Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για ταμείο ανεργίας


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι σε μια εργασία με πλήρη ασφάλιση από τον Ιουνιο του 2016, αν παραιτηθώ τον ερχόμενο μήνα (Απρίλιο) για μια εποχιακή εργασία μέχρι τον Οκτώβριο (με απόλυση) δικαιούμαι να μπω στο ταμείο ανεργίας και αν ναι για πόσο καιρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Νομίζω η εποχιακή δεν έχει απόλυση, γιατί υπογράφεις για πχ τρεις μήνες.

δεν σε ενδιαφέρει η απόλυση, η λήξη σύμβασης όπως και η απόλυση σου επιτρέπουν να πάρεις τακτική επιδότηση ανεργίας, μόνο η οικειοθελής αποχώρηση (παραίτηση) δεν στο επιτρέπει

δες στις προϋποθέσεις του οαεδ

http://www.oaed.gr/anergoi

 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανονικά και λογικά δικαιούσαι 12 μήνες και θα ενταχθείς στο πρόγραμμα μακροχρόνιων ανέργων το οποίο θα επεκταθεί το ταμείο ανεργίας σου κατά 12 μήνες επιπλέον αλλά στα 200 ευρώ άντις για 360 που θα παίρνεις τους πρώτους 12 μήνες  

 

Αν η μόνιμη του δουλειά έχει 450-600 ευρώ μισθό γιατί να μην την αφήσει για να πάει σε εποχιακή όπου μπορεί να παίρνει 700-1500 και μετά να κάθεται να παίρνει 360 και να βγάζει κανένα έξτρα από μαύρα. 

Τον συμφέρει πιστεύω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, webparts είπε

Εποχιακος και μετα 12+12 μηνες ταμειο.
Μονο στο ελλαδισταν αυτα.

εχει μαζεψει τα ενσημα τυπε.. μια χαρα λογικο ειναι..

για το +12 δεν ξερω...

παντως οντως συμφερει...απο το να δουλευεις κακομοιρης για 450 ευρω και να ξυπνας να πηγαινεις, να κουραζεσαι και να τα δινεις τα μισα καφεδες βενζινες  σαντουιτς καλυτερα 360 και να καθεσαι...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, opcorsa είπε

εχει μαζεψει τα ενσημα τυπε.. μια χαρα λογικο ειναι..

για το +12 δεν ξερω...

παντως οντως συμφερει...απο το να δουλευεις κακομοιρης για 450 ευρω και να ξυπνας να πηγαινεις, να κουραζεσαι και να τα δινεις τα μισα καφεδες βενζινες  σαντουιτς καλυτερα 360 και να καθεσαι...

ποια 450 λες .. 4ώρος παίρνεις 200-220 ευρώ αντε σου λέω 250 -260 .. Μέχρι να πάς στην δουλειά τα έξοδα μετακίνησης αντε να πάρεις αραια και που κανένα καφέ δεν σου μένει απολύτως τίποτα.

Πας έρχεσαι με άδεια τσέπη.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, arsenal είπε

Καλησπέρα, είμαι σε μια εργασία με πλήρη ασφάλιση από τον Ιουνιο του 2016, αν παραιτηθώ τον ερχόμενο μήνα (Απρίλιο) για μια εποχιακή εργασία μέχρι τον Οκτώβριο (με απόλυση) δικαιούμαι να μπω στο ταμείο ανεργίας και αν ναι για πόσο καιρό?

Τα ενσημα του τελευταιου 14μηνου μετρανε δε πα να εργαζεσαι 50 συναπτα ετη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Prof_Chaos είπε

ποια 450 λες .. 4ώρος παίρνεις 200-220 ευρώ αντε σου λέω 250 -260 .. Μέχρι να πάς στην δουλειά τα έξοδα μετακίνησης αντε να πάρεις αραια και που κανένα καφέ δεν σου μένει απολύτως τίποτα.

Πας έρχεσαι με άδεια τσέπη.

