Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο υλικο εχω mobo gigabyte ga-g31m-s2L μια asus p5w-dh deluxe και cpu core 2duo e6xxx 

μνημες δισκο τροφοδοτικο κλπ εχω ηδη. καρτα δεν εχω.

ειχα δοκιμασει μερικες εκδοσεις στην πρωτη μοβο αλλα η εγκατασταση δεν εγινε ποτε...

Με μία κάρτα γραφικών πάντως μέχρι και Yosemite μπορείς να βάλεις σύμφωνα με αυτό εδώ:http://www.tonymacx86.com/threads/success-yosemite-on-gigabyte-ga-g31m-es2l-nvidia-gts250.172074/ Δυστυχώς εγώ δεν έχω την εμπειρία ή/και τις γνώσεις για να σε κατευθύνω αλλά με το hardware που ήδη έχεις συν μία κάρτα γραφικών (ακόμα και μία GT210 θα κάνει δουλειά), κάτι μπορεί να γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δουλεύω χρόνια με 2 Monitors, με DVI χωρίς πρόβλημα. Ποια κάρτα γραφικών έχεις? Kexts? Μόνη της η LG στη vga παίζει? Αν όχι, τότε το πιθανότερο είναι να μην υποστηρίζεται η αναλογική(vga).

 

 

Η vga θυρα δεν υπαστηριζεται απο το osx...μονο με ανταπτορα μπορει να καταφερεις να κανεις δουλεια αλλα και παλι θελει ψαξιμο!!!

Θα δοκιμασω ανταπτορα απο dvi σε hdmi να δω αν θα δουλεψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα να βαλω το snow leopard iatkos s3 v2 (10.6.3) σε ενα lenovo 10s netbook ,μπηκε κανονικα και δουλευουν ολα (τελικα με διαφορα kexts που επελεξα)

Δεν μπορω ομως με τπτ να κανω update σε αλλη εκδοση (αρχικα δοκιμασα σε 10.6.8 , μετα σε 10.6.6 τπτ ) που θελω γιατι απο την 10.6.6 και μετα υπαρχει το app store

Κανει το update , μετα οταν κανει επανεκινηση για να το παρει μου βγαζει το "you need to restart your computer κτλ"

post-62195-0-42244600-1465190969_thumb.jpg

με verbose mode μου βγαζει αυτο το σφαλμα

post-62195-0-03139500-1465190961_thumb.jpg

Στο τελος του screenshot λεει κατι για vodooHDA ,που απο οτι θυμαμαι ειναι ενα kext που ειχε μπει για τον ηχο (αναμεσα στα αλλα που εβαλα )

λετε αυτο να κανει την ζημια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασα να βαλω το snow leopard iatkos s3 v2 (10.6.3) σε ενα lenovo 10s netbook ,μπηκε κανονικα και δουλευουν ολα (τελικα με διαφορα kexts που επελεξα)

Δεν μπορω ομως με τπτ να κανω update σε αλλη εκδοση (αρχικα δοκιμασα σε 10.6.8 , μετα σε 10.6.6 τπτ ) που θελω γιατι απο την 10.6.6 και μετα υπαρχει το app store

Κανει το update , μετα οταν κανει επανεκινηση για να το παρει μου βγαζει το "you need to restart your computer κτλ"

attachicon.gifTS3742_01_KP-001-en.jpg

με verbose mode μου βγαζει αυτο το σφαλμα

attachicon.gif2.jpg

Στο τελος του screenshot λεει κατι για vodooHDA ,που απο οτι θυμαμαι ειναι ενα kext που ειχε μπει για τον ηχο (αναμεσα στα αλλα που εβαλα )

λετε αυτο να κανει την ζημια ?

