Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, nextsak είπε

Μπορεί κάποιος να καταλάβει τι φταίει;

Πρώτη δοκιμή με OpenCore 0.63. Aντιγραφή λειτουργικού catalina 10.15.6 σε εξωτερικό δίσκο

IMG_0631.jpg

Σου κάνει κάποιο reboot σε εκείνο το σημείο η κάτι τέτοιο? Μήπως πρέπει να το αφήσεις διότι προχωράει απλά την διαδικασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxi, μένει εκέι κολλημένο.

Εντωμεταξύ ξεκινάω από τον άλλο δίσκο με το clover και μου δειχνει σαν να εχω verbose, ενώ το έχω απενεργοποιημένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, nextsak είπε

Oxi, μένει εκέι κολλημένο.

Εντωμεταξύ ξεκινάω από τον άλλο δίσκο με το clover και μου δειχνει σαν να εχω verbose, ενώ το έχω απενεργοποιημένο

Το verbose θα φύγει κάνοντας clean nvram, αν θυμάμαι καλά όταν bootareis με clover πατάς το F11 και αν μπείς με Opencore πατάς το space και σου βγάλει επιλογή να το κάνεις. 

https://www.dropbox.com/s/2j6vxs7ggi76pcb/OPENCORE 0.6.3 - IMAC 19%2C1.zip?dl=0

Δοκίμασε και με τον παραπάνω, έκανα 2-3 αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Jimmakosapple

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Aν δεν σου κάνει κόπο, ρίξε μια ακόμα ματιά!!!

Άλλαξα serial σε 18.3 (για να μην έχω πρόβλημα τώρα στις δοκιμές)

Επίσης το DisableIoMapper (NO) γιατί έχω το Vt-d Disabled.

και το AppleXcpmCfgLock (YES) γιατί δεν το έχω καθόλου στη μητρική μου.

Ερώτηση. Χρησιμοποιώ στο clover shikigva=80 και darkwake=8. Πρέπει να τα περάσω και αυτά; και τα ACPI DSDT renames;

Μέσα στο φάκελλο, έβαλα και το clover config που χρησιμοποιώ τώρα, αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά!

https://www.dropbox.com/sh/mzw92o2k2vqwjow/AACNxNa-79QBG1B8V5wBB3MUa?dl=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nextsak είπε

@Jimmakosapple

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Aν δεν σου κάνει κόπο, ρίξε μια ακόμα ματιά!!!

Άλλαξα serial σε 18.3 (για να μην έχω πρόβλημα τώρα στις δοκιμές)

Επίσης το DisableIoMapper (NO) γιατί έχω το Vt-d Disabled.

και το AppleXcpmCfgLock (YES) γιατί δεν το έχω καθόλου στη μητρική μου.

Ερώτηση. Χρησιμοποιώ στο clover shikigva=80 και darkwake=8. Πρέπει να τα περάσω και αυτά; και τα ACPI DSDT renames;

Μέσα στο φάκελλο, έβαλα και το clover config που χρησιμοποιώ τώρα, αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά!

https://www.dropbox.com/sh/mzw92o2k2vqwjow/AACNxNa-79QBG1B8V5wBB3MUa?dl=0

Θα τον δω το απόγευμα τον φάκελο που θα γυρίσω σπίτι. Τα boot args θα στα βάλω εγώ στο config.plist 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jimmakosapple είπε

Θα τον δω το απόγευμα τον φάκελο που θα γυρίσω σπίτι. Τα boot args θα στα βάλω εγώ στο config.plist 

 

10 ώρες πριν, nextsak είπε

@Jimmakosapple

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Aν δεν σου κάνει κόπο, ρίξε μια ακόμα ματιά!!!

Άλλαξα serial σε 18.3 (για να μην έχω πρόβλημα τώρα στις δοκιμές)

Επίσης το DisableIoMapper (NO) γιατί έχω το Vt-d Disabled.

και το AppleXcpmCfgLock (YES) γιατί δεν το έχω καθόλου στη μητρική μου.

