Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα καλησπέρα,

το τελευταίο χρόνο έφτιαξα ένα hack για Final Cut / Premiere για full HD και άλλα

αυτό..

My Hackintosh PC

macOS Sierra version 10.12.6
4 Ghz Intel i7 4790k 8mb Cache
GA-Z97M-D3H Micro ATX
6 USB3 / 4 USB2
(4x4) Kingston 16GB 1600 Mhz DDR3
Gigabyte GTX 660 2GB
Samsung SSD 850 EVO 250GB OSX, Apps & Cache
KINGSTON SV300 Windows 10 Pro
Seagate Barracuda 1TB Sata3 HDD for Media
PSU Coolermaster B700 ver2 700W full-modular ATX
Monitor HP 23xi 23’’ 1920 x 1080
Sharkoon CA-M Cube Case - Silver

Σε ταχύτητες κτλπ ο υπολογιστής είναι τίμιος και γρήγορος.

λόγω φοριτότητας θα θελα να αρχίσω να ψάχνομαι για λάπτομ (macbook ή hackbook)

σε αντίστοιχες επιδόσεις και σωστά χρώματα στο μόνιτορ

όμως δεν ξέρω πολλά

Μπορείτε να προτείνετε;;

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Agraf είπε

Καλησπέρα καλησπέρα,

το τελευταίο χρόνο έφτιαξα ένα hack για Final Cut / Premiere για full HD και άλλα

αυτό..

My Hackintosh PC

macOS Sierra version 10.12.6
4 Ghz Intel i7 4790k 8mb Cache
GA-Z97M-D3H Micro ATX
6 USB3 / 4 USB2
(4x4) Kingston 16GB 1600 Mhz DDR3
Gigabyte GTX 660 2GB
Samsung SSD 850 EVO 250GB OSX, Apps & Cache
KINGSTON SV300 Windows 10 Pro
Seagate Barracuda 1TB Sata3 HDD for Media
PSU Coolermaster B700 ver2 700W full-modular ATX
Monitor HP 23xi 23’’ 1920 x 1080
Sharkoon CA-M Cube Case - Silver

Σε ταχύτητες κτλπ ο υπολογιστής είναι τίμιος και γρήγορος.

λόγω φοριτότητας θα θελα να αρχίσω να ψάχνομαι για λάπτομ (macbook ή hackbook)

σε αντίστοιχες επιδόσεις και σωστά χρώματα στο μόνιτορ

όμως δεν ξέρω πολλά

Μπορείτε να προτείνετε;;

Ειλικρινά σε λάπτοπ, και για επιδόσεις υψηλές, καλύτερα πάρε ένα retina MacBook pro 13αρι 2015-16 (ακόμα και από αγγελία). Δεν μπορώ να μιλήσω για αλλα λάπτοπ, πάντως το final cut pro εδώ τρέχει μαμιωντας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/6/2018 στις 12:54 ΠΜ, Agraf είπε

Καλησπέρα καλησπέρα,

το τελευταίο χρόνο έφτιαξα ένα hack για Final Cut / Premiere για full HD και άλλα

αυτό..

My Hackintosh PC

macOS Sierra version 10.12.6
4 Ghz Intel i7 4790k 8mb Cache
GA-Z97M-D3H Micro ATX
6 USB3 / 4 USB2
(4x4) Kingston 16GB 1600 Mhz DDR3
Gigabyte GTX 660 2GB
Samsung SSD 850 EVO 250GB OSX, Apps & Cache
KINGSTON SV300 Windows 10 Pro
Seagate Barracuda 1TB Sata3 HDD for Media
PSU Coolermaster B700 ver2 700W full-modular ATX
Monitor HP 23xi 23’’ 1920 x 1080
Sharkoon CA-M Cube Case - Silver

Σε ταχύτητες κτλπ ο υπολογιστής είναι τίμιος και γρήγορος.

