Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν αντιλέγω στο ότι πρέπει να είναι όσο πιο πλήρης γίνεται η εγκατάσταση αλλά στην παρούσα φάση είναι το καλύτερο που έχουμε και υπάρχει. Δε βλέπω πουθενά (σε ξένα forum) κάποιον να το έχει επιχειρήσει οπότε νομίζω ότι είναι ένα καλό σημείο για να ξεκινήσουμε το how to εμείς. Τα μόνα που δε δουλέυουν είναι το μικρόφωνο, το sleep και η φωτεινότητα της οθόνης. Νομίζω ότι μπορούμε να ζήσουμε και χωρίς αυτά για την ώρα και αν αργότερα βρεθεί η λύση το προσθέτουμε στον οδηγό. BTW τελευταία μέτρηση geekbench έβγαλε 6039

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

;) Ωραίος .. ξεκίνα το λοιπόν και θα πούμε στον George αν μπορεί να το βάλει στο Post 1#

Πάρε κ μια ωραία κ χρήσιμη εφαρμογή για να μην ξανασκεφτείς την Φωτεινότητα..

post-227308-0-87698900-1381045697_thumb.jpg

 

και εγώ έτοιμος στο 572 με εγκατάσταση στον mSata.

 

post-227308-0-07220200-1381039094_thumb.jpg

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;) Ωραίος .. ξεκίνα το λοιπόν και θα πούμε στον George αν μπορεί να το βάλει στο Post 1#

Πάρε κ μια ωραία κ χρήσιμη εφαρμογή για να μην ξανασκεφτείς την Φωτεινότητα..

attachicon.gifBrigh.jpg

 

και εγώ έτοιμος στο 572 με εγκατάσταση στον mSata.

 

attachicon.gifFujiDual.jpg

Το πέρασα και εγώ το version στο 572. MoviemakerGr ποιό kext χρησιμοποίησες για τον ήχο για την onboard κάρτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mavericks σε Fujitsu AH552/SL

 

Χρειαζόμαστε:
1) image του mavericks (dmg) ή installer application από το app store.
2) Mac ή Pc που να τρέχει Mac
3) USB στικάκι τουλάχιστον 8 γίγα (ΠΡΟΣΟΧΗ θα φορμαριστεί)
4) το myHack application από myhack.sojugarden.com/download/myHack-3.2-BETA-8.dmg
5) το πακέτο με τα kexts από https://dl.dropboxusercontent.com/u/88534183/Extra.zip

ΣΗΜΕΙΩΣΗ
Στη διαδικασία αυτή χρησιμοποιήθηκε ασύρματη κάρτα δικτύου Atheros Wifi + BT Combo της οποίας τα kext συμπεριλαμβάνονται στο φάκελο Extra. Αν δεν έχετε αυτήν την κάρτα διαγράψτε από το φάκελο Extra/Extensions που κατεβάσατε τα AirPortAtheros40.kext και IOath3kfrmwr.kext πρωτού συνεχίσετε.


Η διαδικασία:

1) Κουμπώνουμε το στικάκι στον υπολογιστή που τρέχει mac

2) τρέχουμε το myHack και αφου βάλουμε administrator password επιλέγουμε create OS X installer ->  Create OS X 10.9 Install Disk -> target το στικάκι μας -> Browse Manually (βρίσκουμε το σημείο που έχουμε το Install OS X Maverics.app)

3) Ακολουθούμε τη διαδικασία όπως μας οδηγεί το myHack και κάνουμε υπομονή ώσπου θα μας ρωτήσει αν θέλουμε MBR Support. Αν σκοπεύετε να εγκαταστήσετε το μακ σε δίσκο που ήδη έχει windows πατήστε yes. Αν σκοπεύετε να το εγκαταστήσετε μόνο του πατήστε No. Κατόπιν βγάζει μήνυμα ότι η διαδικασία ολοκληρώθηκε. Πατάμε ΟΚ και QUIT.

