Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκίμασε niresh 10.8.2 (όχι 10.8.5 δεν έχει τους drivers για χ3100) το έχω βάλει σε  σχεδόν ίδιο  μηχάνημα    

Με το bios τι γίνεται? Θέλει καμιά ρύθμιση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με το bios τι γίνεται? Θέλει καμιά ρύθμιση??

εγω το μόνο που αλαξα είναι από ide σε ahci mode το έχω βάλει σε (Aser extensa 5220 και toshiba l40 ) στο toshiba δεν πείραξα τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μόνα που έχει για να αλλάξω από αυτά είναι

Serial ATA Controller: Enable/Disable

SATA Controller Mode Option: Enhanced/Compatible

AHCI Configuration: Enable/Disable

IDE Controller: Enable/Disable

Ολα τα υπόλοιπα είναι συσκευές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum.

Μετά απο clean install του 10.10.5  και μερικες μερες λειτουργίας του Yosemite 10.10.5 παρατηρησα ότι μετα την εκκινηση στο Desktop αρχικα εμφανίζεται μαυρη menu bar για 5 δευτερόλεπτα με περιστρεφόμενο κερσορα και μετα εμφανίζεται η κανονική μπαρα.Επίσης το mail app (και μερικες  άλλες εφαρμογές) κατα το άνοιγμα καθυστερεί παρα πολύ (μεχρι και 2 λεπτα).Δεν ξερω αν φταιει το hackintosh ή κατι άλλο.Το έχει παρατηρήσει αλλος;

Κατα άλλα λειτουργεί μια χαρά.

 

About this Mac.tiff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η εγκατασταση μπορει να γινει με unibeast η θα εχω προβλημα?

 

edit: ειδα μονο clover απο δω και περα... μεσημερακι download..

Επεξ/σία από Metaksas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dual boot με Clover, El Capitan με Win10, κατάφερε κανείς; Δεν υπάρχει η επιλογή για free space και έχω κολλήσει στην εγκατάσταση των win

Msdos FAT δεν σου κάνει ? :X

 

(η αλήθεια ειναι οτι το παλιό disk utill θα το μνημονεύσουμε πολύ και πολλοί εγω θα κρατήσω μια εγκατάσταση Yosi μόνο γι'αυτο.. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Msdos FAT δεν σου κάνει ? :X

 

(η αλήθεια ειναι οτι το παλιό disk utill θα το μνημονεύσουμε πολύ και πολλοί εγω θα κρατήσω μια εγκατάσταση Yosi μόνο γι'αυτο.. )

Το δοκίμασα αλλά δεν. Στο φορματ των win αρχίζει τα δικά του για το gpt, ενώ με disk part μου καθαρίζει και του μακ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζεις κατευθείαν Win 10 μάλλον γι'αυτο.. δεν του σκας μια τριπλα ? η μηχάνημα με Yosi - αν και νομίζω το ιδιο θέμα θα έχεις - δεν παίζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πρώτα τα win. Kανονικά setup του μακ, κ μετά win. Στην πρώτη προσπάθεια έκανα partition HFS/FAT απο το setup -> disk utility του μακ. Στην δεύτερη από το disk utility νεό partition FAT αφού τελείωσε η εγκατάσταση, και στην τρίτη δοκίμασα να φτιάξω τα partition από το setup των win (NTFS/Empty). Τίποτα. Επίσης δοκίμασα και convert σε GPT από το diskpart.

 

Έβαλα τον ssd που έχω Yosemite & Win 8.1, και έκανα 2 partition έναν παλιό δίσκο που έχω για τέτοιες καταστάσεις. Δούλεψε κανονικά με ένα partition hfs και το άλλο free space. Επίσης με την ίδια λογική δούλεψε και με το usb του clover με το Yosemite, αφού το disk utility ήταν το ίδιο.

 

Το usb των win, το έκανα με το rufus, και σαν MBR partition και σαν GPT, πάντα UEFI. Στερεύω από ιδέες. Να δοκιμάσω να κάνω τα win legacy?

 

Edit. Σε legacy δούλεψε. Ξαναδοκιμάζω uefi ξανά από την αρχή βήμα βήμα. Κάτι μου διαφεύγει, δεν μπορεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε UEFI 8.1 και upgrade σε 10 εγώ έτσι το κάνω με HFS/FAT

..και μετά μόνο format το fat μέσα από τα Win.

Μπα, θέλω να παίξει κατευθείαν. Δοκίμασα και έφτιαξα άλλο ένα partition με το όνομα EFI και 200mb όπως το κανονικό, μήπως είχα κάνει κάτι λάθος στο στικάκι και δεν είχε περάσει τίποτα στο ESP και δούλεψε. Βέβαια μετά είχα θέματα αλλά ήταν καθαρά θέματα του clover. Θα δοκιμάσω ξανά το απόγευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί δεν μου διαβάζει τα dvd με τα os x? Όλα τα άλλα τα διαβάζει και κάνει τις εγκαταστάσεις κανονικά (Linux, Win.) Ούτε και τα USB με osx διαβάζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...