Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέρεις πάντα προσπαθώ να φτιάξω κάτι και κάτι άλλο χαλάει....να δου δώσω ένα παράδειγμα δεν έχω ήχο...το φτιάχνω με δυσκολία..παιζει κανονικά μετά στην επόμενη επανεκκίνηση kernel panic...σου έδωσα ένα παράδειγμα....η όπως προσπαθώ να μπω στο app store και δε μπορώ βρίσκω οδηγούς πως να το κάνω αν θυμάμαι καλά είχα προσπαθήσει με ένα πρόγραμμα νομίζω λεγόταν clover configuration...αλλα και πάλι δε τα καταφερα...οποτε σταμάτησα να προσπαθώ ως που προσπαθώ ξανά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα και παλι...εβαλα yosemite 10.10.1 με επιτυχια...χωρις παλι να μπορω να κανω boot χωρις usb....εβαλα drivers για καρτα γραφικων την αναγνωρισε ολα καλα....λοιπον το bootflag που χρησιμοποιω ειναι -v -x npci=0x3000 PCIRootUID=1....Αν βγαλω το -x κολλαει στο login μετα το password....και εχω και καποιες φωτογραφιες για να δειτε πως ειναι η επιφανεια εργασιας....δε ξερω πως να το κανω να δουλευει καλυτερα....θα ηθελα καποια βοηθεια σας ευχαριστω πολυ.....

post-267762-0-93367700-1513606537_thumb.jpg

post-267762-0-54803800-1513606584_thumb.jpg

post-267762-0-68707800-1513606770_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα υπόψιν μου ότι υπάρχει ελληνική κοινότητα που ασχολείται με το Hackintosh. 

 

Σας ποστάρω το build μου που έχω φτιάξει και έναν μίνι οδηγό στο TonyMac. 

 

Αφορά Ζ270 μητρικές με Nvidia κάρτα γραφικών και επεξεργαστή 6700K or 7700K. 

 

https://www.tonymacx86.com/threads/gigabyte-z270x-ultra-gaming-i7-6700k-gtx-1060.231054/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

SOS!!!

 

Πέρασα τους τελευταίους drivers της nVidia και μετά έκανα αμέσως restart, χωρίς να περάσω το patch.

Το λειτουργικό ανοίγει κανονικά, αλλά όταν είναι να εμφανιστεί η login screen μαυρίζει η οθόνη και δεν μπορώ να δω που πρέπει να πατήσω για να κάνω login.

Δοκίμασα να αλλάξω την κάρτα γραφικών (και να βάλω της μητρικής) για να μπορέσω να κάνω login και να περάσω το patch, αλλά για κάποιο λόγο η μπάρα φορτώνει μέχρι τη μέση και μετά κάνει restart.

 

Τι κάνω τώρα; Μπορώ να πειράξω κάτι στα settings του clover στην αρχή ώστε  να δει την nvidia και να μου εμφανίσει την login screen;

 

 

EDIT: Solved
Χρησιμοποίησα το "nv_disable=1" στο clover και κατάφερα να κάνω login και να περάσω το patch! :)

Επεξ/σία από Indiko_Xoiridio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά σε ολους.

Έχω το κάτωθι συστημα και δουλεύει άψογα με Sierra 10.12.5 kai monitor 4k 40".

 

Gigabyte z170x ultra gaming
i5 6600
32 GB ram
500 GB Samsung 960 nvme M2
500 GB Samsung 750 evo.
Nvidia GTX 1050ti
Intel graphics is disabled in BIOS

 

Αποφάσισα να κάνω την αναβάθμιση σε High Sierra, πρώτα στον δεύτερο δίσκο, μη πάθουμε και καμιά ζημιά...

Όλα καλά, ξεκινάω την εγκατάσταση κάνει επανεκκίνηση και στην οθόνη του clover, οπού διαλέγω να κάνει εγκατάσταση από το Boot macos Install, ξεκινάει κανονικά και όταν φτάνει η μπάρα στη μέση πάει πάλι από την αρχή στην αρχική οθόνη του clover.

 

Έχω δοκιμάσει ότι μπόρεσα να διαβάσω στο tonymacx86, άλλα δεν έχω καταφέρει να προχωρήσει η εγκατάσταση.

Μονή λύση να βγάλω τελείως την κάρτα, άλλα φοβάμαι μην μπλέξω.

 

Έχει κάποιος αντιμετωπίσει κάτι ανάλογο, να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bootαρε για αρχή σε verbose mode να έχουμε ένα feedback σε ποια φάση κρασάρει και κάνει reboot. Το "φτάνει στη μέση η μπάρα" δεν σημαίνει τίποτα απολύτως...

Βγάλε στη χειρότερη μια φώτο από το log του boot για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε αν μπορούμε περισσότερο.

 

Θεωρώ δεδομένο πως έχεις ακολουθήσει κατά γράμμα το guide του tony για το High Sierra ε? bios settings κτλ..

 

Υ.Γ. : την εγκατάσταση του Sierra ποιος την επιμελήθηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα και Χρονια Πολλα.

