Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια!!!εχω αυτο το pc και αναρωτιεμαι γιατι θα ειναι η πρωτη μου προσπαθεια αν γινεται να βαλω mac os

Gigabyte  B250M-DS3H   

Intel(R) Pentium(R) CPU G4600 @ 3.60GHz,

2*4GB DDR4

NVIDIA GTX 1030

ssd 250GB

οποιαδηποτε  βοηθεια ευπροσδεκτη!!

Επεξ/σία από dalan2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, dalan2007 είπε

Καλησπερα παιδια!!!εχω αυτο το pc και αναρωτιεμαι γιατι θα ειναι η πρωτη μου προσπαθεια αν γινεται να βαλω mac os

Gigabyte  B250M-DS3H   

Intel(R) Pentium(R) CPU G4600 @ 3.60GHz,

2*4GB DDR4

NVIDIA GTX 1030

ssd 250GB

οποιαδηποτε  βοηθεια ευπροσδεκτη!!

Έχεις δοκιμάσει ποτέ να φτιάξεις Hackintosh; Αν όχι μπορείς να ξεκινήσεις να διαβάζεις από insanelymac && tonymacx86 για να καταλάβεις τι παίζει.

Anyway εγώ αυτό που κάνω σχεδόν κάθε φορά που θέλω να κάνω deploy ένα MacOS system partition χρησιμοποιώ VMWare Workstation στα Windows η στο Linux και κάνω passthrough τον physical δίσκο στο vm που θέλω να εγκαταστήσω το MacOS. Αυτό σε γλιτώνει (σε περίπτωση που δεν έχεις κάποιο μοντέρνο Mac -2011 και μετά-, να χρησιμοποιήσεις για τα εργαλεία της εγκατάστασης) από το να φτιάξεις bootable installation drive και το χρονοβόρο native installation (η μέθοδος αυτή προϋποθέτει πως έχεις κάποιο MacOS iso από Sierra 12.3 και μετά). Αφού τελειώσει η εγκατάσταση ξεκινάς να χρησιμοποιείς το MacOS μέσα από το vmware workstation κάνεις attach ένα usb flash drive και εγκαθιστάς τον clover πάνω στο USB παρέα με το configuration για τα υποσυστήματα του motherboard σου (Στην περίπτωση την δικιά σου το ALC 887, το Realtek ethernet , και το CPU με FakeCPUID λόγω που δεν υποστηρίζεται από το MacOS).  Μετά από αυτό μπορείς να κάνεις restart τον υπολογιστή, να κάνεις boot από το clover USB stick και με Verbose να δεις το MacOS _-μεγάλη η χάρη του-_ να ξεκινά Natively στο μηχάνημά σου. Αφού καταφέρεις και δείς desktop κατεβάζεις τους Nvidia Drivers για το MacOS και είσαι super duper wow έτοιμος να την πείς στον κλασσικό μακάκια φίλο σου που πήγε και χάλασε το 1000αρικο για έναν entry level imac.

ΥΓ. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις το CPU σου με έναν Core i3 που υποστηρίζεται από το MacOS.

ΥΓ2. Θα σου πρότεινα μόνιμα να έχεις τον clover σε USB drive και να μπουτάρεις από εκεί. Μην τον εγκαταστήσεις στον δίσκο γιατί αν κατα λάθος κάνεις κανένα update στο λειτουργικό δεν πρόκειται να πειραχτεί το USB.

Happy hackintoshing και μην σε πάρει από κάτω, λίγο πολύ όλοι τα περάσαμε αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε μου πραγματικα wow!!!σε ευχαριστω παρα παρα πολυ!!!οχι δεν εχω ξαναδοκιμασει αλλα με εχει πιασει το πεισμα ξερεις το καλο :)

θα ενημερωσω με τις εξελιξεις!!!!

update:Το λειτουργικο τρεχει κανονικοτατα μεσα απο το virtual box...τωρα μενει η εξαγωγη του σε usb για να γινει η εγκατασταση του κανονικα στο pc αν καταλαβα καλα....εδω νιωθω λιγο χαμενος....

 

Επεξ/σία από dalan2007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα!

Θέλω να φτιάξω ένα σύστημα με i5 8400, χωρίς δυνατότητα overclocking δηλαδή. Είχα επιλέξει την μητρική

Gigabyte Z370M DS3H

Αλλά από την στιγμή που δεν μπορώ να πειράξω τον επεξεργαστή προς τα πάνω, έλεγα μήπως πήγαινα σε κάποια πιο οικονομική σαν τις παρακάτω 

Gigabyte B360M DS3H (rev. 1.0)

Gigabyte B360M HD3 (rev. 1.0)

Gigabyte B360M D3H (rev. 1.0)

Έχει κανείς γνώση/εμπειρία με καμιά τους; τυχόν ασυμβατότητες με θύρες USB, ήχος κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Παιδιά καλησπέρα!

