Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα εβγαλα εδω και ενα χρονο το Sierra γιατι εχω θεμα με τα σλοτ τις μητρικης. Απο 6 ραμ που ειχα μου εκαψε 2 σλοτ και τρεχω με 4 ραμ, ετσι αναγκατηκα εβαλα Windows.

Θελω να ξαναδοκιμασω καποιο macOS απο Sierra και πανω. Τι λετε, στο pc τις υπογραφης μου με 4 ραμ μπορω να ρισκαρω μια δοκιμη η να καθησω στα αυγα μου;

Υπαρχει καποιος οδηγος για High Sierra η για Mojave; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, coffeex είπε

Λογικά αυτή ή την επόμενη εβδομάδα θα βγάλει τους νέους drivers.

Λες ρε συ; Ηδη εβαλα σε αγγελια την δικια μου για να παω σε 560 rx αλλα αν βγαλει δεν παω πουθενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε το upgrade σε Mojave κατευθείαν από το App Store. Το μόνο που έκανα ήταν να κάνω αναβάθμιση το Clover στην τελευταία έκδοση και όλα πήγαν καλά. 

 

Screenshot 2018-09-28 at 17.11.42.png

 

Gigabyte Z370 AORUS GAMING 7 | i7-8700K |Asus Radeon RX 580 8GB ROG Strix TOP Edition OC

Επεξ/σία από jimmakosapple
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, sakis697 είπε

Λες ρε συ; Ηδη εβαλα σε αγγελια την δικια μου για να παω σε 560 rx αλλα αν βγαλει δεν παω πουθενα. 

Δεν αξιζει να αλλαξεις η amd ειναι ακομα πισω στις καρτες γραφικων, περιμενε λογικα οπως ειπε και ο φιλος σε λιγες μερες θα τους βγαλουν. 

Επεξ/σία από belkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/9/2018 στις 12:54 ΠΜ, jimmakosapple είπε

Έγινε το upgrade σε Mojave κατευθείαν από το App Store. Το μόνο που έκανα ήταν να κάνω αναβάθμιση το Clover στην τελευταία έκδοση και όλα πήγαν καλά. 

 Screenshot 2018-09-28 at 17.11.42.png

Gigabyte Z370 AORUS GAMING 7 | i7-8700K |Asus Radeon RX 580 8GB ROG Strix TOP Edition OC

Αναβάθμισες το Κλόβερ πριν ή μετά το Mojave upgrade?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Πριν.

Λέω να το δοκιμάσω σε 2ο σκληρό δίσκο, και αν πετύχει τότε να το κάνω και στον κύριο δίσκο. 

Βλέπεις κανένα πρόβλημα για upgrade κατευθείαν από Sierra?

Μιας και δεν το έχω αναφέρει προηγουμένως, να γράψω και εγώ το σύστημα/hardware μου εδώ:

Dell Inspiron 3647

CPU: Intel Core i3 (4th Generation)

RAM: 16GB DDR3 1600 MHz

GPU: Intel HD Graphics 4400

Wifi: Αντικαταστάθηκε η μη συβατή κάρτα της Dell με μία Atheros A1311 βγαλμένη απο iMac

Audio: Realtek Audio Codec ALC3600-CG

Storage: SSD SanDisk Ultra II 480GB + HDD Western Digitar 1TB

 

Τα πάντα δουλεύουν καλά, εκτός απο το FileVault (δεν το έχω κοιτάξει ακόμα) και το Sleep (το οποίο δεν το χρησιμοποιώ, αφού το μηχάνημα έχει μόλις 240W τροφοδοτικό και μένει μονίμως ανοιχτό).

Επεξ/σία από Mercyful_Fate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Mercyful_Fate είπε

Λέω να το δοκιμάσω σε 2ο σκληρό δίσκο, και αν πετύχει τότε να το κάνω και στον κύριο δίσκο. 

Βλέπεις κανένα πρόβλημα για upgrade κατευθείαν από Sierra?

Μιας και δεν το έχω αναφέρει προηγουμένως, να γράψω και εγώ το σύστημα/hardware μου εδώ:

Dell Inspiron 3647


CPU: Intel Core i3 (4th Generation)

RAM: 16GB DDR3 1600 MHz

GPU: Intel HD Graphics 4400

Wifi: Αντικαταστάθηκε η μη συβατή κάρτα της Dell με μία Atheros A1311 βγαλμένη απο iMac

Audio: Realtek Audio Codec ALC3600-CG

Storage: SSD SanDisk Ultra II 480GB + HDD Western Digitar 1TB

Τα πάντα δουλεύουν καλά, εκτός απο το FileVault (δεν το έχω κοιτάξει ακόμα) και το Sleep (το οποίο δεν το χρησιμοποιώ, αφού το μηχάνημα έχει μόλις 240W τροφοδοτικό και μένει μονίμως ανοιχτό).

Εγώ το έκανα upgrade από High Sierra, θα σου γυρίσει τον δίσκο αυτόματα σε AFPS να ξέρεις. Επίσης να κοιτάξεις να κάνεις update τα kexts σου στις τελευταίες τους εκδόσεις. 

Πρόβλημα μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κανένα, το Dark Mode πολύ ωραίο και ξεκούραστο στα δικά μου μάτια. Από άποψη απόδοσης στο Geekbench είχε και 500 μονάδες παραπάνω σε σχέση με το High Sierra. 

 

 

Screenshot 2018-10-02 at 20.51.09.png

Επεξ/σία από jimmakosapple
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το update σε High Sierra πήγε καλά, με βάση τις οδηγίες στο πρώτο πόστ εδώ: https://www.tonymacx86.com/threads/update-directly-to-macos-high-sierra.232707/

Έπειτα, με βάση τις αντίστοιχες οδηγίες στο ίδιο φόρουμ, έκανα την απευθείας αναβάθμιση σε Mojave. Η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε, αλλά στο πρώτο boot το Clover δεν έδειχνε καθόλου boot δίσκο (καμιά επιλογή). Άλλαξα στο BIOS τις ρυθμίσεις σε UEFI boot (από Legacy που ήταν) και εμφανίστηκαν κανονικά οι δίσκοι στο Clover. Ωστόσο, η εκκίνηση κολλάει σχεδόν αμέσως στην συννημένη εικόνα.

 

Εννοείται έχω το πιο πρόσφατο Clover εγκατεστημένο στο EFI partition.

Καμιά ιδέα?

 

IMG_8520.jpeg

Επεξ/σία από Mercyful_Fate
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2018 στις 8:47 ΜΜ, jimmakosapple είπε

Εγώ το έκανα upgrade από High Sierra, θα σου γυρίσει τον δίσκο αυτόματα σε AFPS να ξέρεις. Επίσης να κοιτάξεις να κάνεις update τα kexts σου στις τελευταίες τους εκδόσεις. 

Πρόβλημα μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κανένα, το Dark Mode πολύ ωραίο και ξεκούραστο στα δικά μου μάτια. Από άποψη απόδοσης στο Geekbench είχε και 500 μονάδες παραπάνω σε σχέση με το High Sierra. 

Screenshot 2018-10-02 at 20.51.09.png

Τι μηχανημα εχεις στησει; Εχεις πουθενα λιστα με το hardware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...