Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλυτερα οχι iAtkos

Γιατί όχι iatkos? ΓΙα το γνωστό λόγο ότι καλύτερα με το original CD για να δίνεις και κάτι στην μαμά εταιρία κι ας είναι με πλάγιο τρόπο ΚΑΙ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όταν κάνεις τα system updates?

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλές εκδόσεις iatkos (virtual machine) και στήθηκε μιά χαρά, αν και system updates χωρίς ψιλο-κρασάρισμα είναι αδύνατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όχι iatkos? ΓΙα το γνωστό λόγο ότι καλύτερα με το original CD για να δίνεις και κάτι στην μαμά εταιρία κι ας είναι με πλάγιο τρόπο ΚΑΙ για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο όταν κάνεις τα system updates?

Έχω δοκιμάσει πάρα πολλές εκδόσεις iatkos (virtual machine) και στήθηκε μιά χαρά, αν και system updates χωρίς ψιλο-κρασάρισμα είναι αδύνατο.

Δεν εχω πληρωσει ποτε μου για software και μαλλον το πρωτο μου θα ειναι το mavericks γιατι τα αξιζει, δεν ειπα τραβα αγορασε το ml usb απο το golden i ουτε αγορασε το απο το app store τον θειο τι τον εχουμε; :lol:

απλα το official ειναι καλυτερο απο το να εχεις μια παραλλαγη του mac την στιγμη που ειναι fully supported το συστημα του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω πληρωσει ποτε μου για software και μαλλον το πρωτο μου θα ειναι το mavericks γιατι τα αξιζει, δεν ειπα τραβα αγορασε το ml usb απο το golden i ουτε αγορασε το απο το app store τον θειο τι τον εχουμε; :lol:

απλα το official ειναι καλυτερο απο το να εχεις μια παραλλαγη του mac την στιγμη που ειναι fully supported το συστημα του

Είσαι κ δημιουργός πανάθεμα σε..  :P  :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι κ δημιουργός πανάθεμα σε..  :P  :P

Δημιουργος open source software ειμαι οποιος θελει οτι εχει την ευχαριστηση :lol: Ζουμε σε εναν κοσμο που γινεται ολο και πιο πολυ bottom-up τωρα αν καποιος για να βγαλει ενα προγραμμα πρεπει να περασει την ιδεα του απο 10 νοματεους μιας εταιριας και καταληξει σε αυτον με την αποφαση, η ιδεα που ειχε για open-source προγραμμα πρεπει να υλοποιηθει και να πουληθει για 100$ δεν γινεται δουλεια και εκει το χανουν οι top-down επιχειρησεις/εταιριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Μήπως υπάρχει κανένας οδηγός για το πώς μπορώ να εγκαταστήσω mac στο pc μου με την χρήση usb και χωρίς να έχω mac;(i3 3225,msi hd7770,hyperx 4gb 1600mhz,gigabyte ga-b75m-d3h rev 1.1) Eυχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες καλησπερα,τωρα τελευταια εχω φαει κολλημα με τα Mac(τα δουλευω σε VMware)αλλα θελω να τα περασω κανονικα σε λαπτοπ ....Toshiba satellite c855-1qf (intel core i3/ AMD

Radeon HD 7610M/4gb ram/500gb hdd)http://www.skroutz.gr/s/2563536/Toshiba-Satellite-C855-1QF-i3-2328M-4GB-500GB.html

Windows 8 64bit/

(Αν μπορειτε να βοηθησετε!!!!!!)

Ευχαριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον athlon αυτό που θα δοκίμαζα είναι snow leopard και συγκεκριμένα έκδοση 10.6.6 iHazzard αλλά δεν υπάρχει εγγύηση ότι θα παίξει.

Για τον pentium η διαδικασία φαίνεται απλή. Ακολούθησε τα 3 πρώτα βήματα που περιγράφονται στο λινκ που σου παραθέτω.

Ο τύπος έχει παρόμοια motherboard με εσένα. Για το μόνο που δεν ξέρω αν θα λειτουργήσει σωστά είναι ο ήχος. Δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις όμως.

