Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

με 7100 θα εισαι golden

Τώρα που είμαι με την GTX 650 γίνεται τίποτα (και για fakeid διάβασα αλλά είναι για Pentium Kaby Lake και δεν αναφέρει κανείς για Celeron) ή δε τον γλυτώνω τον i3; :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει υπάρχουν κάποιες εκδόσεις "πειραγμένες" που περιλαμβάνουν kernel για celeron αλλά είναι περιορισμένες οι επιλογές σου. Αλλιώς πρέπει να βρεις κερνελ για τον celeron σου και να αντικαταστήσεις τον επίσημο όταν θα προετοιμάζεις το στικάκι αλλά θα έχεις θέμα με τα updates. Κάθε φορά θα πρέπει να κάνεις revert στον παλαιότερο κέρνελ (αν υποστηρίζεται κιόλας)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

 

Υπάρχει κανένας οδηγός για να εγκαταστήσω το Sierra σε laptop ΟΜΕΝ 15 ax000nv? Προσπάθησα με τους διάφορους οδηγούς αλλά δεν κατάφερα ούτε καν να ξεκινήσω το setup.

 

Χαρακτηριστικά LAPTOP ΟΜΕΝ 15 ax000nv

 

Intel® Core™ i7-6700HQ (2.6 GHz, up to 3.5 GHz, 6 MB cache, 4 cores)
Intel HM170
12 GB DDR4-2133 SDRAM (1 x 4 GB, 1 x 8 GB)
NVIDIA® GeForce® GTX 965M (4 GB GDDR5 dedicated)
1 TB 5400 rpm SATA
39.6 cm (15.6") diagonal FHD IPS UWVA anti-glare WLED-backlit (1920 x 1080)
Full-size island-style backlit keyboard with numeric keypad
HP Imagepad with multi-touch gesture support
802.11ac (2x2) Wi-Fi® and Bluetooth® 4.1 combo
Integrated 10/100/1000 Gigabit Ethernet LAN
1 multi-format SD media card reader
1 HDMI; 1 headphone/microphone combo; 1 USB 2.0; 2 USB 3.0; 1 RJ-45
3-cell, 61.5 Wh Li-ion
HP Wide Vision HD Camera with dual array digital microphone
Bang & Olufsen; HP Audio Boost; Dual speakers
 
Αν έχει κάποιος καμία λύση ας μου απαντήσει.
 
Σας ευχαριστώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτοιμος και ο δικός μου Coffee Lake

Asus Strix Z370i Gaming
i5-8400
16GB G-Skill-3200mhz 
Samsung 960 Evo 250gb

4k LG 27ud68

Ο i5-8400 δινει καλύτερα αποτελέσματα απο τον 6700k που ειχα. Not bad

post-146188-0-58031100-1510253094_thumb.png

post-146188-0-94200800-1510253108_thumb.png

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια είδα ότι hackintosh γίνετε και με ryzen πλέον.

 

Τώρα μια ερώτηση θέλω να κάνω...

 

Η κάρτα γραφικών πρέπει να είναι υποχρεωτικα nvidia;

γιατί σκέφτομαι για AMD. Με AMD κάρτα γραφικών γίνεται hackintosh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια είδα ότι hackintosh γίνετε και με ryzen πλέον.

 

Τώρα μια ερώτηση θέλω να κάνω...

 

Η κάρτα γραφικών πρέπει να είναι υποχρεωτικα nvidia;

γιατί σκέφτομαι για AMD. Με AMD κάρτα γραφικών γίνεται hackintosh;

Υποστηρίζονται αρκετές ναι. Εγώ με R9 270x και R9 280x που έχω δοκιμάσει δεν ειχα θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα, εχετε να προτεινετε καποια καλη καρτα για το handoff?

 

Ειτε ενσωματωμενη pci-e ειτε χωρια bluetooth και wifi.

