Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με core i5 πρωτης γενιας του 2010 (i5 750 2,66 @ 3,2 ghz socket 1156) εχω συνηθως cpu load 5% idle και οταν ανοιγω καποια προγραμματα (σελιδες internet , youtube παει στο 20% με high sierra

Πιστευω εκει που αργει πιο πολυ ειναι ο δισκος ,με ssd παει πολυ γρηγορα

Δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις high sierra με το συστημα που λες ,αφου θα βαλεις και ssd, αλλιως μπορεις να πας σε αλλη version mac os

Αφου το θελεις για μουσικη μονο οχι για παιχνιδια ή επεξεργασια βιντεο κτλ το mac os δεν ειναι και το καλυτερο για παιχνιδια ουτως η αλλως

Οπως ειπα εκει που εχουν οι περισοτεροι θεμα ειναι να βρουν drivers να δουλευουν με το hardware που εχουν αλλα με λιγο ψαξιμο ολα γινονται και λιγοτερο με τα minimum requirements 

Αρκει βεβαια να μιλαμε για τελευταιας γενιας hardware οχι αρχαιο ,ας ειναι και dual core 

Μπορεις να βρεις καποιο i3 ή i5 παλιοτερης γενιας απο αγγελιες cpu+board και να σου βγει οσο ενας pentium dual core με μητρικη καινουρια

Επεξ/σία από pc_admin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά έχω ένα παλιό laptop lenovo στο οποίο θέλω να δώσω μια νέα πνοή. Είναι δυνατόν να μπορέσω να βάλω OSX ?

Τα σπεκς είναι AMD E1 APU με on board κάρτα γραφικών (shared memory) και 8GB Ram HyperX. Μπορώ να κάνω τίποτα για την εγκατάσταση OSX ή δεν αξίζει? 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και Χριστός Ανέστη. Υγεία σε όλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται για τι το θελεις

Για μουσικη , σερφινγκ στο ιντερνετ κανει

Για βαριες δουλεις και παιχνιδια δεν κανει ,το mac os δεν ειναι για παιχνιδια γενικα

Επισης δεν ειναι σιγουρο αν θα βρεις drivers .

Ψαξε πρωτα στο google με το μοντελο αυτο να δεις αν υπαρχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pc_admin είπε

Εξαρταται για τι το θελεις

Για μουσικη , σερφινγκ στο ιντερνετ κανει

Για βαριες δουλεις και παιχνιδια δεν κανει ,το mac os δεν ειναι για παιχνιδια γενικα

Επισης δεν ειναι σιγουρο αν θα βρεις drivers .

Ψαξε πρωτα στο google με το μοντελο αυτο να δεις αν υπαρχουν

Το θέλω πιο πολύ για σερφάρισμα και εργασίες μέσω browser. Κανένα email και τέτοια. Δεν το θέλω για βαριά χρήση μιας και δεν το σηκώνει έτσι και αλλιώς. Έχετε κάποια σελίδα να μου προτείνετε μήπως? Απο κάπου να κάνω μια αρχή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Πηρα αυτη την καρτα 

AC 1750M Dual-Band PCI-E BCM94360CS BT4.0 Wireless Wifi Adapter Card W/ Antenna

και ενω το wifi δουλευει τελεια, μαζι και το Airdrop που κανει τις μεταφορες στο iphone σωστα, το bluetooth ενω ειναι ενεργο, δεν λεει να κανει συνδεση με το magic keyboard και το trackpad. 

Αν συνδεσω το παλιο usb που εχω για bluetooth και βαλω στην ουσια 2 bluetooth συνδεονται. Αλλα συνδεονται στο usb και οχι στην καρτα. 

Επισης ενω το handoff ειναι ενεργο δεν μου εχει δουλεψει ποτε. 

