Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι σε 2 είμαι. εκεί πάω Δάσκαλε αλλά δεν γίνεται τπτ :) πάω να ρίξω μία ματιά στα υπόλοιπα usb

 

Microsoft πρίν απο αυτό. φοβάμαι μην έχει κάτσει κανα χαζο kext η θέλει κανα config to boot.

 

EDIT

 

μόνο το αριστερό command δεν λειτουργεί κανονικά και φοβάμαι μην έχει να κάνει με την αδυναμία του να σετάρει το keyboard κανονικά. εξακολουθώ να παίρνω αυτό

 

επίσης, το keyboard ειναι ελληνικό, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βαλτα επίσης όλα τα Region US και καθόλου Ελληνικά,μήπως και..  και εγω κανενα πρόβλημα με το ιδιο πληκτρολόγιο απο πάντα ακόμα και αν παρακαμψω την αναγνώριση γιατί βαριέμαι..


ναι σε 2 είμαι. εκεί πάω Δάσκαλε αλλά δεν γίνεται τπτ :) πάω να ρίξω μία ματιά στα υπόλοιπα usb

 

Microsoft πρίν απο αυτό. φοβάμαι μην έχει κάτσει κανα χαζο kext η θέλει κανα config to boot.

 

EDIT

 

μόνο το αριστερό command δεν λειτουργεί κανονικά και φοβάμαι μην έχει να κάνει με την αδυναμία του να σετάρει το keyboard κανονικά. εξακολουθώ να παίρνω αυτό

 

επίσης, το keyboard ειναι ελληνικό, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

 

 

attachicon.gifScreen Shot 2014-09-19 at 4.42.58 PM.png

Μετά δεν σου βγάζει να επιλέξεις ανάμεσα σε 3 επιλογές χειροκίνητα ? δεν είναι Ελληνικό είναι Αγγλοελληνικό άρα δεν κάνει διαφορά ;)

 

New Cuda UpDate 6.5.18

 

post-227308-0-38692100-1411135655_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν μου βγάζει γιατι επιστρέφει μήνυμα οτι το κουμπι που πάτησα δεν το αναγνωρίζει ( μια χαρά το αναγνωρίζει στο κείμενο και παντού) οπότε δεν προχωράει. καλά μικρό το κακό, swapped το command με το control και λειτουργεί, απλά τώρα έχω μόνο ένα control στην δεξιά μεριά (καθώς το αριστερό command εξακολουθει να μου κάνει το δύσκολο). 

 

δεν βαριέσαι, Περίεργο πάντως, να έλεγες οτι το command ειναι χαλασμένο να το καταλάβω, αλλά το ρημάδι δεν είναι (το identifier δεν κολάει εκεί αλλά στο ~) και το πληκτρολόγιο αναγνωρίζεται κανονικά σαν Apple Keyboard στο modifier keys.

 

Anyway, Ευχαριστώ και πάλι για τα φώτα!

 

θα προσπαθήσω να το δελεάσω με παστέλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ρώτησε ένας φίλος και του απάντησα,νομιζω όμως ότι αυτή την απάντηση είναι καλό να την ξέρουν περισσότεροι του ενός,

Οπότε την μοιράζομαι εδώ,για κάποιους που ίσως μπορέσουν να βγάλουν κάποια χρήσιμα συμπεράσματα από αυτή,αφού αφορά το hackint0sh.

 

""Επειδή κάθε build είναι μοναδικό,είναι πολύ σημαντικό να έχει κανείς ευκαιρίες να χτίσει όσα περισσότερα μπορεί.αυτό το κατάλαβα νωρίς και όταν δεν ερχόντουσαν οι ευκαιρίες η ακόμα και σήμερα αν νιώσω "το διαφορετικό" τις δημιουργώ μόνος μου πολλές φόρες χάνοντας και χρήματα,απλά για την Γνώση.Αυτός είναι ο πρώτος σημαντικός παράγοντας και φυσικά έρχονται μετά και τα υπόλοιπα που σωστά επισήμανες. (DSDTs Edits etc) π.χ μέσα από αυτό και ρισκάροντας αποδεσμεύτηκα από την "υποχρέωση" να φτιάχνω μηχανήματα μόνο με GByte μητρικές. Η τώρα με το Yosi και τις beta versions ανακαλύπτω την διαφορετικότητα του Clover που θα είναι το επόμενο μεγάλο κεφάλαιο στο Hackint0sh και σε βοηθάει να κατανοήσεις βαθύτερα σημεία,που η απλότητα του Chameleon και η ευκολία,δεν σε άφηναν καν να δεις οτι υπάρχουν.. Πάνω απ'ολα όμως είναι,με σωστές επιλογές Hardware να του δίνεις και τον χώρο που χρειάζεται να λειτουργήσει σωστά.. και το μόνο που λίγο με στεναχωρεί είναι οτι πολλά από τα παιδιά που τους αρέσει αυτή η λογική,ακολουθώντας διάφορους οδηγούς δεν θα γνωρίσουν ποτέ το σωστό Hackint0sh,γιατί απλά δεν το ξέρουν άρα γι'αυτους δεν υπάρχει.. νομίζουν οτι Hackint0sh είναι αυτό που τους δίνει ο οδηγός που βρήκαν στο Νετ και μέσα από αυτόν κατάφεραν να δουν desktop. Με 2 λέξεις λοιπόν,συνταγή,και διαδραστικότητα - αμοιβαιότητα όσο περισσότερο του αφιερώσεις τόσο περισσότερο θα σου επιστρέψει.""

