Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνεται σχετικά εύκολα αν ξεπεράσεις τον πρώτο σκόπελο που λέγεται patching bios δηλαδή πρέπει να δεις αν υπάρχει βελτιωμένο bios για την μητρική σου ώστε να δεχτεί osX.

Αν φτάσεις εκεί,ναι γίνεται να έχεις 2 λειτουργικά κ αφού έχεις desktop καλό είναι να τα έχεις το καθ'ενα σε ξεχωριστό δίσκο.

Ο στόχος σου με αυτό τo σύστημα που έχεις είναι το τελευταίο Mountain lion 10.8.3 αν διαβάσεις προσεκτικά και είσαι μεθοδικός δεν θα αντιμετωπίσεις μεγάλα προβλήματα.

Καλό είναι να βρεις πρόσβαση σε έναν Mac υπολογιστή ώστε να διευκολυνθείς στην κατασκευή του bootable key.

 

Εδώ θα βρεις το bios > http://biosrepo.wordpress.com/asrock/z77/

 

Εδώ θα βρεις διάφορες χρηστικές οδηγίες > http://www.tonymacx86.com/dsdt/83501-asrock-z77-extrem4-sleep-wake.html#post518630

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@MM

Καλυτερο προγραμμα - tweak (κατα προτιμηση Free) για απεικονονιση θερμοκρασιων cpu - gpu - rpm ?

Νομιζω ειχες ποσταρει ενα screenshot που εδειχνε θερμοκρασιες πανω δεξια στην taskbar

και επισης πρεπει να βαλω drivers απο Multibeast σε 10.8.3. Και αν ναι ποιους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αξιζει ο κοπος καποιος να το βαλει;απο περιεργια και μονο;η ειναι παλουκι για να λειτουργησουν σωστα;αξιζει;

Αν σκεφτείς οτι γλυτώνουν το κόστος αγοράς ενός Mac ,νομίζω οτι αξίζει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΞΊΖΕΙ όντως και μάλιστα τώρα που έχει βελτιωθεί η κατάσταση. Έχω ένα φορητό sony vaio VPCEB2E1E και αν ξέρετε βήματα για εγκατάσταση του λειτουργικού με ένα οδηγό θα ήταν πολύ χρήσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια...μια προταση για λειτουργικο, αν και εγω σκεφτομουν το mountain lion...εχω το εξης pc

asrock z77-pro4

i7 3770

agility 3(εδω θελω να τα βαλω)

xfx 7850

 

αν γνωριζει κανεις η υπαρχει καποιο λινκ επι του θεματος...ασχετος δεν ειμαι αλλα ειμαι στην δουλεια αυτην την στιγμη κ δεν εχω την πολυτελεια μα ψαχνω ανετα....ευχαριστω. Ριξτε λινκ και θα τα ψαξω(οποιος μπορει)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@MM

Καλυτερο προγραμμα - tweak (κατα προτιμηση Free) για απεικονονιση θερμοκρασιων cpu - gpu - rpm ?

Νομιζω ειχες ποσταρει ενα screenshot που εδειχνε θερμοκρασιες πανω δεξια στην taskbar

και επισης πρεπει να βαλω drivers απο Multibeast σε 10.8.3. Και αν ναι ποιους;

iStat menus δωρεάν δεν ειναι αλλα σου εχω εμπιστοσύνη οτι θα το βρεις.. :P

ναι θέλει τα fakesmc plugins

 

Φίλε μου με την Asrock x4 , 2 post πριν εχω 2 link για την μητρική σου αν δεν τα είδες,και ενα ποστς μετα απο μένα υπάρχει και για την καρτα σου.. οπότε αν σ'ενδιαφερει μπαίνεις στον κοπο να τα διαβάσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω κι εγω μια ερωτηση περι συμβατοτητας, μιας και τα δουλεψα για λιγο σε περιβαλλον vmware workstation και εμεινα αρκετα ικανοποιημενος και σκεφτομαι να τα περασω σε ενα απο τα 2 pc

 

το ενα

 

mb msi x58a gd65

cpu i7 950

gpu gtx480

ram 6gb mushkin

x-fi fataliity pro

ssd ocz vertex3

 

 

και το αλλο

mb Gigabyte Z68XP-UD3

gpu gt630

cpu i5 2300

ram 4gb kingston

x-fi titanium

ssd ocz vertex 3

 

ps το vmware το ετρεξα στο πρωτο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο είναι το πιο συμβατό αν εξαιρέσεις την Sound blaster την οποία πρέπει να βγάλεις και να την ψάξεις αφού ολοκληρώσεις την εγκατάσταση μετά ξεχωριστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται σχετικά εύκολα αν ξεπεράσεις τον πρώτο σκόπελο που λέγεται patching bios δηλαδή πρέπει να δεις αν υπάρχει βελτιωμένο bios για την μητρική σου ώστε να δεχτεί osX.

