Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατά 99% θα βάλω αυτή,

 

ASUS Motherboard H170M-PLUS, S1151, DDR4, ATX

 

Που είδα ότι κάνει. Μαζί με συμβατό επεξεργαστή. Τα είδα από την λίστα.

 

Τι άλλο χρειάζομαι δηλαδή;

 

εχει cpu 1150 και θα παρεις board 1151 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω μια μητρικη Intel DH87mc αλλα απο οτι ειδα δεν ειναι συμβατη καμια της Intel. Παιζει να γινει δουλεια με αυτη; 

 

Επειτα απο επεξεργαστη εχω τον i5-4440.

 

Απο γραφικων με καλυπτει αυτα που εχει η μητρικη αν ειναι συμβατη. 

 

Μπορω να κανω δουλεια με αυτα; 

 

 

εδω εγραψες οτι εχεις 1150 cpu....τελος παντων επειδη μαλλον σου λειπουν βασικες γνωσεις απο οτι καταλαβαινω. Καλυτερα παρε giigabyte mb 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εγραψες οτι εχεις 1150 cpu....τελος παντων επειδη μαλλον σου λειπουν βασικες γνωσεις απο οτι καταλαβαινω. Καλυτερα παρε giigabyte mb 

Οχι ρε συ, απλα εχω πολλες μητρικες και επεξεργαστες για να παιξω.

 

Πριν μου δειξεις την λιστα με τα συμβατα πραγματα δεν ηξερα.

 

Για το bootloader τι αλλο χρειαζομαι που με ειπες; 

 

Εγω εκανα οτι εγραφε σε εκεινο τον οδηγο που σε εδειξα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε συ, απλα εχω πολλες μητρικες και επεξεργαστες για να παιξω.

 

Πριν μου δειξεις την λιστα με τα συμβατα πραγματα δεν ηξερα.

 

Για το bootloader τι αλλο χρειαζομαι που με ειπες; 

 

Εγω εκανα οτι εγραφε σε εκεινο τον οδηγο που σε εδειξα. 

 

Ο movie σου ειπε για τον bootloader, εγω το usb το εκανα με UniBeast και την εγκατασταση με clover. Μπες εδω και ακολουθησε βημα βημα της οδηγιες, αν εχεις οντως συμβατο hardware και στοιχειωδεις γνωσεις σε 30 λεπτα θα εχεις ενα πληρης λειτουργικο mac os υπολογιστη.

 

http://www.tonymacx86.com/threads/unibeast-install-os-x-el-capitan-on-any-supported-intel-based-pc.172672/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο movie σου ειπε για τον bootloader, εγω το usb το εκανα με UniBeast και την εγκατασταση με clover. Μπες εδω και ακολουθησε βημα βημα της οδηγιες, αν εχεις οντως συμβατο hardware και στοιχειωδεις γνωσεις σε 30 λεπτα θα εχεις ενα πληρης λειτουργικο mac os υπολογιστη.

 

http://www.tonymacx86.com/threads/unibeast-install-os-x-el-capitan-on-any-supported-intel-based-pc.172672/

 

 

Ωραια εφτιαξα το στικακι. 

 

Περιμενω μεσα στο μεσημερι την μητρικη και τον επεξεργαστη! 

 

Αντε να δουμε τι θα γινει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ευκολότερος τρόπος είναι αυτός που είπε ο belkin.

Τι κάρτα γραφικών έχεις;

Για αρχη, αν και θελω 2 οθονες να εχω, σκεφτομαι να μην χρησιμοποιησω καποια καρτα γραφικων.

 

Θα μου ερθει βεβαια μια σημερα αλλα δεν ξερω αν ειναι στην λιστα με τις συμβατες.

 

Ειναι αναγκαια η καρτα γραφικων; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μαστορακο μου,θεωρητικά Hackint0sh δεν γίνεται,

κατέληξε στην μητρική σου,σύμφωνα με αυτη θα βρεις τα κατάλληλα kexts και θα τα βάλεις στον αντίστοιχο kext folder στον bootloader

Σύμφωνα με την μητρική σου κ την Κ.Γραφικων σου (εξωτερική η ενσωματωμένη) θα επιλέξεις το κατάλληλο config.plist που είναι η παραμετροποίηση του bootloader.