ναι

 

γενικότερα θα σου πρότεινα να μη παίζεις με voodoohda από τη στιγμή που έχεις ψιλο-συμβατό τσίπσετ ήχου (alc269). Αυτά παίζουν μια χαρά με patched applehda

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εφταιγε το vodoohda ,αλλα με τα updates :

1. με το 10.6.6 μπαινει λειτουργικο κανονικα αλλα δεν εχει ηχο κ usb k δεν βλεπει το touch σαν touch αλλα σαν mouse (δεν μπορω δηλ να κανω κλικ με tap στο touch)

2. με την 10.6.8 δεν μπαινει καν λειτουργικο, μετα την επανεκινηση κολλαει στο apple logo - σε verbose mode ειδα οτι μενει στο "getting pci information"

σκεφτομαι η να μεινω στην 10.6.3 που δουλευουν ολα αλλα χωρις app store

ή να βαλω την 10.6.6 και να βρω kexts για ηχο ,usb k touchpad ?  :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Εχω ένα laptop με τα παρακατω και θα ηθελα να περασω το El Capitan αλλά με καθαρή εγκατάσταση.Είδα καποια video στο  youtube αλλα τα ποιο πολλά ήταν σε Virtual Mode.Μπορει καποιος να με βοηθήσει με καποιο σχετικο link ή video.

 

  • Επεξεργαστής: Intel Core i5-4210U (1.70 GHz, έως 2.7 GHz στη Turbo Frequency) με 3 MB L3 cache.
  • Οθόνη: 17.3" HD+ TFT, με ανάλυση 1600 x 900.
  • Μνήμη: 16 GB DDR3.
  • Σκληρός Δίσκος: SSD 120GB Corsair.
  • Οπτική Συσκευή: DVD±RW double layer.
  • Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.
  • Κάρτα γραφικών: Nvidia Geforce GT820M με 2 GB αυτόνομης μνήμης.
  • Κάρτα Δικτύου: Eνσωματωμενη κάρτα δικτύου (LAN 10/100/1000) RJ45, ασύρματη Wifi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0.
  • Θύρες Επικοινωνίας: 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x RJ-45, 1 x Headphone out/Microphone-in combo jack.
  • Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη HD κάμερα, 2-in-1 card reader (SD, MMC).
  • Ήχος: Ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία και μικρόφωνο.
  • Τύπος Μπαταρίας: 4 κελιών λιθίου ιόντων.
  • Πληκτρολόγιο: Πλήρους μεγέθους, Αγγλικό, με ενσωματωμένο αριθμητικό πληκτρολόγιο.
  • Διαστάσεις (W x D x H): 418 x 283 x 28 mm.
  • Βάρος: 2.9 kg.
  • Λογισμικό: Windows 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπέρα. Εχω ένα laptop με τα παρακατω και θα ηθελα να περασω το El Capitan αλλά με καθαρή εγκατάσταση.Είδα καποια video στο  youtube αλλα τα ποιο πολλά ήταν σε Virtual Mode.Μπορει καποιος να με βοηθήσει με καποιο σχετικο link ή video.

 

  • Επεξεργαστής: Intel Core i5-4210U (1.70 GHz, έως 2.7 GHz στη Turbo Frequency) με 3 MB L3 cache.
  • Οθόνη: 17.3" HD+ TFT, με ανάλυση 1600 x 900.
  • Μνήμη: 16 GB DDR3.
  • Σκληρός Δίσκος: SSD 120GB Corsair.
  • Οπτική Συσκευή: DVD±RW double layer.
  • Floppy Disk: Δεν περιλαμβάνεται.
  • Κάρτα γραφικών: Nvidia Geforce GT820M με 2 GB αυτόνομης μνήμης.
  • Κάρτα Δικτύου: Eνσωματωμενη κάρτα δικτύου (LAN 10/100/1000) RJ45, ασύρματη Wifi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0.
  • Θύρες Επικοινωνίας: 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, 1 x RJ-45, 1 x Headphone out/Microphone-in combo jack.
  • Πρόσθετα Χαρακτηριστικά: Ενσωματωμένη HD κάμερα, 2-in-1 card reader (SD, MMC).
  • Ήχος: Ενσωματωμένα στερεοφωνικά ηχεία και μικρόφωνο.
  • Τύπος Μπαταρίας: 4 κελιών λιθίου ιόντων.
  • Πληκτρολόγιο: Πλήρους μεγέθους, Αγγλικό, με ενσωματωμένο αριθμητικό πληκτρολόγιο.
  • Διαστάσεις (W x D x H): 418 x 283 x 28 mm.
  • Βάρος: 2.9 kg.
  • Λογισμικό: Windows 10

