Προς το περιεχόμενο

Athenacard πρόβλημα


B0mbas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/6/2019 στις 1:41 ΜΜ, imgema είπε

Χρησιμοποιουσα την καρτα μου με ανεργια για 3 μηνες χωρις προβλημα. Τωρα που εληξε για τριτη φορα ομως δεν την φορτιζει κανενα μηχανημα. Δοκιμασα 5 διαφορετικα σε διαφορους σταθμους. Ολα μου λενε δεν υπαρχει προιον κλπ. 

Οποτε κατεβασα την εφαρμογη να το κανω μεσω κινητου. Εκανα λογαριασμο και ειδε την καρτα κανονικα αλλα μου λεει "there is no product to be downloaded".

δοκιμασες την εφαρμογη/υπηρεσια athenacard στη σελίδα του ιδικα να δεις αν ειναι ενεργοποιημενη η ανεργια και αν δεν ειναι να την ενεργοποιησεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 209
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρεθηκα αθηνα πριν μερικές μέρες και προσπάθησα να περάσω μια διαδρομή (90 λεπτών την έλεγε στον μενού) στην κάρτα. Αντι αυτού βγήκε ξεχωριστό εισιτήριο.

Απλά για να μου φύγει η περιέργεια, θυμάται κανείς που πρέπει να πατήσει ακριβώς για να φορτώσει μια-δυο-πέντε διαδρομές στην κάρτα απευθείας. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2019 στις 5:13 ΜΜ, alan2 είπε

δοκιμασες την εφαρμογη/υπηρεσια athenacard στη σελίδα του ιδικα να δεις αν ειναι ενεργοποιημενη η ανεργια και αν δεν ειναι να την ενεργοποιησεις;

Nαι το δοκίμασα και ήταν ενεργοποιημένη.

Τελικά χωρίς να κάνω κάτι άλλο, χωρίς να την πειράξω, έκανα μια δοκιμή στα ίδια μηχανήματα πριν από 2-3 μέρες που πέρασα τυχαία από εκεί και δούλεψε. Δεν ξέρω τι άλλαξε, η θερμοκρασία? Η θέση των πλανητών? Η κυβέρνηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ξέρει κανείς αν μπορώ όταν μπω στο λεωφορείο να επιλέξω το εισιτήριο των 5 ημερών ή δεν γίνεται και θα μου πάρει 1,40 από το χρηματικό υπόλοιπο; (άσχετος εδώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2019 στις 10:27 ΜΜ, jakegate7 είπε

Βρεθηκα αθηνα πριν μερικές μέρες και προσπάθησα να περάσω μια διαδρομή (90 λεπτών την έλεγε στον μενού) στην κάρτα. Αντι αυτού βγήκε ξεχωριστό εισιτήριο.

Απλά για να μου φύγει η περιέργεια, θυμάται κανείς που πρέπει να πατήσει ακριβώς για να φορτώσει μια-δυο-πέντε διαδρομές στην κάρτα απευθείας. :)

ναι, λογικά εσύ επέλεξες Αγορά (νέου εισιτηρίου) ενώ έπρεπε να επιλέξεις Επαναφόρτιση (νομίζω έτσι το γράφει)

3 ώρες πριν, Philippe είπε

Καλημέρα, ξέρει κανείς αν μπορώ όταν μπω στο λεωφορείο να επιλέξω το εισιτήριο των 5 ημερών ή δεν γίνεται και θα μου πάρει 1,40 από το χρηματικό υπόλοιπο; (άσχετος εδώ)

εννοείς οτι θα έχεις και τους 2 τύπους εισιτηρίων φορτωμένους στην κάρτα σου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/7/2019 στις 8:45 ΠΜ, Philippe είπε

Καλημέρα, ξέρει κανείς αν μπορώ όταν μπω στο λεωφορείο να επιλέξω το εισιτήριο των 5 ημερών ή δεν γίνεται και θα μου πάρει 1,40 από το χρηματικό υπόλοιπο; (άσχετος εδώ)

 

21 ώρες πριν, kon1to είπε

εννοείς οτι θα έχεις και τους 2 τύπους εισιτηρίων φορτωμένους στην κάρτα σου;

Και στο λεωφορείο, και στο μετρό, και παντού, δεν μπορείς να διαλέξεις τι θα ξοδευτεί πρώτο. Είναι καθορισμένο από πριν:

  • Αν έχεις "ανοιχτό" προϊόν, χτυπάει αυτό.
  • Αν δεν έχεις "ανοιχτό", αλλά έχεις κάτι, το "ανοίγει" και το χτυπάει.
  • Αν δεν έχεις τίποτα άλλο, κόβει από το υπόλοιπο.
  • Αν δεν έχεις ούτε υπόλοιπο, βγάζει ζονκ.

