Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια σε sierra έχω μια gtx 1060, η οθόνη που είναι πάνω σε hdmi δεν έχει κανένα θέμα, συνδεσα άλλη μια οθονη σε dvi και δεν την αναγνωρίζει, το θέμα είναι οτι η κάρτα γραφικών δεν έχει άλλο hdmi ούτε και η οθόνη. Τι λύσεις υπάρχουν?  Με displayport to dvi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, ermis29@gmail είπε

κατα την εγκατασταση κολλαει σε αυτο το μήνυμα:

image0.jpeg.1bf1a2761069dd85932808f67cc25414.jpeg

C2580C10-1C9C-4E1E-95EE-B7D9F50E81E5.jpeg

λοιπον αυτο το ξεπερασα, βάζοντας στο BIOS:

USB legacy mode        --->      Disabled

τωρα εχω κολησει εδώ:

DSMOS has arrived

IMG_7862.thumb.jpg.a7e1894f164687e94db90ebad936e5ec.jpg

Επεξ/σία από ermis29@gmail
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάποια προβληματάκια που είχα κατά την εγκατάσταση ήταν λόγω λάθος/αχρείαστων Kext.

Φρόντισε να έχεις τα απαραίτητα και τίποτα περιττό.

Δε ξέρω βέβαια αν φταίει αυτό στη δικιά σου περίπτωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατάφερα να προβάλλω σειρά από το Apple TV+ . Χρησιμοποιώ για κάρτα γραφικών μια sapphire rx 560 αλλά δεν εχετε να χασετε κατι να δοκιμασε στο δικό σας σύστημα. Χρειαζεστε το τελευταίο whatevergreen και στο config.plist στην ενοτητα boot>arguments προσθεστε τα  shikigva=160  και   shiki-id=Mac-7BA5B2D9E42DDD94

Περισσότερες πληροφορίες στο https://www.tonymacx86.com/threads/nothing-plays-on-tv-app-blank-but-with-control-overlays-showing.285123/  και ειδικοτερα στην 5η σελίδα. Δυστυχως το Netflix στο safari δεν μου παιζει 

Με προσθήκη μόνο του shikigva=16 οπως προτείνεται σε αλλο θεμα του tonymacx86 συνεχισε να δουλευει το Apple TV+ αλλά μου χάλασε το airplay και το sidecar 

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Merdock είπε

Εγώ κάποια προβληματάκια που είχα κατά την εγκατάσταση ήταν λόγω λάθος/αχρείαστων Kext.

Φρόντισε να έχεις τα απαραίτητα και τίποτα περιττό.

Δε ξέρω βέβαια αν φταίει αυτό στη δικιά σου περίπτωση .

Βρηκα την συνημμένη λύση αλλά δεν μου δούλεψε. 
Ξέρει κανείς που θα βρω το τελευταίο FakeSMC.kext. ?

C2AAE547-508F-4CE5-990D-1BEDAAA502BC.jpeg

Επεξ/σία από ermis29@gmail
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/12/2019 στις 1:21 ΜΜ, ksessalonikios είπε

κατάφερα να προβάλλω σειρά από το Apple TV+ . Χρησιμοποιώ για κάρτα γραφικών μια sapphire rx 560 αλλά δεν εχετε να χασετε κατι να δοκιμασε στο δικό σας σύστημα. Χρειαζεστε το τελευταίο whatevergreen και στο config.plist στην ενοτητα boot>arguments προσθεστε τα  shikigva=160  και   shiki-id=Mac-7BA5B2D9E42DDD94

Περισσότερες πληροφορίες στο https://www.tonymacx86.com/threads/nothing-plays-on-tv-app-blank-but-with-control-overlays-showing.285123/  και ειδικοτερα στην 5η σελίδα. Δυστυχως το Netflix στο safari δεν μου παιζει 

Με προσθήκη μόνο του shikigva=16 οπως προτείνεται σε αλλο θεμα του tonymacx86 συνεχισε να δουλευει το Apple TV+ αλλά μου χάλασε το airplay και το sidecar 

