Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

after effects και ότι υπάρχει για επαγγελματικό μοντάζ (avid, final cut, premiere, vegas)

Δεν ειναι 3d εφαρμογες αυτες. 

Σε αυτου του ειδους τις εφαρμογες, ειναι μικρες οι διαφορες και συνηθως η καρτα γραφικων δεν χρησιμοποιειται στο full, την περισσοτερη δουλεια την κανει ο επεξεργαστης.

 

Στις 3d επαγγελματικες εφαρμογες(3d modelling/cad) ειναι μεγαλες οι διαφορες και μια καλη, επαγγελματικη καρτα γραφικων κανει τεραστια διαφορα.

 

Καλα-καλα δεν υπαρχουν καν αρκετες 3d modelling/cad κλπ εφαρμογες στο mac os x.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι 3d εφαρμογες αυτες. 

 

αδερφέ, ειδικά το After είναι και παραείναι 3d εφαρμογή. Συμφωνώ ότι υπάρχουν βαρύτερες αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Και μιλώντας για 3d accelerated εφαρμογές, ακόμα και τα προγράμματα μοντάζ δίνουν μεγάλη βαρύτητα στην κάρτα γραφικών γιατί τα βαριά εφφέ ΕΙΝΑΙ 3d accelerated

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αδερφέ, ειδικά το After είναι και παραείναι 3d εφαρμογή. Συμφωνώ ότι υπάρχουν βαρύτερες αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Και μιλώντας για 3d accelerated εφαρμογές, ακόμα και τα προγράμματα μοντάζ δίνουν μεγάλη βαρύτητα στην κάρτα γραφικών γιατί τα βαριά εφφέ ΕΙΝΑΙ 3d accelerated

 

Δεν ειναι 3d οπως ειναι τα 3d cad και modelling προγραμματα.

 

Και οπως σου ειπα , στα προγραμματα μονταζ χρησιμοποιειται η καρτα γραφικων ,αλλα οχι τοσο εντατικα οσο στα 3d cad και modelling.

Ενδεικτικα, οι firegl και quadro επαγγελματικες καρτες γραφικων βγαινουν κυριως για 3d cad/3d modelling software και για αυτο εχουν και τις αντιστοιχες πιστοποιησεις..

Το βασικο αγοραστικο κοινο τους δεν ειναι αυτοι που κανουν μονταζ.

 

Δες εδω τις nvidia quadro επαγγελματικες καρτες γραφικων:

http://www.nvidia.com/object/product-quadro-6000-us.html

 

Και δες εδω 3d επαγγελματικες εφαρμογες (οχι τυπυ after effects) που επωφελουνται στο μεγιστο απο αυτες τις επαγγελματικες καρτες γραφικων των $500-$2000:

 

http://www.nvidia.com/object/gpu-accelerated-applications.html

 

Απο τις 7 επαγγελματικες 3d cad/modelling εφαρμογες που δειχνει η nvidia, μονο 2 παιζουν και σε Mac os x.......

Σε Windows παιζουν ολες...

 

1zpimf6.png

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει δοκιμασει κανεις τα 10.9 να μας πει αν τα κανεις εγκατασταση το ιδιο ευκολα οπως τα 10.8 ?

Αν εξαιρεσεις την ελαχιστα πιο δυσκολη διαδικασια να το κανεις bootable ολο το αλλο ειναι ιδιο σε δυσκολια... Αυτη την στιγμη τρεχω την 10.9 beta 7 αυριο θα βαλω την 8... Ειναι ταχυτατο ακομα και σε hdd 7200rpm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λαπτοπάκι Link.png Site: http://www.ideal.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=823&Itemid=726">αυτό μπορούμε να περάσουμε Mac OS?

 

ίσως στο σύστημα να κάτσει το οσχ αλλά για την κάρτα γραφικών του δεν νομίζω ότι υπάρχει υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα mac os σε pc με αυτή τη μητρική GIGABYTE GA-G31M-ES2L

όλα οκ ήχος,internet αλλά έχει default την ανάλυση οθόνης σε 1028x768 πως γίνετε να περάσω drivers ώστε να δουλέψει  σωστά?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιείς την onboard GMA 3100 για γραφικά;

Αν ναι από ότι ξέρω δεν υποστηρίζεται οπότε και δε θα βρεις drivers. Η λύση είναι να βάλεις έξτρα κάρτα γραφικών που δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Καλημέρα.</p>

<p>Οκ.Γιατι είχα μια της Αti που δεν υποστηρίζεται και είπα να δοκιμάσω με την onboard.</p>

<p>Τhanks θα ψάξω για καμιά φτηνή.</p>

 

Gt 620 γύρω στα 40 ευρώ και είσαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, δε γνωρίζω και πολλά για το πως γίνεται να βάλεις ΜacΟs σε pc, παρ όλα αυτά κάποια στιγμή κατάφερα να τα βάλω σε ένα pentium 4 που είχα, αλλά το έδωσα μιας και το χα δανεικό, τώρα έχω 2 pc: ένα athlon64 και ένα pentium D, αλλά δεν ξεκινάει η εγκατάσταση με τίποτα, έχω δοκιμάσει και με leopard και με lion.

 

Το θέμα είναι ο,τι ασχολούμαι με γραφιστική και 3D σχέδιο (δυστιχώς όχι επαγγελματικά), έχω ένα σωρό προγράμματα για mac που κάθονται ανεκμετάλευτα με αποτέλεσμα να έχω χάσει επαφή εδώ και λίγα χρόνια.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι καταρχήν αν υπάρχει κατατοπιστικός οδηγός (για αρχάριους!), και δεύτερον αν ειναι συμβατά τα συστήματά μου...

 

(Tο athlon είναι πάνω σε: ASUS M2N32-SLI Deluxe, και το pentium: GIGABYTE GA-EP35C-DS3R)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον athlon αυτό που θα δοκίμαζα είναι snow leopard και συγκεκριμένα έκδοση 10.6.6 iHazzard αλλά δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα παίξει.

Για τον pentium η διαδικασία φαίνεται απλή. Ακολούθησε τα 3 πρώτα βήματα που περιγράφονται στο λινκ που σου παραθέτω.

Ο τύπος έχει παρόμοια motherboard με εσένα. Για το μόνο που δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει σωστά είναι ο ήχος. Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις όμως.

 

http://paulstamatiou.com/hackintosh-computer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...