Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Boot από αλλο μεσο δεν παιζει. Επειδή εκανα καποιες αναβαθμισεις στα snow leopard ίσως κατι πειραχθηκε εκεί. Δεν πειράζει

 

EDIT: Mountain lion ήταν στο vmware. Για καποιο λόγο τα μπερδευω παντα αυτά τα 2 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά , πέρασα Mavericks 10.9.2 επιτυχώς , με

Ήχο και τα πάντα , αλλά δεν μου δουλεύει το iCloud -iMessage -FaceTime -AppStore ... Πως το φτιάχνω ; Δεν έχω πειράξει ακόμα τίποτα για να μην το κάνω χειρότερα ...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Και τι patching πρέπει να κάνω στο bios ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει συνθεση hardware που με την χρηση ενος bootloader να κανεις vanilla εγκατασταση και μετα να δουλευουν κανονικα τα updates;

 

Αν καποιος βαλει τωρα mavericks και θελει μετα να παει σε yosemite θα πρεπε να κανει ολη την διαδικασια απο την αρχη ;

 

Ευχαριστω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά , πέρασα Mavericks 10.9.2 επιτυχώς , με

Ήχο και τα πάντα , αλλά δεν μου δουλεύει το iCloud -iMessage -FaceTime -AppStore ... Πως το φτιάχνω ; Δεν έχω πειράξει ακόμα τίποτα για να μην το κάνω χειρότερα ...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Και τι patching πρέπει να κάνω στο bios ?

Φίλε μου έχουν απαντηθεί και τα 2 πάνω από 3 φορές..

 

Υπαρχει συνθεση hardware που με την χρηση ενος bootloader να κανεις vanilla εγκατασταση και μετα να δουλευουν κανονικα τα updates;

 

Αν καποιος βαλει τωρα mavericks και θελει μετα να παει σε yosemite θα πρεπε να κανει ολη την διαδικασια απο την αρχη ;

 

Ευχαριστω .

α*) φυσικά και υπάρχει βέβαια καθοριστικό ρόλο παίζει να γίνει σωστά κ ολοκληρωμένα η πρώτη εγκατάσταση.

β) Πάντα στο Hackint0sh καινούριο λειτουργικό σημαίνει καινούρια εγκατάσταση,και είναι καλό που συμβαίνει αυτό και για το φρεσκάρισμα του και για την σταθερότητα του,εδώ να πω οτι ο βαθμός δυσκολίας αυξάνεται αρκετά στο Yosemite,αν κάποιος χρειάζονταν (x) χρόνο για να ολοκληρώσει μια εγκατάσταση τώρα αυτό σχεδόν διπλασιάζεται.

 

* πάντα μετά το update θα πρέπει να δηλώνεις το chip ήχου που έχεις. ενα απλό patch δηλαδή,αφού η apple δεν χρησιμοποιεί όλη αυτή την ποικιλία των a/m μητρικών.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σε ποια σελίδα είναι οι απαντήσεις ; Ρώτησα γιατί έχω δοκιμάσει πολλά και δεν έχουν κάνει τίποτα ,μερικά παίζουν και μερικά δε παίζουν ... Τσέπη θα με βοηθούσε πολύ αν μου τα έκανες μια φορά ακόμα copy paste

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα παίζουν απλά είναι σε συνάρτηση με το πόσο καλή εγκατάσταση έχει γίνει

  εδώ θα βρεις όλες τις περιπτώσεις που μπορείς να δοκιμάσεις, > http://www.insanelymac.com/forum/topic/298027-guide-aio-guides-for-hackintosh/?do=findComment&comment=2020598

 

μια άλλη λύση είναι να μάθεις τον clover και μέσω αυτού δεν θα χρειαστείς και το patching bios,για το οποίο μας ρωτάς χωρίς να ξέρουμε πια μητρική έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον με την βοηθεια , την μεγαλη βοηθεια του τασου και την υπομονη του , τα καταφεραμε , το pc δουλευει μια χαρα, εκτος απο δυο πραγματα που και να μην φτιαχντουν δεν με πολυ απασχολει , το ενα ειναι το wi fi και το αλλο ειναι πως δεν ακουει το λαπτοπ στην ενταση . δηλαδη οσο και να πηραζω την ενταση μενει σταθερη .   

 

για την δουλεια που το θελω αυτο με καληπτει .  αν καταφερουμε να φτιαξουμε και αυτα εχε καλως.  

 

 

τον ευχαριστω δημοσια λοιπον , και ο ανθρωπος φεναιτε οτι γνωριζει ( για καποιους που τον ελεγαν αχρηστο ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

μια άλλη λύση είναι να μάθεις τον clover και μέσω αυτού δεν θα χρειαστείς και το patching bios.....

 

Αν προχωρήσεις μεσω clover δεν χρειαζεται πειραγμένο bios;;; Αν δηλαδη εχεις και patchαρισμενο Bios δεν είναι καλύτερα; Ή δεν εχεις καμια διαφορά σε αυτή την περίπτωση;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια άλλη λύση είναι να μάθεις τον clover και μέσω αυτού δεν θα χρειαστείς και το patching bios,για το οποίο μας ρωτάς χωρίς να ξέρουμε πια μητρική έχεις.

