Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τον φιλο που θελει να κανει εγκατασταση στην P5B να του πω οτι εκανα μια εγκατασταση σε συστημα με τα εξης χαρακτηριστικα

 

P5K-E WiFi

Core 2 Duo E6550

ATI HD 2600XT

 

Μονο με το official Mountain Lion 10.8.4 . Οσο και εαν προσπαθουσα να κανω την καρτα να δουλεψει ετρωγα Kernal Panic . Η μητρικη μου ειναι πληρως λειτουργικη (φανταζομαι και η δικια σου οποτε γνωμη μου μπορεις να πας σε ML ) . Οταν βρω λιγο χρονο θα αλλαξω την καρτα γραφικων με μια GT6600 για να ψαξω την τυχη μου εκει . Εαν δεν τα καταφερω θα παω σε μια μικρη 210 Η' 610 που δουλευουν σιγουρα (κοστος 20Ε) .

 

Τσεκαρε HCL 10.8 & 10.7.1 αρκετα χρησιμα πραγματακια . Προσοχη εχεις ATI και αυτοι εχουν NVIDIA καρτες μην επιλεξεις αυτα τα Kexts .

σε ευχαριστώ αλλά έχω δοκιμάσει iatkos,iatkos l2 και ml2 και σε κανένα δεν μπόρεσα να κάνω install μόνο στο sl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελευταία ενημέρωση  έκανα εγκατάσταση πάλι το snow leopard με άλλη κάρτα μια Nvidia 7600gs και ενώ δεν μου αναγνώριζε την ανάλυση οθόνης (με την Nvidia 7600gs) για το shut down και για το ξεκίνημα μου έλεγε legancy kernel missing κατέβασα για sl legancy και το έτρεξα και μετά την επανεκκίνηση ..θαύμα αναγνώρισε την κάρτα και μπορώ να αλλάξω ανάλυση `,βλέπω βίντεο κανονικά έβαλα skype (όχι την τελευταία έκδοση δεν την αναγνωρίζει το sl) δουλεύουνε κάμερες μικρόφωνα όλα κανονικά ,itunes,itools όλα καλά .....το μόνο που φοβάμαι είναι να κάνω update to sl όταν το είχα ξανακάνει δεν ξαναμπουτάριζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία ενημέρωση  έκανα εγκατάσταση πάλι το snow leopard με άλλη κάρτα μια Nvidia 7600gs και ενώ δεν μου αναγνώριζε την ανάλυση οθόνης (με την Nvidia 7600gs) για το shut down και για το ξεκίνημα μου έλεγε legancy kernel missing κατέβασα για sl legancy και το έτρεξα και μετά την επανεκκίνηση ..θαύμα αναγνώρισε την κάρτα και μπορώ να αλλάξω ανάλυση `,βλέπω βίντεο κανονικά έβαλα skype (όχι την τελευταία έκδοση δεν την αναγνωρίζει το sl) δουλεύουνε κάμερες μικρόφωνα όλα κανονικά ,itunes,itools όλα καλά .....το μόνο που φοβάμαι είναι να κάνω update to sl όταν το είχα ξανακάνει δεν ξαναμπουτάριζε.

Δοκιμασε να κανεις ενα clone του τωρινου συστηματος και προσπαθησε και αν δεν γινει κατι απλα κανε restore

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζομαι τη βοηθεια σας για την αλλαγη της καρτας wifi στο fujitsu. Ειναι κατω απο το πληκτρολογιο. Αλλα πως σηκωνω το πληκτρολογιο; Πρεπει να ξεβιδωσω καποιες βιδες; Για δωστε λιγο τα φωτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει 3 βίδες από κάτω, χαρακτηριστικό τους είναι ότι είναι πιο βαθιά από τις υπόλοιπες.

 

Η μια είναι μαύρο χρώμα και οι άλλες 2 ασημί. Η μια ασημί είναι κάτω από το vga out.

Αφού τις ξεβιδώσεις σήκωσε απαλά το πληκτρολόγιο από τη μεριά που είναι τα ηχεία βάζοντας κάτι πλακέ και σχετικά μαλακό για να μην τραυματίσεις το λάπτοπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εγκατεστησα την καρτα. Στα win 8 ενταξει ,στα ml εγκατεστησα τα κext με to wizard αλλα δεν εγινε κατι ,τι κανω λαθος ,μηπως δεν ειναι τα σωsτα kext;. Θα επρεπε να την αναγνωριζει την καρτα εκει που δειχνει ολο το υλικο ή οχι;

Εdit:οποιος βιαζεται σκονταφτει , λειτουργει κανονικα δικη μου βλακεια ήταν. Χιλια ευχαριστω piterakos83!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν έχω δει ποτέ να χρησιμοποιεί πάνω από τα 4GB.

To μόνο που βρήκα εγώ ανέτοιμο a ακόμα είναι οι drivers της nVidia. στην ενσωματωμένη με αέρα την διπλή vRam πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να κανεις ενα clone του τωρινου συστηματος και προσπαθησε και αν δεν γινει κατι απλα κανε restore

Σήμερα αξιώθηκα να το κάνω με acronis σε άλλο δίσκο και όταν έκανα update μου κόλλησε πάλι στο μήλο στην εκκίνηση , με -x όταν μπουτάρω μου κολλάει στο pci configuration begin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω triple-boot win8,ubuntu 13.04 και OSX στο λαπτοπ lenovo ideapad z580 με χαρακτηριστικα:i5 3210m,GF GT 635m 2gb,

6gb ram,kai hdd 1tb.Γινεται?

Αν εχει εναλλασομενα γραφικα, π.χ hd 4000 και gt635, δεν θα γινει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω triple-boot win8,ubuntu 13.04 και OSX στο λαπτοπ lenovo ideapad z580 με χαρακτηριστικα:i5 3210m,GF GT 635m 2gb,

6gb ram,kai hdd 1tb.Γινεται?

Δύσκολο πολύ ακόμα και για έμπειρο στο Hackint0sh.. στο osx θα σου δουλεύει κατά πάσα πιθανότητα μόνο η ενσωματωμένη.

Ψάξε μήπως βρεις αναφορες για το συγκεκριμένο μοντελο να δεις πως τα πάει με τον ηχο κ τα δίκτυα επίσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο πολύ ακόμα και για έμπειρο στο Hackint0sh.. στο osx θα σου δουλεύει κατά πάσα πιθανότητα μόνο η ενσωματωμένη.

Ψάξε μήπως βρεις αναφορες για το συγκεκριμένο μοντελο να δεις πως τα πάει με τον ηχο κ τα δίκτυα επίσης..

Δεν εχω προβλημα το osx να λειτουργει μονο με την ιντελ.τα αλλα δυο ομως θελω να εχουν κανονικα την 635μ.Για τον ηχο και το δικτυο θα το ψαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...