Προς το περιεχόμενο

Ακόμη μία διαρροή χαρακτηριστικών για το OnePlus 6


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nectons είπε

Σε όλα έχεις δίκιο εκτός της κάμερας. Το βράδυ τα βλέπει όλα τόσο φωτεινά που δεν το αγγίζει τίποτε (όπως είπα και στο παιδί ποιο πάνω) καλύτερο και από note8/s8/s9/iphone7/8/10 κλπ...  Ξέρω είναι προκλητικό αυτό που γράφω και πολλοί θα αναρωτηθούν αλλά δυστυχώς όταν δεν το έχεις το κινητό και όταν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ότι είναι καθαρά θέμα λογισμικού όπου πάσχει το κινητό έως την τελευταία του αναβάθμιση ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ τότε δεν πρέπει να λες κάτι με σιγουριά. 

Την πάτησες φίλε, OP5T έχω στην τελευταία έκδοση Oreo και πριν απο αυτό το OP5 ;) Δεν μου αρέσει καθόλου τα βράδια πραγματικά, υπήρχαν φορές που απλά έβγαλα με i7 φίλου γιατί χωρίς οπτικό σταθεροποιητή, κακό firmware κτλπ κτλπ έβγαζε χάλια. Κάτι πάει να γίνει με το gcam αλλά και αυτό με τα θεματάκια του (dot pattern).
Το έχω ψάξει το θέμα, έχει να κάνει με το παλαιωμένο και hacky HAL κτλπ, δεν είμαι χτεσινός.
 

Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν έχω 5Τ όμως;

Spoiler

blFkXlq.jpg

 

Επεξ/σία από Cell_7
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Την πάτησες φίλε, OP5T έχω στην τελευταία έκδοση Oreo και πριν απο αυτό το OP5 ;) Δεν μου αρέσει καθόλου τα βράδια πραγματικά, υπήρχαν φορές που απλά έβγαλα με i7 φίλου γιατί χωρίς οπτικό σταθεροποιητή, κακό firmware κτλπ κτλπ έβγαζε χάλια.
 

Πως έβγαλες το συμπέρασμα ότι δεν έχω 5Τ όμως;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

blFkXlq.jpg

Δεν εχεις το κινητο και δεν ξερεις,η φωτογραφια μπορει να ειναι του Θειου σου :P

Ενταξυ να σου πω την αληθεια χαλια δεν τις λες,αλλα δεν ειναι φωτογραφιες ναυαρχιδας του 2017/2018 (μεχρι να βγει το επομενο Oneplus).Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι δεν καλυπτουν τον μεσο χρηστη,απλα οταν δινεις 500ευρω και εχεις πλεον στα χρηματα αυτα επιλογες οπως HTC U11 και galaxy S8,συγκεκριμενα στο κομματι της φωτογραφιας και του video υπερτερουν οπως και να το κανουμε.

Και προφανως οταν μιλαμε για φωτογραφιες και κυριως video οντως η απουσια του OIS ειναι αισθητη σε σχεση πχ με τα galaxy.

Ειπαμε οσο value for money συσκευη και να ειναι σε πολλα πραγματα οτι πληρωνεις παιρνεις.

Και για την λιστα πιο πισω που ανεφερα για το Oneplus 6 την ανεφερα για να δουμε ποσα πραγματα απο αυτα θα μπουν στο 6 που λειπουν απο το 5t,και το σημαντικοτερο ποσο θα ανεβασουν το συνολικο κοστος. 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Δεν εχεις το κινητο και δεν ξερεις,η φωτογραφια μπορει να ειναι του Θειου σου :P

Ενταξυ να σου πω την αληθεια χαλια δεν τις λες,αλλα δεν ειναι φωτογραφιες ναυαρχιδας του 2017/2018 (μεχρι να βγει το επομενο Oneplus).Φυσικα αυτο δεν σημαινει οτι δεν καλυπτουν τον μεσο χρηστη,απλα οταν δινεις 500ευρω και εχεις πλεον στα χρηματα αυτα επιλογες οπως HTC U11 και galaxy S8,συγκεκριμενα στο κομματι της φωτογραφιας και του video υπερτερουν οπως και να το κανουμε.

Και προφανως οταν μιλαμε για φωτογραφιες και κυριως video οντως η απουσια του OIS ειναι αισθητη σε σχεση πχ με τα galaxy.

Ειπαμε οσο value for money συσκευη και να ειναι σε πολλα πραγματα οτι πληρωνεις παιρνεις.