 

έχω περάσει iatkos 10.7.2 updated successfully to 10.7.5 από το update της apple. Μητρική asus p5gc-mx/1333 Μπορώ να βάλω και εγώ clover; Τώρα έχω chameleon με windows & kali & iatkos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν να αναβαθμισω το PC μου και με την ευκαιρια λεω να δοκιμασω να στησω και ενα Hackintosh ..

 

ειχα σχεδον καταληξει στα παρακατω .

 

1)Motherboard  GA-Z97X-SOC

   http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-z97x-socrev_10/ 

 

   Επειδη εχει εισοδο Display port για να συνδεσω  ενα 4K Samsung monitor που εχω.

Ελπιζω να μην εχω θεμα με την υποστηριξη του απο το OS X.  

 

2) CPU i7-4790K

 

3) SSD 256GB αποκλειστικα για ΜAC OS X και προγραμματα .

 

 Exω ήδη 16GB ,κουτι τροφοδοτικο κ.λ.π 

 

 

ΤΟ ερωτημα μου ειναι πως σας φαινεται η M/B και ποιος θα με βοηθησει να μου φτιαξει  το usb στικ (μιας και δεν εχω προσβαση σε Mac ) ωστε να κανω οσο ποιο vanilla εγκατασταση γινεται και να μην μπλεξω με Niresh κ.λ.π .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες mavericks? μπορώ να σε βοηθήσω... αν το win32 disk imager μπορεί να πάρει σε backup τα περιεχόμενα το stickakiou θα σου το κάνω εγώ...

 

βέβαια του περνάς ένα niresh κατεβάζεις το image από το app store το σώζεις σε ένα stick και βουρ για vanilla...

 

αν δεν παίζει το mac store βρες ένα VMware image του mavericks εκεί έξω κάνε attach το stickaki στην εικονική μηχανή και πέρνα το από κει (έτσι έκανα εγώ)

 

Το mavericks είναι δωρεάν. Και ο VMware player είναι επίσης δωρεάν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μια βοηθεια αν ξερει κανεις εγγατεστησα στο  hp dv6-6002ev το Mavericks 10.9.0 Niresh (με το myhack οθτε με σφαιρες )εκανα τις αναβαθμησεις μια μια ,μια χαρα ολα ok (10.9.5) αλλα εχω το εξης προβλημα . Αν κανω boot χωρις flags το mouse δεν λειτουργει το trackpad λειτουργει .Αν βαλω -v -f ολα οκ και mouse kai trackpad .Τωρα με το kext wizard  κανω rebuild cache αλλα δεν εχω κανενα αποτελεσμα .εκανα repear disk ολα οκ ......κατι αλλο????? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά SOS!

Έκανα μια χοντρή βλακεία και δεν bootάρει το desktop. 

Συγκεκριμένα, ύστερα από το update που έκανα (έβαλα την 10.9.5) έσπασε ο ήχος (φυσιολογικό, το κάνει κάθε φορά και απλά θέλει να κάνω reinstall τον driver).

όταν όμως άνοιξα το multibeast και κοίταγα τις διάφορες επιλογές, πάτησα από βλακεία μου και ένα system definition (συγκεκριμένα το 6.1) .

Το σύστημα μου δούλευε πριν τέλεια με μόνο τον realteck 892 αλλά τώρα δεν bootάρει καν λόγο της βλακεία μου, υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω τα πράγματα από το command line?

είμαι logged in σε single user mode αλλά δεν ξέρω τι να κάνω edit..

 

 

Το χειρότερο είναι ότι το dropbox δεν είχε προλάβει να κάνει sync και δεν έχω προλάβει να πάρω κάποια πολύ σημαντικά αρχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά SOS!

Έκανα μια χοντρή βλακεία και δεν bootάρει το desktop. 

Συγκεκριμένα, ύστερα από το update που έκανα (έβαλα την 10.9.5) έσπασε ο ήχος (φυσιολογικό, το κάνει κάθε φορά και απλά θέλει να κάνω reinstall τον driver).

όταν όμως άνοιξα το multibeast και κοίταγα τις διάφορες επιλογές, πάτησα από βλακεία μου και ένα system definition (συγκεκριμένα το 6.1) .

Το σύστημα μου δούλευε πριν τέλεια με μόνο τον realteck 892 αλλά τώρα δεν bootάρει καν λόγο της βλακεία μου, υπάρχει κάποιος τρόπος να αλλάξω τα πράγματα από το command line?

είμαι logged in σε single user mode αλλά δεν ξέρω τι να κάνω edit..

 

 

Το χειρότερο είναι ότι το dropbox δεν είχε προλάβει να κάνει sync και δεν έχω προλάβει να πάρω κάποια πολύ σημαντικά αρχεία...

 

Με -x δοκίμασες να μπεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...