Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες... για πείτε.... 

1)τι χρησιμοποιείται για browser στο Big Sur (και γενικα στο Mac)?

2)τι χρησιμοποιείται για Adblock?

3)Δουλεύεται με autocorrect?

4)τι χρησιμοποιείται για password manager?

 

παλεύω να αποφασίσω και κλείνω προς τον safari γιατι κανει auto correct και δεν καταφερα να το κανω με τον chrome.

ταυτοχρονα ομως εψαχνα για ενα add blocker για το YouTube μιας και για ολα τα αλλα εχω στησει raspberry με PiHole. το προβλημα μου ειναι οτι τα μισα add blocker του safari οσα βιντεο εχουν διαφημισεις δεν τα ξεκιναν. και τα αλλα μισα απλα βαζουν ενα λευκο παραθυρακι για καποια δευτερολεπτα στην αρχη και ξεκιναν μετα. καμια λυση με αυτο?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, nick_p είπε

Καλησπέρα παίδες... για πείτε.... 

1)τι χρησιμοποιείται για browser στο Big Sur (και γενικα στο Mac)?

2)τι χρησιμοποιείται για Adblock?

3)Δουλεύεται με autocorrect?

4)τι χρησιμοποιείται για password manager?

παλεύω να αποφασίσω και κλείνω προς τον safari γιατι κανει auto correct και δεν καταφερα να το κανω με τον chrome.

ταυτοχρονα ομως εψαχνα για ενα add blocker για το YouTube μιας και για ολα τα αλλα εχω στησει raspberry με PiHole. το προβλημα μου ειναι οτι τα μισα add blocker του safari οσα βιντεο εχουν διαφημισεις δεν τα ξεκιναν. και τα αλλα μισα απλα βαζουν ενα λευκο παραθυρακι για καποια δευτερολεπτα στην αρχη και ξεκιναν μετα. καμια λυση με αυτο?

pi hole δουλεψα και εγω . και το adguard home.. δουλεια δεν εκαναν..

Adguard for safari βαλε. τρομερο.

safari δουλευω γιατι εχω και το κινητο και το air και με βολευει.

password manager Dashlane εχω εγω.

και ναι με autocorrect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

pi hole δουλεψα και εγω . και το adguard home.. δουλεια δεν εκαναν..

Adguard for safari βαλε. τρομερο.

safari δουλευω γιατι εχω και το κινητο και το air και με βολευει.

password manager Dashlane εχω εγω.

και ναι με autocorrect.

το add guard for safari και το Dashlane ειναι free Αλεξ? επισης κουμπωνουν καλα με iOS? δουλευα το LastPass. δε μπορω να πω πως με χαλασε...απλα το keychain πιο γρηγορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, nick_p είπε

το add guard for safari και το Dashlane ειναι free Αλεξ? επισης κουμπωνουν καλα με iOS? δουλευα το LastPass. δε μπορω να πω πως με χαλασε...απλα το keychain πιο γρηγορο.

Το adguard ειναι free και δεν εχω καποιο θεμα. Ολα τα μπλοκαρει. κανει καλη δουλεια. 

το Dashlane δεν είναι free. και εγω last pass ειχα αλλα περασα σε Dashlane. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Το adguard ειναι free και δεν εχω καποιο θεμα. Ολα τα μπλοκαρει. κανει καλη δουλεια. 

το Dashlane δεν είναι free. και εγω last pass ειχα αλλα περασα σε Dashlane. 

το AdGuard for safari πραγματικα ειναι το καλυτερο ολων. βεβαια δε δουλευει τοσο απροβληματιστα οσο το Adblock στον chrome. τι εννοω... πετυχα στο YouTube αρκετα βιντεο που δεν ξεκιναγαν και ηθελε απλα reload η σελιδα... δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο... με την 2η παιζουν νερο. και παρα πολλα με την πρωτη. στο Facebook πραγματικα μπλοκαρε οτι ηθελα...