λόγω φοριτότητας θα θελα να αρχίσω να ψάχνομαι για λάπτομ (macbook ή hackbook)

σε αντίστοιχες επιδόσεις και σωστά χρώματα στο μόνιτορ

όμως δεν ξέρω πολλά

Μπορείτε να προτείνετε;;

Θα σου πρότεινα ένα λαπτοπ 15αρι στο οποίο να μπορείς να αλλάζεις το wifi nic σε broadcom. Τα περισσότερα καινούργια έρχονται με intel που είναι και soldered στο mobo 🤢. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ ένα Dell XPS 9560 4K και αρχικά το δούλευα στο Sierra με το μόνο που να μην δούλευει ήταν η Geforce 1050 λόγω optimus, και το card reader. (Η Apple χρησιμοποιεί διαφορετικό multiplexing στις GPUs από τα συμβατικά Muxless laptops). Σε ότι είχε σχέση με H/W acceleration σε Final Cut, Logic κλπ πήγαινε σφαίρα με το Intel IGPU. Για να είμαι ειλικρινής έκανα και ένα συγκριτικό με ενά Macbook pro 2017 15 tb που έχει τον ίδιο CPU με το XPS και μπορώ να πώ πως ήταν λίγο πιο γρήγορο το XPS σε benchmarks για το CPU και την μνήμη. Με το HiDPi δεν είχα θέματα, δούλευε κανονικά. Tα γραφικά του desktop ήταν απίστευτα σε τόσο υψηλή ανάλυση, και με τα χρώματα του πανελ στο XPS. H μπαταρία μου κράταγε γύρω στις 6-7 ώρες ανάλογα με την χρήση. Το μηχάνημα έκανε sleep κανονικά. 

Τώρα πλέον είμαι στο version 2 του εγχειρήματος και τρέχω το Sierra 12.4 σε ubuntu KVM με gpu passthrough την Geforce και όλο το experience εκεί είναι σαν να δουλεύεις desktop Hackintosh workstation.

Αλλά επειδή είναι λίγο Brutal η κατάσταση σε ότι έχει να κάνει με το στήσιμο του μηχανήματος, και επίσης μην ξεχνάμε που το XPS είναι στην ίδια κατηγορία τιμής ενός Macbook Pro 15 2017. Θα σου έλεγα να πάρεις καλύτερα το macbook αν θες ένα μηχάνημα καθαρά για MacOS γιατί αν θες να τρέξεις κάτι άλλο όπως Windows, Linux η εμπειρία δεν είναι καλή σε τόσο ακριβό μηχάνημα. 

Βέβαια σε καμία περίπτωση να μην πας σε μεταχειρισμένα Macbook γιατί οι τιμές τους είναι για γέλια και δεν αξίζουν πλεόν (hardware wise) σε σχέση μένα hackintosh laptop όπως το Lenovo y700-y500, τα Zenbook ή το Xiaomi mi pro.

Εγώ αυτήν την στιγμή αν αγόραζα λαπτοπ θα ήταν το καινούργιο Razer Blade 15 που έρχεται με τον Core i7 8750 (6 core) και GTX 1060 και θα ήθελε πάρα πολύ το macbook pro να ήταν σαν αυτό.

https://www.notebookcheck.net/Razer-Blade-15-2018-Laptop-Preview.305426.0.html

 

Αλλιώς θα περίμενα μέχρι αρχές Σεπτέμβρη που μάλλον θα κάνουν announce την καινούργια σειρά Macbook που υπάρχει περίπτωση το καινούργιο Air είναι σε καλή τιμή και όλα τα 13 Pro να είναι quad core που είναι πιο οικονομικά σε σχέση με τα 15.

Επεξ/σία από Xzidique
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2018 στις 10:17 ΠΜ, sakis697 είπε

Εχουμε καμια ιδεα ρε παιδια; Το βαζω να μην κλεισει ποτε και μετα απο 40 λεπτα απραξιας κλεινει.

Αν του βαλω κανω youtube να παιζει σε full screen τοτε μονο δεν κλεινει. 

Για άλλη μια φορά, χάρη στην βοήθεια του Jimmakos, και έπειτα από πολλές μέρες ψάξιμο. βρήκε την λύση. 

2rnzhgl.jpg

Ηταν ενεργοποιημένο αυτό χωρίς να το έχω επιλέξει εγώ. Και για αυτό έκλεινε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sakis697 είπε

Για άλλη μια φορά, χάρη στην βοήθεια του Jimmakos, και έπειτα από πολλές μέρες ψάξιμο. βρήκε την λύση. 

