Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το opencore εχει κανα κρυφό μενου οταν φορτώνει για να προσθετουμε προσωρινά το -v  χωρις να χρειαζεται να πειραζουμε το config.plist ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Έκανα αλλαγή από clover σε OC 0.6.3 και αλλαγή smbios σε imacpro 1.1. 
Έκανα κανονικά update από Catalina σε Big sur RC και όλα δουλεύουν ρολόι. 
 

Ωραίος! Προσωπικά περιμένω το επίσημο release. Opencore 0.6.3 και εγώ. Έχω βέβαια σε δεύτερο σκληρό το Big Sur, αλλά για daily use περιμένω το release να το περάσω από πάνω από το Catalina. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Ωραίος! Προσωπικά περιμένω το επίσημο release. Opencore 0.6.3 και εγώ. Έχω βέβαια σε δεύτερο σκληρό το Big Sur, αλλά για daily use περιμένω το release να το περάσω από πάνω από το Catalina. 

Και εγώ έτσι έκανα  μέχρι που βγήκε το RC και το πέρασα.

Είναι αυτό που θα δώσουν μεθαύριο. Δεν θα αλλάξει κάτι. μπαίνεις beta το βάζεις και βγαίνεις . 


Φορτώνει 2 φορές πιο γρήγορα με OC. Και σαν boot αλλά μετά και σαν OS το βλέπω πιο καλό στημένο. 
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexakos89 είπε

Και εγώ έτσι έκανα  μέχρι που βγήκε το RC και το πέρασα.

Είναι αυτό που θα δώσουν μεθαύριο. Δεν θα αλλάξει κάτι. μπαίνεις beta το βάζεις και βγαίνεις . 


Φορτώνει 2 φορές πιο γρήγορα με OC. Και σαν boot αλλά μετά και σαν OS το βλέπω πιο καλό στημένο. 
 

πολυ καλο αυτο με τα loading times....λέτε να το περάσω από πάνω από τα Catalina 10.5.7 ? η να κάτσω να φτιάξω από την αρχή OC 0.6.3? (τώρα είμαι στο 0.6.1)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, nick_p είπε

πολυ καλο αυτο με τα loading times....λέτε να το περάσω από πάνω από τα Catalina 10.5.7 ? η να κάτσω να φτιάξω από την αρχή OC 0.6.3? (τώρα είμαι στο 0.6.1)

Κάτσε τι εννοείς ? OC 0.6.3 φτιαχτό τώρα. Περνά το update του OC και μετα κανε και update το λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Κάτσε τι εννοείς ? OC 0.6.3 φτιαχτό τώρα. Περνά το update του OC και μετα κανε και update το λειτουργικο.

απλή αντικατάσταση μέσα στο efi partition ?  ένα τσεκάρισμα αν έχουν βγει νέες εκδόσεις των kexts και τέλος? με το plist θέλει κάποια αλλαγή? 

Επεξ/σία από nick_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, nick_p είπε

απλή αντικατάσταση μέσα στο efi partition ?  ένα τσεκάρισμα αν έχουν βγει νέες εκδόσεις των kexts και τέλος? με το plist θέλει κάποια αλλαγή? 

κανείς αντικατάσταση , bootx64.efi , drivers , kexts , opencore.efi ,bootstrap και εννοειται εχεις φλασακι ετοιμο για δραση αν παει κατι στραβα.

αν ανοίξει είσαι έτοιμος για update. αν δεν ανοιξει , λογικα θελει να το ξαναφτιαξεις το plist με το sample που δινει το OC 0.6.3

Επεξ/σία από alexakos89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αλλαγές χρειάζονται στο plist τις τσεκάρεις στο https://opencore.slowgeek.com Όπου βλέπεις κόκκινο πρέπει να το αλλάξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 8/11/2020 στις 1:36 ΜΜ, alexakos89 είπε

κανείς αντικατάσταση , bootx64.efi , drivers , kexts , opencore.efi ,bootstrap και εννοειται εχεις φλασακι ετοιμο για δραση αν παει κατι στραβα.

αν ανοίξει είσαι έτοιμος για update. αν δεν ανοιξει , λογικα θελει να το ξαναφτιαξεις το plist με το sample που δινει το OC 0.6.3

 

22 ώρες πριν, ksessalonikios είπε

Τι αλλαγές χρειάζονται στο plist τις τσεκάρεις στο https://opencore.slowgeek.com Όπου βλέπεις κόκκινο πρέπει να το αλλάξεις

 

Όλα κομπλέ! ευχαριστώ ! στο plist έλειπαν 3-4 γραμμές και τις πρόσθεσα κάνοντας copy-paste από το sample plist που δίνει στο 0.6.3 .

αναβάθμισα τα πάντα. απλά επειδή είμαι ψυχαναγκαστικός τύπος ίσως στο επόμενο (0.6.4 ? ) κάτσω και το φτιάξω εκνεου το plist. 

τέλος δε θυμάμαι όταν είχα κάνει την εγκατάσταση αν είχα επιλέξει τα πάντα release. και όχι debug. είναι κάτι που πρέπει να ρυθμίσω? πάντως όσα αρχεία κατέβασα τώρα ήταν release..

Επεξ/σία από nick_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...