 Ίσως φταίει που το συγκρίνω και πάντα με το Pixel 2... το διαόλι είναι πολύ καλό, και το s9 τώρα ανεβάζει πάλι τον πήχη για νυχτερινές φωτογραφίες. Απλά αν βάλουν ξανά την ίδια κάμερα με το 5 και το 5Τ είναι λίγο κοροϊδία κατ εμου, έχει χώρο για βελτίωση στα νυχτερινά, κατά τα άλλα η αγαπημένη μου συσκευή μέχρι στιγμής χωρίς δελεασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

 Ίσως φταίει που το συγκρίνω και πάντα με το Pixel 2... το διαόλι είναι πολύ καλό, και το s9 τώρα ανεβάζει πάλι τον πήχη για νυχτερινές φωτογραφίες. Απλά αν βάλουν ξανά την ίδια κάμερα με το 5 και το 5Τ είναι λίγο κοροϊδία κατ εμου, έχει χώρο για βελτίωση στα νυχτερινά, κατά τα άλλα η αγαπημένη μου συσκευή μέχρι στιγμής χωρίς δελεασμούς.

Ναι αλλα το pixel 2 xl κοστιζει τα διπλασια αρα δεν ειναι σωστη η συγκριση :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ πάλι προσπαθώ να καταλάβω γιατί σε κάποιους ο στερεοφωνικός ήχος στα smartphones είναι must όταν:

α) η ποιότητα ήχου όλων είναι έτσι κι αλλιώς κακή

β) η απόσταση μεταξύ των ηχείων είναι τόσο μικρή που η έννοια "στέρεο" χάνει το νόημα της.

Τί χάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, VChris είπε

Εγώ πάλι προσπαθώ να καταλάβω γιατί σε κάποιους ο στερεοφωνικός ήχος στα smartphones είναι must όταν:

α) η ποιότητα ήχου όλων είναι έτσι κι αλλιώς κακή

β) η απόσταση μεταξύ των ηχείων είναι τόσο μικρή που η έννοια "στέρεο" χάνει το νόημα της.

Τί χάνω?

Θα σου δωσω ενα πολυ απλο παραδειγμα σε αυτο που ρωτας.

Στα περισσοτερα κινητα εδω και καιρο ειχαν ενα ηχειο στο κατω μερος της συσκευης ετσι?

Οταν λοιπον βλεπεις ενα video στο youtube ή οταν παιζεις ενα παιχνιδι δεν το κρατας το κινητο στο πλαι?Αρα το δεξι σου χερι καλυπτει το κατω ηχειο.

Με το νεο set up λοιπον εκτος απο το κατω μερος βγαινει ο ηχος και απο το πανω μερος του κινητου(earpiece)αρα ακομα και αν καλυψεις το κατω μερος δεν εχεις θεμα.

Στο παραπανω παραδειγμα μονη εξαιρεση που μου ερχεται στο μυαλο εδω και χρονια ειναι της Motorolla που δεν ειχε το ηχειο στο κατω μερος της συσκευης αλλα στο πανω αρα ηταν καλυτερα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αυτό ναι, είναι μια λογική εξήγηση. Μου συμβαίνει τακτικά να πρέπει να μετακινήσω το χέρι μου για να μην κλείνω την έξοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, VChris είπε

Αυτό ναι, είναι μια λογική εξήγηση. Μου συμβαίνει τακτικά να πρέπει να μετακινήσω το χέρι μου για να μην κλείνω την έξοδο.

Φυσικα δεν χρειαζεται να πω οτι αν εχεις 2 ηχεια στο μπροστα μερος της συσκευης οπως του Razer ή του google pixel θα εχεις δυνατοτερο ηχο απο το να εχεις ενα ηχειο στο κατω μερος.

Το μονο αρνητικο που εχουν τα 2 ηχεια ή αυτη η διαταξη τελος παντων σε σχεση με 1 ηχειο ειναι φυσικα οτι τρωνε παραπανω μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταχύτατο κινητό το 5T ίσως από της καλύτερες υλοποιήσεις για αντροιντ αλλά η κάμερα μάπα ( για γέλια θα έλεγα ) . Βλέπω στο one plus 6 έχουν ίδιες αναλύσεις , αν δεν κάνω λάθος .. ΟΚ ελπίζω να το βελτίωσαν γιατί είναι κρίμα ένα τόσο γρήγορο και όμορφο ( ελπίζω το 6 να μην έχει notch ) να μην έχει και καλή κάμερα .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Fulgore είπε

Εγω την γνωμη μου για το κινητο την εγραψα σαν κατοχος του για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.Δεν χρειαζεται να εχεις κλεισει 5χρονια με ενα κινητο για να εκφερεις αποψη για την καμερα του.Το πηρα το κινητο για καποιους μηνες,το δουλεψα,ειδα αυτα που ηταν να δω και τελος.

