Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάφερα επιτέλους, μετά από αρκετές ώρες δοκιμών, να βάλω Snow Leopard 10.6.8 στο μικρό μου Asus Eee PC 1000h. Όλα δουλεύουν άριστα, αλλά υπάρχουν 3 minor προβληματάκια.

 

1. Δε μπορώ να μπω στο App Store. Όταν βάζω το Apple ID μου, μου γράφει "This computer can not be verified" (ή κάτι αντίστοιχο). (το έφτιαξα!)

2. Η έξοδος VGA, είναι προβληματική. Με το που συνδέω εξωτερική οθόνη, βγάζει κάθετες γραμμές στην οθόνη του netbook αλλά και στην εξωτερική οθόνη.

3. Όταν ανεβοκατεβάζω την ένταση με τα keyboard shortcuts δεν ακούγεται το feedback. Σιγά το πρόβλημα βασικά, απλά το αναφέρω μπας και...

 

*Είναι γαμάτο λειτουργικό το Mac. Με βλέπω σύντομα να ψάχνομαι για αγορά MacBook... :D

Επεξ/σία από AlienTechGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα mac os x λαπτοπ hp probook 4540s ποια καρτα wifi να πιασω για να μπορω να εχω wifi ευκολα και να μην μπλεκω με πολυπλοκους οδηγους

 

Atheros AR9280 απο οσο ξερω ειναι απο τις πιο συμβατες...αν γκουγκλαρεις μπορεις να βρεις ευκολα ποιες ειναι οι πιο συμβατες για hackintosh!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενο αρθρο περιγραφει για καψιμο pc εξαιτιας του hackintosh...

 

http://www.provideocoalition.com/how-the-hackintosh-suddenly-caught-fire/

Ειδικά ivy bridge εχω Pc απο την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του,και κάνει μονταζ ακατάπαυστα.

Αυτό το Pc ετσι όπως το έχει στημένο ο τύπος αν δούλεψε και μερικές μέρες με οτι λειτουργικό,τυχερός ήταν..

 

post-227308-0-36431200-1472141433_thumb.jpg

 

 

Δεν υπάρχει καταγεγραμμένο περιστατικό,αλλά και όποιος ξέρει πως γίνεται η "εφαρμογή" του λειτουργικου σε ένα Pc που να πιστέψει η να έχει αποδεδειγμένα συμμετοχή το Hackint0sh.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιτελους ξαναασχοληθηκα ετσι για το πεισμα να τα ξαναβαλω τα ελ καπιταν, και τα καταφερα, νομιζα με clover θα δουλευε out of the box το imessage και facetime αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομα, οταν γυρισω σπιτι σε λιγω θα βαλω και την πιστωτικη μ στο λογαριασμο του icloud να δω μηπως φταιει αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

Εχω ενα pc στο οποιο εκανα εγκατασταση το el pwn capitan.

Ολα πηγαν καλα μεχρι το τελος της εγκαταστασης.

Οταν παω να ανοιξω τον υπολογιστη αφου φορτωσει το apple logo , η οθονη γινεται μαυρη inactive-sleep mode.

Ξερετε πως μπορω να το διορθωσω?

Χρειαζεται παλι install χωρις την καρτα γραφικων συνδεμενη?

 

H καρτα γραφικων ειναι r9 380X Sapphire και ο επεξεργαστης i5 4670 k

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας!

Εχω ενα pc στο οποιο εκανα εγκατασταση το el pwn capitan.

Ολα πηγαν καλα μεχρι το τελος της εγκαταστασης.

Οταν παω να ανοιξω τον υπολογιστη αφου φορτωσει το apple logo , η οθονη γινεται μαυρη inactive-sleep mode.

Ξερετε πως μπορω να το διορθωσω?

Χρειαζεται παλι install χωρις την καρτα γραφικων συνδεμενη?

 

H καρτα γραφικων ειναι r9 380X Sapphire και ο επεξεργαστης i5 4670 k

ενας φιλος με το ιδιο προβλημα εκανε νεα εγκατασταση χωρις την r9 αλλα με την 4600 του επεξεργαστη και μετα την κουμπωσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα επειδη ειμαι νεος σε αυτο το θεμα αν καταλαβα καλα μπορω να βαλω mac os στο laptop μου?Θα τρέχει καλύτερα απο windows 10 ?πως να τα περάσω?Μπορώ να το κάνω bootable η δεν αξίζει ?

To laptop μου εχει atheros καρτα δικτύου i5 επεξεργαστη 8gb ram intel hd graphics 4400.

Αν γινετε να το κανω καποιος να μου δωσει ενα link για το τι να κατεβασω και τις οδηγιες για να το περάσω ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενο αρθρο περιγραφει για καψιμο pc εξαιτιας του hackintosh...

 

http://www.provideocoalition.com/how-the-hackintosh-suddenly-caught-fire/

 

Seriously?? Άρθρο του 2013?? Και τελικά ο ένοχος, ήταν το DVD Drive!!!

 

Καλό είναι να διαβάζουμε κάτι πριν το ποστάρουμε. Τρέχω Hackintosh απο εποχές Snow Leopard και AMD. Δεν υπάρχει περίπτωση ένα λειτουργικό, να κάψει το PC...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα επειδη ειμαι νεος σε αυτο το θεμα αν καταλαβα καλα μπορω να βαλω mac os στο laptop μου?Θα τρέχει καλύτερα απο windows 10 ?πως να τα περάσω?Μπορώ να το κάνω bootable η δεν αξίζει ?

To laptop μου εχει atheros καρτα δικτύου i5 επεξεργαστη 8gb ram intel hd graphics 4400.

Αν γινετε να το κανω καποιος να μου δωσει ενα link για το τι να κατεβασω και τις οδηγιες για να το περάσω ευχαριστώ.

Θα ήθελα και εγώ να μάθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα επειδη ειμαι νεος σε αυτο το θεμα αν καταλαβα καλα μπορω να βαλω mac os στο laptop μου?Θα τρέχει καλύτερα απο windows 10 ?πως να τα περάσω?Μπορώ να το κάνω bootable η δεν αξίζει ?

To laptop μου εχει atheros καρτα δικτύου i5 επεξεργαστη 8gb ram intel hd graphics 4400.

Αν γινετε να το κανω καποιος να μου δωσει ενα link για το τι να κατεβασω και τις οδηγιες για να το περάσω ευχαριστώ.

Κατά τη γνώμη μου, αν δεν έχεις κάποιον σοβαρό λόγο να "μεταβείς" σε Mac, δεν αξίζει. Τα Windows 10 είναι ένα πολύ καλό λειτουργικό και αν σε καλύπτουν τα προγράμματα και το UI τους, δε βλέπω κάποιον ουσιαστικό λόγο να "μπλέξεις".

 

Επίσης, πες μας καλύτερα το μοντέλο του laptop σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...