Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχαχα

Ωραίες ερωτήσεις..

Κατ'αρχην σχεδόν τίποτα από αυτά δεν αντιστοιχεί σε Mac-pro.

Είναι μια δική του αυθαίρετη αντιστοιχία βάση επιδόσεων κ μόνο. Άρα ξεκίνα ξεχνώντας τους "τίτλους"

Ότι γράφει ομως ναι είναι συμβατά με Hackint0sh.

Ξεκινώντας λοιπον,το πιο βασικό ειναι η μητρική,αυτη και οι συσκευές της πρέπει να δουλέψουν καλα για να έχεις ενα σωστό μηχάνημα.

Όποιες μνήμες είναι συμβατές με την συμβατή μητρικη σου θα δουλέψουν αυτός λεει crucial για διαφημιστικούς δικούς του λόγους,

το ιδιο θα δεις και σε δίσκους,κλπ.

Μετα επιλέγεις ανάλογα την δύναμη που θέλεις CPU απο την λίστα.

Στις GPU υπαρχουν δυο υποκατηγορίες αυτες που δουλευουν ΟΟΒ δηλαδη τις βαζεις και αναγνωρίζονται απο το λειτουργικό,

και αυτες που πρεπει να βαλεις κάποιους drivers για να αναγνωριστούν.

Εννοείται οτι απο κουτιά monitor και τα συναφή βάζεις οτι σ'αρεσει.Το ιδιο κ με τον αριθμό των δίσκων.

 

Πάμε τώρα σε μια πιο γενικότερη ματιά,οσο αφορά το Hackint0sh αλλα κ το Mac pro που ανέφερες,αλλά και τον tonymac.

1) Κατ'αρχην υπαρχει και το X99 chipset που αυτο αντιστοιχεί σε Mac pro και δεν αναφέρεται γιατι θελει λίγο πιο πολυ δουλειά στο powermanagement του επεξεργαστή.

2) Για ολα αυτα που προτείνει δεν εχει διπλα και τον οδηγο του,δηλαδή πως θα κανεις την εγκατάσταση αυτο το αναλαμβάνουν οι χρήστες,που μην ξέροντας τον προορισμό κατα ενα μεγαλο ποσοστό οριζουν αυτοι τον δικο τους,που ειναι το desktop του macOs ( όπως πρεπει να συνηθίσουμε να το λέμε απο εδώ και μπρος) και οι βασικές συσκευές της μητρικής.

Αυτή ειναι και η μεγαλύτερη παγίδα,γιατι γράφουν έναν οδηγό και μετα τον λαθος προορισμό τους τον αναπαραγάγουν και "τον ορίζουν" και σε κάποιον αλλον που δεν έχει επαφή και θέλει να μάθει.

3)Απο την χρηση την οποια προοριζεις τον υπολογιστή θα επιλεξεις το κατάλληλο Hardware οπως γίνεται παντα και εκτός Hackint0sh.

4)Μην φανταστείς μια εγκατάσταση τυπου linux εδω πρέπει να διαβάσεις και να εχεις να σπαταλήσεις εργατοώρες πολυ περισσότερο αν θελεις να βρεις τον σωστό προορισμό και οχι τον ιδεατό κάποιου άλλου. Το επισημαίνω συνεχώς αυτό γιατι αυτος ο τελικός προορισμός ειναι που θα αξιολογήσει την προσπάθεια και το τελικο αποτέλεσμα,που ειναι η συμβατότητα,η ομοιότητα,η σωστή λειτουργία,η σταθερότητα,και μετά το σύνολο.

5) Ο πιο βασικός κανόνας του Hackint0sh είναι "Θέλεις Mac ? Τότε αγόρασε ένα Mac" που σημαίνει οτι αν θέλεις ένα μηχάνημα για facetime και imessage με σενσορες κίνησης και εξωτερικού φωτισμού τότε δεν θέλεις hackint0sh.Στο hackint0sh πρεπει να εστιασεις στην θετική του πλευρά,στην τεράστια κατά την γνώμη μου δυνατότητα που σου δίνει να έχεις macOs σε ενα Pc και τελικά ολο αυτό να σου δημιουργεί ενα καινούριο ορίζοντα γνώσης και εμπειρίας.

6) Πριν την τελικη σου απόφαση κανε μια εικονική επιλογή μητρικής απο την λίστα και βρες εναν οδηγο εγκατάστασης,για να ξερεις ποιο ειναι το επόμενο βημα που θα πρέπει να κάνεις.

