Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή εγώ την πάτησα σήμερα ενημερώνω:

 

καποια στιγμή κατά την εγκατασταση, αφου τελειωσε ο χρονος που ελεγε οτι απομενει, εκανε μονο του επανεκκίνηση και δεν μου έβγαζε επιλογή στον clover να bootάρω απο το el capitan

 

Τελικά κάνοντας πάλι boot απο το install USB η εγκατάσταση συνέχισε και μετά όλα πήγαν καλά.

 

Νομίζω ότι δεν το εχω δει να συμβαίνει αυτό ξανα, και είχα εγκαταστήσει και την preview

 

Κατά τα άλλα χάρη νομίζω κυρίως στην GA-Z97-D3H που ειναι οσο συμβατή πάει, όλα δουλεύουν μια χαρά όπως στο yosemite 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω το εξης συστημα  (laptop)

 

CPU  AMD Α4-5100 APU with radeon HD graphics 1.55Ghz

RAM 8.00GB 2x4 ddr3

mobo x550ep

 

μπορω να βαλω mac os x ? 

googlare το μοντελο και δες αν υπαρχει success install απο καποιον, αλλα ετσι που βλεπω τα χαρα/κα δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα !

προτου γραψω χρησιμοποιησα τον γουγλη αλλα η αληθεια ειναι οτι μπερδευτικα αρκετα οσο αναφορα την συμβατοτητα του υπολογιστη μου ο οποιος ειναι :

intel i7 940

asus p6t se

asus r9 270

ram 6gb

ειμαι κατοχος ενος mbp pro και επειδη δεν παιζει και πολυ χρημα ετσι ωστε να παω σε σταθερο μακ ελεγα να βαλω στο σταθερο μιας που το osx με βολεψε παρα πολυ στην δουλεια μου...

Εχει κανεις καμια ιδεα για το αν ειναι δυνατον να γινει?

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας προκαταβολικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Success story!

Dual boot El Capitan & Windows 10, UEFI, 1 SSD, 2 Partitions & NTFS Storage με Tuxera για το read & write του μακ.

Για όποιον τύχει να το επιχειρήσει, θα χρειαστεί ή bootable usb με yosemite (2 partitions: 1 HFS - 2 Free Space), ή το GPT Fdisk για να κάνει convert, μιας που το νέο disk utility έχει μόνο την επιλογή για FAT32 για την μεριά των Windows κάτι που δεν το δέχεται η εγκατάσταση τους (Εκτός legacy).

 

Το μόνο θέμα που έμεινε είναι με τα πίσω USB 3 (Τα μπροστά δουλεύουν) που μέχρι το 10.10.5 δούλευε το GenericUSBXHCI, ενώ στο 10.11 προς το παρών δεν. Η μητρική μου είναι η GA-H81m-HD3, αν τυχόν πέσει κανενός το μάτι σε κανένα θέμα δώστε κανένα feedback.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δν με βλεπω για os x αυτη την φορα, τον clover τον μισω, δν βγαζω ακρη.... εκανα installer usb (uefi) βημα βημα απο το site του tony, bootarw στον clover και με πεταει μονο στο ασπρο μηλαρακι (χωρις να ξεκιναει καμια μπαρα απο κατω για φορτωμα) και σε 2 δευτερολεπτα ρεσταρτ.... τα νευρα μ!! ουτε με safe,verbose γινεται δουλεια τα ιδια ακριβως!

 

 

Εχω ακριβως το ιδια προβλημα φιλε...ειναι μαλλον θεμα συμβατοτητας γιατι το δοκιμασα και σε αλλο pc και δουλεψε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να βαλω hackintosh σε ενα λαπτοπ asus x550ep f552e με amd να και τα χαρακτιριστικα 

Cpu amd a4-5100 apu 

Ram ddr3 8gb 

Mobo x550ep

 

δεν με νιαζει τι εκδοση θα ειναι το λειτουργικο αρκει να εχω mac os x  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν δοκιμάζετε με legacy ρε παιδιά?

 

 

 

Προσωπικα δοκιμασα και σε legacy με unibeast αλλα παλι κολλαει στο μηλο...βεβαια μπορει να φταιει οτι δοκιμαζω σε λαπτοπ αν και με chamileon,chimera δεν ειχα ποτε προβλημα!!!Πιθανον με καποιο update να το λυσουν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βρήκα τελικά τι έφταιγε δεν διάβαζε αυτά που έγραφα σε άλλο  υπολογιστή τωρα οκ αλλα τα Mountain Lion ενώ δειχνει ότι  τα κανει εγκατασταση μετα δεν ξεκιναει, με τα Lion και Snow  κανει εγκατασταση ξεκιναει αλλα δεν μπορω να φτιαξω την εικονα μονο την αναλυση 1024χ768 μου βγαζει και η δικη μου είναι 1280χ800 η καρτα είναι intel gma 965 x3100. Tι κανω εδώ??

Επεξ/σία από dimitrisrs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση προς clover-άδες. Έβαλα το el capitan με clover στο fujitsu ah552 αλλά δε μου αναγνωρίζει σωστά την intel hd4000. Δείχνει μόνο 4mb ram ότι έχει και δε φορτώνει τα κατάλληλα kext. Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να κάνω inject την gpu στο config.plist.

Δοκίμασα διάφορα pre-edited config αλλά το αποτέλεσμα παραμένει.

Ξέρει κανείς να μου πει τι να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση προς clover-άδες. Έβαλα το el capitan με clover στο fujitsu ah552 αλλά δε μου αναγνωρίζει σωστά την intel hd4000. Δείχνει μόνο 4mb ram ότι έχει και δε φορτώνει τα κατάλληλα kext. Απ' ότι κατάλαβα πρέπει να κάνω inject την gpu στο config.plist.

Δοκίμασα διάφορα pre-edited config αλλά το αποτέλεσμα παραμένει.

Ξέρει κανείς να μου πει τι να κάνω;

Άκυρο το βρήκα τελικά, είχα κάνει κάποιο λάθος επηρεασμένος από τον chameleon και το διόρθωσα και όλα κομπλέ. Τώρα μένει η camera και το keyboard/trackpad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...