Ερώτηση. Χρησιμοποιώ στο clover shikigva=80 και darkwake=8. Πρέπει να τα περάσω και αυτά; και τα ACPI DSDT renames;

Μέσα στο φάκελλο, έβαλα και το clover config που χρησιμοποιώ τώρα, αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά!

https://www.dropbox.com/sh/mzw92o2k2vqwjow/AACNxNa-79QBG1B8V5wBB3MUa?dl=0

https://www.dropbox.com/s/5ilplwcttiewxm1/OPENCORE 0.6.3 - IMAC 18.zip?dl=0

Για δες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nextsak είπε

Ευχαριστώ πολύ! Θα το δω

Μάλλον το ΣΚ θα κάνω τις τελικές δοκιμές. Toυ έριξα μια γρήγορη ματιά, αλλά δεν βρήκα τα boot args.

Που πρέπει να κοιτάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα hp  8300 usff. Έχω καταφέρει να κάνω εγκατάσταση Catalina hackintosh μέχρι ένα σημείο όπου μου μαυρίζει η οθόνη και με βάζει σε voice over help. Θεωρώ ότι φταίει  η ενσωματωμένη gpu η οποία είναι  η hd2500, διότι δεν υποστηρίζεται. Ξέρει κανεις κάποια λύση; Εάν όχι μήπως μπορείτε να μου προτείνετε μια low profile gpu που να μπαίνει στο μηχάνημα μου και να την υποστηρίζουν τα Catalina? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, nextsak είπε

Μάλλον το ΣΚ θα κάνω τις τελικές δοκιμές. Toυ έριξα μια γρήγορη ματιά, αλλά δεν βρήκα τα boot args.

Που πρέπει να κοιτάξω;

Nvram - add  7C436110-AB2A-4BBB-A880-FE41995C9F82 - boot args

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, splanis είπε

Είχα λειτουργικό σύστημα με catalina και έκανα κανονικό update μέσα απ το Mac + update στο OC 0.63 και νέα kexts και πλέον δεν έχω ethernet. Καμία ιδέα;

Ποιον controller έχει πάνω η μητρική σου για ethernet? Δοκίμασες να κάνεις revert back με το προηγούμενο kext?

14 ώρες πριν, parapasara είπε

 

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ένα hp  8300 usff. Έχω καταφέρει να κάνω εγκατάσταση Catalina hackintosh μέχρι ένα σημείο όπου μου μαυρίζει η οθόνη και με βάζει σε voice over help. Θεωρώ ότι φταίει  η ενσωματωμένη gpu η οποία είναι  η hd2500, διότι δεν υποστηρίζεται. Ξέρει κανεις κάποια λύση; Εάν όχι μήπως μπορείτε να μου προτείνετε μια low profile gpu που να μπαίνει στο μηχάνημα μου και να την υποστηρίζουν τα Catalina? Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

NVIDIA GT 710 μπορείς να δεις. Με το lilu.kext & Whatevergreen.kext θα παίξει out of the box.

Επεξ/σία από jimmakosapple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Ποιον controller έχει πάνω η μητρική σου για ethernet? Δοκίμασες να κάνεις revert back με το προηγούμενο kext?

NVIDIA GT 710 μπορείς να δεις. Με το lilu.kext & Whatevergreen.kext θα παίξει out of the box.

image.png.75d22a3a7f7b48c798d1b759d9353104.png

ναι εβαλα και τα παλια kext, τιποτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, splanis είπε

image.png.75d22a3a7f7b48c798d1b759d9353104.png

ναι εβαλα και τα παλια kext, τιποτα..

RealtekRTL8111 (2.3.0) - An open source driver for the Realtek RTL8111/8168 family αυτή την έκδοση βλέπω χρησιμοποιεί κάποιος σε Big Sur με την ίδια μητρική με την δική σου και του παίζει κανονικά. 

Δοκίμασε να κάνεις ένα nvram reset και rebuild kext catch. 

sudo kextcache -i /

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...