Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το χαρχαλεμα του bios είναι μια άλλη ξεχωριστή διαδικασία και δεν έχει να κάνει με την εξοικείωση στην εγκατάσταση osx.

..και σίγουρα δεν ενδεικνύεται για τον μέσο χρήστη.. Αλλά ως ενήλικος εσύ θ'αποφασισεις τι θα κάνεις.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το χαρχαλεμα του bios είναι μια άλλη ξεχωριστή διαδικασία και δεν έχει να κάνει με την εξοικείωση στην εγκατάσταση osx.

..και σίγουρα δεν ενδεικνύεται για τον μέσο χρήστη.. Αλλά ως ενήλικος εσύ θ'αποφασισεις τι θα κάνεις.. :-)

 

Το καταλαβαινω. Το καλο με την μητρική μου ειναι ότι και και να παει στραβα, σωζεται η κατασταση. Όσο για το χαρχαλεμα...... μου αρεσει να πειραματιζομαι γενικως. Οπότε θα προσπαθησω και βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα μου λες οτι δεν εχει γινει σωστά η εγκατάσταση bootloader.

Kατεβασε τον myhack installer και αφου το τρεξεις στις επιλογές θα επιλέξεις αυτη που λεει εγκατέστησε μόνο τον bootloader.

επέλεξε και τον σωστό δισκο που θελεις να συμβεί αυτο και εισαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνα δυο μέρες που πειραματίζομαι με hackintosh. Μετά απο λίγη έρευνα κατέληξα να εγκαταστήσω την διανομή των niresh για mavericks. Η εγκατάσταση έγινε σε notebook acer aspire v3-571g.

Έχω όμως θέμα με το ethernet και το wifi μιας και δεν τα αναγνωρίζει. Το ethernet είναι broadcom Netlink Gigabit (vendor id 14e4 device id 16b5), και το wifi atheros ar5bw222.

 

Επίσης επειδή είμαι ακόμα άσχετος με το hackintosh αναγκάστηκα να κάνω δυο φορές εγκατάσταση το λειτουργικό (την πρώτη φορά κάτι πείραξα στο multibeast και μου έβγαζε kernel panic μετά από δυο λεπτά, ακόμα και μετά από reboot. Το safe mode δεν με βοήθησε). Την πρώτη φορά όμως κατάφερα να αναγνωρίσει το touchpad (μέσω multibeast). Την δεύτερη φορά, όταν έκανα εγκατάσταση επέλεξα το kext που δίνει υποστήριξη σε ps2 keyboards/touchpads , αλλά δεν λειτούργησε. Ούτε αυτό το multibeast. Τι πρέπει να κάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάνα δυο μέρες που πειραματίζομαι με hackintosh. Μετά απο λίγη έρευνα κατέληξα να εγκαταστήσω την διανομή των niresh για mavericks. Η εγκατάσταση έγινε σε notebook acer aspire v3-571g.

Έχω όμως θέμα με το ethernet και το wifi μιας και δεν τα αναγνωρίζει. Το ethernet είναι broadcom Netlink Gigabit (vendor id 14e4 device id 16b5), και το wifi atheros ar5bw222.

 

Επίσης επειδή είμαι ακόμα άσχετος με το hackintosh αναγκάστηκα να κάνω δυο φορές εγκατάσταση το λειτουργικό (την πρώτη φορά κάτι πείραξα στο multibeast και μου έβγαζε kernel panic μετά από δυο λεπτά, ακόμα και μετά από reboot. Το safe mode δεν με βοήθησε). Την πρώτη φορά όμως κατάφερα να αναγνωρίσει το touchpad (μέσω multibeast). Την δεύτερη φορά, όταν έκανα εγκατάσταση επέλεξα το kext που δίνει υποστήριξη σε ps2 keyboards/touchpads , αλλά δεν λειτούργησε. Ούτε αυτό το multibeast. Τι πρέπει να κάνω? 

Διάβασες εδώ ? > http://forum.osxlatitude.com/index.php?/topic/1948-elan-touchpad-driver-mac-os-x/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ρώτησε ένας φίλος και του απάντησα,νομιζω όμως ότι αυτή την απάντηση είναι καλό να την ξέρουν περισσότεροι του ενός,

Οπότε την μοιράζομαι εδώ,για κάποιους που ίσως μπορέσουν να βγάλουν κάποια χρήσιμα συμπεράσματα από αυτή,αφού αφορά το hackint0sh.

 

""Επειδή κάθε build είναι μοναδικό,είναι πολύ σημαντικό να έχει κανείς ευκαιρίες να χτίσει όσα περισσότερα μπορεί.αυτό το κατάλαβα νωρίς και όταν δεν ερχόντουσαν οι ευκαιρίες η ακόμα και σήμερα αν νιώσω "το διαφορετικό" τις δημιουργώ μόνος μου πολλές φόρες χάνοντας και χρήματα,απλά για την Γνώση.Αυτός είναι ο πρώτος σημαντικός παράγοντας και φυσικά έρχονται μετά και τα υπόλοιπα που σωστά επισήμανες. (DSDTs Edits etc) π.χ μέσα από αυτό και ρισκάροντας αποδεσμεύτηκα από την "υποχρέωση" να φτιάχνω μηχανήματα μόνο με GByte μητρικές. Η τώρα με το Yosi και τις beta versions ανακαλύπτω την διαφορετικότητα του Clover που θα είναι το επόμενο μεγάλο κεφάλαιο στο Hackint0sh και σε βοηθάει να κατανοήσεις βαθύτερα σημεία,που η απλότητα του Chameleon και η ευκολία,δεν σε άφηναν καν να δεις οτι υπάρχουν.. Πάνω απ'ολα όμως είναι,με σωστές επιλογές Hardware να του δίνεις και τον χώρο που χρειάζεται να λειτουργήσει σωστά.. και το μόνο που λίγο με στεναχωρεί είναι οτι πολλά από τα παιδιά που τους αρέσει αυτή η λογική,ακολουθώντας διάφορους οδηγούς δεν θα γνωρίσουν ποτέ το σωστό Hackint0sh,γιατί απλά δεν το ξέρουν άρα γι'αυτους δεν υπάρχει.. νομίζουν οτι Hackint0sh είναι αυτό που τους δίνει ο οδηγός που βρήκαν στο Νετ και μέσα από αυτόν κατάφεραν να δουν desktop. Με 2 λέξεις λοιπόν,συνταγή,και διαδραστικότητα - αμοιβαιότητα όσο περισσότερο του αφιερώσεις τόσο περισσότερο θα σου επιστρέψει.""

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς να τσεκάρεις αν έχουν βγάλει και το νέο XCode;

To 5.5.1 είναι το τελευταίο.. αυτό θέλεις ?

 

Πράγματι βγήκε update 275ΜΒ άρα δεν είναι τίποτα αλλο ουσία απο το να προετοιμάσει τα Macs για το επόμενο λειτουργικό,και ένα update στον Safari όπως συνηθίζει να κάνει.. αδιάφορο για εμάς ..

 

post-227308-0-50207800-1411042290_thumb.jpg

 

Done 10.9.5

Όπως πάντα το trim και repatch το chip ήχου

 

post-227308-0-56126000-1411043944_thumb.jpg

 

Μετά μου λέτε γιατί nVidia γιατί είναι έτοιμη πάντα να καλύψει το όποιο "κενό",

καινούριοι Web Drivers 334.01.03f01

 

post-227308-0-24178600-1411042538_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...