Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλά δεν είναι και μικρό το αποτέλεσμα, γλυτώνεις 100αδες ευρώ και δεν έχεις τους περιορισμούς σε hardware.

Τεσπα οποίος θέλει μια οικονομική λύση για bluetooth/airdrop/wifi/location services που να δουλευει κατευθειαν μπορεί να αγοράσει την pci κάρτα  Fenvi FV-HB1200. Την αγόρασα από εδω https://www.ebay.co.uk/itm/Dual-Band-1200Mbps-PCI-E-Hackintosh-Mac-OS-Adapter-BCM94360CS2-WiFi-Card-BT-4-0/392313817407?_trkparms=ao%3D1%26asc%3D20140813110652%26meid%3Daa5f071f39354b298dd5b23f92fba8b9%26pid%3D100275%26itm%3D392313817407%26pmt%3D1%26noa%3D1%26pg%3D2060778&_trksid=p2060778.c100275.m3474 με κόστος περιπου 28€. Ο πωλητής δηλωσε μικρότερη τιμή στο πακετο οποτε γλύτωσα και το τελωνίο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά έτσι είναι. Αν είναι να χτίσεις hackintosh και να το ολοκληρώσεις, έναν δίσκο μπορεί να τον μεταφέρεις θέση και να ''σπάσει'' τον bootloader. Και σε τελική ανάλυση δεν έχεις καμία τεχνική υποστήριξη ούτε από τους Windows ούτε από την Αpple φυσικά. Δεν σήκωσε και η επιστήμη ψηλά τα χέρια αλλά είναι κάτι εντελώς άτοπο για χρήστες MacOS. Ούτε υπάρχει εμπιστοσύνη στο κάθε φόρουμ και τις δοκιμαστικές των χρηστών για 'διάβασμα'. Η μελέτη θα γίνει όμως δεν αρκεί, τι κάνεις στην πράξη έχει σημασία. Τα περισσότερα υλικά/components προορίζονται για pc gamers. Το ίδιο mood και σήμερα λοιπόν 😴 

C0C68163-A684-4661-9F39-B882C23C58AD.JPEG

BEF4EF32-8936-4A86-860F-D1220700E7BF.JPEG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, qrstuv είπε

Σωστά έτσι είναι. Αν είναι να χτίσεις hackintosh και να το ολοκληρώσεις, έναν δίσκο μπορεί να τον μεταφέρεις θέση και να ''σπάσει'' τον bootloader. Και σε τελική ανάλυση δεν έχεις καμία τεχνική υποστήριξη ούτε από τους Windows ούτε από την Αpple φυσικά. Δεν σήκωσε και η επιστήμη ψηλά τα χέρια αλλά είναι κάτι εντελώς άτοπο για χρήστες MacOS. Ούτε υπάρχει εμπιστοσύνη στο κάθε φόρουμ και τις δοκιμαστικές των χρηστών για 'διάβασμα'. Η μελέτη θα γίνει όμως δεν αρκεί, τι κάνεις στην πράξη έχει σημασία. Τα περισσότερα υλικά/components προορίζονται για pc gamers. Το ίδιο mood και σήμερα λοιπόν 😴 

 

C0C68163-A684-4661-9F39-B882C23C58AD.JPEG

BEF4EF32-8936-4A86-860F-D1220700E7BF.JPEG

Θα διαφωνήσω. Στην κοινότητα του Tony και γενικότερα στο Hackintosh έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά. Με το κατάλληλο hardware, διάβασμα σίγουρα και ενημέρωση έχεις έναν iMac ή Mac Pro με τα μισά λεφτά. Χρόνια τώρα δεν έχω ούτε bugs που έχουν χρήστες της Apple με τα κανονικά τους Mac. 