 

Ελπίζω να ήμουν καλός (με την έννοια του ξεμπερδέματος) στις "συστάσεις" μεταξύ εσένα και του hackint0sh .. καλό δρόμο και καλή πορεία..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μεγάλε moviemakergr apo ότι κατάλαβα το βασικό είναι η μητρική και ο επεξεργαστής να είναι ιντελ. Καλά κατάλαβα;

 

Τώρα ως αναφορά το x99 τσιπ σετ της μητρικής ανεβαίνει πολύ το κασε και δεν ξέρω αν σηκώνει η τσέπη μου.

 

Εγώ έλεγα η για z97 η για z170 αλλά από ότι μου λες δεν θα γράφει Mac Pro στις πληροφορίες;

Και αν δεν γράφει τι πειράζει; η δουλειά δεν θα γίνεται; η θα είναι πολύ αργό;

 

Επισεις βρήκα έναν τύπο στο YouTube που με τσιπ σετ z97 του βγήκε Mac Pro. Να δες.....

https://m.youtube.com/watch?v=QrW1h1reFho

 

Και για αυτό το λόγο συγνώμη που θα ξαναρωτησω αλλά για Mac pro το χ99 είναι μονόδρομος;

 

Επισεις για μητρικές as Rock την γνώμη σας γιατί ο κύριος στο video τέτοια μάρκα μητρική φοράει απλά δεν μπορεί να είναι τόσο καλή όσο μια Asus η msi. Ξέρω εγώ πάλι..... Για αυτό ρωτάω. Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mac pro μπορεί να γράφει και να είναι και laptop το θέμα είναι τι αποδίδει..

Το Z170 με ι7 είναι πολύ κοντά σε x99 με i7 αλλα εσυ μπορεί να σκέφτεσαι και i5.

Θα σου στείλω ενα link σε πμ να δεις εγώ πως στήνω εγώ τα δικά μου και να πάρεις ιδέες αν θέλεις.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εγώ σκέφτομαι i5 6600k η i5 4690k.

I7 είναι ποιο ακριβώς. Δεν λέω μπορεί να είναι καλύτερος αλλά έχει 100 ευρώ διαφορά.

 

Ναι στείλε να δω αλλά που θα στείλεις;

Φίλε μου κατάλαβα τι εννοείς. Το είδα το μήνυμα σου και έστειλα ετιμα στην ομάδα αρκεί να με δεχτείς γιατί τώρα δεν μπορώ να δω τις συνθέσεις που λες.

 

 

Moviemaker είσαι αυτός που ενέκρινε το ετιμα της σελίδας; χαχαχα ρωτάω γιατί του έστειλα ένα μήνυμα και δεν απάντησε και φοβάμαι μην έστειλα σε λάθος άνθρωπο.

Moviemaker se εχασα και ανησηχω........χαχαχαχαχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εγώ σκέφτομαι i5 6600k η i5 4690k.

I7 είναι ποιο ακριβώς. Δεν λέω μπορεί να είναι καλύτερος αλλά έχει 100 ευρώ διαφορά.

 

Ναι στείλε να δω αλλά που θα στείλεις;

Φίλε μου κατάλαβα τι εννοείς. Το είδα το μήνυμα σου και έστειλα ετιμα στην ομάδα αρκεί να με δεχτείς γιατί τώρα δεν μπορώ να δω τις συνθέσεις που λες.

 

 

Moviemaker είσαι αυτός που ενέκρινε το ετιμα της σελίδας; χαχαχα ρωτάω γιατί του έστειλα ένα μήνυμα και δεν απάντησε και φοβάμαι μην έστειλα σε λάθος άνθρωπο.

Moviemaker se εχασα και ανησηχω........χαχαχαχαχ

 

Cool βρε,εγώ είμαι ναι στήνω κ μια συρταριερα συγχρόνως για διευθέτηση του χώρου μου.. χαχαχα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Cool βρε,εγώ είμαι ναι στήνω κ μια συρταριερα συγχρόνως για διευθέτηση του χώρου μου.. χαχαχα

κανε δουλεια σου.θα διαβασω λιγο και τα ξαναλεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να κανω μια προσπαθεια με το desktop του γιου μου.

Εφτιαηα το φλασακι με ενα macbook pro με el capitan, uefi και τιποτα απο καρτες.