 

Καμια ιδεα για να μπορεσω να συνδεσω το πληκτρολογιο με το usb της pci καρτας; 

Screen Shot 2018-04-09 at 20.53.13.png

Screen Shot 2018-04-09 at 20.55.55.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω το HP Pavilion 15 με InsydeH20 Rev5 F.45 ... δεν μπορώ να βρώ με τίποτα τρόπο να ανοίξω τα advanced settings του BIOS για να κάνω τις κατάλληλες ρυθμίσεις για να περάσω hackintosh. Υπάρχει καμία ιδέα; Έχω ψάξει όλον τον κόσμο, αλλά δυστηχώς δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στον τομέα του Bios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 03/04/2018 at 7:47 AM, koftis650 said:

Βασικα και πριν το 2005-6 περιπου η apple δεν ειχε intel επεξεργαστες.

Επεξ/σία από kotlousko
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kotlousko είπε

Βασικα και πριν το 2005-6 περιπου η apple δεν ειχε intel επεξεργαστες.

Βασικά δεν υπήρχε hackintosh το 2005 και νωρίτερα αν κατάλαβες σε τι αναφέρομαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπηρχε γιατι δεν ήταν δυνατόν να υπάρχει γιατί είχαν αλλους επεξεργαστές. Υπήρχαν κάτι σαν virtual machines/emulators hybrid κτλ. Tα πρώτα hacintosh ( δεν θυμάμαι ακριβώς πότε βγήκαν) εγώ τα είχα δει όταν είχαν βγει οι core2duo. To 2005 είναι ενδεικτικό. Κάπου από το 2005 min - 2007 max.
 

Όπως και να χει από το 2020 και μετά όποιος θέλει hacintosh, με τα σημερινά δεδομένα θα είναι αδύνατο να το έχει εκτός αν κάποιος βγάλει apple-compatible hardware όπως είχε γίνει στα 80s με τα IBM Compatible PC που κάποιοι είχαν κάνει παρανόμως reverse engineering το bios της IBM είδαν τι κάνει και πως και μετά έφτιαξαν άλλο BIOS που έκανε ακριβώς τα ίδια αλλά με άλλο τρόπο.

Το σίγουρο είναι ότι ΟΛΑ αυτα τρώνε χρόνο και πλέον μπορεί κανείς να κάνει τη δουλειά του είτε με windows είτε με osx εφόσον υπάρχουν οι εφαρμογές αλλιώς καλό είναι να αγοράζει το hardware που θελει ( apple η pc ) για να γλιτώσει όλο τον πονοκέφαλο που πλάκα έχει αλλά μέχρι ένα σημείο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχες εποχές...closed s/w in closed h/w και δεν νομίζω να αλλάξει η κατάσταση για την apple (και τα ποσοστά της) με μια τέτοια κίνηση (η ιστορία θα επαναληφθεί πιστεύω). Φυσικά το να παίζεις σε x86 arch είχε και θα έχει για πολλά χρόνια πλεονεκτήματα (και μειονεκτήματα φυσικά) στον κόσμο/αγορά του desktop/server environment (OS, Apps etc) στον οποίο κυριαρχεί.

 Τώρα τι έχει πλάκα και τι όχι, τι μπορεί και τι θέλει να κάνει κάποιος και το πώς βολεύεται και κάνει την δουλειά του, είναι υποκειμενικό. Με μια τέτοια εξέλιξη παντός οι επιλογές του θα είναι σίγουρα λιγότερες και πιθανόν πιο δαπανηρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται, για αισθητικούς λόγους κυρίως, να πειράξουν το About this Mac, υπάρχει ο παρακάτω οδηγός. 

http://www.idownloadblog.com/2017/01/13/how-to-modify-about-this-mac-hackintosh/

Σε mac os Sierra που το έχω δοκιμάσει λειτουργούν όλα καλά. 

 

Screen Shot 2018-03-17 at 14.16.05.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παίδες, έχει καταφέρει κανείς να κάνει creative sound blaster να δουλέψει;

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2018 στις 3:44 ΜΜ, MoviemakerGr είπε

One more,

Asus Hero and i7 8700k

Dual GPU nVidia 1050Ti και Intel HD 630

i7 8700.jpg

Δεν μας παραθετεις και τον οδηγο που βρηκες για να το κανεις να το δοκιμασουμε κ εμεις;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...