Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτήσω μερικά πραγματάκια για εσάς που μπήκατε στην διαδικασία ήδη έχω ένα hackintosh στημένο μια χαρά με yosemite όλα καλά τώρα για αναβάθμιση σε capitan κλασικά με unibeast και multibeast ίδια διαδικασία; αυτά με το clover τι γίνεται απλά ακολουθώ τον οδηγό από tonymac και τι επιλέγω legacy ή uefi? 

έχω πάρει το backup μου ήδη σε ένα image με super duper για παν ενδεχόμενο απλά να ρωτήσω αν είναι εύκολη η διαδικασία.

εγω εκανα την διαδικασια του tony με clover και ολα δουλευουν τελεια. τοτε ομως δεν ειχε βγει το multibeast οποτε αν σε βολευει καλυτερα κανε την ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

να ρωτήσω μερικά πραγματάκια για εσάς που μπήκατε στην διαδικασία ήδη έχω ένα hackintosh στημένο μια χαρά με yosemite όλα καλά τώρα για αναβάθμιση σε capitan κλασικά με unibeast και multibeast ίδια διαδικασία; αυτά με το clover τι γίνεται απλά ακολουθώ τον οδηγό από tonymac και τι επιλέγω legacy ή uefi? 

έχω πάρει το backup μου ήδη σε ένα image με super duper για παν ενδεχόμενο απλά να ρωτήσω αν είναι εύκολη η διαδικασία.

Πήγαινε καλύτερα Legacy για αρχή μεχρι να συνηθίσεις τον clover,επίσης ανάλογα την μητρική που έχεις θα πρέπει να ασχοληθείς κ με τα Usb..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσα που έχω διαβάσει για hackintosh, έχω απογοητευθεί. :wacko:  μάλλον θα πληρώσω κάποιο χριστιανό από Θεσσαλονίκη να μου το κάνει εγκατάσταση. Δεν την παλεύω άλλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και όλα τα installations τα είχα με mutibeast και τώρα αναγκάστηκα να χρησιμοποιήσω τον clover. Απλά πρέπει να μάθεις την φιλοσοφία του και δεν είναι τπτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τόσα που έχω διαβάσει για hackintosh, έχω απογοητευθεί. :wacko:  μάλλον θα πληρώσω κάποιο χριστιανό από Θεσσαλονίκη να μου το κάνει εγκατάσταση. Δεν την παλεύω άλλο :P

ακολούθησε τον οδηγό είτε και κάνα video από youtube και δοκίμασε όσο αφορά το hardware μην φύγεις πολύ από τα προτεινόμενα θα μάθεις αρκετά γιατί πολλά μπορούν να συμβούν καλύτερα να ξέρεις τι γίνεται να έχεις έναν έλεγχο θα μάθεις αρκετά. 

κι εγώ από το μηδέν έστησα το μηχανηματάκι και δουλεύει εξαιρετικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακολούθησε τον οδηγό είτε και κάνα video από youtube και δοκίμασε όσο αφορά το hardware μην φύγεις πολύ από τα προτεινόμενα θα μάθεις αρκετά γιατί πολλά μπορούν να συμβούν καλύτερα να ξέρεις τι γίνεται να έχεις έναν έλεγχο θα μάθεις αρκετά. 

κι εγώ από το μηδέν έστησα το μηχανηματάκι και δουλεύει εξαιρετικά.

Έχεις  να προτείνεις κάποιο καλό οδηγό? ή και βιντεάκι? Δεν ξέρω αν το hardware που διαθέτω(υπογραφή) είναι συμβατό για αυτή την δουλειά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις  να προτείνεις κάποιο καλό οδηγό? ή και βιντεάκι? Δεν ξέρω αν το hardware που διαθέτω(υπογραφή) είναι συμβατό για αυτή την δουλειά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)

 

αν και είχα videoσκοπήσει την εγκατάσταση την δική μου, θεωρώ ότι δεν χρειάζεται videaki απλά να ακολουθήσεις τους οδηγούς που υπάρχουν στο tony mac κατα γράμμα.

 

Ουσιαστικά:

 

1) Ξεκινάς με το να φτιάξεις το bootable usb για το λειτουργικό el capitan ή ότι επιλέξεις.(Πολλά errors στην εγκατάσταση προέρχονται απο το flashaki επειδή δεν έχει γίνει σωστα. Δεν σου πετάει σφάλμα ότι κατι δεν πήγε καλά όταν το φτιάχνεισ αλλα όταν κάνεις  την εγκατάσταση κολλάει. Εγώ εκανα clean install και μετά το εφτιαξα το usb. Αρχικά αυτό που είχα φτιάξει κόλλαγε στην εγκατάσταση)

 

2) Στη συνέχεια κάνεις τις ρυθμίσεις στο Bios

 

3) ξεκινάς την εγκατάσταση.

Προσοχή θα την ξεκινήσεις έχωντας αφήσει μία ram και ίσως χωρίς καρτα γραφικών. Σε αλλους προχωράει η εγκατάσταση με την κάρτα σε άλλους όχι. Μόνο πληκτρολόγιο, ποντίκι και ethernet συνδεδεμένα για να γλιτώσεις πιθανά κολλήματα στην εγκατάσταση.

 

4) Αφού ολοκληρωθεί με το καλό, bootareis περνάς τον clover/ multibeast και κάνεις restart.

 

5) Αν όλα είναι σωστά θα μπεί στο περιβάλλον των Mac. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις  να προτείνεις κάποιο καλό οδηγό? ή και βιντεάκι? Δεν ξέρω αν το hardware που διαθέτω(υπογραφή) είναι συμβατό για αυτή την δουλειά. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου :)

 

http://www.tonymacx86.com/el-capitan-desktop-guides/172672-unibeast-install-os-x-el-capitan-any-supported-intel-based-pc.html

 

επίσης δες στο forum κάποιον που να έχει κοντινό μηχάνημα με εσένα κυρίως την μητρική 

αν τα ακολουθήσεις όλα δεν θα έχεις πρόβλημα. 

έχω τον ίδιο σκληρό και είχα κάποια θέματα για Κάποιο λόγο δεν με άφηνε να κάνω εγκατάσταση απευθείας και έκανα την διαδικασία στον δεύτερο σκληρό και μετά carbon copy είτε super duper για μεταφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση πουλάει συμφουριτης έναν Intel i5 4670K 200ε με εγγύηση μέχρι 2018 και είναι στην  τιμή του 4460 αλλά καινούργιο.Με μια  Gigabyte Z97-HD3 δεν είναι καλύτερο σύστημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι και οι δυο,τις διαφορές τις ξέρεις,άρα αν θέλεις ξεκλείδωτο επεξεργαστή βάλε καλύτερη μητρική έστω κατ'ελαχιστο π.χ Z97-D3H. Τσιμπημένο τον πουλάει ο φίλος,180 θα ήταν πιο τίμια τιμή μεταχειρισμένου,παρ'ολα αυτά δύσκολα βγάζουν πρόβλημα ακόμα και αν τον έχει "τηγανίσει"..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  μόλις ολοκληρώθηκε η αλλαγή σε el capitan όποιος έχει yosemite σε chimera και θέλει να πάει σε el capitan clover ας κάνει καλύτερα clean install εμένα μου έσπασε τα νεύρα έκανε reboot συνέχεια και μετά κάτι άλλα ωράια με κόλλημα στο bios. 

χρειάστηκε να αφαιρέσω τους σκληρούς να κάνω update το bios επίσης.

 

οπότε clean install είναι πολύ ξεκάθαρη η εγκατάσταση. backup όπου χρειάζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...