τώρα το Dashlane μου μοιάζει ίδιο με το last πας... θα το δω. 30 ευρω εδω 40 εκει 50 παρα περα μας τα παιρνουν απο παντου. και δεν εχω και παρεακι να παρουμε το family...ωστοσο θα το δοκιμασω..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick_p είπε

το AdGuard for safari πραγματικα ειναι το καλυτερο ολων. βεβαια δε δουλευει τοσο απροβληματιστα οσο το Adblock στον chrome. τι εννοω... πετυχα στο YouTube αρκετα βιντεο που δεν ξεκιναγαν και ηθελε απλα reload η σελιδα... δεν ξερω γιατι συμβαινει αυτο... με την 2η παιζουν νερο. και παρα πολλα με την πρωτη. στο Facebook πραγματικα μπλοκαρε οτι ηθελα...

τώρα το Dashlane μου μοιάζει ίδιο με το last πας... θα το δω. 30 ευρω εδω 40 εκει 50 παρα περα μας τα παιρνουν απο παντου. και δεν εχω και παρεακι να παρουμε το family...ωστοσο θα το δοκιμασω..

έχω student εγω. το είχα πάρει δωρεάν .

Το adguard δεν μου τα κάνει αυτά που λες. Πατάς δεξί κλικ επάνω στην μπάρα πάνω στο adguard να κανείς έλεγχο για φίλτρα? σίγουρα έχεις ανοίξει σωστά φίλτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

έχω student εγω. το είχα πάρει δωρεάν .

Το adguard δεν μου τα κάνει αυτά που λες. Πατάς δεξί κλικ επάνω στην μπάρα πάνω στο adguard να κανείς έλεγχο για φίλτρα? σίγουρα έχεις ανοίξει σωστά φίλτρα?

Ωραίος! μαγκιά με το student. και μέσα στο extensions στον safari τα εβαλα ολα αλλα και στο προγραμματακι στα φιλτρα τα εχω ανοιξει ολα εκτος απο το custom

 

ΩΠΑ edit... ειδα οτι εχει και αλλες υποκατηγοριες.. χμμ 

Επεξ/σία από nick_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάλεψα 2 μέρες στο threadripper... Κράτησα το παλιό σεταπ αλλά με τα πιο νέα κεξτς... Έβαλα τα patches, sanity check τέλειο...

Πρώτη φορά βλέπω τόσα κουλά να γίνονται μαζεμένα...

 Μέχρι να κλείνει ο υπολογιστής σα να τράβηξες την πρίζα σε ένα απ' όλα τα σεταπ...  Dsdt παρεμπιπτόντως κράτησα τα ίδια που είχα φτιάξει για το mojave.  

Κατά το φόρτωμα μετά το πρώτο η δεύτερο restart της εγκατάστασης, kernel panic... Παρακαλώ δείτε τη φώτο.

Καμία ιδέα;

 

20201116_155234.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jannos είπε

Το πάλεψα 2 μέρες στο threadripper... Κράτησα το παλιό σεταπ αλλά με τα πιο νέα κεξτς... Έβαλα τα patches, sanity check τέλειο...

Πρώτη φορά βλέπω τόσα κουλά να γίνονται μαζεμένα...

 Μέχρι να κλείνει ο υπολογιστής σα να τράβηξες την πρίζα σε ένα απ' όλα τα σεταπ...  Dsdt παρεμπιπτόντως κράτησα τα ίδια που είχα φτιάξει για το mojave.  

Κατά το φόρτωμα μετά το πρώτο η δεύτερο restart της εγκατάστασης, kernel panic... Παρακαλώ δείτε τη φώτο.

Καμία ιδέα;

20201116_155234.jpg

είναι κάποια kexts να οποια κανουν conflict με το Lilu.  εχεις τσεκαρει μηπως εχεις καποιο απο αυτα?  https://dortania.github.io/OpenCore-Install-Guide/extras/big-sur/#up-to-date-kexts-bootloader-and-config-plist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rooting from the live fs of a sealed volume is not allowed on a RELEASE build
This is due to issues around Secure Boot boot being enabled in Beta 10 with older versions of OpenCore. Simply update to 0.6.3 to resolve

Specifically commit ba10b5d or newer is required

 

Εδω ειμαι αλλα λεει οτι ο 0.6.3. το φτιαχνει.... Επισης δεν καταλαβαινω τι ειναι το  ba10b5d... 