Με το Carbon copy cloner και έναν εξωτερικό δίσκο κρατάς ένα ακριβές αντίγραφο και ότι μα ότι κι αν γίνει το επαναφέρεις και λειτουργεί το σύστημα σου πάλι όπως ήταν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες τώρα, καταλαβαίνω τι λες. Mε την ίδια λογική ξεκίνησα και γω λίγα χρόνια μετά, κατά το Mavericks και με AMD. Άν θεωρούμε τα σημερινά 18,3 - 19,2 iMacs τότε είμαστε κάπου λάθος, γιατί οι υπολογιστές μας δεν είναι all in one, δεν είναι iMac. Μην ξεχνάμε και τις monitors, το όλο σύνολο. Μπορείς να κάνεις hackintosh σε Custom Mac πχ Mac Pro. iMac δεν είναι γιατί επιπλέον έχουμε μπροστά μας/ δίπλα μας ολόκληρη μονάδα από Full Towers εως SSF. Ο καθημερινός χρήστης έως και για επαγγελματικες προοπτικές και φιλοδοξίες σκέφτεται κανονικά. Αν μιλάμε κατα προσέγγιση, θεωρώ οτι είναι μια κακόγουστη, επιπόλαια αντιγραφή. Ακόμα και ο CCC και ο Super Duper! και το Terminal δεν μπορούν να 'αντιγράψουν' αυτό που κάνει το Recovery και το Time Machine ως Default Μac λειτουργίες. Είναι βολικά προγράμματα. Δεν είναι φιλικό όμως το hackintosh. Αρκετός κόπος, υπομονή και άγχος. Η Vanilla διαδικασία που ακολούθησα εγώ είναι πιο ευάλωτη. Του tonymacx86 απ' την άλλη μη το επαναλαμβάνουμε συνεχώς δεν είναι ο μόνος που κάνει μια δουλειά με τα tools του τα οποία δεν χρειάζονται κιόλας, όλα οι άλλοι τα κάνουν, ως συνήθως έχει μόνο το όνομα που λέμε. Ελπίζω να έγινα κατανοητός. Ωραία τα quotes.

😴

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω βάλει εδώ και 2-3 μέρες MacOS Sierra στο 2ο desktop μηχάνημα με μητρική Asus P755D-E-Pro, επεξεργαστή i7, και Νvidia GT 1030 κάρτα γραφικών. Έχω μερικά προβλήματα που δεν έχω βρει λύση(ακόμη τουλάχιστον, μιας και δε γνωρίζω τίποτα από mac).

- Δε λειτουργεί ο ήχος. Έχω το voodooHDA, φαίνεται ότι αναγνωρίζεται η κάρτα ήχου, είναι επιλεγμένη, λειτουργεί η μπάρα αύξησης/μείωσης έντασης, αλλά ήχος δεν ακούγεται απ' τα ηχεία. Τελικά φαίνεται πως είχαν καεί τα ηχεία, δοκίμασα με άλλα και ο ήχος λειτουργεί.

-Κατά την επαναφορά αφού έχει σβήσει η οθόνη και εμφανίζεται το login prompt, δε λειτουργεί το πληκτρολόγιο, και πρέπει να το αποσυνδέσω/επενασυνδέσω στη θύρα usb για να λειτουργήσει

-Είχα ήδη Windows και Linux(στον 2ο δίσκο) πριν την εγκατάσταση του macOS. Στα windows μπαίνει, αλλά στο Linux όχι. Έχω προσπαθήσει με βάση δίαφορες αναφορές που βρήκα στο διαδίκτυο, αλλά δεν έχω καταφέρει ούτε από τον Clover(είναι σε legacy mode αφού το σύστημα δεν έχει UEFI BIOS), αλλά ούτε και προσθέτοντας το στον grub, o οποίος είναι εγκατεστημένος στο MBR του 2ου δίσκου.

Καμιά βοήθεια/λύση για τα παραπάνω?

EDIT:

Επίσης, οι νεότερες εκδόσεις μπορούν να εγκατασταθούν σε desktop με BIOS ή η Sierra είναι η τελευταία?

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dancer_69 είπε

Έχω βάλει εδώ και 2-3 μέρες MacOS Sierra στο 2ο desktop μηχάνημα με μητρική Asus P755D-E-Pro, επεξεργαστή i7, και Νvidia GT 1030 κάρτα γραφικών. Έχω μερικά προβλήματα που δεν έχω βρει λύση(ακόμη τουλάχιστον, μιας και δε γνωρίζω τίποτα από mac).

- Δε λειτουργεί ο ήχος. Έχω το voodooHDA, φαίνεται ότι αναγνωρίζεται η κάρτα ήχου, είναι επιλεγμένη, λειτουργεί η μπάρα αύξησης/μείωσης έντασης, αλλά ήχος δεν ακούγεται απ' τα ηχεία. Τελικά φαίνεται πως είχαν καεί τα ηχεία, δοκίμασα με άλλα και ο ήχος λειτουργεί.