Τωρα για ολα τα υπολοιπα οπως ειπα υπαρχουν αλλα forum ειδικα στο κομματι των κινητων για τις συγκρισεις αυτες,το insomnia δεν ειναι ενα απο αυτα για να περιμενεις να διαβασεις αναλογα σχολια.

Το ποιος εκτιθεται ειναι λιγο πολυ γνωστο οταν βγαζει ολες τις γνωμες των υπολοιπων ακυρες για να υπερισχυσει η δικη του.Λιγη αντικειμενικοτητα δεν βλαπτει που και που. Να μιλαγαμε για face unlock,φορτιση,scrolling,multitasking,gaming,custome led notifications,notification slider κλπ εκει ναι αλλαζει το πραγμα.

Το ξαναλεω για τελευταια φορα επειδη ξεφυγαμε. Ουτε η ιδια η εταιρεια δεν δηλωνει οτι εχει την καλυτερη καμερα της αγορας(για ευνοητους λογους)μεχρι σημερα,τωρα ο καθενας ας πιστευει οτι θελει.

Αφού το είχες το κινητό μερικούς μήνες όπως λες και αφού διαβάζεις και ψάχνεις πως και σου ξέφυγε το gcam? Η πως και δεν διάβασες ότι έχει κορυφαία κάμερα και αισθητήρα αλλά κακό λογισμικό?

Και όχι δεν χρειάζεσαι 5 χρόνια όπως λες. Αλλά σίγουρα 1 για να πάρει όλες τις αναβαθμίσεις που θα εξαντλήσουν το hardware που έχει. Και αυτό ισχύει για όλα τα κινητά. 

Εγώ όταν λέω εκτιθεσαι το εννοώ. Γιατί αυτή τη στιγμή με την τελευταία αναβάθμιση η κάμερα του αποδίδει πολύ καλύτερα από όταν πρωτοβγηκε. Συν κάθε 2-3 μέρες βγαίνουν νέες εκδόσεις του gcam και έχει φτάσει σε ένα τρελό επίπεδο ποιότητας ιδιαίτερα σε νυχτερινή φωτογράφηση. 

Μπορεί να μην είναι ειδικευμένο το ινσομνια όπως λες στα κινητά αλλά μου λες ότι είναι το myphone? Τουλάχιστο ξεκαρδιστικό αυτό. Όχι βέβαια. Αν εξαιρέσεις κάποια παιδιά που έχουν μεγάλη ενασχόληση με το αντικείμενο οι υπόλοιποι είναι απλά αναγνώστες που ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του. 

Και εδώ το ίδιο ισχύει δε λέω. Αλλά όταν διαβάζω αρνητικά σχόλια για κάτι που το βιωνο καθημερινά και δεν ισχύουν απλά επεμβαίνω και λέω την γνώμη μου. Το θέμα είναι άι άλλο να λες και άλλο να μπορείς και να θέλεις να αποδείξεις αυτό που λες. 

Και εγώ είμαι εδώ όποιος θέλει να του αποδείξω ότι το 5Τ αυτή τη στιγμή σε νυχτερινή φωτογραφία έχει το μεγαλύτερο και ποιοτικότερο αποτέλεσμα από όλα τα ακριβά κινητά που έχω δοκιμάσει κάτω από πάρα πολλές συνθήκες και δοκιμές που το αποδεικνύει ότι είναι όντως το καλύτερο όσο και να μην το χωνεύει κάποιος επειδή διαβάζει τα αντίθετα στα διάφορα φόρουμ. 

Και επαναλαμβάνω δεν 3χει σημασία τι λέει η εταιρία ή ο πρόεδρος ή ο ιδιοκτήτης. Γιατί απλά το λογισμικό είναι τρίτου και δεν μπορεί να το προσφέρει για χρήση. Είναι απλό. 

Όπως και να έχει ότι και να πιστεύει κανείς εγώ εδώ είμαι για να του αλλάξω 5ην γνώμη όποτε και όπου θέλει. 

That's a fact my Friend. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, jokr είπε

Σοβαρά τώρα. 

Με τι σκεπτικό  άνθρωπος θα δώσει 550+€ και δε θα πάρει Samsung/iPhone ή pixel?