Θέλω να φτιάξω ένα σύστημα με i5 8400, χωρίς δυνατότητα overclocking δηλαδή. Είχα επιλέξει την μητρική

Gigabyte Z370M DS3H

Αλλά από την στιγμή που δεν μπορώ να πειράξω τον επεξεργαστή προς τα πάνω, έλεγα μήπως πήγαινα σε κάποια πιο οικονομική σαν τις παρακάτω 

Gigabyte B360M DS3H (rev. 1.0)

Gigabyte B360M HD3 (rev. 1.0)

Gigabyte B360M D3H (rev. 1.0)

Έχει κανείς γνώση/εμπειρία με καμιά τους; τυχόν ασυμβατότητες με θύρες USB, ήχος κλπ;

https://www.tonymacx86.com/buyersguide/june/2018/#Motherboards

 

Τσεκαρε εδω που εχει ολες τις συμβατες μητρικες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sakis697 είπε

https://www.tonymacx86.com/buyersguide/june/2018/#Motherboards

Τσεκαρε εδω που εχει ολες τις συμβατες μητρικες. 

Το πρόβλημα είναι πως είναι ελλειπής η λίστα αυτή, δεν έχει καμία b360 κάρτα, ενώ είναι συμβατές αν κοιτάξει κανείς λίγο στα fora του ίδιου site. Μάλλον γιατί ο tonymac παίρνει κάποιο ποσοστό από τις παραπομπές για αγορά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Το πρόβλημα είναι πως είναι ελλειπής η λίστα αυτή, δεν έχει καμία b360 κάρτα, ενώ είναι συμβατές αν κοιτάξει κανείς λίγο στα fora του ίδιου site. Μάλλον γιατί ο tonymac παίρνει κάποιο ποσοστό από τις παραπομπές για αγορά 

Καλα ναι λογικο. Η λογικη λεει παντως οτι ειναι συβματες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sakis697 είπε

Καλα ναι λογικο. Η λογικη λεει παντως οτι ειναι συβματες. 

Ναι, αυτό έχω δει και εγώ. Απ'ότι έχω καταλάβει απλά θέλει λίγη δουλειά παραπάνω ο ήχος,οι θύρες USB, τέτοια. Αλλά αξίζει να πάρω μια z370 που όλα παίζουν κομπλέ από μια b360 που γλυτώνω ένα 20-25αρι ευρώ;

Αν έχει κανείς κάποιο build με την b360 θα ήταν μεγάλη βοήθεια η άποψη του

Και κάτι άλλο. Επειδή δεν θα έχω κάρτα γραφικών, και θα εδώ έναν SSD και έναν HD, για τροφοδοτικό πάω σε 500w ή τα 400w είναι αρκετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στη παρεα,μολις χαλασα τη μητρικη του imac 27 late 2013 ,οποτε εχω μεινει με ενα σκληρο δισκο ,8γιγα μνημης dd3 12800 sodimm(μικρες) και εναν ιντελ ι7 4771.Να τα πουλησω? η αξιζει να βρω μια mini itx μητρικη να τα βαλω πανω και να κανω hackintosh? 

Η μονη που δεχεται και τις μνημες και τον επεξεργαστη ειναι αυτη

https://www.skroutz.gr/s/12611362/Asus-Q87T-CSM.html

ειναι συμβατη? αξιζει το κοπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/6/2018 στις 7:57 ΜΜ, jimmakosapple είπε

Και έκανες και update το clover που σου είπα και συνεχίζει το ίδιο πρόβλημα?

Αλέξη, αν μπορείς χρησιμοποίησε αυτό το config. 

config.plist

Όλα καλά. Βρήκα την λύση. Θέλει csm enable στα bios. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, alexxkidd31 είπε

Ναι, αυτό έχω δει και εγώ. Απ'ότι έχω καταλάβει απλά θέλει λίγη δουλειά παραπάνω ο ήχος,οι θύρες USB, τέτοια. Αλλά αξίζει να πάρω μια z370 που όλα παίζουν κομπλέ από μια b360 που γλυτώνω ένα 20-25αρι ευρώ;

Αν έχει κανείς κάποιο build με την b360 θα ήταν μεγάλη βοήθεια η άποψη του

Και κάτι άλλο. Επειδή δεν θα έχω κάρτα γραφικών, και θα εδώ έναν SSD και έναν HD, για τροφοδοτικό πάω σε 500w ή τα 400w είναι αρκετά;

Αφου οπως λες δεν θα εχεις καρτα γραφικων, παρε αυτη την μητρικη για να εισαι σιγουρος 100% οτι θα παιξει και θα εχεις κ 4Κ.

Ακολουθεις και αυτον τον οδηγο και εισαι κομπλε με ολα. 