-Κατά την επαναφορά αφού έχει σβήσει η οθόνη και εμφανίζεται το login prompt, δε λειτουργεί το πληκτρολόγιο, και πρέπει να το αποσυνδέσω/επενασυνδέσω στη θύρα usb για να λειτουργήσει

-Είχα ήδη Windows και Linux(στον 2ο δίσκο) πριν την εγκατάσταση του macOS. Στα windows μπαίνει, αλλά στο Linux όχι. Έχω προσπαθήσει με βάση δίαφορες αναφορές που βρήκα στο διαδίκτυο, αλλά δεν έχω καταφέρει ούτε από τον Clover(είναι σε legacy mode αφού το σύστημα δεν έχει UEFI BIOS), αλλά ούτε και προσθέτοντας το στον grub, o οποίος είναι εγκατεστημένος στο MBR του 2ου δίσκου.

Καμιά βοήθεια/λύση για τα παραπάνω?

EDIT:

Επίσης, οι νεότερες εκδόσεις μπορούν να εγκατασταθούν σε desktop με BIOS ή η Sierra είναι η τελευταία?

Με κάρτες της NVIDIA μπορείς να πας μόνο μέχρι High Sierra που υπάρχουν drivers. Αν πάρεις μια οικονομική RX 480 κάνεις δουλειά και σίγουρα πας σε Mojave και ίσως και σε Catalina. 

Αυτό με την επαναφορά που κολλάει το mouse, είναι όταν το έχεις σε sleep και ξυπνάει ή απλά πέφτει σε sleep η οθόνη? 

Για το θέμα του triple boot δεν έχω ιδέα. Κι εγώ setup με 2 δίσκους έχω όπως εσύ, αλλά χωρίς να έχω linux μαζί με Win στον δεύτερο δίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι Catalina και ίσως και Mοjave θέλουν UEFI(κάπου το διάβασα νομίζω όταν άρχισα να ψάχνω για εγκατάσταση, που ήταν όλα εντελώς νέες έννοιες😀). Κάρτα νέα δεν παίζει, άλλωστε το pc είναι βοηθητικό και για δοκιμές.

Το mouse είναι εντάξει, το πληκτρολόγιο δε λειτουργεί. Αυτό συμβαίνει όταν απενεργοποιείται η οθόνη(από μόνη της, αλλά δεν έχω δοκιμάσει να την απενεργοποιήσω εγώ). Κατά την επαναφορά τότε εμφανίζεται η οθόνη για login. Εκεί δε λειτουργεί το πληκτρολόγιο, κι έτσι δε μπορώ να βάλω τον κωδικό για μπω στην επιφάνεια εργασίας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jim. Δοκίμασα το EFI που μου έστειλες χωρίς να πάω πολύ παρακάτω. Θα ήθελα πολύ να κάνω την εγκατάσταση. Συνέχισα το διάβασμα αρκετά τις προηγούμενες μέρες κι έκανα πολλές δοκιμές. Όμως η θεωρία από την πράξη απέχουν πολύ ακόμα κι αν έχω προσπαθήσει να κρατήσω το σύστημα όσο πιο απλό γίνεται. Θα εκτιμούσα πολύ μια πιο ουσιαστική βοήθεια. Στα συνημμένα φωτό με το αποτέλεσμα. 
 

Intel i9400 με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών
Gigabyte Z390 Aorus Pro

Samsung SSD 512GB

8GB RAM CORSAIR

 

 

B7CB7DD3-B490-4926-84A9-76EC33E939B2.jpeg

6BF83AD6-959E-4A8A-B281-6273E8811EEB.jpeg

948BB945-95CA-40F4-BCE7-08938BFDD13A.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με το θέμα του boot linux από τον clover.

Αφού έκανα πολλές δοκιμές και αλλαγές δεν κατάφερα ούτε high sierra να περάσω(η εγκατάσταση δε βλέπει κανένα δίσκο GPT ή ΜΒR), αλλά ούτε και να προσθέσω το linux στον clover επιτυχώς, τελικά μετά από αλλαγή του δίσκου που περιλάμβανε τα Windows και Linux σε GPT, και αφού τα Windows αρνούνται να ξεκινήσουν σε BIOS σύστημα και GPT δίσκο, μετέτρεψα ξανά το δίσκο σε MBR, που είχε σαν αποτέλεσμα τη διαγραφή όλων των διαμερισμάτων. Επειδή δε χρειαζόμουν ουσιαστικά κάτι από το δίσκο αυτό(μιας και το μηχάνημα είναι για δοκιμές και χρήση ως  backup PC), δε μπήκα στη διαδικασία επαναφοράς δεδομένων/διαμερισμάτων και ξεκίνησα εκ νέου την εγκατάσταση των Windows.

