Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, alexxkidd31 είπε

Ναι, γι αυτό κυρίως, δεν έχω 4κ οθόνη, αν είχα θα πήγαινα στην κάρτα αυτή (είχα πετύχει τον οδηγό που πρότεινες)

Μία ακόμη απορία. Ένα magic mouse που έχω από έναν παλιό iMac, θα παίξει με Bluetooth 4.0 USB? Δεν βλέπω τον λόγο να μην, αλλά είναι περίεργα τα hackintosh..

Μπορεί ναι μπορεί κ όχι. Έχει πάλι μια λίστα με συμβατά. Εγώ αγόρασα ένα συγκεκριμένο ας πούμε. Δεν έχω δοκιμάσει με κάποιο τυχαίο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, sakis697 είπε

Μπορεί ναι μπορεί κ όχι. Έχει πάλι μια λίστα με συμβατά. Εγώ αγόρασα ένα συγκεκριμένο ας πούμε. Δεν έχω δοκιμάσει με κάποιο τυχαίο. 

Ωχ.. Το φοβόμουν αυτό! Μήπως τυχαίνει να γνωρίζεις κανένα που να πωλείται Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες θα ηθελα λιγο help.

δεν μπορω να βγαλω ηχο απο hdmi,dp με τιποτα. μονο με voodoohda αλλα ο ηχος ειναι κατωτερος.

εχω δοκιμασει διαφορα αλλα τιποτα,δοκιμασα και με το clovercommand130.

δοκιμασα και με SSDT-HDMI-NVIDIA-PEG0.aml και HDMIAudio.kext

https://1drv.ms/u/s!ApQ0myF2tm7DjKsuum-g1C9aqN-6JQ

εχω ξεμεινει απο ιδεες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Έχω qbitorrent. 

Οταν κατεβάζω μεγάλο αρχείο 50gb σε έναν εσωτερικό σκληρό δίσκο που είναι ntfs και το κάνω με mounty κολλάει όλο υο λειτουργικό μέχρι να κάνει allocate από τι κατάλαβα. 

Υπαρχει κάτι να κάνω γι αυτό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/6/2018 στις 4:05 ΜΜ, tsofras είπε

Δεν έχεις χώρο στο partition του macos να κατεβαίνει εκεί και να γίνεται transfer μετά?

Sorry δεν μου έχει τύχει

αλλαξα σε transmission kαι ολα τελεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους! Στην παρακάτω σύνθεση πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει hackintosh; 

cpu : Intel Core i7 3770k 4.5 GHz (OCed)  

mobo : Asus P8Z77-V LE Plus

ram : Corsair Vengeance 16GB CL9 1600 MHz

gpu : XFX RX 480 8GB Triple OC

ssd : Crucial MX300 525GB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2018 στις 5:57 ΜΜ, thephotoshoped είπε

Καλησπέρα σε όλους! Στην παρακάτω σύνθεση πιστεύετε ότι μπορεί να γίνει hackintosh; 

cpu : Intel Core i7 3770k 4.5 GHz (OCed)  

mobo : Asus P8Z77-V LE Plus

ram : Corsair Vengeance 16GB CL9 1600 MHz

gpu : XFX RX 480 8GB Triple OC

ssd : Crucial MX300 525GB

Ναι, είναι όλα συμβατά για high Sierra

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από μέρες δοκιμών κατάφερα να περάσω το Sierra στο σύστημα μου αλλά μόνο βγάζοντας την κάρτα γραφικών XFX RX 480 και μένοντας με την ενσωματωμένη του επεξεργαστή Intel HD 4000. Βρήκα αυτούς τους οδηγούς

 αλλά δεν έχω καταφέρει να δουλέψει το σύστημα με την 480. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι κάνω λάθος; 

 

Όταν φτάνω στο σημείο να μπουτάρω αφού έχω κάνει τις ρυθμίσεις στον clover και μετά στο bios τα settings της iGPU τότε μου πετάει μια μαύρη οθόνη όπου πάνω αριστερά αναβοσβήνει ένας κέρσορας και δεν ξεκινάει με τίποτα. Πρέπει να βγάλω τη κάρτα για να μπω πάλι στο λειτουργικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/7/2018 στις 12:50 ΜΜ, thephotoshoped είπε

Μετά από μέρες δοκιμών κατάφερα να περάσω το Sierra στο σύστημα μου αλλά μόνο βγάζοντας την κάρτα γραφικών XFX RX 480 και μένοντας με την ενσωματωμένη του επεξεργαστή Intel HD 4000. Βρήκα αυτούς τους οδηγούς