 

Βασικα με νοιαζει να δουλεψει το trackpad για αρχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερίζω και πάλι,

Κάτοχος ενός Dell Latitude E5430 πλέον με Intel Core i3 3120M και την Intel HD 4000 για τα γραφικά. Απ'όσο έχω διαβάζει υποστηρίζεται κανονικά το μηχάνημα (με εξαίρεση την κάρτα για το WiFi η οποία δεν με επηρεάζει προς το παρόν μιας και θα λειτουργώ μέσω ethernet), απλά έχω δύο απορίες.

 

1)Έχω εγκατεστημένα τα Windows 7 αυτή τη στιγμή και δε ψήνομαι να ξαναστήσω πάλι από την αρχή. Υπάρχει τρόπος να περαστούν παράλληλα, τα High Sierra (ή όποια έκδοση βάλω τέλος πάντων);

 

2)Όλοι οι οδηγοί που έχω δει για το δικό μου μοντέλο, προϋποθέτουν έναν USB installer το οποίο πρέπει να δημιουργηθεί σε Mac OS περιβάλλον. Μπορώ να κάνω κάτι για αυτό (επειδή προφανώς δεν έχω Mac υπολογιστή) ή πρέπει αναγκαστικά να "καταφύγω" σε λύσεις virtual machine;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χαιρετώ και πάλι, με πιο απλές ερωτήσεις αυτή τη φορά. :)

 

Μετά από αμέτρητες ώρες δοκιμών, διαβάσματος και πολλών αποτυχιών, κατάφερα πλέον να έχω El Capitan στο laptop της υπογραφής μου.

 

Από άποψη λειτουργικότητας δουλεύουν σχεδόν όλα με εξαίρεση εννοείται το WiFi (θα λυθεί σύντομα με αλλαγή κάρτας) του bluetooth (φτιάχνεται εύκολα με κάποιο patch απλά μου είναι αδιάφορο προς το παρόν, για αυτό δεν έχω ασχοληθεί).

 

Η βασική μου απορία (και ο λόγος που κάνω το post) είναι η εξής. Έχω δύο δίσκος, ο ένας έχει Windows 10 και τα αρχεία μου, και ο άλλος έχει μόνο τον Καπετάνιο. Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω τον δίσκο που έχει τον Καπετάνιο, στον δίσκο που έχει τα Windows 10, αφαιρώντας προφανώς τα Windows 10; 

 

Και κάτι ακόμα, μιας και πήρα φόρα. Κάτι ενημερώσεις ασφαλείας κτλ που μου βγάζει στο App Store, μπορώ να τις κάνω άφοβα ή κινδυνεύω να χαλάσω κάτι στο σύστημα; 

 

Ευχαριστώ και πάλι, εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα...θα ηθελα μια βοηθεια...θα ηθελα να μου προτεινεται μια εκδοση για το pc μου που να δουλευει εχω δοκιμασει καποιες αλλα δουλευαν καποια πραγματα οπως δεν μπορουσα να παιξω κανενα game κολλουσε πολυ....μου αναγνωριζε καρτα γραφικων αλλα και παλι ειχα θεματακια.....δεν μπορουσα να το κανω να bootarei χωρις usb με τιποτα ομως....θα ηθελα καποιο οδηγο...εγω βαλει πολλες εκδοσεις....mavericks=επαιζαν πολλα πραγματα σωστα αλλα ειχα κατι περιεργα χρωματα στο safari οταν ανοιγε δεν επαιζε video στο youtube......yosemite=συνεχεια μου εβγαζε σφαλμα για καρτα γραφικων...εκτος αν εβαζα bootflag -x....τι θα μπορουσα για να εχω μια εκδοση που να δουλευει σωστα και να μπορω να κανω σχεδον τα παντα....θα ηθελα γνωμες....σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη για το μεγαλο κειμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι θέμα ρυθμίσεων οπότε βάλε όποια έκδοση θέλεις και άρχισε να ψάχνεις (google) και να παίζεις με τις ρυθμίσεις, η πρώτη φορά 

που θα το στήσεις σωστά είναι και η δυσκολότερη μετά θα το κάνεις με κλειστά μάτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...