Αυτή τη στιγμή λοιπόν, ο πρώτος δίσκος έχει τα windows και εκεί θα εγκατασταθεί και το Linux(είναι σε MBR) και ο δεύτερος είναι όπως ήταν, με MacOS Sierra στο πρώτο διαμέρισμα και τον clover εγκατεστημένο σε legacy mode(αν το έχω καταλάβει σωστά), δεν υπάρχει ξεχωριστό EFI διαμέρισμα, αλλά ένας φάκελος EFI στο ίδιο διαμέρισμα με το λειτουργικό. Το δεύτερο διαμέρισμα σ' αυτό το δίσκο είναι NTFS και περιέχει δεδομένα μονο.

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω(το σύστημα δεν είναι UEFI επαναλαμβάνω 😀). Πως μπορώ να εγκαταστήσω Linux(αν γίνεται τελικά) έτσι ώστε να μπορεί να το βλέπει και ο clover. Επισημαίνω ότι δοκίμασα προηγουμένως και να εγκαταστήσω τον grub στο διαμέρισμα του Linux αντί στο MBR, αλλά και πάλι δεν κατάφερα να το δει ο clover, ενώ βέβαια δεν ήταν και δυνατή η εκκίνηση στο linux χωρίς τη χρήση εξωτερικού usb με το AIO bootloader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2019 στις 8:42 ΜΜ, thory είπε

Καλησπέρα. Πριν αρκετό καιρό είχα δώσει το pc να μου περάσουν hackintosh. Όλα καλά έχουν πάει μέχρι στιγμής. Τελικά μετάνιωσα που δεν το έκανα dual boot και πέρασα σε έναν ssd windows 10. Μέσω του clover, πατωντας το ενα εικονίδιο με πάει στα sierra, τι ρύθμιση πρέπει να κάνω ώστε το άλλο εικονίδιο να με πηγαίνει στα windows

 

Στην Αθήνα το εφτιαξες; Μπορείς να μου συστήσεις κάποιον να με βοηθήσει με την εγκατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, ermis29@gmail είπε

Jim. Δοκίμασα το EFI που μου έστειλες χωρίς να πάω πολύ παρακάτω. Θα ήθελα πολύ να κάνω την εγκατάσταση. Συνέχισα το διάβασμα αρκετά τις προηγούμενες μέρες κι έκανα πολλές δοκιμές. Όμως η θεωρία από την πράξη απέχουν πολύ ακόμα κι αν έχω προσπαθήσει να κρατήσω το σύστημα όσο πιο απλό γίνεται. Θα εκτιμούσα πολύ μια πιο ουσιαστική βοήθεια. Στα συνημμένα φωτό με το αποτέλεσμα. 
 

Intel i9400 με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών
Gigabyte Z390 Aorus Pro

Samsung SSD 512GB

8GB RAM CORSAIR

B7CB7DD3-B490-4926-84A9-76EC33E939B2.jpeg

6BF83AD6-959E-4A8A-B281-6273E8811EEB.jpeg

948BB945-95CA-40F4-BCE7-08938BFDD13A.jpeg

Κάνε boot σε verbose mode για να δεις που κολλάει η εγκατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καμιά φτηνή συμβατή (χωρίς πειραγματα) web camera για FaceTime σε Catalina εχει να προτείνει κανείς; Σκεφτομαι για την Logitech C270 ή την CREATIVE LIVE! CAM CHAT HD (στο 20αρικο και οι δυο). Για την c270 διαβασα κατι αναφορές για δυσκολίες στην αναγνωριση του μικροφώνου αλλά ειναι αρκετά παλιες. Εχει κανείς προσωπική εμπειρία; 

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Κάνε boot σε verbose mode για να δεις που κολλάει η εγκατάσταση.

κατα την εγκατασταση κολλαει σε αυτο το μήνυμα:

image0.jpeg.1bf1a2761069dd85932808f67cc25414.jpeg

C2580C10-1C9C-4E1E-95EE-B7D9F50E81E5.jpeg

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από ermis29@gmail
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...