Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλησπέρα,

 

Πέρασα το el capitan στο Desktop. Δυστυχώς αρχικά δεν είχα δίκτυο και πέρασα ενα kext για την Realtek 8111 και πλέον δουλεύει το δίκτυο.

 

Εχω συνδέσει ενα NAS στο el capitan και παρατηρώ ότι αργεί γενικά μέσα σε φακελους με πολλές φωτογραφίες. Κάνει αρκετή ώρα όταν πάτησω copy απο το NAS στο Desktop και συγκεκριμένα στο preparing files πριν κάνει το copy. Επίσης άλλες φορές όταν ανοίγω φακέλους με πολλά αρχεία, είτε δεν εμφανίζει αρχεία είτε  αργεί να φορτώσει το περιεχόμενο του φακέλου και μετά τα previews των φωτογραφιών. Ωστόσο στο browsing και στo κατέβασμα οι ταχύτητες δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα.

 

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά μετά από τον 1ο μήνα που το έκανα set up πριν 2 χρονια. http://imgur.com/luSKARB

 

Καμία ιδέα?

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.

Από ότι βλέπω «χτυπάει» στα FakeSMC και AppleSMC

 

Παιδιά καλησπέρα,

 

Πέρασα το el capitan στο Desktop. Δυστυχώς αρχικά δεν είχα δίκτυο και πέρασα ενα kext για την Realtek 8111 και πλέον δουλεύει το δίκτυο.

 

Εχω συνδέσει ενα NAS στο el capitan και παρατηρώ ότι αργεί γενικά μέσα σε φακελους με πολλές φωτογραφίες. Κάνει αρκετή ώρα όταν πάτησω copy απο το NAS στο Desktop και συγκεκριμένα στο preparing files πριν κάνει το copy. Επίσης άλλες φορές όταν ανοίγω φακέλους με πολλά αρχεία, είτε δεν εμφανίζει αρχεία είτε  αργεί να φορτώσει το περιεχόμενο του φακέλου και μετά τα previews των φωτογραφιών. Ωστόσο στο browsing και στo κατέβασμα οι ταχύτητες δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα.

 

Καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το NAS που έχω, για κοίτα την χρήση της CPU και RAM στο NAS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.

Από ότι βλέπω «χτυπάει» στα FakeSMC και AppleSMC

 

Δεν αλλαξα κατι, τι πληροφορίες θα ήθελες?

Εκανα reboot και bootαρε κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 χρόνια ένα κερνελ πανικ... το disk permissions  βοηθάει,σε real θα είχες τουλάχιστον ένα στο 3μηνο.. είναι "η συνταγή" τέτοια, μη άξιο συζήτησης.. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες.

Από ότι βλέπω «χτυπάει» στα FakeSMC και AppleSMC

 

Δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα με το NAS που έχω, για κοίτα την χρήση της CPU και RAM στο NAS. 

 

Από ραμ είναι οκ αλλά απο cpu χτύπαγε και 100%. Εχω το Dlink 320L. Πως το πρόσθεσες στο σύστημα σου το ΝAS μέσω connect to server? μήπως σεν το έχω συνδέση σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ραμ είναι οκ αλλά απο cpu χτύπαγε και 100%. Εχω το Dlink 320L. Πως το πρόσθεσες στο σύστημα σου το ΝAS μέσω connect to server? μήπως σεν το έχω συνδέση σωστά?

Ναι.

Για το 100% CPU λες για αυτή του Nas σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...