Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παιδιά έχω εγκαταστήσει mac 10.8.2 σε  amd  και τα  mac μου λένε όπως όλα έγιναν οκ το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ  να βάλω 10.8.4 BootCd for AMD για να μπω στα mac το pc μου το διαβάζει και μετά κάνει επανεκκίνηση μήπως το θέμα είναι στα bios;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα παιδιά έχω εγκαταστήσει mac 10.8.2 σε  amd  και τα  mac μου λένε όπως όλα έγιναν οκ το πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ  να βάλω 10.8.4 BootCd for AMD για να μπω στα mac το pc μου το διαβάζει και μετά κάνει επανεκκίνηση μήπως το θέμα είναι στα bios;;;;;

 

Λογικά είναι το kernel γιατί είναι φτιαγμένο για Intel, και δεν μπορεί να παίξει εύκολα native σε amd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όλες οι προσπάθειες για m,ml,ml2 δεν απέδωσαν έτσι έχω πια εγκαταστήσει το sl το οποίο τρέχει ικανοποιητικά έκτος απο την κάρτα γραφικων

asus P5B

samsung ssd 830

E6300 core 2

ati radeon hd 3650 512(την οποία την αναγνωρίζει ως 

ATI Radeon 2600 Series:

 

  Chipset Model: ATI Radeon 2600 Series

  Type: GPU

  Bus: PCIe

  Slot: Slot-1

  PCIe Lane Width: x16

  VRAM (Total): 512 MB

  Vendor: ATI (0x1002)

  Device ID: 0x9589

  Revision ID: 0x0000

  ROM Revision: 113-B7710C-176

  EFI Driver Version: 01.00.318

  Displays:

Display:

  Resolution: 1024 x 768

  Pixel Depth: 32-Bit Color (ARGB8888)

  Main Display: Yes

  Mirror: Off

  Online: Yes

Display Connector) 

 

 

και δεν μου δίνει επιλογή για αλλαγή Resolution εκτός από  1024 x 768,

drivers  δεν βρήκα πουθενά για snow leopard μήπως κανείς να δώσει μια βοήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη κάρτα υποστηρίζεται μόνο στο leopard μέχρι τη 10.5.8 έκδοση.

Μετά από σύντομη αναζήτηση στο google είδα ότι ελάχιστοι κατάφεραν να τη δουλέψουν στο snow αλλά με πολλά tweaks και πάλι δεν τα κατάφεραν όλοι πλήρως.

Δε θα σου συνιστούσα να ασχοληθείς καθώς έχει πολύ διαδικασία και δύσκολη.

Θα σου συνιστούσα όμως αν θες σώνει και καλά snow leopard να βρείς μια radeon hd5770 μεταχειρισμένη που υποστηρίζεται και στο snow αλλά και στα μετέπειτα osx για να ξεμπερδέψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deschri ευχαρίστως. Μόλις παραλάβεις πες μου να τα κάνω upload

Παρελαβα κι εγω σημερα την καρτουλα απο ebay. Όποτε ειναι ευκολο ανεβασε τα αρχεια. Ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου στο στησιμο του hackintosh sto fujitsu!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη κάρτα υποστηρίζεται μόνο στο leopard μέχρι τη 10.5.8 έκδοση.

Μετά από σύντομη αναζήτηση στο google είδα ότι ελάχιστοι κατάφεραν να τη δουλέψουν στο snow αλλά με πολλά tweaks και πάλι δεν τα κατάφεραν όλοι πλήρως.

Δε θα σου συνιστούσα να ασχοληθείς καθώς έχει πολύ διαδικασία και δύσκολη.

Θα σου συνιστούσα όμως αν θες σώνει και καλά snow leopard να βρείς μια radeon hd5770 μεταχειρισμένη που υποστηρίζεται και στο snow αλλά και στα μετέπειτα osx για να ξεμπερδέψεις.

δεν θέλω snow leopard αλλά δεν μπορώ να βάλω κανένα άλλο πιο καινούργιο(μετά από update σήμερα πάγωσε μόνο με npci=0x3000  μπορούσα να μπω στην κύρια οθόνη ,αλλά παγωμένο ποντίκι και πληκτρολόγιο καμία ανταπόκριση ,δοκιμή Νο 100000123   άλλη κάρτα γραφικών ,ήδη στο install έχω ένα  bug λιγότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω προλαβει να εγκαταστησω την καρτα ακομα .Μαλλον Σαββατοκυριακο που θα εχω ανεση χρονου. Θα ποσταρω μολις γινουν ολα. Γιατι ,υπαρχει περιπτωση και να μη δουλεψουν τα kext; Πρέπει να προσέξω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον φιλο που θελει να κανει εγκατασταση στην P5B να του πω οτι εκανα μια εγκατασταση σε συστημα με τα εξης χαρακτηριστικα

 

P5K-E WiFi

Core 2 Duo E6550

ATI HD 2600XT

 

Μονο με το official Mountain Lion 10.8.4 . Οσο και εαν προσπαθουσα να κανω την καρτα να δουλεψει ετρωγα Kernal Panic . Η μητρικη μου ειναι πληρως λειτουργικη (φανταζομαι και η δικια σου οποτε γνωμη μου μπορεις να πας σε ML ) . Οταν βρω λιγο χρονο θα αλλαξω την καρτα γραφικων με μια GT6600 για να ψαξω την τυχη μου εκει . Εαν δεν τα καταφερω θα παω σε μια μικρη 210 Η' 610 που δουλευουν σιγουρα (κοστος 20Ε) .

 

Τσεκαρε HCL 10.8 & 10.7.1 αρκετα χρησιμα πραγματακια . Προσοχη εχεις ATI και αυτοι εχουν NVIDIA καρτες μην επιλεξεις αυτα τα Kexts .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...