 

http://paulstamatiou.com/hackintosh-computer

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, βέβαια απο το συγκεκριμένο λινκ δεν έβγαλα και πολύ νόημα, καθώς τα αγγλικά μου είναι κάκιστα, αυτό που λίγο κατάλαβα, είναι οτι θα πρέπει να φτιάξω κάποιο στικάκι ως οδηγό εγκατάστασης, το οποίο όμως απαιτεί πρόσβαση ήδη σε κάποιο mac os για να φτιαχτεί, έτσι είπα να πειραματιστώ με vbox και βιντεάκια-οδηγούς, αλλά και εκει δυστιχώς απέτυχα, ενώ φαίνεται οι μητρικές μου να έχουν κάποια συμβατότητα, ο athlon επεξεργαστής δεν υποστηριζεται απο mac ειδικα στην  εικονική μορφή, κα ο pentium D (σε αντίθεση με τους core 2 duo και quad που μπορεί  να πάρει η μητρική) δεν υποστηρίζει γενικά εικονικές μηχανές, και ενα άλλο μείον είναι οτι στον pentium έχω μόνο 1GB μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος φίλος σου που να έχει συμβατό σύστημα για vbox ή μακ;

Για τον Άθλον ψάξε σε σαϊτ του θείου για την έκδοση 10.6.6 iHazzard που την καις κατευθείαν σε dvd και κάνεις δουλειά γιατί είναι έτοιμο. Για τον πέντιουμ η λύση είναι μονόδρομος. Vbox ή Mac

 

@MACDINO η ράντεον δεν υποστηρίζεται από το osx. Υποθέτω όμως ότι θα μπορούσες να το δουλέψεις με την intel HD που έχει ο επεξεργαστής. Κατά τα άλλα η διαδικασία φαίνεται απλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Piterakos83 καταρχας ευχαριστω για απλη χρηση το θελω (και αν αργοτερα βαλω Logic pro X)τωρα παω σε 10.8 η καποια παλαιοτερη εκδοση.......?(και αν παιζει κανενα Tutorial)και παλι ευχαριστω!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτελους το Μακ μου ειναι πραγματικοτητα!!!  :-D το μονο προβλημα π αντιμετωπιζω ειναι με την καρτα γραφικων, μου την αναγνωριζει σαν 7xxx αλλαξα το device id που το ειδα απο τις πληροφοριες μ αν και δν ειμαι σιγουρος αν το εβαλα στην σωστη θεση.Μετα το iopcimatch αλλα δηλαδη που μπαινει; στο τελος η στην αρχη της προτασης μετα? η εστω αν μπορουσα να βρω ενα ετοιμο κεξτ επεξεργασμενο ηδη για την καρτα μου, για 10.8.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Metaksas

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1556943

 

Δες το ποστ #8 και #15. Μάλλον θα βρεις τη λύση σε αυτά

 

 

@DJJordan πως και σε Vbox; προσπάθησες κανονική εγκατάσταση και δεν έκατσε;

 

 

@MACDINO

διάβασε αυτό

http://www.tonymacx86.com/61-unibeast-install-os-x-mountain-lion-any-supported-intel-based-pc.html

(εννοείται πως όπου λέει purchase υπάρχει και η δυνατότητα του θείου)

Ο συγκεκριμένος οδηγός είναι γενικός, θα πρέπει να δεις ακριβώς τι υποσυστήματα έχεις (τσιπ κάρτας ήχου, κάρτα δικτύου) ώστε να εγκαταστήσεις τα κατάλληλα kext όταν φτάσεις στο επίπεδο του multibeast.

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι καμία σχέση, απλώς θέλω πρώτα να μπω στο κλίμα επειδή έχω πάρα πολύ καιρό να ασχοληθώ και δεν έχω και εμπειρία, ένας άλλος λόγος είναι ότι θέλω να διαμορφώσω λίγο το pc (με δεύτερο σκληρό κλπ) και να δώ μήπως μπορέσω τελικά να τα βάλω στο pentiumD που με ενδιαφέρει περισσότερο να μπουν εκεί.

 

Τώρα έχω κάνει δεύτερη εγκατάσταση, γιατί την πρώτη την έκανα χωρίς ρυθμίσεις και δεν έκανε boot, ετοιμάζομαι να κάνω και μια τρίτη, επειδή πρώτον δεν κάνει boot χωρίς το loader του iso εγκατάστασης, παρόλο που εγκατέστησα ενα απο τα loader,

δεύτερον επέλεξα kext/drivers στο περίπου, και τρίτο, επειδή έβαλα κάποια σχεδιαστικά ποργράμματα που είχα και δεν ανοίγουν ή δεν κάνουν εγκατάσταση λόγο έλλειψης χώρου (μάλλον πρέπει να βάλω σταθερό μέγεθος εικονικού σκληρού)

 

Επίσης κάτι που με ανησυχεί είναι πως τα mac που βρήκα, γράφανε "intel only" και δεν έχω δει πουθενά αυτή την έκδοση να αναφέρει οτιδήποτε για AMD, μόνο μια λίγο παλιότερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...