Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα λαπτοπ όσο πανε και απομακρύνονται απο την συμβατότητα,

γι'αυτο είναι δύσκολο να έχεις πρόταση αγοράς,ειναι πολυ διαφορετικό να εχεις το ηδη το laptop και να γινουν δοκιμές πανω σε αυτό και αλλιώς να σου πει κάποιος πήγαινε πάρε αυτό..  το 2017 κιόλας.

 

Εγώ θα σε συμβούλευα αυτο που εχουμε κάνει οι περισσότεροι hackint0sher

έχουμε ένα θηριακι σταθερό για την δουλειά μας και ένα macbook pro για το παιχνίδι και την φορητοτητα μας.

 

Τώρα για σταθερό ναι υπάρχει μπούσουλας,αλλά περιγράφει μόνο αν θέλεις το 1/3 στις προτάσεις του γιατί βασίζεται αποκλειστικά στο Hardware που έχει χρησιμοποιήσει ήδη η Apple.

και είναι αυτός > https://www.tonymacx86.com/buyersguide/october/2017/

Γενικώς πιστεύω ο λόγος να φτιάξει κάποιος ένα Hackintosh είναι το ότι η Apple έχει να ανανεώσει τα Desktop προϊόντα 3-4 χρόνια (mini, Pro) οπότε άμα έχει κάποιος καλή οθόνη, πληκτρολόγιο, ποντίκι και θέλει απλά ένα δυνατό Mac Desktop δεν έχει κάποια επιλογή, να σκάσει 1200€ για ένα τριετές Mac Mini που είναι πιο αργό από το Mini του 2012 δεν συμφέρει και εγώ Macbook και Hackintosh χρησιμοποιώ. Μου πήρε βέβαια μια ολόκληρη μέρα να βγάλω άκρη με τo Clover και τα Kext αλλά όλα δουλεύουν πλέον ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις περιπτωσεις των hackintosh σε laptop, δεν κυκλοφορει κανα ετοιμο image δισκου? 

Για πιο ευκολη/γρηγορη (και τεμπελικη) μετατροπη.

Όχι όλες οι εγκαταστάσεις γίνονται κανονικά όπως δείχνει το Tonymacx86, μπορείς να το δοκιμάσεις αλλά όπως σου είπαν και παραπάνω, δεν αξίζει να δώσεις λεφτά για καινούργιο δίχως να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει η εγκατάσταση. Αν θες οπωσδήποτε καινούργιο λάπτοπ με Mac κοίτα κάποιο Macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello,

 

Σκέφτομαι το Σ/Κ να βάλω mac os στο pc μου (της υπογραφής). Κάποιες ερωτήσεις πρωτάρη :)

 

1) Βασικά από ότι είδα πάνω κάτω θα υποστηρίζεται, σωστά;

2) Eπειδή έχω macbook + iphone, αν χρησιμοποιήσω το ίδιο icloud θα παίξει το ίδιο login ή θα το μπλοκάρει η apple?

3) Με το ίδιο icloud, θα υποστηρίζει sync με το macbook + iphone? Δλδ iMessage, desktop icloud sync, contacts etc..

4) Με το gsync@144hz θα έχει κάποιο θέμα; Και στα 60hz να παίζει δεν υπάρχει θέμα, αλλά μην υπάρχει τπτ περίεργο στην απεικόνιση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτησω κατι;

Eχω σε εναν HDD δισκο το macOS Sierra και περιμενω για αγορα ενα SSD δισκο για να βαλω τα Windows 10.

Θα επηρεασει την αποδοση του SSD δισκου η ρυθμιση που κανουμε στο BIOS απο IDE σε AHCI και απο Default σε AHCI;

 

Και κατι ακομη γιατι δεν αποφασισα ακομη.

Αν βαλω το macOS Sierra (νεα εγκατασταση) στον SSD τελικα, θα δω μεγαλη διαφορα στην αποδοση σε σχεση με τον HDD που τρεχω τωρα Sierra;

 

Εδω ο δισκος που σκεφτομαι να παρω:

https://www.skroutz.gr/s/5895583/Samsung-850-Evo-250GB.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ssd πάντα σε AHCI τον βάζεις, εννοείται ότι θα δεις διαφορά στην ταχύτητα είτε βάλεις windows είτε macOS.

Για να καταλαβω, o ssd πρεπει να μπει σε AHCI ακομα και να τον εχω μονο Windows; (δηλαδη και να μην ειχα καθολου mac)

 

Kαι τις δυο επιλογες πρεπει να βαλω σε AHCI;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω, o ssd πρεπει να μπει σε AHCI ακομα και να τον εχω μονο Windows; (δηλαδη και να μην ειχα καθολου mac)

 

Kαι τις δυο επιλογες πρεπει να βαλω σε AHCI;

Ναι.  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, αφου κάτσαμε διήμερο, πήρα και εγώ απόφαση να ρίξω μια προσπάθεια στο PC μου.

 

Gigabyte B150 H3DP

i5 5600

SSD Kingston

R9 270x

16GB DDR4 RAM Corsair.

 

Με τη πρώτη ολα πήγαν πολύ καλά, εκτός απο τον ήχο, ο οποίος μου έβγαλε λίγο την παναγία, αλλα με αρκετό ψάξιμο ολα καλά. Μια χαρα πάει. Είχα βάλει και σε έναν AMD παλιότερα, με πάρα πολλά προβλήματα και πολύ κόπο, αυτή τη φορά πήγε νεράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...