4) Κατόπιν πρέπει να εγκαταστήσουμε Extra folder στο στικάκι που θα περιέχει τα kext που θα χρειαστούμε. Ξανα-ανοίγουμε λοιπόν το myHack και επιλέγουμε Install Extra και σαν target βάζουμε το στικάκι που πλέον έχει ονομαστεί myHack OS X Install Disk. Μετά επιλέγουμε Use my own και πάμε και βρίσκουμε το φάκελο με τα kexts και τον επιλέγουμε.

5) Αφού τελειώσει πατάμε quit, παίρνουμε το στικάκι μας και πάμε στο fujitsu.

6) Boot-άρουμε από το στικάκι τον υπολογιστή. Αν όλα πάνε καλά θα πρέπει να μας βγάλει σε γραφικό περιβάλλον σε λιγάκι.

6) Ακολουθούμε τη διαδικασία εγκατάστασης κατά τα γνωστά. Λίγο πριν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση θα μας ζητήσει αν θέλουμε να εγκαταστήσουμε το φάκελο Extra. Επιλέγουμε Use my own και επιλέγουμε το φάκελο Extra που υπάρχει στο στικάκι μας.

7) Αφού τελειώσει κάνουμε επανεκκίνηση μπουτάροντας πάλι από το στικάκι αλλά επιλέγοντας τον εσωτερικό δίσκο αυτή τη φορά.

8) Έχοντας πλέον μπει σε γραφικό περιβάλλον ανοίγουμε το myHack που βρίσκεται στα applications και επιλέγουμε install Chameleon για να εγκατασταθεί ο bootloader. Μην παρεξενευτείτε που δεν έχει ήχο ακόμα. Ο driver έχει εγκατασταθεί απλά θα πρέπει να αφαιρέσουμε από το δίσκο μας Syster/Library/Extensions το AppleHDA.kext και μετά να κάνουμε repair permissions με το disk utility.

9)Reboot και είμαστε OK

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mavericks σε Fujitsu AH552/SL

 

Χρειαζόμαστε:

1) image του mavericks (dmg) ή installer application από το app store.

2) Mac ή Pc που να τρέχει Mac

3) USB στικάκι τουλάχιστον 8 γίγα (ΠΡΟΣΟΧΗ θα φορμαριστεί)

4) το myHack application από myhack.sojugarden.com/download/myHack-3.2-BETA-8.dmg

5) το πακέτο με τα kexts από https://dl.dropboxusercontent.com/u/88534183/Extra.zip

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ

Στη διαδικασία αυτή χρησιμοποιήθηκε ασύρματη κάρτα δικτύου Atheros Wifi + BT Combo της οποίας τα kext συμπεριλαμβάνονται στο φάκελο Extra. Αν δεν έχετε αυτήν την κάρτα διαγράψτε από το φάκελο Extra/Extensions που κατεβάσατε τα AirPortAtheros40.kext και IOath3kfrmwr.kext πρωτού συνεχίσετε.

 

 

Η διαδικασία:

 

1) Κουμπώνουμε το στικάκι στον υπολογιστή που τρέχει mac

 

2) τρέχουμε το myHack και αφου βάλουμε administrator password επιλέγουμε create OS X installer ->  Create OS X 10.9 Install Disk -> target το στικάκι μας -> Browse Manually (βρίσκουμε το σημείο που έχουμε το Install OS X Maverics.app)

 

3) Ακολουθούμε τη διαδικασία όπως μας οδηγεί το myHack και κάνουμε υπομονή ώσπου θα μας ρωτήσει αν θέλουμε MBR Support. Αν σκοπεύετε να εγκαταστήσετε το μακ σε δίσκο που ήδη έχει windows πατήστε yes. Αν σκοπεύετε να το εγκαταστήσετε μόνο του πατήστε No. Κατόπιν βγάζει μήνυμα ότι η διαδικασία ολοκληρώθηκε. Πατάμε ΟΚ και QUIT.

 

4) Κατόπιν πρέπει να εγκαταστήσουμε Extra folder στο στικάκι που θα περιέχει τα kext που θα χρειαστούμε. Ξανα-ανοίγουμε λοιπόν το myHack και επιλέγουμε Install Extra και σαν target βάζουμε το στικάκι που πλέον έχει ονομαστεί myHack OS X Install Disk. Μετά επιλέγουμε Use my own και πάμε και βρίσκουμε το φάκελο με τα kexts και τον επιλέγουμε.