 

 

 

1. Διμιουργια usb stick  με Mac OS El capitan σε pc

https://www.youtube.com/watch?v=NjTLYJXM8u4&feature=youtu.be

2. Εγκατασταση

https://www.youtube.com/watch?v=Tqsxe7nSv50&feature=youtu.be

 

 

 

3. Εγκατασταση mutlibeast el capitan

http://www.tonymacx86.com/resources/multibeast-el-capitan-8-2-3.319/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως επιτάσσει "η παράδοση" next day installation   :rolleyes:  :D

 

attachicon.gif13411685_10154216203430768_1841436159331105942_o.jpg

 

Ε είσαι μπροστά. Ακόμα και στο insanelymac από τους πρώτους είσαι. Δεν μιλάω για tony ακόμα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως επιτάσσει "η παράδοση" next day installation   :rolleyes:  :D

 

attachicon.gif13411685_10154216203430768_1841436159331105942_o.jpg

και συνεχίζουμε..

 

Siri και Αυξημένο control ήχου στην menu bar

 

post-227308-0-99523800-1465927999_thumb.jpg

 

post-227308-0-00929800-1465928041_thumb.jpg

 

Τι θα γίνει με την .. "λογική μας" θα συνεχίζει να "στενεύει" ?

 

post-227308-0-62007000-1465928198_thumb.jpg

δεν δίνεται by default η άδεια να επιτρέπεται η εγκατάσταση οπως παλιά,

κάθε πρόγραμμα που δεν είναι "αναγνωρισμένο"προστίθεται στην παραπάνω λίστα και πρέπει να μπεις

και να δώσεις την άδεια εξειδικευμένα - -μεμονωμένα για το καθένα.

Σημειώσεις

#Όλος ο clover και τα συνοδευτικά app θέλουν επανασχεδιασμό ή αναβάθμιση.

#Good news τα kext του EL_Capitan,τουλάχιστον τα βασικά εξακολουθούν να λειτουργούν κανονικά.

# Εντυπωσιακή απεικόνιση (κάτι άλλαξε εδώ)

# Επιδόσεις ελαφρώς καλύτερες (αλλά το έχουμε ξαναδεί αυτό το .. καροτάκι)

 

(#Συνεχίζεται..)

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειώσεις

#Όλος ο clover και τα συνοδευτικά app θέλουν επανασχεδιασμό και αναβάθμιση.

#Good news τα kext του EL_Capitan,τουλάχιστον τα βασικά εξακολουθούν να λειτουργούν κανονικά.

# Εντυπωσιακή απεικόνιση (κάτι άλλαξε εδώ)

# Επιδόσεις ελαφρώς καλύτερες (αλλά το έχουμε ξαναδεί αυτό το .. καροτάκι)

 

(#Συνεχίζεται..)

Πολύ ενδιαφέρον αυτό, γιατί εκτός από το τα Hackintosh Builds, θα βοηθήσει και στο "hackintosh" για τα Official μηχανήματα της Apple, που με το έτσι θέλω τα έκοψε. Εκτός κι αν έχουν βρει κάποιο άλλο "τέχνασμα" να τα κόψουν.

 

 Όσο για τον Clover, για την αναβάθμιση το καταλαβαίνω, αλλά επανασχεδιασμό πάνω σε τι? Άλλαξε κάτι στο σύστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...