Προς το περιεχόμενο

Η GoPro διαθέτει πλέον την τεχνολογία της σε τρίτους κατασκευαστές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, karamela693 είπε

Κλάσεις καλύτερο ήχο, αδιαβροχοποίηση out of the box, βοηθητική οθόνη μπροστά που είναι πολύ χρήσιμη, πολύ καλύτερη σταθεροποίηση, καλύτερο επεξεργάσιμο αρχείο flat σε βίντεο, καλύτερο μενού, πιο γρήγορη σε λειτουργία, καλύτερη ποιότητα εικόνας...τι άλλο θες?? και μεγαλύτερη δεν είναι, βάλε την θήκη στην Υι και σύγκρινε μετά, και η οθόνη δεν έχει white pixel της ΥΙ και είναι πιο σκοτεινή κάτω από τον ήλιο, και εκει ακόμα χάνει η ΥΙ, ενώ για μπαταρία που λες, δίπλα δίπλα η gorpo6 με την Yi4k+ που επίσης ΕΧΩ κρατάνε πάνω κάτω το ίδιο...για να το ξαναπώ, μια χαρά η yi άλλα gopro δεν είναι, έχω και τις 2 και η yi είναι πάντα για back up, (να σημειώσω ότι τις χρησιμοποιώ επαγγελματικά και το βίντεο της gopro είναι πολύ καλύτερο σε επεξεργασία, πιο ελαστικό και με μεγαλύτερο dynamic range). Το καταλαβαίνω ότι θέλεις να υποστηρίξεις την επιλογή σου και όταν τις πήρες ούτε εγώ θα έδινα τα διπλά για gorpo άλλα με τα λεφτά που κάνει σήμερα η gorpo5 είναι καλός ή κακός μονόδρομος...

Υ.Γ. Μην αναφέρω και την πολύ καλύτερη μεταπολιτική αξία των gopro 

Συγνώμη δεν το έγραψα καλά. Καλύτερη για τα δικές μου απαιτήσεις. 

Μεταπωλητικη αξία δεν με ενδιαφέρει. 

Χρειαζόμουν καλύτερη μπαταρία μικρότερο μέγεθος και καλή εικόνα. Νομίζω η yi 4k τα δίνει καλύτερα σε σχέση με την hero 5 black. 

Θα μπορούσες να μας δείξεις 2 φωτογραφίες από τις κάμερες να συγκρίνουμε αφού τις έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mjaros είπε

Έχει κάτι αντίστοιχο της session η xiaomi;

Το μόνο καλό που έχει η session είναι ότι δεν θέλει θήκη για να γίνει αδιάβροχη. Αν λες για αυτή τη δυνατότητα όχι δεν έχει. Αν μιλάμε για ποιότητα λογισμικό και hardware επιδόσεις έχει αντίστοιχα μοντέλα η xiaomi. Η απλή yi4k ας πούμε είναι ανώτερη και φθηνότερη. Και για μένα είναι πλεονέκτημα να παίρνει αδιάβροχη θήκη. 

Πέραν αυτού εμείς δεν λέμε για τα νέα της μοντέλα τόσο όσο για τα παλιότερα όσο είχε το μονοπώλιο!

Επεξ/σία από nectons
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Συγνώμη δεν το έγραψα καλά. Καλύτερη για τα δικές μου απαιτήσεις. 

Μεταπωλητικη αξία δεν με ενδιαφέρει. 

Χρειαζόμουν καλύτερη μπαταρία μικρότερο μέγεθος και καλή εικόνα. Νομίζω η yi 4k τα δίνει καλύτερα σε σχέση με την hero 5 black. 

Θα μπορούσες να μας δείξεις 2 φωτογραφίες από τις κάμερες να συγκρίνουμε αφού τις έχεις; 

Ναι όταν πάω σπίτι το απόγευμα θα σου βάλω αν θες βίντεο, φώτος είναι και οι 2 χάλια άλλα αν θες να σου βάλω 2-3.
Καλά οκ αν έχεις συγκεκριμένες ανάγκες και απαιτήσεις τότε σαφώς μια χαρά είναι η ΥΙ, απλά εγώ το ανέφερα σφαιρικά, και σαν σύνολο/πακέτο είναι καλύτερη η Gorpo5. Δεν είναι παντού καλύτερη άλλα στα περισσότερα είναι ή ισάξια ή καλύτερη για αυτό γράφω ότι στην τιμή των 300 ευρώ και με αυτά που προσφέρει σαν σύνολο είναι εξαιρετική η Gorpo5.
Για τον όγκο δεν ξέρω πως την βρίσκεις μικρότερη καθώς είναι πάνω κάτω το ίδιο, τώρα αν ένα χιλιόστό εδώ ή εκει σου φαίνεται τόσο σημαντικό οκ πάω πάσο, αν και να το ξαναπώ η yi είναι πιο πλατιά...
Μεταπολιτική αξία μπορεί να μην σε νοιάζει άλλα είναι πολύ σημαντικό γιατί όταν θα θελήσεις να αλλάξεις τον εξοπλισμό σου η gopro θα πιάσει καλά λεφτά, ενώ η YI θα την χαρίσεις κυριολεκτικά...προσωπικά με νοιάζει πολύ το συγκεκριμένο καθώς θέλω πάντα την καλύτερη και πιο καινούρια action camera....