Το link της υπογραφης δε δουλευει,ασχετο :P
Εκτος κ αν ειναι ιος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά μα το Θεο δεν ξερω τι να κάνω.Είμαι σε μια δουλειά εδώ και 2 χρόνια παίρνω 600 ευρώ (χωρίς δώρα), με ένα αφεντικό που βρίζει και με πάρα πολλές απαιτήσεις που σου μαμαει την ψυχολογια.Δυο ωρες πριν την αλλαγή του χρόνου φανταστέιτε λάβαμε μειλ με παρατηρήσεις, και αργίες δεν υπάρχουν. (δουλειά απόστυαση από το σπιτι 5 χλμ-πήγαινε) Το μόνο θετικό παίρνεις πολλές άδειες.

Από την άλλη βρήκα εποχική δουλειά rent a car 7ωρη,720 ευρώ μέχρι Οκτώβριο, 13 χλμ απόσταση από το σπιτι -πήγαινε.Ο άνθρωπος θέλει απάντησει μέχρι αύριο.

Ωστόσο, τα οικονομικά μου είναι πολύ ζόρικα, θα μπορώ να ανταπεξέλθω με 3 και 60 απο το ταμειο; Kαι εν τέλει αν πω του αλλου του παπάρα ότι φεύγω σε 7-10 μέρες, θα μπορώ να διεκδικήσω τις άδειες που δικαιούμαι εφόσον δεν εφαρμόζω τα νόμιμα (προειδοποίηση ενα μήνα πριν ) και ίσως ο ίδιος να να με τρέξει δικαστικώς διεκδικώντας αποζημίωση....

 

Επεξ/σία από arsenal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, arsenal είπε

εφόσον δεν εφαρμόζω τα νόμιμα

Δεν ασχολειται κανεις με αυτο απο οσο γνωριζω.
Η μεταβαση απο τη μια δουλεια στην αλλη παντα εχει ρισκο,γτ μπορει στη νεα δουλεια να ειναι χειροτερα,να μην αντεξεις κ τελικα να μεινεις χωρις δουλεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άτομο που δεν πλήρωνε δώρα και δεν έδινε άδειες θα σε τρέξει και δικαστικώς; ας το δοκιμάσει.. 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, webparts είπε


Η μεταβαση απο τη μια δουλεια στην αλλη παντα εχει ρισκο,γτ μπορει στη νεα δουλεια να ειναι χειροτερα,να μην αντεξεις κ τελικα να μεινεις χωρις δουλεια.

 

Το ξέρω γιατί είναι η πρώτη μου δουλειά αυτή δεν ξέρω καν πώς είναι να είσαι αλλού ή να παραιτείσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτησω και εγω κατι επειδη με αυτες τις πιπες που γραφουν δεν μπορω να καταλαβω

Η αδερφη μου εχει 123 ενσημα το 2017 και μεχρι τον Απριλιο του 2018 για το ετος του 2018 θα εχει περιπου στα 70-75 ενσημα θα μπορει να μπει ταμειο ανεργιας?

Δειτε τι αναφερει το σαιτ του Οαεδ

Για τον άνεργο που επιδοτείται για πρώτη φορά, ο ελάχιστος αριθμός ημερομισθίων που πρέπει να έχει συμπληρώσει για να δικαιούται να λάβει επίδομα είναι 80 κατ’ έτος την τελευταία διετία πριν την υποβολή της αίτησης για την επιδότησή του, εκ των οποίων τα 125 ημερομίσθια πρέπει να έχουν πραγματοποιηθεί το τελευταίο 14μηνο χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι πριν την απόλυση μήνες. 

Επίσης, επίδομα ανεργίας λαμβάνει και ο εργαζόμενος που κατά τα δύο έτη πριν την καταγγελία ή τη λήξη της σύμβασής του έχει πραγματοποιήσει 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες) και όχι λιγότερες από 80 ημέρες εργασίας κάθε έτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...