 

Θα σου πω εγώ με τι σκεπτικό πήρα το 5T μου πάντως. Χρειάζομαι dual sim οπωσδήποτε (δεν κουβαλάω 2 τηλεφωνα για κανένα λόγο) επομένως αποκλείουμε το καταπληκτικό όντως pixel 2 XL που τώρα έριξε και την τιμή, δεν διαθέτω τίποτα πάνω από 6 κατοστάρικα για κινητό για κανένα λόγο και θέλω εφόσον θα δώσω το πεντακοσάρι να έχω επίσημη εγγύηση 2 χρονάκια (άρα δεν πήρα dual S8, S9 από κίνα). Σε αυτά τα specs δεν βρήκα κάτι άλλο ... ναυαρχίδα (ή κοντά anyway) μονόδρομος :). Και ναι υστερεί λίγο σε κάμερα, προσωπικά είμαι οκ, προφανώς πάει σφαίρα λόγω stock και επίσης το αλουμίνιο αντί για γυαλί, για εμένα που τρώει και καμιά τούμπα είναι στα +

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nectons είπε

Αφού το είχες το κινητό μερικούς μήνες όπως λες και αφού διαβάζεις και ψάχνεις πως και σου ξέφυγε το gcam? Η πως και δεν διάβασες ότι έχει κορυφαία κάμερα και αισθητήρα αλλά κακό λογισμικό?

Και όχι δεν χρειάζεσαι 5 χρόνια όπως λες. Αλλά σίγουρα 1 για να πάρει όλες τις αναβαθμίσεις που θα εξαντλήσουν το hardware που έχει. Και αυτό ισχύει για όλα τα κινητά. 

Εγώ όταν λέω εκτιθεσαι το εννοώ. Γιατί αυτή τη στιγμή με την τελευταία αναβάθμιση η κάμερα του αποδίδει πολύ καλύτερα από όταν πρωτοβγηκε. Συν κάθε 2-3 μέρες βγαίνουν νέες εκδόσεις του gcam και έχει φτάσει σε ένα τρελό επίπεδο ποιότητας ιδιαίτερα σε νυχτερινή φωτογράφηση. 

Μπορεί να μην είναι ειδικευμένο το ινσομνια όπως λες στα κινητά αλλά μου λες ότι είναι το myphone? Τουλάχιστο ξεκαρδιστικό αυτό. Όχι βέβαια. Αν εξαιρέσεις κάποια παιδιά που έχουν μεγάλη ενασχόληση με το αντικείμενο οι υπόλοιποι είναι απλά αναγνώστες που ο καθένας λέει το κοντό του και το μακρύ του. 

Γιατι πολυ απλα δεν χρησιμοποιω 3α προγραμματα/εφαρμογες οπως της gcam γιαυτο. Φυσικα το κινητο δεν το πηρα εξ αρχης με βασικο μου κριτηριο την καμερα του ουτε για να το παιξω φωτογραφος,απλα ηθελα οταν χρειαστει να μπορω να τραβαω και καποιες αξιοπρεπης φωτογραφιες. Πραγμα που φυσικα και εγινε στην πραξη και δεν ειχα καποιο σοβαρο παραπονο αλλα οχι να κατσω να λεω οτι εχει την καλυτερη καμερα της αγορας(λογω gcam οπως αναφερθηκε τελικα τωρα μετα απο τοσα σχολια)σε συνθηκες χαμηλου φωτισμου οπως γραφτηκε πιο πισω.

Επισης τι ακριβως συγκρινεις δεν καταλαβα?Το myphone που εχει ξεχωριστα θεματα για καθε κινητο που κυκλοφορει στην αγορα με τεραστια συμμετοχη στα περισσοτερα απο αυτα με το Insomnia που στο κομματι της κινητης ειναι μονο για να προτεινουμε στον αλλο κινητα για αγορα?Ειναι καποιο αστειο αυτο?

Οσο για το ποιος εκτιθεται τα ιδια ειπες και για τον συμφορουμιτη πιο πισω και πηρες αναλογη απαντηση με εικονα κιολας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, nectons είπε

Σε όλα έχεις δίκιο εκτός της κάμερας. Το βράδυ τα βλέπει όλα τόσο φωτεινά που δεν το αγγίζει τίποτε (όπως είπα και στο παιδί ποιο πάνω) καλύτερο και από note8/s8/s9/iphone7/8/10 κλπ...  Ξέρω είναι προκλητικό αυτό που γράφω και πολλοί θα αναρωτηθούν αλλά δυστυχώς όταν δεν το έχεις το κινητό και όταν ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ότι είναι καθαρά θέμα λογισμικού όπου πάσχει το κινητό έως την τελευταία του αναβάθμιση ΠΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ τότε δεν πρέπει να λες κάτι με σιγουριά. 

O χρήστης Pixel 2 XL διασκεδάζει στην τοποθεσία insomnia.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

O χρήστης Pixel 2 XL διασκεδάζει στην τοποθεσία insomnia.gr

Χαίρομαι που το διασκεδάζεις απλά θα σου κοπεί η χαρά όταν δεις τι τραβάει το 5Τ με την τελευταία έκδοση του gcam σε δύσκολες συνθήκες φωτισμού! :D :D :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...