Οσο δεν ξεκινάς θα έχεις απορίες οι περισσότερες θα σου λυθούν στην πράξη,οπου κολλήσεις ρωτάς για να πας πιο κάτω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον οπως ειπα εχω την Asus H170M-PLUS

και απο επεξεργαστη τον  i5-6400.

Εχω και μια γραφικων Asus GT 740 αλλα μαλλον δεν ειναι συμβατη. Οχι οτι με ενδιαφερει πολυ ομως.

 

 

Με αυτη την μητρικη και τον επεξεργαστη μπορω να κανω δουλεια; 

 

Ποια ειναι τα καταλληλα kexts για να βαλω στο στικακι και να μπουταρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι συμβατη η 740 με τους web drivers απο την nVidia! στο στικακι βαλε σιγουρα fakesmc,καλο θα ηταν να βαλεις και το intelmausiethernet για να εχεις internet στο bootαρισμα...!

απο boot args βαλε nv_disable=1 για να μην χρησιμοποιηθουν οι OSX drivers για την nVidia κατα την εγκατασταση.αφου βαλεις τον web driver το αλλαζεις σε nvda_drv=1 για να ενεργοποιηθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βρει αυτον τον οδηγο

 

http://www.insanelymac.com/forum/topic/311747-guide-how-to-install-el-capitan-on-asus-z170m-plus-with-clover-using-pentium-g4500/

 

Αλλα κολλαω στο 6ο βημα. Δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω κ πως. 

 

Με τον προηγουμενο οδηγο που ειχα κανει, ηταν πολυ απλος, αρχισε να μπουταρει και να δειχνει το μηλο. Μολις φοτρωνε η μπαρα ομως ειχα μια μαυρη οθονη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 6ο βημα ρυθμιση στο BIOS ειναι...δεν την βρισκεις?

6.  You must copy your kexts to the EFI/ Clover folder. You can use EFI Mounter v3 when necessary to mount the EFI partition, just use "diskutil list" first to ensure you chose the right one for the USB stick.

a. Remove EFI/CLOVER/kexts/10.6, 10.7, 10.8, 10.9, 10.10, leaving just '10.11' and 'Other'.

b. Copy the required kexts FakeSMC.kextNullCPUPowerManagement 1.0.0d2VoodooPS2Controller.kext, and your ethernet kext (Intel I219-V) IntelMausiEthernet-V2.1.0d5 or AppleIntelE1000e 3.3.1 to the following directory: /EFI/CLOVER/KEXTS/10.11.

NOTE: If you are having trouble getting Ethernet to work you can also try copying IONetworkingFamily.kext from S/L/E to/EFI/CLOVER/KEXTS/10.11 with your networking kext.

 

 

 

Οχι καπου εδω ειναι που το εκαψα! 

 

Απο το b και μετα δεν το ενιωσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

6.  You must copy your kexts to the EFI/ Clover folder. You can use EFI Mounter v3 when necessary to mount the EFI partition, just use "diskutil list" first to ensure you chose the right one for the USB stick.

a. Remove EFI/CLOVER/kexts/10.6, 10.7, 10.8, 10.9, 10.10, leaving just '10.11' and 'Other'.

b. Copy the required kexts FakeSMC.kextNullCPUPowerManagement 1.0.0d2VoodooPS2Controller.kext, and your ethernet kext (Intel I219-V) IntelMausiEthernet-V2.1.0d5 or AppleIntelE1000e 3.3.1 to the following directory: /EFI/CLOVER/KEXTS/10.11.

NOTE: If you are having trouble getting Ethernet to work you can also try copying IONetworkingFamily.kext from S/L/E to/EFI/CLOVER/KEXTS/10.11 with your networking kext.

 

 

 

Οχι καπου εδω ειναι που το εκαψα! 

 

Απο το b και μετα δεν το ενιωσα

 

 

καλα τι σοι οδηγος ειναι αυτος, γιατι κανεις την ζωη σου δυσκολη. Termninal δεν ανοιξα ποτε σε καμια εγκατασταση. Α και σε λιγες μερες βγαινει το mac os sierra μηπως ειναι καλυτερα να περιμενεις να βαλεις αυτα κατευθειαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...