"Ανοιχτό" εννοώ κάποιο εισητήριο ή πακέτο που έχει χρησιμοποιηθεί, έστω και τμηματικά (πχ αν σου μένουν 7 διαδρομές από το 10+1). 

Αν η κάρτα έχει μόνο υπόλοιπο και θες 5ήμερο, πρέπει να βρεις εκδοτικό να αγοράσεις ή με προσωποποιημένη + κινητό με NFC μπορείς να αγοράσεις από το site και να φορτώσεις από το κινητό. Αν η κάρτα έχει 5ήμερο και υπόλοιπο μέσα, θα χτυπήσει το 5ήμερο ακόμα και αν δε θες.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Έχω την ανώνυμη κάρτα και νομίζω ότι είχα δώσει €10 ή €10+ όταν είχαν πρωτοβγεί, αλλά δεν θυμάμαι για τι πράγμα. Άρα αν είχα πάρει το 10+1 δεν μπορώ να πάρω το 5ήμερο μέχρι να τελειώσουν τα 7 εναπομείναντα, οπότε να αγοράσω χάρτινο 5ήμερο καλύτερα; Αλλά αν είχα απλώς βάλει ένα δεκάρικο ως χρηματικό υπόλοιπο, τότε μπορώ να πάω σε εκδοτήριο και να ενεργοποιήσω το 5ήμερο, εφόσον επαρκεί το υπόλοιπο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Philippe είπε

Ευχαριστώ! Έχω την ανώνυμη κάρτα και νομίζω ότι είχα δώσει €10 ή €10+ όταν είχαν πρωτοβγεί, αλλά δεν θυμάμαι για τι πράγμα. Άρα αν είχα πάρει το 10+1 δεν μπορώ να πάρω το 5ήμερο μέχρι να τελειώσουν τα 7 εναπομείναντα, οπότε να αγοράσω χάρτινο 5ήμερο καλύτερα; Αλλά αν είχα απλώς βάλει ένα δεκάρικο ως χρηματικό υπόλοιπο, τότε μπορώ να πάω σε εκδοτήριο και να ενεργοποιήσω το 5ήμερο, εφόσον επαρκεί το υπόλοιπο; 

Οπως το λες, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να πληρώσεις προϊόν με το υπόλοιπο. Αν δε το επιτρέπει ίσως μπορούν να σε διευκολύνουν στην εξυπηρέτηση πελατών στο Σύνταγμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα !! Πήγαμε με την μάνα μου να ενεργοποιήσουμε της κάρτες μας (έχουμε ανεργία ) και ενώ εμένα την ανανέωσε κανονικά στην μάνα μου λέει πως δεν υπάρχει διαθέσιμη υποδοχή επαναφορτησης στο ίδιο μηχάνημα  και τις φροντίζουμε μαζί και οι 2 την ίδια ημερομηνία  ..κ επειδή είδαμε ότι δν γίνεται τπτ πήραμε την κάρτα του πατέρα μου (ο οποίος δουλεύει περίπου 2 χρόνια και δν έχει ανανεώσει την ανεργία  τόσο καιρό )και την βάλαμε για να δούμε αν εκείνου θα την διαβάσει και όχι μονο την διάβασε κανονικά αλλά του την ανανέωσε κιόλας και αυτο μου χει τύχει και μένα να δουλεύω κ να μου φορτίζει κανονικά κουλό... Αλλά στην μάνα μ γτ το κάνει αυτο ;; παίζει να χει χαλάσει η κάρτα της;; γτ την ανεργία της την έχει ανανέωση...Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!

Επεξ/σία από Stelladr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Πήγα να κατεβάσω την εφαρμογή "ΑTH.ENA Card" και μου λέει πως "Αυτό το στοιχείο δεν είναι διαθέσιμο στη χώρα σας". Έχω κινητό HUAWEI P30 Pro και μένω Ελλάδα. Πώς είναι δυνατόν να μην υπάρχει η εφαρμογή στην Ελλάδα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για αντικατάσταση προσωποποιημένης κάρτας που έσπασε, απ' ό,τι διαβάζω στο site τους, ζητάνε τα ίδια δικαιολογητικά με το να βγάλεις νέα κάρτα +  το PIN + να πας στο Σύνταγμα. Ισχύει ή υπάρχει και λιγότερος γραφειοκρατικός τρόπος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Philippe είπε

Για αντικατάσταση προσωποποιημένης κάρτας που έσπασε, απ' ό,τι διαβάζω στο site τους, ζητάνε τα ίδια δικαιολογητικά με το να βγάλεις νέα κάρτα +  το PIN + να πας στο Σύνταγμα. Ισχύει ή υπάρχει και λιγότερος γραφειοκρατικός τρόπος;