Δοκίμασε λίγο με shikigva=80 , έχω δώσει την RX 580 μου για να πάω σε μεγαλύτερο μοντέλο και δεν μπορώ να δοκιμάσω προς το παρών. Αλλά με αυτό το boot flag θα πρέπει να σου παίξει και το Netflix στο Safari. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με shikigva=80 και με ή χωρίς shiki-id=Mac-7BA5B2D9E42DDD94 ούτε το Apple TV+ ούτε το netflix  μου παιζoυν. Καποιοι γραφουν να δηλωσεις smbios 1.1 αλλά δεν μπαινω σε αυτή την διαδικασία γιατί μετά θα πρεπει να αλλαξω serial number κλπ για να μου δουλευουν FaceTime-imessage 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απαράδεκτες οι aorus σε coffee lake..Πρέπει να αλλάξω μητρική. Ποια προτείνετε;

Και ήθελα να κάνω και μια ερώτηση hardware γιατί δεν το έχω ψάξει: παίζουν κάτι σε pentium, Celeron σε coffee lake (miniITX H370, Z370) Mojave ή και Catalina??  Χωρίς έξτρα γραφικών, μόνο native iGPU πχ 630. Σκέφτηκα μια ιδέα για htpc τύπου mini Mac αλλά τα watt που βρίσκω είναι μέχρι 250W. Αξίζει; Δεν θέλω να μπουκώσω με bottleneck έναν i5, έναν i3. Κλειδωμένους κατά προτίμηση, δηλαδή όχι για Windows oc. Ευχαριστώ. 
Είναι ρίσκο πιστεύετε αξίζει; και τι τροφοδοτικά υπάρχουν σε περίπτωση αλλαγής;

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, qrstuv είπε

Απαράδεκτες οι aorus σε coffee lake..Πρέπει να αλλάξω μητρική. Ποια προτείνετε;

Και ήθελα να κάνω και μια ερώτηση hardware γιατί δεν το έχω ψάξει: παίζουν κάτι σε pentium, Celeron σε coffee lake (miniITX H370, Z370) Mojave ή και Catalina??  Χωρίς έξτρα γραφικών, μόνο native iGPU πχ 630. Σκέφτηκα μια ιδέα για htpc τύπου mini Mac αλλά τα watt που βρίσκω είναι μέχρι 250W. Αξίζει; Δεν θέλω να μπουκώσω με bottleneck έναν i5, έναν i3. Κλειδωμένους κατά προτίμηση, δηλαδή όχι για Windows oc. Ευχαριστώ. 
Είναι ρίσκο πιστεύετε αξίζει; και τι τροφοδοτικά υπάρχουν σε περίπτωση αλλαγής;

τι εννοείς "Απαράδεκτες οι aorus σε coffee lake"?, τι πρόβλημα υπάρχει?

Επεξ/σία από ermis29@gmail
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ermis29@gmail είπε

τι εννοείς "Απαράδεκτες οι aorus σε coffee lake"?, τι πρόβλημα υπάρχει?

Πολλα hardware προβληματα, κακό φτιαγμένες και πολυ ευαίσθητα υλικά. Εχω την Z390 mITX και είναι πλεον άχρηστη δεν έπαιζε ποτε το πισω της slot m.2 ηταν νεκρό και τωρα δεν ακούει, δεν κάνει shut down/restart σε Windows και σε Mac. Εστησα το Mojave με γνήσια κάρτα της Apple, με με με..και τελικά ειναι απογοήτευση. Και απο οπου και να τις ζητήσεις τις εχουν για να τις ξεφωρτωθουν. Τέτοια πολιτική. Δεν θα περιμενω να ανακοινώσει bios update η GIGABYTE.. Προτείνω Asus, Asrock. Παρόμοια θεματα και σε αλλες aorus εκτος mini. Επισης οι Asrock - Asus ειναι και πιο ωραίες και πλέον συμβατές. Και ότι λένε οι κατασκευαστές τους ισχύει. Για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, qrstuv είπε

Πολλα hardware προβληματα, κακό φτιαγμένες και πολυ ευαίσθητα υλικά. Εχω την Z390 mITX και είναι πλεον άχρηστη δεν έπαιζε ποτε το πισω της slot m.2 ηταν νεκρό και τωρα δεν ακούει, δεν κάνει shut down/restart σε Windows και σε Mac. Εστησα το Mojave με γνήσια κάρτα της Apple, με με με..και τελικά ειναι απογοήτευση. Και απο οπου και να τις ζητήσεις τις εχουν για να τις ξεφωρτωθουν. Τέτοια πολιτική. Δεν θα περιμενω να ανακοινώσει bios update η GIGABYTE.. Προτείνω Asus, Asrock. Παρόμοια θεματα και σε αλλες aorus εκτος mini. Επισης οι Asrock - Asus ειναι και πιο ωραίες και πλέον συμβατές. Και ότι λένε οι κατασκευαστές τους ισχύει. Για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη :)