Εγω έχω στήσει όλο το σύστημα και δουλεύει μια χαρά ένα χρόνο τώρα.

Φυσικα έχω ακολουθήσει κανονικά τον tony. Δεν κάνει reboot, αλλά αφού διαλέξω να ξεκινήσει τον installer, διαβάζει λίγο και ξαναγυρναει στην αρχική οθόνη του clover, οπού μπορώ να ξαναδιαλέξω τον εγκαταστάτη ... και πάλι από την αρχή. 

 

Εχω ακολουθήσει και αυτόν τον οδηγο

CLOVER BOOT if STUCKED

* In clover select the drive you want to boot
* Press SPACEBAR
* Select verbose mode -v
* Disable NVidia graphics driver nv_disable=1
* Enable single user mode -s
* Wait until the system boot to the shell prompt (you will see the whole boot sequence printing on screen debug log)
* Press CTRL+D => this should end logout the root user
* Wait a little (again you will see the whole boot sequence log)
* Your system should boot into the GUI, where you can login without the GPU acceleration.


Να προσθέσω ότι δεν προσπαθώ να κάνω εγκατάσταση από την αρχή, άλλα direct update σε Ηigh Sierra από Sierra 10.12.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Χρονιά σε όλους.

Κατάφερα να κάνω τον ένα δίσκο update se High Sierra και σκέφτομαι να κάνω και τον Νvme.

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να τσεκάρει τα αρχεία μου να σιγουρέψω ότι όλα είναι σωστά.

Μέχρι τώρα όλα δουλεύουν σχετικά καλά, απλά μια γνώμη για να το κάνω όσο το δυνατόν  πιο optimized.

Έχω ανοίξει και στον tony μια σελίδα.

https://www.tonymacx86.com/threads/help-to-clean-up-my-settings.241953/

 

 

config.plist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2018 στις 2:35 ΜΜ, nextsak είπε

Καλή Χρονιά σε όλους.

Κατάφερα να κάνω τον ένα δίσκο update se High Sierra και σκέφτομαι να κάνω και τον Νvme.

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να τσεκάρει τα αρχεία μου να σιγουρέψω ότι όλα είναι σωστά.

Μέχρι τώρα όλα δουλεύουν σχετικά καλά, απλά μια γνώμη για να το κάνω όσο το δυνατόν  πιο optimized.

Έχω ανοίξει και στον tony μια σελίδα.

https://www.tonymacx86.com/threads/help-to-clean-up-my-settings.241953/

config.plist

https://www.tonymacx86.com/threads/guide-el-capitan-on-the-skylake-h170n-wifi.178197/#SSDTList

Kατέβασε το SSDT.aml  από τον 6600 και βάλε το στον EFI/CLOVER/ACPI/patched/

Για να δουλεύει ο cpu όπως πρέπει

 

Επεξ/σία από teosard
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, teosard είπε

https://www.tonymacx86.com/threads/guide-el-capitan-on-the-skylake-h170n-wifi.178197/#SSDTList

Kατέβασε το SSDT.aml  από τον 6600 και βάλε το στον EFI/CLOVER/ACPI/patched/

Για να δουλεύει ο cpu όπως πρέπει

Ευχαριστώ πολύ.Το είχα κάνει παλιότερα άλλα δεν είδα διαφορές. Καπού διάβασα ότι δεν χρειάζεται. θα το ξανακάνω όμως. θα φτιάξω το δικό μου με αυτό τον οδηγό.

https://www.tonymacx86.com/threads/quick-guide-to-generate-a-ssdt-for-cpu-power-management.177456/

Μήπως γνωρίζεις ποιο από τα παρακάτω χρειάζομαι;

Comment Find* [HEX] Replace [HEX]
Rename HDAS to HDEF 48444153  48444546 
Rename SAT0 to SATA 53415430  53415441 
Rename HECI to IMEI 48454349  494d4549 
Rename GFX0 to IGPU 47465830  49475055 
Rename PEGP to GFX0 50454750  47465830 
change EC0 to EC 4543305f  45435f5f 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα. Ο Rehabman λέει:

No need for ssdtPRgen.sh generated SSDT.aml for any CPU Haswell and newer.
Only requirement: SSDT-XCPM.aml or SSDT-PluginType1.aml or config.plist/ACPI/SSDT/Generate/PluginType=true.

και εδώ το link

https://www.tonymacx86.com/threads/guide-generate-ssdt-for-coffee-lake-cpu.238311/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα περναμε mac os x σε αυτο το μηχανημα εδω:
I3 7100 7Th
Gigabyte H110M S2H
4GB RAM DDR4
SSD 256GB 6G/S /4TB HDD BLUE
AMD RX 460
Οδηγιες αναλυτικοτατα εεε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα,

 

οταν ανοιγω το συστημα μου, δεν δεχεται σαν default τους web drivers της nvidia και πρεπει καθε φορα να το επιλεγω απο το clover πριν ανοιξει.

 

Υπαρχει καποιος τροπος να το στρωσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...