Κ με το 400αρι καλα εισαι αλλα εγω θα πηγαινα σιγουρα σε 500αρι γιατι ποτε δεν ξες για το μελλον! 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, alexxkidd31 είπε

Ναι, αυτό έχω δει και εγώ. Απ'ότι έχω καταλάβει απλά θέλει λίγη δουλειά παραπάνω ο ήχος,οι θύρες USB, τέτοια. Αλλά αξίζει να πάρω μια z370 που όλα παίζουν κομπλέ από μια b360 που γλυτώνω ένα 20-25αρι ευρώ;

Αν έχει κανείς κάποιο build με την b360 θα ήταν μεγάλη βοήθεια η άποψη του

Και κάτι άλλο. Επειδή δεν θα έχω κάρτα γραφικών, και θα εδώ έναν SSD και έναν HD, για τροφοδοτικό πάω σε 500w ή τα 400w είναι αρκετά;

Πάρε z370 που παίζουν όλα πια. Και είναι και καλύτερο το chipset γενικά 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, sakis697 είπε

Αφου οπως λες δεν θα εχεις καρτα γραφικων, παρε αυτη την μητρικη για να εισαι σιγουρος 100% οτι θα παιξει και θα εχεις κ 4Κ.

Ακολουθεις και αυτον τον οδηγο και εισαι κομπλε με ολα. 

Κ με το 400αρι καλα εισαι αλλα εγω θα πηγαινα σιγουρα σε 500αρι γιατι ποτε δεν ξες για το μελλον! 

Είναι λίγο ακριβή.. Έλεγα για αυτήν, που είναι και στο hackintosher και στο Tonymac στις λίστες με τα συμβατά μέρη

https://www.skroutz.gr/s/14477247/Gigabyte-Z370M-DS3H-rev-1-0.html?keyphrase=Gigabyte+Z370M+DS3H

Από οδηγό σκοπεύω να ακολουθήσω από το ίδιο site τον αμέσως προηγούμενο (αλλά με i5 8400)

https://hackintosher.com/builds/400-budget-coffee-lake-hackintosh-build-guide-gigabyte-z370-hd3/

Όσο για το 400αρι τροφοδοτικο, στο coolermaster PSU calculator, ακόμα και να βάλω κάποια στιγμή μια RX 560 που έχω στο νου για το final cut, και πάλι 400αρι μου προτείνει. Όχι τπτ άλλο, απλά από τις σελίδες που θα παραγγείλω μαζικά τα μέρη υπάρχει σε καλή τιμή και άμεσα διαθέσιμο το coolermaster masterwatt lite 400,για αυτό. Θα πήγαινα αρχικά στο ίδιο σε 500αρι ή σε αντίστοιχο EVGA αλλά δεν τα πετυχαίνω άμεσα.

Btw, αν κάποιος θέλει να ρίξει μια ματιά στην τελική σύνθεση που έχω καταλήξει, και να πει κανένα σχόλιο :

 

CPU : i5-8400 Coffee Lake 

SSD : INTENSO HIGH PERFORMANCE SSD 120GB

HD : SEAGATE BARRACUDA 1TB

MOBO : Gigabyte Z370M DS3H  

PSU : CoolerMaster MasterWatt Lite 400W  

RAM : CRUCIAL 8GB DDR4-2400MHZ (CT8G4DFS824A)

CASE : Cougar MX330-X 

DVD  :  LITEON IHAS124-14 

BLUETOOTH USB DONGLE : OEM BT-004

Fan Arctic cooler F12 (+ άλλος ένας 120αρης του κουτιού)

Επεξ/σία από alexxkidd31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Ακριβή.. Έλεγα για αυτήν, που είναι και στο hackintosher και στο Tonymac στις λίστες με τα συμβατά μέρη

https://www.skroutz.gr/s/14477247/Gigabyte-Z370M-DS3H-rev-1-0.html?keyphrase=Gigabyte+Z370M+DS3H

Από οδηγό σκοπεύω να ακολουθήσω από το ίδιο site τον αμέσως προηγούμενο (αλλά με i5 8400)

https://hackintosher.com/builds/400-budget-coffee-lake-hackintosh-build-guide-gigabyte-z370-hd3/

Έστω. Αφού υπάρχει οδηγός θα σου είναι ακόμα πιο εύκολο. Άλλωστε αν δεν θες κ 4Κ  είσαι κομπλέ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sakis697 είπε

Έστω. Αφού υπάρχει οδηγός θα σου είναι ακόμα πιο εύκολο. Άλλωστε αν δεν θες κ 4Κ  είσαι κομπλέ. 

Ναι, γι αυτό κυρίως, δεν έχω 4κ οθόνη, αν είχα θα πήγαινα στην κάρτα αυτή (είχα πετύχει τον οδηγό που πρότεινες)

Μία ακόμη απορία. Ένα magic mouse που έχω από έναν παλιό iMac, θα παίξει με Bluetooth 4.0 USB? Δεν βλέπω τον λόγο να μην, αλλά είναι περίεργα τα hackintosh..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...