Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μυστικό στο hackint0sh είναι να κατανοείς τι κάνεις,να το μαθαίνεις και αυτό δεν γίνεται ακολουθώντας οδηγούς σαν τυφλοσούρτη, πρέπει να ξέρεις με τον χρόνο που ο οδηγός έχει λάθος,που μπορεί να εξελιχθεί και άλλο.. Πόσο μάλλον μετά από 10 χρόνια που ασχολούμαι με το hackint0sh αλίμονο να ακολουθούσα οδηγούς.

Αυτό που κάνω είναι να το παρακολουθώ συνεχώς και να εξελίσσομαι και εγώ μαζί του. Παρ'ολα αυτά επειδή είναι μια συλλογική διαδικασία εξέλιξης εννοείται ότι κανείς δεν τα ξέρει όλα, "ξεκινάω" λοιπόν την προσπάθεια σύμφωνα με την γνώση μου και όπου κολλήσω η χρειαστώ βοήθεια πάντα σύμφωνα με την μητρική που διαθέτω την ψάχνω,δοκιμάζω, ξαναδοκιμάζω μέχρι να εχω ένα τέλειο αποτέλεσμα.

Εσύ έχεις μια διαφορετική μητρική απ'οτι βλεπω άρα και οδηγό της Asus να σου έβρισκα δεν θα ήταν ο σωστός.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

On 24/04/2018 at 20:13, sotirisl said:

παίδες, έχει καταφέρει κανείς να κάνει creative sound blaster να δουλέψει;

Δεν πρέπει να γίνεται. Αν βρεις τίποτα όμως σφύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, UsualSuspect__ said:

Δεν πρέπει να γίνεται. Αν βρεις τίποτα όμως σφύρα.

Βρήκα διάφορους οδηγούς και kext από εδώ και από εκεί, αλλά 1) είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ 2) με εξαίρεση το πράσινο output (ήχο στέρεο), τα περισσότερα πράγματα δεν δουλεύουν (μικρόφωνο, 5.1, κτλ)... οπότε έμεινα με την ενσωματωμένη Realtek 1150 που απλά δουλεύει με VoodooHDA...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, sotirisl είπε

Βρήκα διάφορους οδηγούς και kext από εδώ και από εκεί, αλλά 1) είναι εξαιρετικά πολύπλοκο και δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ 2) με εξαίρεση το πράσινο output (ήχο στέρεο), τα περισσότερα πράγματα δεν δουλεύουν (μικρόφωνο, 5.1, κτλ)... οπότε έμεινα με την ενσωματωμένη Realtek 1150 που απλά δουλεύει με VoodooHDA...

ειχα  voodoohda και ειχε απαραδεκτο ηχο

Εβαλα μεσω mutlibeast to kext για την καρτα μου (rlt889) και εχει τελεια ποιοτητα ηχου

Γιατι δεν βαζεις και εσυ με το multibeast τον οδηγο αφου εχει υποστηριξη για 1150 ?

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα install το kext για το Realtek ALC1150 μέσα από το Multibeast αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει με τίποτα :( (Μητρική Gigabyte Z170X - Gaming 3). Πάλευα μισή μέρα μέχρι που βαρέθηκα...

Aπό την άλλη, το VoodooHDA έπαιξε με την πρώτη. Δεν είναι άθλιος ο ήχος, αλλά δεν είναι και τόσο καλός όσο στα Windows.

Στο ίδιο μηχάνημα έχω δυο λειτουργικά, στον έναν σκληρό τα Windows 10 και στον άλλο το Hackintosh μου. Και επειδή το Hackintosh το έχω στήσει αποκλειστικά και μόνο για το PhD μου, και τα Windows τα χρησιμοποιώ αποκλειστικά και μόνο για gaming και ταινίες, δεν κάθισα να ασχοληθώ άλλο...

Επεξ/σία από sotirisl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To επαθα κι εγω αυτο και απλα επρεπε να κανω πρωτα update στην τελευταια version του sierra..(10.12.6)

Επεξ/σία από pc_admin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια

Προσπαθω να βαλω high sierra ξαι δεν τα καταφερνω.