11 λεπτά πριν, nectons είπε

Το μόνο καλό που έχει η session είναι ότι δεν θέλει θήκη για να γίνει αδιάβροχη. Αν λες για αυτή τη δυνατότητα όχι δεν έχει. Αν μιλάμε για ποιότητα λογισμικό και hardware επιδόσεις έχει αντίστοιχα μοντέλα η xiaomi. Η απλή yi4k ας πούμε είναι ανώτερη και φθηνότερη. Και για μένα είναι πλεονέκτημα να παίρνει αδιάβροχη θήκη. 

Πέραν αυτού εμείς δεν λέμε για τα νέα της μοντέλα τόσο όσο για τα παλιότερα όσο είχε το μονοπώλιο!

Η Seesion είναι για συγκεκριμένες δουλειές, ούτε εμένα μου αρέσει, άλλα action camera με τέτοιο όγκο, με εξαιρετικό 4κ βίντεο και με αδιαβροχοποίηση out of the box δεν υπάρχει στην αγορά, αν κάποιος δίνει βάσει σε αυτά είναι μονόδρομος η συγκεκριμένη επιλογή, έχω 2 συναδέλφους που δεν την αλλάζουν με τίποτα και την έχουν πάντα μαζί τους. Προσωπικά όπως είπα δεν θα την αγόραζα ποτέ αν και έχω μια ''cute'' polaroid cube.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Αναφέρομαι σε μια μηχανή που έχει 200 ευρω σε σχέση με την hero black 5 έχει 300.

Ενώ είναι 32% φτηνότερη, είναι σχεδόν ίδια ποιοτικά με την hero 5 black κερδίζοντας σε μερικά πχ μπαταρία, οθόνη, μέγεθος και χάνοντας σε άλλα πχ αδιαβροχοποιηση, μικρόφωνο. 

Για μένα πχ που δεν χρειάζομαι μικρόφωνο και αδιαβροχοποιηση είναι πολύ καλύτερη από την gopro 5 και γλυτώνω και 100€

Οκ εγώ ανέφερα τιμή πχ public , η μηχανή με την αδιάβροχη θήκη παει στα 330€. 

Κατα τ αλά εσυ είσαι ένας συνειδητοποιημένος χρήστης που έδωσες και 200€ και δε συγκρίνεις ανόμοια πραγματα.

επισης θέλω να πω οτι σας θεωρώ πραγματικούς ήρωες και όταν σας ακούω και σας βλέπω να πετάτε πχ στις εθνικές εορτές ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Οκ εγώ ανέφερα τιμή πχ public , η μηχανή με την αδιάβροχη θήκη παει στα 330€. 

Κατα τ αλά εσυ είσαι ένας συνειδητοποιημένος χρήστης που έδωσες και 200€ και δε συγκρίνεις ανόμοια πραγματα.

επισης θέλω να πω οτι σας θεωρώ πραγματικούς ήρωες και όταν σας ακούω και σας βλέπω να πετάτε πχ στις εθνικές εορτές ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΖΩ.

Αύριο 12 το μεσημέρι κοιτάξτε ψηλά ☺️

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα συζήτηση...

έχω παραγγείλει μια Gopro 5 απο Amazon ισπανιας στα 250 με μεταφορικα και σκέφτομαι να κρατήσω αυτήν ή να πάω στην 6...

Εβλεπα συγκριτικά στο YouTube και βλέπω καλύτερο χρώμα-dynamic range και κυρίως εκπληκτικό EIS... Μου φαίνεται μέρα-νύχτα σε σχέση με την 5. Κάποιος που έχει και τις δυο να μας πει την αποψη του; Ειναι και 150 ευρώ διαφορά ρε γαμώτο..

 

ΥΓ: Μπαινουν και οι δύο χωρις case σε θάλασσα; Το ξέρω οτι ειναι αδιάβροχες αλλα ανησυχώ για το αλάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ελεγα να μην εμπλακω, η δικη μου άποψη είναι ότι το κομμάτι των Action Cams ήταν για τον mainstream user μία μόδα η οποία κάποτε είχε ουσιαστικά μόνο έναν παίκτη, την GoPro, και συνδιασμό με το πάρα πολύ έξυπνο και targeted marketing της στο κομμάτι των extreme sports, έκανε το όνομα που έκανε και ο απλός χρήστης των 10 φωτογραφιών το καλοκαίρι έσκαγε τα λεφτά του για να βγάλει καποια video και φωτογραφίες που μέχρι τότε ήταν ουσιαστικά αδύνατον να βγουν. 

