Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άλλαξα το insect intel σε false και την διαβάζει κανονικά απλά τώρα έχω ένα glitch πάνω αριστερά μια μαυρη γραμμή. Όλο το υπόλοιπο σύστημα παίζει κανονικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άλλαξα το insect intel σε false και την διαβάζει κανονικά απλά τώρα έχω ένα glitch πάνω αριστερά μια μαυρη γραμμή. Όλο το υπόλοιπο σύστημα παίζει κανονικα...

ωραιος, τωρα απολαυσε το νεο σου hackintosh 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με ALC ασχολείτε κανένας? Έχω ήχο μπροστά και πίσω θύρες κανονικά, αλλά όχι μικρόφωνο.

Ήχο πως έχεις αυτή τι στιγμή? με τι patch? Σε ποιο ολοκληρωμένο? Σε ποιο λειτουργικό? Bootloader?

 

Δες εδώ:

 

ναι, κανε τα παρακατω ακριβως οπως τα γραφω

 

  1. Download/View Raw/audio_cloverALC-120
  2. Mount EFI/EFI Mounter v3 | tonymacx86.com
  3. Double Click Downloads/audio_. . .ALC-120.command
  4. Enter Password
  5. Answer questions (y/n)
  6. Terminal/Shell/Export Text As...
  7. Restart

 

 

Στο ID, δώσε το 1ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ALC892, sierra, clover uefi. Έπαιξα με ότι μου'δινε το 110 απο το el capitan. Το 120 δεν το κατέβασα παρόλο που είναι για την 10.12 γιατί νόμιζα ότι δεν υποστήριζε το 892. Θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "120" είναι updated για το Sierra! Άρα δεν έχεις patchάρει σωστά το AppleHDA. Χρησιμοποίησε το νέο tool λοιπόν και εδώ είμαστε.
Να ξέρεις πως το θέμα με τον ήχο, είναι αυτό που συνήθως σπάει σε κάποιο update. Ένας λόγος παραπάνω όταν αλλάζουμε λειτουργικό! Οπότε όταν δεν δουλεύει κάτι σωστά, ψάχνουμε για updates στα tools μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, έπαιξε τελικά, αν και μου άλλαξε λίγο τα πράγματα η 120. Πλέον έχω τα κλασσικά Internal Speakers, Line-out κτλ, και έχασα τα μπροστά. Επίσης μου κάνει ένα τσάκ πριν παίξει κάποιος ήχος, αν δεν ακουστεί κάτι για αρκετή ώρα που ίσως φτιάξει σε κάποιο update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα να περάσω στο σύστημα μου (Asus Z170-Deluxe, Intel 6700K, Samsung m.2 950 Pro) Sierra 10.12.

 

Ακολούθησα τις οδηγίες στο παρακάτω βίντεο, αλλά αντιμετωπίζω θέμα όταν πάω να κάνω mount το EFI Partition.

 

Στο 1.50 κάνει mount και μετά open το EFI Partition του λειτουργικού, μέσα από το Clover.

Μόλις προσπάθησα να το κάνω, την πρώτη φορά δεν μπορούσα να επιλέξω το Open Partition.

Κατέβασα το EFI Mounter v3 έκανα mount το partition από εκεί και μετά το άνοιξα από το Clover.

Πλέον μου ανοίγει κανονικά το Partition, αλλά μέσα υπάρχει μόνο ένας φάκελος (APPLE/EXTENSIONS/Firmware.scap).

Δεν μου δείχνει τους άλλους φακέλους που έπρεπε να υπάρχουν κανονικά (BOOT, CLOVER, Clover_Install_Log), έτσι ώστε να μπορέσω να ανοίξω το config.plist

 

Έβαλα να μου εμφανίζονται και τα κρυφά αρχεία, αλλά και πάλι τίποτα.

Στο Clover Configurator βρίσκει κανονικά το config.plist, αλλά μόλις πάω να το ανοίξω μου λέει ότι είναι Locked.

Αν πατήσω να γίνει Unlock, μου λέει αυτό: "The file “config.plist” cannot be unlocked. You can duplicate this document and edit the duplicate."

 

Μήπως κανένας πιο έμπειρος καταλαβαίνει τι έχει συμβεί και δεν μου εμφανίζονται τα αρχεία στο EFI Partition;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έστησα ένα hackintosh όλα δουλεύουν στην εντέλεια εκτός από τη κάρτα γραφικών. Δε μου ανοίγει ούτε με την 750 ούτε με την 550. Δεν ξέρω το τρόπο εγκατάστασης αν μπορείτε να βοηθήσετε γιατί τα έχω βρει σκούρα. Την 295 μου τη διαβάζει μια χαρά. Σας παρακαλώ απαντήστε μου SoS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συστημα μου ειναι αυτο 

 

amd fx 8320

gigabyte 990xa-ud3

ram 12 gb

 τωρα τρεχω windows 7

μπορω ν κανω dual boot hackintosh?

 

 

Sort answer οχι.

 

Αν θελεις να πειραματιστεις και να εχεις ενα fragile συστημα υπαρχει τροπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελεις να εμβαθυνεις σ αυτο?

 

To macOS χρησιμοποει Darwin (Siera = Darwin 16.0)

 

Απο wiki:

Darwin currently includes support for the 64-bit x86-64 variant of the Intel x86 processors used in Macs.

Εχεις AMD cpu.

 

An open-source port of the XNU kernel exists that supports Darwin on Intel and AMD x86 platforms not officially supported by Apple, although it does not appear to have been updated since 2009.

Λόγω αυτου και πολυ development υπαρχουν καποια builds που δουλευουν.

 

Για AMD εισαι με Niresh.

Το τελικο προιον δεν θα εχει καμια σχεση με ενα σωστο(χρησιμοποει compatible hw) hackintosh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...