Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά επειδή πολλά διαβάζουμε εδώ και εκεί μπορεί κάποιος να προτείνει μια δυο συνθέσεις σε καλή τιμή για ένα τίμιο μηχάνημα με hackintosh? Παίζουν ρόλο τα πάντα για συμβατότητα; κάπου διάβασα πχ για το τροφοδοτικό και τους ssd,μνήμες κλπ. Την ίδια ερώτηση και για κάποιο Laptop δοκιμασμένο Σημείωση :με όσο το δυνατόν ευκολότερη εγκατάσταση

Τροφοδοτικό ,ssd , μνήμες? Που τα διάβασες αυτά. Το hackintosh το φτιάχνεις για ακριβώς τον αντίθετο λόγο. Να μην έχεις κανένα πρόβλημα με αυτά. Την συμβατότητα των μνημών by the way το καθορίζει μόνο η μητρική και όχι το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα παιδια...εχω ενα θεμα με το Hwmonitor.Ενω οταν ανοιγω το λαπτοπ δουλευει πενα,μετα απο κανα 10λεπτο λαγκαρει για καποιο λογο!!Οπως βλεπεται στη φωτο η μπαταρια ειναι στο 63 και το Hwmonitor τη δειχνει στο 86.Το ιδιο γινεται και στις στροφες του cpu!!!Τι μπορει να φταει???

post-230709-0-59762500-1464452037_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή δοκίμασε να κλείσεις το μtorrent.

 

 

Δεν φταει το μtorrent...το παθαινει συνηθως οταν δουλευω logic!!Μπορει π.χ οταν ανοιξω το λαπτοπ να δουλευει μετα απο 10 λεπτα να σταματησει και μετα να ξαναδουλεψει παλι...σαν να τρωει κολληματα απο μονο του!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Hwmonitor βασίζεται στα plug-ins του FSMC δοκίμασε πιο καινούριο fakesmc λοιπόν η και προηγούμενο μήπως και αλλάξει κάτι,καλό είναι να μην περιμένει κανείς τρελή πιστότητα ιδίως αν δεν έχει γίνει patch DSDT σε συνδυασμό με τα σωστά kexts. (π.χ battery).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Hwmonitor βασίζεται στα plug-ins του FSMC δοκίμασε πιο καινούριο fakesmc λοιπόν η και προηγούμενο μήπως και αλλάξει κάτι,καλό είναι να μην περιμένει κανείς τρελή πιστότητα ιδίως αν δεν έχει γίνει patch DSDT σε συνδυασμό με τα σωστά kexts. (π.χ battery).

 

Μπορει οντως να φταιει το fakeSMC...θα δοκιμασω μια αλλαγη παντως!!!Dsdt,ssdt ειναι ολα πατσαρισμενα για μπαταρια,ηχο...λες να φταιει αυτο που δεν συγχρονιζεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει οντως να φταιει το fakeSMC...θα δοκιμασω μια αλλαγη παντως!!!Dsdt,ssdt ειναι ολα πατσαρισμενα για μπαταρια,ηχο...λες να φταιει αυτο που δεν συγχρονιζεται??

Δεν νομίζω αν έχει γίνει σωστά,καταλαβαίνεις ότι είναι μεγάλη λεπτομέρεια αυτό που ψάχνεις και συνήθως οφείλεται στο FSMC στην προσπάθεια τους να εντάξουν όσο πιο πολλές ενδείξεις και μοντέλα κάνουν και καμιά μ@...@

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω αν έχει γίνει σωστά,καταλαβαίνεις ότι είναι μεγάλη λεπτομέρεια αυτό που ψάχνεις και συνήθως οφείλεται στο FSMC στην προσπάθεια τους να εντάξουν όσο πιο πολλές ενδείξεις και μοντέλα κάνουν και καμιά μ@...@

 

Ισχυει...καλα οχι οτι εχω θεμα απλως ειχα ριξει πολυ δουλεια για το συγκεκριμενο λαπτοπακι και ειπα να τα φτιαξω ολα τελεια!!Ομως και ετσι μια χαρα ειναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω αν έχει γίνει σωστά,καταλαβαίνεις ότι είναι μεγάλη λεπτομέρεια αυτό που ψάχνεις και συνήθως οφείλεται στο FSMC στην προσπάθεια τους να εντάξουν όσο πιο πολλές ενδείξεις και μοντέλα κάνουν και καμιά μ@...@

 

 

Εν τελει οντως ηταν θεμα FSMC...πλεον ολες οι ενδειξεις δουλευουν ρολοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει καποιος με δευτερο μονιτορ?Εχω ενα μονιτορ της LG και το συνδεω στη μητρικη με vga αλλα τιποτα.

Δουλεύω χρόνια με 2 Monitors, με DVI χωρίς πρόβλημα. Ποια κάρτα γραφικών έχεις? Kexts? Μόνη της η LG στη vga παίζει? Αν όχι, τότε το πιθανότερο είναι να μην υποστηρίζεται η αναλογική(vga).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Θέλω να στήσω ένα hackintosh μονο για ένα πρόγραμμα που θέλει πρόσβαση στο ιντερνετ. 

«η έκδοση δεν με πολυενδιαφέρει, απο lion και μετά ότι να ναι. 

Ποια είναι τα πιο φτηνά υλικά που μπορώ να χρησιμοποιήσω για μια απροβληματιστη εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να στήσω ένα hackintosh μονο για ένα πρόγραμμα που θέλει πρόσβαση στο ιντερνετ. 

«η έκδοση δεν με πολυενδιαφέρει, απο lion και μετά ότι να ναι. 

Ποια είναι τα πιο φτηνά υλικά που μπορώ να χρησιμοποιήσω για μια απροβληματιστη εγκατασταση?

Ένα HP DC7800 που είχα εγώ, είχε καλή συμβατότητα με τα Lion και πολύ εύκολη εγκατάσταση. Και μιλάμε για μηχάνημα των 60-70 ευρώ... Αν δε θες να δώσεις πολλά λεφτά, κοίταξε μήπως βρεις κάποιο αντίστοιχο μηχανάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

απο υλικο εχω mobo gigabyte ga-g31m-s2L μια asus p5w-dh deluxe και cpu core 2duo e6xxx 

μνημες δισκο τροφοδοτικο κλπ εχω ηδη. καρτα δεν εχω.

ειχα δοκιμασει μερικες εκδοσεις στην πρωτη μοβο αλλα η εγκατασταση δεν εγινε ποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει καποιος με δευτερο μονιτορ?Εχω ενα μονιτορ της LG και το συνδεω στη μητρικη με vga αλλα τιποτα.

 

 

Η vga θυρα δεν υπαστηριζεται απο το osx...μονο με ανταπτορα μπορει να καταφερεις να κανεις δουλεια αλλα και παλι θελει ψαξιμο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...