Η δικιά μου aorus pro ATX παίζει μια χαρά σε Windows , Mac δεν έχω καταφέρει να στήσω και ψάχνω βοήθεια εδώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, qrstuv είπε

Απαράδεκτες οι aorus σε coffee lake..Πρέπει να αλλάξω μητρική. Ποια προτείνετε;

Και ήθελα να κάνω και μια ερώτηση hardware γιατί δεν το έχω ψάξει: παίζουν κάτι σε pentium, Celeron σε coffee lake (miniITX H370, Z370) Mojave ή και Catalina??  Χωρίς έξτρα γραφικών, μόνο native iGPU πχ 630. Σκέφτηκα μια ιδέα για htpc τύπου mini Mac αλλά τα watt που βρίσκω είναι μέχρι 250W. Αξίζει; Δεν θέλω να μπουκώσω με bottleneck έναν i5, έναν i3. Κλειδωμένους κατά προτίμηση, δηλαδή όχι για Windows oc. Ευχαριστώ. 
Είναι ρίσκο πιστεύετε αξίζει; και τι τροφοδοτικά υπάρχουν σε περίπτωση αλλαγής;

Οι πιο εύκολες μητρικές είναι οι Z370 που έχουν native nvram. Αν μπορείς να πας σε μια τέτοια ASUS π.χ που υπάρχει και ένα golden build. 

https://www.tonymacx86.com/threads/pastrychefs-asus-rog-strix-z370-g-gaming-wi-fi-ac-build-w-i9-9900k-amd-vega-56.239969/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι τώρα και με τα ανανεωμένα kexts και tools και patches (εκτός τα uni/multi κατά τη γνώμη μου), και οι H παίζουν κανονικά εκτός από τις Z μόνο, σε Asus και σε GA. Μου αρέσουν και οι Asrock. Sleep/wake, restart/shutdown, hdmi/display port, native nvram, iGPU, usb3/2, thunderbolt, ethernet/WiFi/Bluetooth νομίζω φτιάχνονται όλα. Επόμενο πολύ σημαντικό είναι τα components. Μην πέσει κανείς σε αστοχίες/ασυμβατότητες ιδιαίτερα με τις κάερτες wifi/bt και δίσκους nvme γιατί είναι τα σουρτα φερτα και χασούρες για άλλη μια φορά. Δεν θέλω να παίζουν όλα με τι μία αλλά κάτι που φτιάχνεται τότε οκ.

Τι μπορώ να φτιάξω με 200-250w (?) μάλλον τίποτα.. γιατί νομίζω τα pico/nano PSU άνω των 450watt είναι ακριβά και δυσεύρετα για i3, i5 ,i7 και η iGPU του i3 δεν παιζει σε hdmi, δεν εχω display port.

Στα board δεν χρειαζομαι intel καρτα wifi. Εχω φτιάξει την δική μου και παίζει native γιατι είναι geniue Apple απο Macbook air. To case μου εχει δυο εσωχες πισω για pigtails. Το θέμα και κρίσιμο θέμα είναι τα m.2. Χρειάζομαι και τα δύο συμβατά και ένα PCIEx16 για γραφικών (η dGPU σε περίπτωση microATX κουτιού όχι mini PC.) Κρίμα. Κυκλοφορεί από Κίνα ένα υπέροχο case...

11 ώρες πριν, ermis29@gmail είπε

Η δικιά μου aorus pro ATX παίζει μια χαρά σε Windows , Mac δεν έχω καταφέρει να στήσω και ψάχνω βοήθεια εδώ. 

ειχες καμια εξέλλιξη; σε ποιο σταδιο βρισκεσαι δεν μπαινει στον installer? Μπορεί να χρειάζεται να φτιάξεις το usb στικ ξανα απ την αρχή με drivers και kexts.

4 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Οι πιο εύκολες μητρικές είναι οι Z370 που έχουν native nvram. Αν μπορείς να πας σε μια τέτοια ASUS π.χ που υπάρχει και ένα golden build. 

https://www.tonymacx86.com/threads/pastrychefs-asus-rog-strix-z370-g-gaming-wi-fi-ac-build-w-i9-9900k-amd-vega-56.239969/

με windows/games/overclock δεν ασχολούμαι. Αυτός είναι και ένας βασικός λόγος επιλογής MoBo.