Όταν η "μόδα" ηρέμησε, και βγήκαν οι κινεζιές, ο απλός χρήστης των 10 φωτογραφιών θα πάρει το κινέζικο γιατί
α) είναι value for money
β) το θέλει για το instagram της 640x480 που λέει ο λόγος ανάλυσης... οπότε κανένα νόημα να το συζητήσουμε παραπάνω!

Θεωρώ πάντως ότι αν μιλάμε χωρίς να μας ενδιαφέρει το κόστος, η GoPro εξακολουθεί ακόμα να είναι μονόδρομος. 
Δε νομιζω ποτέ να δούμε καμία άλλη κάμερα να πηδάει απτη στρατόσφαιρα και να κάνει livestreaming, ούτε κανέναν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ extreme athlete να φοράει Xiaomi στο κεφάλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mjaros είπε

Εννοώ στο μέγεθος της session.

Καλημέρα χρόνια πολλά... δεν έχεις δει την Foxeer Box τότε... όχι πως την έχω δει εγώ η την session αλλά πάντα υπάρχει ο ανταγωνισμός και από δείγματα που είδα όπως αυτό στο youtube θα έλεγα εύκολα ότι είναι ανώτερη και σχεδόν στα ΜΙΣΑ χρήματα...

Κοίταξε.. κάποια εποχή στην αρχή του φρενήρη ρυθμού των action cameras η gopro έπαιζε μόνη της μπάλα και για αυτό εκμεταλλεύτηκε το χώρο και χτύπαγε τις τιμές. Δυστυχώς για αυτήν η τεχνολογία προχωρά πολύ ποιο γρήγορα από την εξέλιξη των action cameras και ο ανταγωνισμός ακόμη περισσότερο. 

Έπρεπε από την αρχή η έστω μετά από 1-2 μοντέλα από το πρώτο της να αλλάξει στρατηγική και να δει πως έχει η πραγματικότητα και να ρίξει αισθητά τις τιμές της προτού την πάρει η κατηφόρα. Καλώς η κακώς είναι ΚΑΛΕΣ κάμερες ΑΛΛΑ ΑΚΡΙΒΕΣ για αυτό που προσφέρουν. 

Έκανε μια διαφορά με την Session αλλά όπως είπα καραδοκούν οι ανταγωνιστές και να αυτή που σου λέω και να η polaroid cube και πάει λέγοντας... Όπως και να το κάνουμε είναι ΥΠΕΡΤΙΜΗΜΕΝΕΣ όλες οι gopro... πολύ στην αρχή λιγότερο προς το τέλος αλλά πάντα υπερτιμημένες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/3/2018 στις 3:11 ΜΜ, chriskirza είπε

Sony action cam και τιποτα αλλο!
εχω την HDR-AS300 που δεν κυκλοφορει ελλαδα για περιεργο λογο και ειναι πολυ ανωτερη απο hero 5-6 
....και με περιπου 340 ευρω

Και από μπαταρία οι sony δεν λες που δεν τελειώνει με τίποτα ενώ οι άλλες όλες είναι στην μια ώρα τελειωμενες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, johndrama80 said:

Και από μπαταρία οι sony δεν λες που δεν τελειώνει με τίποτα ενώ οι άλλες όλες είναι στην μια ώρα τελειωμενες.

ναι πολύ σωστά, δεν το θυμήθηκα.
Είναι το όνομα που έχει η Gopro και βαράει, αλλιώς κατά την γνώμη μου υπάρχουν καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή η hero 5 black έχει 300 στο Άμαζον, και περιστασιακά πέφτει και πιο χαμηλά. Μπορεί να είναι πολλά για κάποιον που θέλει να βγάζει "10 φωτογραφίες κάθε καλοκαίρι" αλλά νομίζω είναι το καλύτερο value for money προς το παρόν. Μη στέκεστε μόνο στην ανάλυση και τα FPS, είναι και το θέμα του stabilization και dynamic range ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, StefGTC είπε

Αυτή τη στιγμή η hero 5 black έχει 300 στο Άμαζον, και περιστασιακά πέφτει και πιο χαμηλά. Μπορεί να είναι πολλά για κάποιον που θέλει να βγάζει "10 φωτογραφίες κάθε καλοκαίρι" αλλά νομίζω είναι το καλύτερο value for money προς το παρόν. Μη στέκεστε μόνο στην ανάλυση και τα FPS, είναι και το θέμα του stabilization και dynamic range ...

Και εδώ Ελλάδα έχει κάτω από 300, πολύ καλή τιμή συγκριτικά με παλιά μόνο. Το θέμα είναι να την συγκρίσεις με τον ανταγωνισμό που είναι πιο κάτω σε τιμή.
Αυτό που με ανησυχεί είναι το διαφαινόμενο κραχ της εταιρίας, αλλά και το κατά πόσο απαιτείται μια οποιαδήποτε υποστήριξη σε μια τέτοια κάμερα, ή απλά είναι την πήρες και ή δουλεύει εξ αρχης  κομπλέ και μένει ετσι ή όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...