το συστυμα μου ειναι 

Ryzen 5 1600

XFX RX 580 4 giga

8 giga ddr4 @2666

mobo Asus b350 prime

εβαλα siera 10.12.5 σε αυτο το μηχανημα αλλα δεν επαιζε σωστα η rx 580

οποτε πηγα σε high sierra με μηδεν αποτελεσμα

3 διαφορετικεσ εγκαταστασεις και τιποτα ..ολο κατι πηγαινε σταραβα και δεν εφτανα ποτε μετα το post instal

συγκεκριμενα μοθ εβγαζε μαυρη οθονη λογο καρτας RX 580

Τα αρχεια high sierra που προσπαθησα ειναι απο το forum amd-osx και τα παρακατω: 1.AMDHS_Installer_v2_clover  2.HighSierraAMD_V3  3.HighSierraV3Unofficial

Τωρα η ερωτηση μου εναι ..να περιμενω να βγει το high sierra 10.13.4 που θα εχει support για RX 580 H' μηπως υπαρχει καποιοσ οδηγος και καποιο αρχειο ωστε να κανω το install ?

Ειχα Sierra 10.12.5 ομως εβλεπε την RX 580 ως 3 megabyte

Να βαλλω Sierra 10.12.6 ?

θα λειτουργη σωστα η καρτα ? οχι για παιχνιδια απλα να λητουργει σωστα χωρις glitches.

δουλευω μουσικα προγραματα οπως Logic pro x

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελει καταφερα να βαλω Sierra 10.12.6 ομως εχω σοβαρο θμα με την καρτα γραφικων XFX RX 580 οπου την βλεπει ωσ 7 mebabyte !!!!! πο το λειτουργικο

τισ εκανα inject και εβαλα και το  Fake ID ομως δυστηχως τιποτα

τις περασα τα σχετικα kexts οπως τα τελευταια Lilu kai whatevergreen παρολαυτα δεν μποει να την δει ως RX 580 με full accelleration και 4 Giga video ram

πραγματικα ξερει κανεις το κολπο ? η απλα δεν γινεται και περιμενουμε High Sierra 10.13.4 με full support ATI gpu ?

αν ξερει καποιος την ακριβη διαδικασια στηλτε μου κανα PM

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mesfigas καλησπερα,

γενικά η κάρτα σου υποστηρίζεται από το macos 10.13.4 (που έχει ήδη βγει!) αλλά είναι και στο buyer's guide του tonymacx86, οπότε μου κάνει εντύπωση που έχεις τόσο μεγάλες δυσκολίες...

αρχίκα ίσως έχει νοήμα να περιγράψεις το πρόβλημα σου λίγο καλύτερα. Δηλαδή - αν κατάλαβα καλά - έχεις κανονικά σήμα στην οθόνη αλλά στο Built in display σου βγάζει ότι η κάρτα έχει μόνο 7ΜΒ video ram?

Και πάλι, δεν ξέρω να σου πω τι να κάνεις... ίσως μια αρχή είναι ένα google search αλλά και διαβάζωντας αντίστοιχες περιπτώσεις στα forum του tonymac 

@mesfigas σου παραθέτω και το λινκ του High Sierra 10.13.4 από το Apple App Store

https://itunes.apple.com/gr/app/macos-high-sierra/id1246284741?mt=12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωτηρη ειμαι σε περιβαλλον σιερρα 10.12.6 η ρχ 580 αναγνωριζεται ως καρτα 7 megabyte και προσπαθω μεσω clover να ενεργοποιησω το acceleration ωστε να μην σερνεται  

edit:το λινκ για 10.13.4 δεν μου κανει

χρειαζομαι καποια εκδοση high sierra με ενσωματομενο clover για να κανω install hackitosh

Επεξ/σία από mesfigas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την έκδοση high Sierra με ενσωματομένο clover για να κάνεις install το λειτουργικό την δημιουργείς εσύ, μην ψάχνεις να την βρεις κάπου έτοιμη. Διάβασε εδώ:

https://www.tonymacx86.com/threads/unibeast-install-macos-high-sierra-on-any-supported-intel-based-pc.235474/

Δηλαδή, ενώ είσαι ήδη σε περιβάλλον mac: 1) κατεβάζεις το iso με το High Sierra 10.13.4 από το link που σου έστειλα 2) κατεβάζεις το πρόγραμμα UniBeast και το τρέχεις 3) Με το unibeast, δημιουργείς ένα USB που έχει ήδη μέσα του το clover και κάνεις install το λειτουργικό... Μετά έχει και άλλα πράγματα που πρέπει να κάνεις, αλλά αυτή είναι η στάνταρντ διαδικασία...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωτηρη ευχαριστω για το ενδειαφερον 

εν τελει καταφερα και βρηκα ακρη σε  High Sierra 10.13.3

λειτουργουν ολα αψογα και η καρτα γραφικων κατ ευθειαν

σε ευχαριστω για τη βοηθεια,

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...