αυτές? https://www.gigabyte.com/Motherboard/H370M-D3H-GSM-rev-10#kf   https://www.gigabyte.com/Motherboard/H370M-DS3H-rev-10#kf

αυτή? https://www.asrock.com/MB/Intel/H370M Pro4/index.asp#Specification  αυτή? https://www.asus.com/Motherboards/PRIME-H370M-PLUS/

κι αυτή https://www.asus.com/Motherboards/ROG-STRIX-H370-I-GAMING/ αν και οι miniITX έχουν απαίσια αντιμετώπιση από τους μαγαζάδες στην χώρα.

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/12/2019 στις 11:53 ΠΜ, ermis29@gmail είπε

Jim. Δοκίμασα το EFI που μου έστειλες χωρίς να πάω πολύ παρακάτω. Θα ήθελα πολύ να κάνω την εγκατάσταση. Συνέχισα το διάβασμα αρκετά τις προηγούμενες μέρες κι έκανα πολλές δοκιμές. Όμως η θεωρία από την πράξη απέχουν πολύ ακόμα κι αν έχω προσπαθήσει να κρατήσω το σύστημα όσο πιο απλό γίνεται. Θα εκτιμούσα πολύ μια πιο ουσιαστική βοήθεια. Στα συνημμένα φωτό με το αποτέλεσμα. 
 

Intel i9400 με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών
Gigabyte Z390 Aorus Pro

Samsung SSD 512GB

8GB RAM CORSAIR

B7CB7DD3-B490-4926-84A9-76EC33E939B2.jpeg

6BF83AD6-959E-4A8A-B281-6273E8811EEB.jpeg

948BB945-95CA-40F4-BCE7-08938BFDD13A.jpeg

Ποιός Clover είναι, ποιά μέθοδο δοκιμάζεις; αν έχεις πρόσβαση σε real Mac ή άλλο hackintosh ακολούθησε τον οδηγό της κατά λέξη. Αυτά που ψάχνεις ήταν πριν 5 χρόνια, δεν σε βοήθησαν σ' αυτό (?)  μην χρησιμοποιείς EFI και config.plist άλλων pc δεν έιναι τα ίδια. Ακολούθησε τις οδηγίες της κατά γράμμα. Δεν έχεις σωστούς drivers και boot args στο USB σου. Μην χρησιμοποιείς EFI και config.plist άλλων pc δεν έιναι τα πάντα ίδια.

 

21 ώρες πριν, ermis29@gmail είπε

Η δικιά μου aorus pro ATX παίζει μια χαρά σε Windows , Mac δεν έχω καταφέρει να στήσω και ψάχνω βοήθεια εδώ. 

στους drivers του Clover θα χρησιμοποιήσεις

  • Ιnstall Clover EFI bootloader only
  • Install Clover in the ESP
  • Recommender drivers —> check them all 4
  • File system drivers —> ApfsDriverLoader
  • Memory fix drivers —> OsxAptioFix2Drv
  • Additional drivers —> EmuVariableUefi

Kexts στον Clover Configurator θα κατεβάσεις Lilu, WhateverGreen, AppleALC,, FakeSMC, USBInjectAll, IntelMausi 

και αφού ετοιμάσεις το Bios δες στον booloader οτι εχει τα dart=0 slide=0 keepsyms=1 debug=0x100 -v αν δεν τα έχει πληκτρολόγησέ τα

και μετά αρχίζει η διαδικάσια για τα USB3/2.0, SMBIOS 19,1, SSD TRIM, iGPU, WiFi/BT, iCloud, Messages, Audio, Ethernet και ό,τι λείπει...

Ο i5 9400 όμως δεν υπάρχει σε real Mac, τα γραφικά του αν και είναι τα 630 έχουν 0X3E98/x92 που σημαίνει ότι μπορεί να μην έχει hardware accelaration και δεν θα παίζει με hdmi ή dispay port. Θα χρειαστείς AMD γραφικών. ίσως φτιάχνεται όμως με framebuffer. 

Επεξ/σία από qrstuv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, σε σας το iMessage λειτουργεί 100%; Γιατί σε μενα καποιες λίγες φορές όταν στέλνω μήνυμα μου βγαζει "not delivered" το οποιο αν κανω 1-2 sign out/in στρώνει, επισης στρώνει αν μου στείλουν μήνυμα καθώς και στο επομενο reboot του υπολογιστή χωρίς να εχω κάνει κατι αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...