 αλλά δεν έχω καταφέρει να δουλέψει το σύστημα με την 480. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι κάνω λάθος; 

Όταν φτάνω στο σημείο να μπουτάρω αφού έχω κάνει τις ρυθμίσεις στον clover και μετά στο bios τα settings της iGPU τότε μου πετάει μια μαύρη οθόνη όπου πάνω αριστερά αναβοσβήνει ένας κέρσορας και δεν ξεκινάει με τίποτα. Πρέπει να βγάλω τη κάρτα για να μπω πάλι στο λειτουργικό. 

Ποια kext έχεις κάνει εγκατάσταση? Έχεις περάσει το whatevergreen + lilu kext? Επίσης μπορείς να ανεβάσεις το config.plist που έχεις να το δω?

Επεξ/σία από jimmakosapple
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τα κατάφερα! Μετά από πολύ προσπάθεια επιτέλους μπορώ να έχω dual boot windows - mac Sierra. Για όσους έχουν την RX 480 να ξέρουν πως αυτό που δούλεψε σε μένα ήταν απλά να περάσω την τελευταία έκδοση από τα kexts whatevergreen - lilu στο φάκελο kexts/others του Clover. Σημαντικό είναι η εγκατάσταση να γίνει έχοντας ρυθμισμένη την iGPU και το καλώδιο συνδεδεμένο στη μητρική. Αφού μπουν τα kexts μετά την εγκατάσταση τότε μπορείτε να το αλλάξετε σε PCIe και να χρησιμοποιείτε κανονικά την κάρτα σας. 

Το πρόβλημα μου πλέον είναι το πως θα εγκαταστήσω το WiFi dongle που έχω (ASUS USB N14). Από τους λίγους οδηγούς που έψαξα λύση δεν δούλεψε καμία. Έχει κάποιος το συγκεκριμένο ή να προτείνει wifi συμβατό με Sierra για να λύσω και αυτό το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, thephotoshoped είπε

Μόλις τα κατάφερα! Μετά από πολύ προσπάθεια επιτέλους μπορώ να έχω dual boot windows - mac Sierra. Για όσους έχουν την RX 480 να ξέρουν πως αυτό που δούλεψε σε μένα ήταν απλά να περάσω την τελευταία έκδοση από τα kexts whatevergreen - lilu στο φάκελο kexts/others του Clover. Σημαντικό είναι η εγκατάσταση να γίνει έχοντας ρυθμισμένη την iGPU και το καλώδιο συνδεδεμένο στη μητρική. Αφού μπουν τα kexts μετά την εγκατάσταση τότε μπορείτε να το αλλάξετε σε PCIe και να χρησιμοποιείτε κανονικά την κάρτα σας. 

Το πρόβλημα μου πλέον είναι το πως θα εγκαταστήσω το WiFi dongle που έχω (ASUS USB N14). Από τους λίγους οδηγούς που έψαξα λύση δεν δούλεψε καμία. Έχει κάποιος το συγκεκριμένο ή να προτείνει wifi συμβατό με Sierra για να λύσω και αυτό το θέμα;

Αν δεν βαριέσαι να περιμένεις μπορείς να πάρεις από το ebay μια κάρτα DW 1830 η οποία είναι wifi and bluetooth μαζί και με 2-3 kext παίζουν καμπάνα όλα.

Θα χρειαστείς έναν pci-e αντάπτορα για να βάλεις την κάρτα μέσα, συνολικό κόστος περίπου 50 ευρώ. 

https://www.ebay.com/itm/DELL-DW1830-Broadcom-BCM943602BAED-M-2-NGFF-802-11AC-1300Mbps-BT4-1-Hackintosh/192503537260?hash=item2cd21ade6c:g:MWcAAOSwfVpYnGhp

https://www.ebay.com/itm/NGFF-Card-To-PCIe-Adapter-Wireless-1X-8X-16X-Desktop-WIFI-WLAN-bracket-M-2-NGFF-/382512305533?hash=item590f82957d

Για τον αντάπτορα θέλει λίγο ψάξιμο, γιατί είδα ότι η DW1830 έχει πάνω 3 θύρες να κουμπώσεις τις κεραίες, ενώ αυτή έχει 2. Θα πρέπει να βρεις έναν αντάπτορα σαν αυτό που σου έστειλα με 3 κεραίες. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...