Αν φτάσεις εκεί,ναι γίνεται να έχεις 2 λειτουργικά κ αφού έχεις desktop καλό είναι να τα έχεις το καθ'ενα σε ξεχωριστό δίσκο.

Ο στόχος σου με αυτό τo σύστημα που έχεις είναι το τελευταίο Mountain lion 10.8.3 αν διαβάσεις προσεκτικά και είσαι μεθοδικός δεν θα αντιμετωπίσεις μεγάλα προβλήματα.

Καλό είναι να βρεις πρόσβαση σε έναν Mac υπολογιστή ώστε να διευκολυνθείς στην κατασκευή του bootable key.

 

Εδώ θα βρεις το bios > http://biosrepo.wordpress.com/asrock/z77/

 

Εδώ θα βρεις διάφορες χρηστικές οδηγίες > http://www.tonymacx86.com/dsdt/83501-asrock-z77-extrem4-sleep-wake.html#post518630

προφανως εννοουσες αυτο....ευχαριστω πολυ. θα ριξω διαβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω,σε ενα λαπτοπ lenovo z580 με προεγκατεστημενα windows 8,με τα εξης χαρακτηριστικα:core i5 3210m 2,5 ghz/nvidia geforce gt635m 2gb/6 gb ram/1 tb hdd/broadcom 802.11n Network Adapter/Dolby Home Theater και μια intel hd4000 μεσα στον επεξεργαστη,πως κανω dualboot με mountain lion?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το δικό μου σύστημα υπάρχει περίπτωση? εχω δοκιμάσει και ακολουθήσει πολλά tutorials αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Δεν ξεκινάει καθόλου η εγκατάσταση. Χρησιμοποιώ τρόπο εγκατάστασης μέσω USB δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο.

 

Σύστημα:

AMD FX 4170 4.2gh

ATI Radeon HD 7870

SSD Intel 330 Series 120gb

Mother Gigabyte 990FXA-UD5

Corsair 8GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω,σε ενα λαπτοπ lenovo z580 με προεγκατεστημενα windows 8,με τα εξης χαρακτηριστικα:core i5 3210m 2,5 ghz/nvidia geforce gt635m 2gb/6 gb ram/1 tb hdd/broadcom 802.11n Network Adapter/Dolby Home Theater και μια intel hd4000 μεσα στον επεξεργαστη,πως κανω dualboot με mountain lion?

Όλα τα λαπτοπ που εναλλάσσουν την ενσωματωμένη καρτα γραφικών με την ανεξάρτητη έχουν "θέμα" δεν εχω παρακολουθήσει αν έχουν βρει κάποια λύση ψαξτο με το μοντέλο μήπως και κάποιος το εχει επιχειρήσει και βοηθηθείς.

 

βρήκα αυτο ---.> http://www.semelika.net/delf68/download-mac-os-x-for-lenovo-g560-rapidshare

έχω ενα lenovo g560a λέτε να κάνει?

Αν μιλάμε για το ίδιο,μιας και η Lenovo μας τα μπερδεύει λιγο με τα γράμματα στους τύπους μηχανημάτων ειναι συμβατο τουλάχιστον στο Lion που εγω εχω εγκαταστήσει.. το wi_fi είναι ασύμβατο αλλα το λύνεις με ενα usb.με αυτο που βρήκες δεν θα κάνεις δουλειά ασε που είναι 10.5

 

Για το δικό μου σύστημα υπάρχει περίπτωση? εχω δοκιμάσει και ακολουθήσει πολλά tutorials αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Δεν ξεκινάει καθόλου η εγκατάσταση. Χρησιμοποιώ τρόπο εγκατάστασης μέσω USB δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο.

 

Σύστημα:

AMD FX 4170 4.2gh

ATI Radeon HD 7870

SSD Intel 330 Series 120gb

Mother Gigabyte 990FXA-UD5

Corsair 8GB

Δεν ενδεικνύεται η εγκατάσταση osX σε amd επεξεργαστές μιας και η Apple δεν τους εχει χρησιμοποιήσει ποτέ αρα ειναι πλήρως ασύμβατοι με τους οδηγούς.κάποιοι με πολυ καλή γνώση το εχουν επιχειρήσει με patch kernel κατι που δεν συνιστώ ουτε θα επιχειρούσα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...