2rnzhgl.jpg

Ηταν ενεργοποιημένο αυτό χωρίς να το έχω επιλέξει εγώ. Και για αυτό έκλεινε. 

75d065bd21429e9318b9bd788d157938.gif

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια! εχω περασει την τελευταια high siera με nvidia web drivers.ενώ βλεπει κανονικα την καρτα μου 1080 

οταν παιζω fortnite εχω πολυ drop fps και κολλημα.

Μηχανημα 

i7 8700 - asus rog strix f - 1080 gigabyte - 8gb 3000mhz geil - ssd Kingston hyper x.

εχω δοκιμασει μονο αυτο το παιχνιδι δεν εχω αλλο. γενικα κολληματα και glitches δεν εχω.

θα ανεβασω και το clover folder μου.

https://files.fm/u/sz8jx7kh

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, alexakos89 είπε

καλησπερα παιδια! εχω περασει την τελευταια high siera με nvidia web drivers.ενώ βλεπει κανονικα την καρτα μου 1080 

οταν παιζω fortnite εχω πολυ drop fps και κολλημα.

Μηχανημα 

i7 8700 - asus rog strix f - 1080 gigabyte - 8gb 3000mhz geil - ssd Kingston hyper x.

εχω δοκιμασει μονο αυτο το παιχνιδι δεν εχω αλλο. γενικα κολληματα και glitches δεν εχω.

θα ανεβασω και το clover folder μου.

https://files.fm/u/sz8jx7kh

 

Αρχικά άλλαξε SMBIOS σε 18.3, δεύτερον γιατί έχεις τικάρει το inject intel στο config file?  Στon kext folder για ποιο λόγο έχεις το whatevergreen? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι drivers της nvidia δεν είναι optimizing για όλα τα παιχνίδια ακόμα και στα  Win πόσο μάλλον στο Mac'os.

Παρ'ολα αυτα αν έχεις ejecting και τις δυο κάρτες δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την ενσωματωμένη..

Η δική μου συμβουλή και αφού προφανώς έχεις dual είναι να παίζεις στα Win, αυτός είναι και ο ρόλος ενός dual μηχανήματος να παίρνεις το καλύτερο εκεί που σου δίνεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimmakosapple είπε

Αρχικά άλλαξε SMBIOS σε 18.3, δεύτερον γιατί έχεις τικάρει το inject intel στο config file?  Στon kext folder για ποιο λόγο έχεις το whatevergreen? 

Είχα περάσει κάτι αρχεία από άλλο build που είχα βρει και είχε και αυτό. Θα το βγάλω γιατί από τι κατάλαβα ειναι  για amd. 

Αυτό που θέλω να κάνω με το inject intel είναι να δουλεύει το AirPlay.  Να ξεκινάει με intel κάρτα το μηχάνημα και μετά να διαβάζει την εσωτερική και να δουλεύει. 

1 ώρα πριν, MoviemakerGr είπε

Οι drivers της nvidia δεν είναι optimizing για όλα τα παιχνίδια ακόμα και στα  Win πόσο μάλλον στο Mac'os.

Παρ'ολα αυτα αν έχεις ejecting και τις δυο κάρτες δοκίμασε να απενεργοποιήσεις την ενσωματωμένη..

Η δική μου συμβουλή και αφού προφανώς έχεις dual είναι να παίζεις στα Win, αυτός είναι και ο ρόλος ενός dual μηχανήματος να παίρνεις το καλύτερο εκεί που σου δίνεται.

Ναι εννοείται dual. Κατάλαβα εντάξει μια χαρά τότε. Την κάνει την δουλειά του. Αυτό που θέλω τώρα να κάνω ειναι να δουλεύει το AirPlay. 

Πχ σε safari στο YouTube δεν μου βρίσκει τον AirPlay ενισχυτή. Ενώ το σύστημα μου το βρίσκει και μπορώ να παίξω τραγούδια όπως και το iTunes.  Άλλο με το AirPlay είναι να κανω mirroring. AirDrop θέλει και WiFi από τι έχω καταλάβει. Δεν μπορεί με Ethernet Και Bluetooth 

Επεξ/σία από alexakos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Είχα περάσει κάτι αρχεία από άλλο build που είχα βρει και είχε και αυτό. Θα το βγάλω γιατί από τι κατάλαβα ειναι  για amd. 