το desktop ειναι pentium g4400, gigabyte z170-ud3p, 32gb ddr4 ram 2400mhz, r9 380. 

Δοκιμασα να κανω την εγκατασταση ακολουθοντας τις οδηγιες απο το tonymacx86 και συμβαινει το εξης. 

Μπουταρει απο το φλασακι, επιλεγω το λειτουργικο, μαυριζει η οθονη, βγαζει το μιλαρακι, βγαζει τη μπαρα προοδου απο κατω και με το που ξεκιναει να γεμιζει βγαζει ενα κατεβατο αποστοιχεια (τα οποια δεν προλαβαινω να δω) και σταματαει σε μια γραμμη που λεει κατι για mac pro 17.1  και σε 5 δευτερολεπτα κανει επανεκκινηση και παλι απο την αρχη.

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα να κανω μια προσπαθεια με το desktop του γιου μου.

Εφτιαηα το φλασακι με ενα macbook pro με el capitan, uefi και τιποτα απο καρτες.

το desktop ειναι pentium g4400, gigabyte z170-ud3p, 32gb ddr4 ram 2400mhz, r9 380. 

Δοκιμασα να κανω την εγκατασταση ακολουθοντας τις οδηγιες απο το tonymacx86 και συμβαινει το εξης. 

Μπουταρει απο το φλασακι, επιλεγω το λειτουργικο, μαυριζει η οθονη, βγαζει το μιλαρακι, βγαζει τη μπαρα προοδου απο κατω και με το που ξεκιναει να γεμιζει βγαζει ενα κατεβατο αποστοιχεια (τα οποια δεν προλαβαινω να δω) και σταματαει σε μια γραμμη που λεει κατι για mac pro 17.1  και σε 5 δευτερολεπτα κανει επανεκκινηση και παλι απο την αρχη.

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.

ευχαριστω.

Kernel panic λέγεται αυτό..αλλά btw τούμπανο το πιτσι του γιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

τούμπανο;;;  ----> pentium g4400 (!!!!!)

 

αδερφέ είναι λίγο φάουλ ο επεξεργαστής σου σε σχέση με το υπόλοιπο σύστημα αλλά αν τα καταφέρεις πάω πάσο

 

Και γω αυτό παρατήρησα. Ακριβή μητρική, ατελείωτη RAM και....g4400...όταν με +50 έχει i3 6100!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταφερα και εκανα εγκατασταση με εναν τον εξης τροπο. βρηκα ενα ετοιμο φακελο efi απο το διδκτυο για g4400 και τον αντικατεστησα με αυτον που δημιουργησε το unibeast. εχει γινει η εγκατσταση και δεν μπορω να χρησιμοποιησω το multibeast καθως βγαζει The installaton failed. διαπιστωσα ψαχνοντας οτι ξεκιναει μονο σε safe mode οποτε υπολογιζω οτι αυτος ειναι και ο λογος που δεν λειτουργει το multibeast.  

Θα μπορουσε καποιος να βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγκαταστήσει OS X El Capitan 10.11.5 σε ένα Intel NUC DC3217BY ακολουθώντας αυτό τον οδηγό (Clover) και όλα φαίνεται πως δουλεύουν σωστά, εκτός από ένα Arduino Uno που του έχω συνδέσει. Έχω ακολουθήσει διάφορες λύσεις που προτείνουν στο Internet (απενεργοποίηση του SIP, εγκατάσταση διαφόρων οδηγών) καθώς πολλοί είχαν πρόβλημα με Arduino συσκευές, αλλά δεν έχω καταφέρει κάτι.

 

Δοκιμάζοντας το ίδιο Arduino σε Mac φαίνεται πως λειτουργεί κανονικά, άρα δεν είναι πρόβλημα ούτε της συσκευής ούτε του USB καλωδίου.

 

Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν φορτωθεί ή να μην υπάρχουν "drivers" για τις USB θύρες, με αποτέλεσμα να μην παίζει το Arduino;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα nuc εχουν δικο τους κεφάλαιο στο hackint0sh με πολλά edits απ'οτι εχεις διαπιστώσει,

αν εκανες ολα τα βήματα επειδη αυτοί που ασχολούνται με τα nuc ειναι οι καλύτεροι στον #tony μου φαίνεται απίθανο να ευθύνονται τα usb σε καθε περίπτωση κανε την ερώτηση σου στο συγκεκριμένο νήμα,οδηγό,αν ξέρουν θα σε βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...