Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια, εχω βαλει στο ματι το συγκεκιρμενο 14 inch laptop*

μηπως ξερει κανεις αν ειναι συμβατο με το οτι χρειαζεται ωστε να περαστει mac os πανω του? 

 

*http://www.amazon.co.uk/Lenovo-Ideapad-14-inch-Laptop-Silver/dp/B009RGBFTI/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1365993577&sr=8-2&keywords=lenovo+s400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια, εχω βαλει στο ματι το συγκεκιρμενο 14 inch laptop*

μηπως ξερει κανεις αν ειναι συμβατο με το οτι χρειαζεται ωστε να περαστει mac os πανω του? 

 

*http://www.amazon.co.uk/Lenovo-Ideapad-14-inch-Laptop-Silver/dp/B009RGBFTI/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1365993577&sr=8-2&keywords=lenovo+s400

Απ οτι ειδα εχει intel wifi card. Χλωμο να βρεις συμβατα drivers για τετοια wireless card. Πρεπει να το ανοιξεις και να την αλλαξεις, η να βαλεις πανω συμβατο usb wireless stick

Επισης με τον επεξεργαστη δεν ξερω τι παιζει.

Επεξ/σία από mtzs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ οτι ειδα εχει intel wifi card. Χλωμο να βρεις συμβατα drivers για τετοια wireless card. Πρεπει να το ανοιξεις και να την αλλαξεις, η να βαλεις πανω συμβατο usb wireless stick

Επισης με τον επεξεργαστη δεν ξερω τι παιζει.

υπαρχει καποιο μεχρι 350-400€ που να "ταιριαζει" περισσοτερο σε αυτα που χρειαζομαστε για το hackintosh?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο Ι3 η Ι5 με IntelHD graphics. Αν εχει και Nvidia μαζι ισως έχεις πρόβλημα γιατι οπως ανέφερε ο ΜΜ:

Όλα τα λαπτοπ που εναλλάσσουν την ενσωματωμένη καρτα γραφικών με την ανεξάρτητη έχουν "θέμα" δεν εχω παρακολουθήσει αν έχουν βρει κάποια λύση ψαξτο με το μοντέλο μήπως και κάποιος το εχει επιχειρήσει και βοηθηθείς.

Υπάρχουν λυσεις μεμονωμένες αλλα θέλει ψαξιμο.

Για ATI κάρτες γραφικών δεν υπαρχει συμβατοτητα ευκολα μεχρι στιγμης.

Οσο για το wifi με τα περισσοτερα θα έχεις θέμα. οι πιο συμβατοι wifi adaptors απο τοτε που είχα ψαξει ηταν της broadcom. η αλλάζεις τον adaptor οπως εκανα εγω (σε παλιο λαπτοπ ομως εκτος εγγυησης) η χρησιμοποιεις στικακι.

Η αλλιως πρεπει να ψαξεις την wifi καρτα να δεις αν ειναι συμβατη με hackintosh googlarontas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε μια ΜΕΓΑΛΗ κούπα καφέ, και διάβασε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει... Να είσαι προετοιμασμένος για πολλά failures μέχρι να το καταφέρεις, προσωπικά εγώ παρόλο που θεωρώ ότι είμαι αρκετά έμπειρος με διάφορα OS γενικά, το πάλεψα 6 μέρες και μετά... απλά πούλησα το pc μου και πήρα mac να τελειώσει ο εφιάλτης.........

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Φτιάξε μια ΜΕΓΑΛΗ κούπα καφέ, και διάβασε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει... Να είσαι προετοιμασμένος για πολλά failures μέχρι να το καταφέρεις, προσωπικά εγώ παρόλο που θεωρώ ότι είμαι αρκετά έμπειρος με διάφορα OS γενικά, το πάλεψα 6 μέρες και μετά... απλά πούλησα το pc μου και πήρα mac να τελειώσει ο εφιάλτης.........</p>

 

Χαχαχ ετσι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εξης απορια.Αν αγορασω το mac osx οποια εκδοση εχει βγει συνβατη στο λαπτοπ μου η σταθερο μου.Την κανω εγκατασταση θα εχω updates κανονικα η μονο σε καθε αυτου mac υπολογιστες μονο updates;που υστερει το hankitosch σε αλλους υπολογιστεις πλην mac αν ειναι full συνβατοι;

Το έχεις πάρει λίγο λάθος από την αρχή,πρέπει να αγοράσεις υπολογιστή συμβατό με osx και όχι osx συμβατό με υπολογιστή.κάτι που στα φορητά δεν έχεις πολλές ελπίδες.. σε σταθερό όμως που θα είναι στημένος για dual boot (2 λειτουργικά) ναι μπορείς ν'αγορασεις osx και να κάνεις και όλα τα updates..

Ο πρώτος κανόνας κ απαράβατος του Hackint0sh είναι "Αν θέλεις Mac αγόρασε έναν.."

 

Φτιάξε μια ΜΕΓΑΛΗ κούπα καφέ, και διάβασε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει... Να είσαι προετοιμασμένος για πολλά failures μέχρι να το καταφέρεις, προσωπικά εγώ παρόλο που θεωρώ ότι είμαι αρκετά έμπειρος με διάφορα OS γενικά, το πάλεψα 6 μέρες και μετά... απλά πούλησα το pc μου και πήρα mac να τελειώσει ο εφιάλτης.........

 

Σωστός .. αλλα δεν έπαιζες προφανώς παιχνίδια στα Win η έχεις δεύτερο υπολογιστή γι'αυτο.. επίσης είχες διαθέσιμα τα χρήματα που χρειάζονται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hp probook 4330s με i3 2310m και hd 3000 και με atheros wifi λογικα πρεπει να ειναι συνβατο και εχω παραγγειλει caddy hdd στη θηκη του dvd να μπει αλλος δισκος που θα τον χωρισω και θα βαλω το osx.τι λετε θα τα καταφερω η θα βγαλω τον καρκινο για να μπουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα αναλογα,ποσο θα διαβάσεις.. κράτησες χαμηλά τον πήχη πάντως σε χαρακτηριστικά και ίσως ενα mac book να ήταν καλύτερη μεν ακριβότερη δε επιλογή.. γίνεται πάντως για να μην σε απογοητεύσω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>χαχα αναλογα,ποσο θα διαβάσεις.. κράτησες χαμηλά τον πήχη πάντως σε χαρακτηριστικά και ίσως ενα mac book να ήταν καλύτερη μεν ακριβότερη δε επιλογή.. γίνεται πάντως για να μην σε απογοητεύσω..</p>

 

Δλδ δυσκολα θα μπουνε;που θα αντιμετοπισω ανσυβατοτητα;το ειχα το λαπτοπ εδω και καιρο και λεω να δοκιμασω και το osx μια που λενε οτι μπενει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...