Αυτό που θέλω να κάνω με το inject intel είναι να δουλεύει το AirPlay.  Να ξεκινάει με intel κάρτα το μηχάνημα και μετά να διαβάζει την εσωτερική και να δουλεύει. 

Ναι εννοείται dual. Κατάλαβα εντάξει μια χαρά τότε. Την κάνει την δουλειά του. Αυτό που θέλω τώρα να κάνω ειναι να δουλεύει το AirPlay. 

Πχ σε safari στο YouTube δεν μου βρίσκει τον AirPlay ενισχυτή. Ενώ το σύστημα μου το βρίσκει και μπορώ να παίξω τραγούδια όπως και το iTunes.  Άλλο με το AirPlay είναι να κανω mirroring. AirDrop θέλει και WiFi από τι έχω καταλάβει. Δεν μπορεί με Ethernet Και Bluetooth 

Τώρα σου δουλεύει το airplay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimmakosapple είπε

Τώρα σου δουλεύει το airplay?

Όχι δοκίμασα εχθές και τίποτα. Σήμερα θα αλλάξω αυτά που είπες. Να αφήσω το intel inject η όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, alexakos89 είπε

Όχι δοκίμασα εχθές και τίποτα. Σήμερα θα αλλάξω αυτά που είπες. Να αφήσω το intel inject η όχι ;

Το Inject intel άφησε το, απλά θα πρέπει στο platform ig να βάλεις και τον ανάλογο αριθμό για τον επεξεργαστή που έχεις, για αυτό δεν σου δουλεύει. 

Είμαι δουλειά τώρα, το βράδάκι που θα γυρίσω θα σου το φτιάξω το config και θα στο ανεβάσω να το δοκιμάσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Το Inject intel άφησε το, απλά θα πρέπει στο platform ig να βάλεις και τον ανάλογο αριθμό για τον επεξεργαστή που έχεις, για αυτό δεν σου δουλεύει. 

Είμαι δουλειά τώρα, το βράδάκι που θα γυρίσω θα σου το φτιάξω το config και θα στο ανεβάσω να το δοκιμάσεις. 

Εντάξει. Ευχαριστώ πολύ.  Και εγω το βράδυ θα είμαι ελεύθερος αν έχεις χρόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, alexakos89 είπε

Εντάξει. Ευχαριστώ πολύ.  Και εγω το βράδυ θα είμαι ελεύθερος αν έχεις χρόνο. 

Δες τα settings της motherboard να είναι σαν τα παρακάτω. 

BIOS settings:
Set everything to default. Then set the following:

  • Advanced/CPU Configuration/Intel Virtualization Technology - Enabled
  • Advanced/System Agent (SA) Configuration/VT-d - Disabled
  • Advanced/System Agent (SA) Configuration/Graphics Configuration/Primary Display - PCIE
  • Advanced/System Agent (SA) Configuration/Graphics Configuration/iGPU Multi-Monitor - Enabled
  • Advanced/System Agent (SA) Configuration/Graphics Configuration/RC6(Render Standby) - Enabled
  • Advanced/System Agent (SA) Configuration/Graphics Configuration/DVMT Pre-Allocated - 192M (64M should also work)
  • Advanced/USB Configuration/Legacy USB Support - Enabled
  • Advanced/USB Configuration/USB Keyboard and Mouse Simulator - Disabled

 

Σου ανεβάζω και τον clover folder με αλλαγμένο το config.plist (θέλει δουλίτσα ακόμα, ήταν ψιλό χάλι) αλλά πάμε και βλέπουμε. Στον φάκελο kext/other σου ανανέωσα όποια kext ήθελαν update και σου έβαλα κάποια που χρειάζονταν και έβγαλα αυτά που δεν χρειάζονταν. Πάντα κρατάμε backup του δίσκου μας σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά, μην σε πάρω και στο λαιμό μου :)

https://www.dropbox.com/s/urkmb4rsuqnt9sm/CLOVER.zip?dl=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...