Αν εχει ορεξη καποιος ας μου πει πως αναβαθμιζω το oc στο Efi partition του δισκου που κανω την εγκατασταση στην 0.6.3. μηπως το κανω λαθος. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχθές έκανα εγκατάσταση και μια PCI κάρτας Thunderbolt 3 Gigabyte Titan Ridge 2.0 σε Z390 Gigabyte Aorus Master, boot στα windows πρώτα για να περαστούν οι drivers και αναβάθμιση του firmware και μετά στο Mac OS με 2 αρχεία στον φάκελο ACPI έπαιξε κανονικά. Τουλάχιστον fast charging σε iPhone και ένα type-c dock. Εν καιρό θα δοκιμάσω κι άλλα. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Εχθές έκανα εγκατάσταση και μια PCI κάρτας Thunderbolt 3 Gigabyte Titan Ridge 2.0 σε Z390 Gigabyte Aorus Master, boot στα windows πρώτα για να περαστούν οι drivers και αναβάθμιση του firmware και μετά στο Mac OS με 2 αρχεία στον φάκελο ACPI έπαιξε κανονικά. Τουλάχιστον fast charging σε iPhone και ένα type-c dock. Εν καιρό θα δοκιμάσω κι άλλα. 

Εμενα η gigabyte aorus ultra Χ570 εχει μια type-c 3.2gen , απο πισω. Την ειχα κανει usb remap κανονικα στο catalina. Τωρα στα big sur. Μεσα στο iosregistry βλεπω οι  3 controllers που εχει η motherboard πλεον ειναι με apple ονομασια και αναγνωριζουν αυτοματα usb2 , usb 3 κτλ... Λες να το γλυτωσα το remap? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick_p είπε

Εμενα η gigabyte aorus ultra Χ570 εχει μια type-c 3.2gen , απο πισω. Την ειχα κανει usb remap κανονικα στο catalina. Τωρα στα big sur. Μεσα στο iosregistry βλεπω οι  3 controllers που εχει η motherboard πλεον ειναι με apple ονομασια και αναγνωριζουν αυτοματα usb2 , usb 3 κτλ... Λες να το γλυτωσα το remap? 

Αν ο controller είναι ASMEDIA ναι, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, αναγνωρίζονται εγγενώς από το Mac OS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys ποιά είναι η αποψή σας σχετικά με την AMD;

Το setup μου βγήκε off (Μετά απο βλακεία που ξεκίνησε απο OpenCore), και σκέφτομαι λόγω παλαιότητας να αφήσω το 1150 και να πάω παρακάτω.

Να πάω ξανά σε intel? Απο builds που έψαξα είναι πάνω κάτω ίδια σε κοστολόγιο.

Έχετε κάποιο build να προτείνετε εσείς απο προσωπική εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dazoo είπε

Guys ποιά είναι η αποψή σας σχετικά με την AMD;

Το setup μου βγήκε off (Μετά απο βλακεία που ξεκίνησε απο OpenCore), και σκέφτομαι λόγω παλαιότητας να αφήσω το 1150 και να πάω παρακάτω.

Να πάω ξανά σε intel? Απο builds που έψαξα είναι πάνω κάτω ίδια σε κοστολόγιο.

Έχετε κάποιο build να προτείνετε εσείς απο προσωπική εμπειρία;

Για απόλυτη συμβατότητα σαφώς ένα build με intel θα ήταν καλύτερα. Τώρα όπως και να το κάνουμε όμως οι AMD επεξεργαστές είναι πιο καλοί και λίγο πιο φθηνοί και όπως φαίνεται υπάρχουν αρκετά πετυχημένα builds με AMD. 

https://www.tonymacx86.com/threads/gigabyte-b550-vision-d-thunderbolt-3-amd-ryzen-7-3700x-amd-r9-380x.304553/

Το παιδί είναι αλάνθαστο και πάντα θα το έχει ενημερωμένο το topic. Κάρτα γραφικών εννοείται μπορείς να βάλεις μια πιο καλή, π.χ RX 5700 XT. 

Επεξ/σία από jimmakosapple
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...