Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, jannos είπε

Παιδια μηπως ξερει κανεις πως μπορω να ρυθμισω το refresh rate του monitor στα 75Hz πριν το λογκαρισμα?

Εχω Flickering το οποιο διορθωνεται ρυθμιζοντας στα 75Hz, αλλα πριν λογκαρω φλικαρει μεχρι να βαλω τον κωδικο.

Χρησιμοποιω Opencore και το συστημα μου ειναι Amd tr4 με Asus Zenith extreme x399.

Επισης μηπως υπαρχει ευκολη λυση για μονιμο Bootloader ωστε να ξεφορτωθω το usb flash?

Ευχαριστω

Για το refresh rate πριν μπεις στο λειτουργικό δυστυχώς δεν ξέρω αν γίνεται. Τώρα για τον bootloader, θα πρέπει να κάνεις mount τον main δίσκο σου, θα ανοίξεις το EFI partition το οποίο λογικά δεν θα έχει κάτι μέσα και θα ρίξεις μέσα τον φάκελο EFI που έχει το usb drive σου (αφού το κάνεις και αυτό mount). Μετά από το bios επιλέγεις ως πρώτη επιλογή τον main δίσκο σου και είσαι έτοιμος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 hours ago, jimmakosapple said:

Για το refresh rate πριν μπεις στο λειτουργικό δυστυχώς δεν ξέρω αν γίνεται. Τώρα για τον bootloader, θα πρέπει να κάνεις mount τον main δίσκο σου, θα ανοίξεις το EFI partition το οποίο λογικά δεν θα έχει κάτι μέσα και θα ρίξεις μέσα τον φάκελο EFI που έχει το usb drive σου (αφού το κάνεις και αυτό mount). Μετά από το bios επιλέγεις ως πρώτη επιλογή τον main δίσκο σου και είσαι έτοιμος. 

Το δοκιμασα και δουλευει τελεια! 

Ευχαριστω!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην Παρεα. 

αντιμετοπίζω το προβλημα της φωτογραφιας και δεν μπορω να προχωρησω την εγκατασταση. 

τι εχω κανει μεχρι στιγμης....

εχω ενα desktop με ryzen3700x , x570 Gigabyte aorus ultra , 2x8gb pc3200 , 970 m.2 evo , Gigabyte RX5700XT.

στο δισκακι μου ειχα ωραια και καλα σε ολο τον δισκο τα win10.

εκανα shrink τον δισκο και εφτιαξα ενα νεο partition (fat32 160gb) για να εγκαταστησω τα catalina.επισης διπλασιασα απο 100mb σε 200mb το μικρουλι το partition που δημιουργουν τα λειτουργικα)

Αφου λοιπον περασα αρκετες ωρες πανω απο το pc να βρω/φτιαξω  kexts,drivers,acpi,plist επιτελους ειχα ενα usb bootable το οποιο postαρε κανονικα στην εγκατασταση.

(εδω να σας πω πως το εκανα με opencore 0.6.1 και τα catalina 10.15.6)

προσωραω λοιπον στο installation, ανοιγω την εφαρμογη την native που εχει στην εγκατασταση του catalina (disk κατι) και βρισκω τον δισκο μου και τα 2 partition

κανονικα. δεν πειραζω καν το πρωτο που ηταν τα windows, παω κατευθειαν στο δευτερο και το κανω erase και create partition as Mac Os extended (journaled).

και παρολαυτα δεν με αφηνει να προχρησω την εγκατασταση...

καμια ιδεα? και περα απο αυτο για να γινει dual boot η ολη φαση τι πρεπει να κανω μετα την εγκατασταση?

 

119438745_10224166285212670_9193163903122208_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nick_p είπε

Καλησπερα στην Παρεα. 

αντιμετοπίζω το προβλημα της φωτογραφιας και δεν μπορω να προχωρησω την εγκατασταση. 

τι εχω κανει μεχρι στιγμης....

εχω ενα desktop με ryzen3700x , x570 Gigabyte aorus ultra , 2x8gb pc3200 , 970 m.2 evo , Gigabyte RX5700XT.

στο δισκακι μου ειχα ωραια και καλα σε ολο τον δισκο τα win10.

εκανα shrink τον δισκο και εφτιαξα ενα νεο partition (fat32 160gb) για να εγκαταστησω τα catalina.επισης διπλασιασα απο 100mb σε 200mb το μικρουλι το partition που δημιουργουν τα λειτουργικα)

Αφου λοιπον περασα αρκετες ωρες πανω απο το pc να βρω/φτιαξω  kexts,drivers,acpi,plist επιτελους ειχα ενα usb bootable το οποιο postαρε κανονικα στην εγκατασταση.

(εδω να σας πω πως το εκανα με opencore 0.6.1 και τα catalina 10.15.6)

προσωραω λοιπον στο installation, ανοιγω την εφαρμογη την native που εχει στην εγκατασταση του catalina (disk κατι) και βρισκω τον δισκο μου και τα 2 partition

κανονικα. δεν πειραζω καν το πρωτο που ηταν τα windows, παω κατευθειαν στο δευτερο και το κανω erase και create partition as Mac Os extended (journaled).

και παρολαυτα δεν με αφηνει να προχρησω την εγκατασταση...

καμια ιδεα? και περα απο αυτο για να γινει dual boot η ολη φαση τι πρεπει να κανω μετα την εγκατασταση?

119438745_10224166285212670_9193163903122208_n.jpg

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας να πάρεις έναν ssd και να κάνεις τις δοκιμές σου εκεί. Έχουν πέσει πολύ οι τιμές πλέον. Μην μπλέκεις με έναν δίσκο και για τα 2 λειτουργικά. 