Ισχύει αλλά το σύνταγμα είναι τιγκαρισμένο 24/7

Ελπίζω να θυμάσαι το pin.εγώ είχα χάσει την κάρτα για ένα διάστημα δεν είχα το pin και ο υπάλληλος στα γραφεία στη βικτώρια με είχε 45 λεπτά να προσπαθώ να θυμηθώ το pin.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ας πούμε ξεχάσεις το πιν τι ακριβώς γίνεται;

Το λέω γιατί εμένα υπάλληλος όταν έβγαλε πρώτη φορά κάρτα μου έλεγε στα σοβαρά ότι δε γίνεται να ξαναβγάλεις ποτέ κάρτα και εγώ προσπάθησα να της εξηγήσω ότι αυτό είναι στα όρια της παράνοιας καθώς χιλιάδες ενδεχόμενως άτομα θα τους πείτε απλά "Άντε γεια, γίνετε λαθρεπιβάτες από εδώ και στο εξής ". Δε στέκει της έλεγα, κάποια διαδικασία θα προβλέπεται και αυτή επέμενε στο τροπάριο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα αν ξεχασεις το πιν χανεις το υπολοιπο που ειχες μεσα. δηλαδη αν εχασες/οτιδηποτε την καρτα και πας για νεα, αν θυμασαι το πιν στα μεταφερει, αν οχι τα χανεις. 

και σου βγαζει αλλη. δοκιμαστε την ημερομηνια γεννησης σας ως πιν, πολλοι υπαλληλοι το βαζουν μονοι τους οταν βγαζουμε καρτα, πχ 25121965. δεν εχετε να χασετε τιποτα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, MikeJ είπε

Αν ας πούμε ξεχάσεις το πιν τι ακριβώς γίνεται;

Το λέω γιατί εμένα υπάλληλος όταν έβγαλε πρώτη φορά κάρτα μου έλεγε στα σοβαρά ότι δε γίνεται να ξαναβγάλεις ποτέ κάρτα και εγώ προσπάθησα να της εξηγήσω ότι αυτό είναι στα όρια της παράνοιας καθώς χιλιάδες ενδεχόμενως άτομα θα τους πείτε απλά "Άντε γεια, γίνετε λαθρεπιβάτες από εδώ και στο εξής ". Δε στέκει της έλεγα, κάποια διαδικασία θα προβλέπεται και αυτή επέμενε στο τροπάριο της.

 

13 λεπτά πριν, Rumpelstiltskin είπε

απλα αν ξεχασεις το πιν χανεις το υπολοιπο που ειχες μεσα. δηλαδη αν εχασες/οτιδηποτε την καρτα και πας για νεα, αν θυμασαι το πιν στα μεταφερει, αν οχι τα χανεις. 

και σου βγαζει αλλη. δοκιμαστε την ημερομηνια γεννησης σας ως πιν, πολλοι υπαλληλοι το βαζουν μονοι τους οταν βγαζουμε καρτα, πχ 25121965. δεν εχετε να χασετε τιποτα. 

Δεν είναι τόσο απλό.

Έχασα την κάρτα και νόμιζα και εγώ ότι είναι απλή διαδικασία. Αμ δεν

Αν δεν έχεις το pin ή την τελευταία απόδειξη φόρτισης , σε αρχικό στάδιο λένε πηγαίντε στα κεντρικά γραφεία στο πεδίο του άρεως.

Εκεί ο υπάλληλος όπως έγραψα με είχε 45 λέπτα μέχρι να θυμηθώ κάποιο αριθμό για το pin(και βιαζόμουν γιατί έδινα μάθημα). Ο αριθμός γέννησης δεν ήταν.

Με τα πολλά πολλά λέω "εντάξει, θα παίρνω κανονικό εισιτήριο". Εκεί μου είπε ότι γίνεται να βάλει αριθμό ταυτότητας ενώ κανονικά απαγορεύεται έτσι ώστε να ξεκλειδωθεί από το σύστημα.xD

Στην ερώτηση "γιατί είναι πιο απλό να βγάλουμε άλλη κάρτα τραπέζης" μου είπαν ότι οι τράπεζες έχουν το σύστημα πολλά χρόνια και σε αυτούς λειτουργεί μόλις ένα χρόνο οπότε συνεχώς "εξελίσσεται".

συμπέρασμα : χάστε κάρτα τράπεζας όσες φορές θέλετε αλλά μην χάσετε ποτέ μια απλή κάρτα για τα μέσα.

Η όλη φάση θυμίζει 70+ ετών άνθρωπο που προσπαθεί να χρησιμοποιήσει κινητό τηλέφωνο.

Επεξ/σία από kti23
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...