Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@piterakos83

το εχω ξαναδιαβασει αυτο, αυτους τους οδηγους χρησιμοποιω,

την εχω ενεργοποιησει κανονικα, και bootarw κανονικα σχεδον( μονο αν χρησιμοποιω cpus=1 και το κλασσικο απο οτι διαβαζω για 7xxx series white screen) απλα στις ρυθμισεις φαινεται σαν 7xxx series ενω διαβασα σε καποιους αλλους την αναγνωριζει σαν 7850.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχεις 3d acceleration έστω και σαν 7χχχ; Αν ναι τότε θεωρώ πως είναι θέμα μόνο ονοματοδοσίας και αλλάζει εύκολα από ότι θυμάμαι.

 

Μου φαίνεται ότι κάποια στιγμή πρέπει να οργανώσουμε ένα installation day και να βρεθούμε σε ένα ουδέτερο χώρο αποκλειστικά και μόνο για να ασχοληθούμε με εγκαταστάσεις οσχ και ανταλλαγή πληροφοριών. B) :cool: B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις 3d acceleration έστω και σαν 7χχχ; Αν ναι τότε θεωρώ πως είναι θέμα μόνο ονοματοδοσίας και αλλάζει εύκολα από ότι θυμάμαι.

 

Μου φαίνεται ότι κάποια στιγμή πρέπει να οργανώσουμε ένα installation day και να βρεθούμε σε ένα ουδέτερο χώρο αποκλειστικά και μόνο για να ασχοληθούμε με εγκαταστάσεις οσχ και ανταλλαγή πληροφοριών. B) :cool: B)

Καλη ιδεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως θα το τσεκαρω αν εχω? στο photoshop παντως δειχνει οτι εχω opencl, δειχνει κανονικα και την vram. επαθα πλακα στην ταχυτητα επεξεργασιας φωτογραφιων γιατι ειμαι και φωτογραφος.Αλλος υπολογιστης πραγματικα....για δοκιμη και τεσταρισμα τα εβαλα και εφαγα τρελο κολλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκίμασε να προσθέσεις ένα widget. Αν κάνει κυματισμό γύρω από το widget την ώρα που το προσθέτεις σημαίνει ότι έχεις.

Για να συμβεί αυτό πρέπει πρώτα να έχεις ξετικαρει το παρακάτω τετραγωνάκι.

post-227308-0-43200000-1380853511_thumb.jpg

 

δεν εχω τελικα :mellow:  :wacko: καμια λυση?

Αν σου βγάζει ολες τις αναλύσεις έχεις GL και είναι αναγνωρισμένη η κάρτα σου.αν όχι δεν είναι.

Το CL το δοκιμάζεις και το μετράς συγχρόνως με το Luxmark app ψαξτο στο google.

Αν είσαι επαγγελματίας φωτογράφος η κάρτα που πήρες δεν είναι η καλύτερη επιλογή.

Παρ'ολα αυτά αν πας 10.8.5 ίσως να είσαι καλύτερα.

Σε κάθε περίπτωση η σωστή αναγνώριση κάρτας πρέπει να εμφανίζει όλα τα στοιχεία της στο System Info.

Μπράβο που το πάλεψες και τα κατάφερες αλλά να ξέρεις ότι, ότι εγκατάσταση και να κάνει κάποιος που το κάνει για πρώτη φορά όποιον οδηγό και να έχει ακολουθήσει είναι η μισή η το πολύ 3/4 έχει άλλο τόσο για να έχεις ένα τέλειο μηχάνημα,και για να σε βοηθήσει κάποιος δραστικά να φτάσεις στο 100% μέσα από ένα forum πρέπει να εχει ακριβός το ίδιο μηχάνημα αλλιώς μόνο μέσα από διάβασμα πολλών ίδιων εγκαταστάσεων είναι ο άλλος τρόπος.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το τσεκαρω μολις παω σπιτι. Ειμαι απο χθες με 10.8.5 με Combo update που διαβασα οτι ειναι καλυτερο να το κανεις. Στο photoshop παντως εχει δυνατοτητα GL, και γενικα νομιζω οτι δν εχω προβληματα flickering η tearing η αλλο προβλημα μονο το white screen αλλα εφτιαξε με το auto-rotation που βρηκα.Η αναλυση εχει μπει αυτοματα στα 1900x1200.



Για να συμβεί αυτό πρέπει πρώτα να έχεις ξετικαρει το παρακάτω τετραγωνάκι.

attachicon.gifq.jpg

 

Αν σου βγάζει ολες τις αναλύσεις έχεις GL και είναι αναγνωρισμένη η κάρτα σου.αν όχι δεν είναι.