Μετά το dual booting το αναλαμβάνει ο opencore και θα επιλέγεις κατά την εκκίνηση του υπολογιστή σε ποιο λειτουργικό θέλεις να μπεις. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jannos είπε

Δεν ξερω αν ειναι στο Catalina υποχρεωτικο, αλλα στη Mojave το δισκο τον θελει φορμαρισμενο σε apfs.

Δεν με αφηνε να προχωρησω αλλιως...

συμφωνώ, δοκίμασε σε apfs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.

καταφερα και το έκανα να δουλέψει. 
ήθελε APFS , έδειξε σαν να έκανε ένα container που μέσα είχε το partition κανονικά και προχώρησα. Τώρα είμαι μέσα στο περιβάλλον κανονικά!

σιγουρα θα πάρω έναν Μ2 η και ssd. Τσάμπα είναι. Ούτως ώστε να μην μένω άμα κάνω καμία Χαζομάρα με δοκιμές.
 

απο εκεί και πέρα θα ήθελα να μου προτείνεται ένα WiFi/Bluetooth adapter να παίζει plug and play γιατί το onboard της aorus ultra δεν μου το βλέπει το WiFi. Και είναι βασικό να δουλεύει το airdrop. 
αν και το Bluetooth ειδα δουλεύει.. anyway.

λένε για αυτό. https://www.amazon.com/fenvi-Continuity-BCM94360CD-1750Mbps-Beamforming/dp/B07VCCZS54
ειναι μονόδρομος η υπάρχουν και άλλες επιλογές και άλλες τιμές;

Τελος ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ελεύθερα τα στοιχεία μου από το Apple account μου. Έχω και iPhone μην γίνει καμία ιστορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nick_p είπε

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ.

καταφερα και το έκανα να δουλέψει. 
ήθελε APFS , έδειξε σαν να έκανε ένα container που μέσα είχε το partition κανονικά και προχώρησα. Τώρα είμαι μέσα στο περιβάλλον κανονικά!

σιγουρα θα πάρω έναν Μ2 η και ssd. Τσάμπα είναι. Ούτως ώστε να μην μένω άμα κάνω καμία Χαζομάρα με δοκιμές.
 

απο εκεί και πέρα θα ήθελα να μου προτείνεται ένα WiFi/Bluetooth adapter να παίζει plug and play γιατί το onboard της aorus ultra δεν μου το βλέπει το WiFi. Και είναι βασικό να δουλεύει το airdrop. 
αν και το Bluetooth ειδα δουλεύει.. anyway.

λένε για αυτό. https://www.amazon.com/fenvi-Continuity-BCM94360CD-1750Mbps-Beamforming/dp/B07VCCZS54
ειναι μονόδρομος η υπάρχουν και άλλες επιλογές και άλλες τιμές;

Τελος ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να χρησιμοποιήσω ελεύθερα τα στοιχεία μου από το Apple account μου. Έχω και iPhone μην γίνει καμία ιστορία..

Τα στοιχεία σου τα χρησιμοποιείς κανονικά σαν να είναι real Mac. Για BT/WiFI card αυτή που έβαλες πιο πάνω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγώ έχω πάρει το 1200αρι μοντέλο ( https://www.amazon.com/802-11a-mac-Compatible-natively-Supported-BCM4360/dp/B07T9JD93Y/ref=pd_day0_147_3/138-0876370-0025613?_encoding=UTF8&pd_rd_i=B07T9JD93Y&pd_rd_r=71deb190-c731-47d9-a7c1-d9a825024e8c&pd_rd_w=FnTJb&pd_rd_wg=gt6nX&pf_rd_p=a59dd86a-4de1-429e-a396-2293f5f62529&pf_rd_r=05H0QN85HMX5E3J91JMR&psc=1&refRID=05H0QN85HMX5E3J91JMR ) και δουλευουν ολα κατευθειαν. Την ειχα παρει γυρω στα 25€. Το apple id αν θελεις να βαζεις εφαρμογες απο το store και να χρησιμοποιεις τις υπηρεσίες της πρεπει να το βαλεις αλλιως τι νοημα εχει να στήσεις macOS, δεν υπαρχει λογος ανησυχίας

Επεξ/σία από ksessalonikios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Τα στοιχεία σου τα χρησιμοποιείς κανονικά σαν να είναι real Mac. Για BT/WiFI card αυτή που έβαλες πιο πάνω για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :)

To βράδυ θα κάνουμε καθαρή σε Big Sur ή θα περιμένουμε την επίσημη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, nick_p είπε

Τσουζει λιγο ομολογω....  25 που?? εγω την βλεπω ενα 50αρικο και την τ919 70+ κλαμα λιγο...

Αλλιως ,

https://www.ebay.com/itm/BCM94360CSAX-4331csax-Apple-WLAN-Card-to-PCI-e-1x-16x-Desktop-PC-WIFI-adapter-/283461934412?hash=item41ffa5dd4c

https://www.ebay.com/itm/Broadcom-BCM94360CSAX-Airport-Bluetooth-AC-For-Macbook-Pro-A1398-A1425-A1502-/281656814379?hash=item41940deb2b

 

Έτσι παίζω εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Το έβαλα λίγο το χέρι στην τσέπη και πήρα την fenvi t919. Δε πειράζει τι να κάνουμε.. αν και έχω την εντύπωση πως μπορούσα να λύσω την μητρική μου να αλλάξω τις κάρτες απλά, χώρις adapters και τα λοιπα. 
 

ερωτηση. Έχω ένα ποντίκι wireless Logitech g700s. 
με καλώδιο παίζει μπομπα , με το usb receiver του (ασύρματα δλδ) μου κάνει σχέδια... δουλεύει αλλά μπορεί να κοκαλώνει το βελάκι για λίγο στην οθόνη. 
καμια ιδεα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...