 

Εγώ θα σταθώ στο κομματι για την γνώση. Το βασικό είναι ότι μαθαίνεις για εσενα και όχι επειδή στο επιβάλει καποιος. Το κανεις για να ικανοποιήσεις την διψα σου για γνωσεις στον συγκεκριμένο τομέα που σε ενδιαφερει. Ο πειραματισμος είναι πολυ βασικό κομματι της γνώσης. Και όντως ίσως να χασεις καποια χρηματα στην πορεία αλλα..... η ικανοποιηση όταν πετυχαινεις μετα από τόσο κοπο ένα καλο αποτελεσμα.... αξιζει.

 

Προσωπικά ότι εχω μαθεί για PC το έχω μαθει μονος μου. Παντα είχα το μικροβιο να θελω να δω πως λειτουργουν τα παντα. Το εψαχνα, διαβαζα, πειραματιζομουν και... συνηθως αλλα όχι παντα τα καταφερνα.

 

Ο αδελφος μου εχει ενα MacBook Pro 17inch του 2011 και από τότε που το πήρε (για την δουλεια του) παντα το εβλεπα χωρίς να το "καταλαβαίνω" λόγω ελλειψης εξοικιωσης με το περιβαλλον. Και φυσικά δεν θα πειραματιζομουν σε ένα εργαλειο δουλειας των 3000€ για να μαθω. Το είχα απωθημένο. Από όταν βρηκα το συγκεκριμενο topic,..... ήξερα ότι με σωστη καθοδήγηση θα μπορουσα να πειραματιστω με το OSX στο PC. Είχα δοκιμασει στο παρελθον να περασω καποιες εκδοσεις OSX στα διαφορα pc μου χωρίς επιτυχία.

 

Τωρα, αν και όχι με τον καλυτερο τρόπο, τρεχω και πειραματιζομαι με τα mavericks. Όχι κατι το φοβερο φυσικά μίας και απλά ακολουθησα τον οδηγο/link που εστειλες εσυ. Παρόλα αυτά ήταν η πρώτη αυτή επαφή που με εκανε να θελω να μαθω περισσότερα. Ξεκινησα με multibeast και μετά από προταση σου τις τελευταιες μερες διαβαζω και ενημερωνομαι για το clover. Εχω έτοιμο το flash drive, έτοιμο το patched bios και το μονο που μου λειπει είναι ο χρονος να ασχοληθω με τις εγκαταστασεις και κυρίως ο χρόνος για την επιλυση αν κατι παει στραβα. Ισως για καποιον το να φτιαξει ένα flash drive για εγκατασταση OSX απλή υποθεση αλλα ο δικός μου χρονος είναι περιρισμενος λόγω οικογενειας, παιδιου κλπ. Οπότε...... αργά και σταθερά.

 

Από εμενα εχεις ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ που παρα τις γνωσεις που εχεις τωρα πια πανω στο θεμα συνεχίζεις να θες να μαθεις πως θα πετυχεις το καλύτερο. Επίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ που με έβαλες τρυπακι να θελω να το ψαξω κι εγω περισσότερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγη βοηθεια ρε παιδια , εχω πελαγωσει . το προσπαθω 3 μερες τωρα και οποια εκδοση mac os και αν κατευασα δεν τα καταφερνω.  κοιταξα πολλα tutorials ομως τιποτα.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είσαι .. http://forum.osxlatitude.com/index.php?/topic/3112-dell-latitude-e6410-mavericks-guide/

τι δεν καταφέρνεις λοιπόν απ'ολα αυτά ?