Το CL το δοκιμάζεις και το μετράς συγχρόνως με το Luxmark app ψαξτο στο google.

Αν είσαι επαγγελματίας φωτογράφος η κάρτα που πήρες δεν είναι η καλύτερη επιλογή.
Παρ'ολα αυτά αν πας 10.8.5 ίσως να είσαι καλύτερα.

Σε κάθε περίπτωση η σωστή αναγνώριση κάρτας πρέπει να εμφανίζει όλα τα στοιχεία της στο System Info.

Μπράβο που το πάλεψες και τα κατάφερες αλλά να ξέρεις ότι, ότι εγκατάσταση και να κάνει κάποιος που το κάνει για πρώτη φορά όποιον οδηγό και να έχει ακολουθήσει είναι η μισή η το πολύ 3/4 έχει άλλο τόσο για να έχεις ένα τέλειο μηχάνημα,και για να σε βοηθήσει κάποιος δραστικά να φτάσεις στο 100% μέσα από ένα forum πρέπει να εχει ακριβός το ίδιο μηχάνημα αλλιώς μόνο μέσα από διάβασμα πολλών ίδιων εγκαταστάσεων είναι ο άλλος τρόπος.

 

Θα το τσεκαρω μολις παω σπιτι. Ειμαι απο χθες με 10.8.5 με Combo update που διαβασα οτι ειναι καλυτερο να το κανεις. Στο photoshop παντως εχει δυνατοτητα GL, και γενικα νομιζω οτι δν εχω προβληματα flickering η tearing η αλλο προβλημα μονο το white screen αλλα εφτιαξε με το auto-rotation που βρηκα.Η αναλυση εχει μπει αυτοματα στα 1900x1200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εκανε κυματισμο  :-D  μετα τις οδηγιες του Moviemaker. Ευχαριστω πολυ. τωρα το μονο πραγμα που θα ηθελα ειναι να μπορουσα να ενεργοποιησω και την asus xonar dx αντι την εσωτερικη αλλα ειμαι καλυμενος και με αυτη  :-D

 

edit : το Luxmark το δοκιμασα και στο παραθυρακι μου βγαζει χιονακια  :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα κάποια τεστάκια σήμερα όσον αφορά στο update σε 10.8.5 στο fujitsu AH552.

Κατ αρχάς χρησιμοποίησα έκδοση Retail 10.8.5 και δημιούργησα usb installer αλλά δεν κατάφερα καν να φτάσω σε γραφικό περιβάλλον εξαιτίας του προβλήματος Still waiting for root device. Το έψαξα αρκετά και κατέληξα στο ότι έφταιγαν κάποια kext που αφορούσαν το AHCI configuration με αποτέλεσμα να μη βλέπει καν τον εσωτερικό μου δίσκο. Δε θα μπω στον κόπο καν να ασχοληθώ με τη λύση του προβλήματος ειδικά εν όψει των mavericks (τα οποία κατεβάζω τώρα και θα τα δοκιμάσω σύντομα).

 

Για την ώρα λοιπόν 10.8.4 και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μιας και μπηκα στο τρυπακι :-D , κατεβαζω την golden master και παω για update ετσι για να πειραματιστω λιγο παραπανω στο κομματι εγκατασταση OS x και για να δω αν καταφερω να ενεργοποιησω εντελως την καρτα γραφικων σε Full QE/CL . Θα κανω απλο update για αρχη και αν δν πανε τα πραγματα καλα θα παω μετα για clean Install.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια πρώτη προσέγγιση.. Mavericks Golden Master.

 

post-227308-0-17534700-1380914165_thumb.jpg

 

post-227308-0-71344400-1380914291_thumb.jpg

 

post-227308-0-94564400-1380914397_thumb.jpg

 

Μια δεύτερη με DSDT 

 

post-227308-0-18490900-1380916357_thumb.jpg

 

Μια τρίτη με το μεγαλύτερο Score στο Geekbench ever.

 

post-227308-0-20571200-1380917117_thumb.jpg

 

( νομίζω άρχισε πολύ καλά η σχέση μας .. :P :wub:  )

πολύ καλό Power management απο την Apple με πολλά steps και χαμηλές θερμοκρασίες.

Μέτριους nVidia drivers περιμένουμε τους Web από την nVidia με την επίσημη κυκλοφορία όπως κ το Cuda preference pane.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...