικρότερο μπαταρία οθόνη και ακριβότερη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα πάντως όλος ο κλάδος έχει πληγεί από τις κινέζικες του 50αρικου action cameras....που είναι οι drift, οι Ion? Η garmin Και η olympus δήλωσαν ότι παράτησαν το θέμα, η sony μπαίνει μέσα στο συγκεκριμένο κομμάτι άλλα είναι τεράστια εταιρία και δεν την νοιάζει. Η tomtom και η ricoh δεν θα βγάλουν άλλες action cameras......ο κόσμος που θέλει απλά μια action camera για να σπάει πλάκα κάποτε ήθελε 400-500 ευρώ τώρα παίρνει μια του 50-100 ευρώ και καλύπτει τις χαμηλές απατήσεις που έχει.

Ενώ ακόμα και η YI είχα διαβάσει ότι περίμενε καλύτερες πωλήσεις από την ΥΙ4Κ+......είναι λίγοι πλέον οι χρήστες που θέλουν να δώσουν 200+ για μια action camera...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, margaritagr είπε

Εσυ αναφερεσαι σε μηχανη που κoστιζει περιπου οσο κι η hero 5, δεν αναφερεσαι σε συσκευες των 50€.

Γι αυτο και η διαφορα στο αποτελεσμα σε σχεση με τις αλλες. 

Αναφέρομαι σε μια μηχανή που έχει 200 ευρω σε σχέση με την hero black 5 έχει 300.

Ενώ είναι 32% φτηνότερη, είναι σχεδόν ίδια ποιοτικά με την hero 5 black κερδίζοντας σε μερικά πχ μπαταρία, οθόνη, μέγεθος και χάνοντας σε άλλα πχ αδιαβροχοποιηση, μικρόφωνο. 

Για μένα πχ που δεν χρειάζομαι μικρόφωνο και αδιαβροχοποιηση είναι πολύ καλύτερη από την gopro 5 και γλυτώνω και 100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, karaLRS είπε

ΜΠΟΡΕΙΣ να μου εξηγήσεις πως είναι καλύτερη μια action camera που είναι μεγαλύτερη, με μικρότερο μπαταρία οθόνη και ακριβότερη; 

Κλάσεις καλύτερο ήχο, αδιαβροχοποίηση out of the box, βοηθητική οθόνη μπροστά που είναι πολύ χρήσιμη, πολύ καλύτερη σταθεροποίηση, καλύτερο επεξεργάσιμο αρχείο flat σε βίντεο, καλύτερο μενού, πιο γρήγορη σε λειτουργία, καλύτερη ποιότητα εικόνας...τι άλλο θες?? και μεγαλύτερη δεν είναι, βάλε την θήκη στην Υι και σύγκρινε μετά, και η οθόνη δεν έχει white pixel της ΥΙ και είναι πιο σκοτεινή κάτω από τον ήλιο, και εκει ακόμα χάνει η ΥΙ, ενώ για μπαταρία που λες, δίπλα δίπλα η gorpo6 με την Yi4k+ που επίσης ΕΧΩ κρατάνε πάνω κάτω το ίδιο...για να το ξαναπώ, μια χαρά η yi άλλα gopro δεν είναι, έχω και τις 2 και η yi είναι πάντα για back up, (να σημειώσω ότι τις χρησιμοποιώ επαγγελματικά και το βίντεο της gopro είναι πολύ καλύτερο σε επεξεργασία, πιο ελαστικό και με μεγαλύτερο dynamic range). Το καταλαβαίνω ότι θέλεις να υποστηρίξεις την επιλογή σου και όταν τις πήρες ούτε εγώ θα έδινα τα διπλά για gorpo άλλα με τα λεφτά που κάνει σήμερα η gorpo5 είναι καλός ή κακός μονόδρομος...

Υ.Γ. Μην αναφέρω και την πολύ καλύτερη μεταπολιτική αξία των gopro 

Y.Γ. Και χωρίς θήκη ακόμα πάνω κάτω ίδιο όγκο έχουν, λίο πιο πλατιά η Yi λίγο πιο παχιά η Gopro, Που τις είδες τις διαφορές. Οταν πάω σπίτι θα σου βάλω φώτο δίπλα δίπλα να δεις ότι  σαν όγκο είναι πάνω κάτω το ίδιο,

Επεξ/σία από karamela693
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...