 

Επίσης η σωστή ενότητα είναι εδώ > http://www.insomnia.gr/topic/481728-mac-os-x-%CF%83%CE%B5-non-apple-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι συμβαινει ,

πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδια , σε ενα dell e5500 μπαινει κανονικα.  στο σταθερο μου που ειναι amd η εγκατασταση ξεκιναει κανονικα..  στο 6410 μολις βγαινει το μηλο στην εγκατασταση κανει επαννεκινηση το λαπτοπ .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ένας φίλος εχει φτιάξει το εξής pc και χθες κάψαμε σε ενα usb stick τα Mavericks μαζί με Unibeast και Multibeast στο MacBook και ξεκινήσαμε να του κάνουμε το φορμάτ. Η εικόνα στο startup μένει με το μήλο και το wheel απο κατω να μπουτάρει. Εχει κανείς ιδέα τι αλλο να κάνουμε? Δοκιμάσαμε να μπουκάρουμε σε -s αλλα παλι το ίδιο συνεχίζει να κάνει loading. Παραθέτω τα χαρακτηριστικά του pc σε εικόνα.

 

 

http://postimg.org/image/vvv95npgp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά βγήκε το XCode 6.0.1 αλλά όπως λέει στις σημειώσεις δεν έχει υποστήριξη για την Swift στο OS X αλλά μόνο για το iOS,

λογικά μόλις βγει το Yosemite θα έχουμε και νέο update για το XCode. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια ιδεα γαιτι το κανει αυτο με την επανεκκινηση ρε παιδια ?  ρυθμισα το βιοσ οπως στο 5500 (οσες επιλογες ειχε )  αλλα το 6410 εξακολουθει να μην τα περνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, ένας φίλος εχει φτιάξει το εξής pc και χθες κάψαμε σε ενα usb stick τα Mavericks μαζί με Unibeast και Multibeast στο MacBook και ξεκινήσαμε να του κάνουμε το φορμάτ. Η εικόνα στο startup μένει με το μήλο και το wheel απο κατω να μπουτάρει. Εχει κανείς ιδέα τι αλλο να κάνουμε? Δοκιμάσαμε να μπουκάρουμε σε -s αλλα παλι το ίδιο συνεχίζει να κάνει loading. Παραθέτω τα χαρακτηριστικά του pc σε εικόνα.

 

 

http://postimg.org/image/vvv95npgp/

Δες εδω > http://www.reddit.com/r/hackintosh/comments/1v7n9k/success_with_gah81mhd3_mavericks_total_cost_630ish/

 

Τελικά βγήκε το XCode 6.0.1 αλλά όπως λέει στις σημειώσεις δεν έχει υποστήριξη για την Swift στο OS X αλλά μόνο για το iOS,

λογικά μόλις βγει το Yosemite θα έχουμε και νέο update για το XCode. 

;)  όπως πάντα ..

 

καμια ιδεα γαιτι το κανει αυτο με την επανεκκινηση ρε παιδια ?  ρυθμισα το βιοσ οπως στο 5500 (οσες επιλογες ειχε )  αλλα το 6410 εξακολουθει να μην τα περνει

Φίλε μου ο οδηγός που σου επισυναψα έχει τα πάντα,το κανεις με αυτόν τον τρόπο η με έναν άλλο που έχεις επιλέξει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν μου βγάζει γιατι επιστρέφει μήνυμα οτι το κουμπι που πάτησα δεν το αναγνωρίζει ( μια χαρά το αναγνωρίζει στο κείμενο και παντού) οπότε δεν προχωράει. καλά μικρό το κακό, swapped το command με το control και λειτουργεί, απλά τώρα έχω μόνο ένα control στην δεξιά μεριά (καθώς το αριστερό command εξακολουθει να μου κάνει το δύσκολο). 

 

δεν βαριέσαι, Περίεργο πάντως, να έλεγες οτι το command ειναι χαλασμένο να το καταλάβω, αλλά το ρημάδι δεν είναι (το identifier δεν κολάει εκεί αλλά στο ~) και το πληκτρολόγιο αναγνωρίζεται κανονικά σαν Apple Keyboard στο modifier keys.

 

Anyway, Ευχαριστώ και πάλι για τα φώτα!

 

θα προσπαθήσω να το δελεάσω με παστέλι. 

Δες και εδώ για remaping αν χρειαστείς. > https://pqrs.org/osx/karabiner/

 

δεν εχω καταλαβει με ποια εκδοση πρεπει να το κανω .  με μια iatkos leopard που εχω αρνητε να ξεκινησει , κανει επανεκκινησεις

 

Ο Οδηγός λεει να φτιάξεις stick με original mountain lion.

Αν θέλεις κάτι έτοιμο δοκίμασε Niresh αυτό που προσπαθείς είναι πολύ παλιό.

Το laptop σου δεν ειναι εύκολη υποθεση μην περιμένεις να βάλεις όποια έκδοση και να παει νερό μόνη της σαν να βάζεις Linux η Windows.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες εδω > http://www.reddit.com/r/hackintosh/comments/1v7n9k/success_with_gah81mhd3_mavericks_total_cost_630ish/

 

Έχω κάνει όλα αυτά τα βήματα, αυτός ήταν ο οδηγός που χρησιμοποίησα..

:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...