 

5) Αφού τελειώσει πατάμε quit, παίρνουμε το στικάκι μας και πάμε στο fujitsu.

 

6) Boot-άρουμε από το στικάκι τον υπολογιστή. Αν όλα πάνε καλά θα πρέπει να μας βγάλει σε γραφικό περιβάλλον σε λιγάκι.

 

6) Ακολουθούμε τη διαδικασία εγκατάστασης κατά τα γνωστά. Λίγο πριν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση θα μας ζητήσει αν θέλουμε να εγκαταστήσουμε το φάκελο Extra. Επιλέγουμε Use my own και επιλέγουμε το φάκελο Extra που υπάρχει στο στικάκι μας.

 

7) Αφού τελειώσει κάνουμε επανεκκίνηση μπουτάροντας πάλι από το στικάκι αλλά επιλέγοντας τον εσωτερικό δίσκο αυτή τη φορά.

 

8) Έχοντας πλέον μπει σε γραφικό περιβάλλον ανοίγουμε το myHack που βρίσκεται στα applications και επιλέγουμε install Chameleon για να εγκατασταθεί ο bootloader. Μην παρεξενευτείτε που δεν έχει ήχο ακόμα. Ο driver έχει εγκατασταθεί απλά θα πρέπει να αφαιρέσουμε από το δίσκο μας Syster/Library/Extensions το AppleHDA.kext και μετά να κάνουμε repair permissions με το disk utility.

 

9)Reboot και είμαστε OK

Αυτος εισαι!!!!! Στειλε μηνυμα στον GeorgeAdams μπας και γινεται να το βαλει ως πρωτο ποστ η να το κανει sticky

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο για άλλη μια φορα Piterakos83.Μολις βρω χρονο θα το δοκιμασω στο fujitsu. Δε νομιζω να αντιμετωπισω προβλημα μιας ακομα κι combo καρτα ειναι ιδια. Εχει διαφορα προς το καλυτερο σε σχεση με το lion  10.8.4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μένα μπουτάρει ενα κλίκ πιο γρήγορα από ότι το ML.

Τωρα σε λεπτομέρειες δεν έχω μπει ιδιαίτερα αλλά τουλάχιστον είναι το ίδιο Rock Solid λειτουργικό που ήταν και το 10.8.4

Μου αρέσουν ιδιαίτερα τα Tab στο Finder και το ότι η apple μάλλον διόρθωσε το θεματάκι που είχε με τη δέσμευση και αποδέσμευση της μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας

εχω ένα laptop vgn-ar51j και προσπαθώ να του βάλω την έκδοση  

hazard intel amd 10.6.2

μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με το τι πρέπει να επιλέξω στην αρχή τι θέλω να εγκατασταθεί?

Επεξ/σία από Χρήστος15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρησα σημερα για πρωτη φορα που χρησιμοποιησα το logic αλλα και το garageband και το traktor  και το guitar rig στο 10.8.5, οτι μετα απο ενα λεπτο ο ηχος αλοιωνεται τοσο πολυ που δεν μπορεις να τον ακουσεις.. Ξεκιναει με παρασιτα και σιγα σιγα γινεται σαν να εχεις σταθμο που δεν πιανει μεχρι που νεκρωνει... Τι να κανω; Να βαλω παλι applehda.kext το εχω ηδη κανει και τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω ολα καλα με την Mavericks, δν εχω ασπρη οθονη και bootarei κανονικα με GraphicsEnabler=No. Δεν εχω ομως QE/CL και την καρτα την βλέπει σαν 7xxx παλι. Αν εχω GraphicsEnabler=YES τρωω kernel Panic. Απο οτι διαβασα λεω να πειραματιστω με την Καρτα μου και να εγκαταστησω clover και να βαλω το Vbios της καρτας μου στον Dsdt αν και δν ειμαι σιγουρος πως ακριβως θα το κανω αλλα λεω να πειραματιστω λιγακι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Καρχαρίαςςς με ποιά μέθοδο ενεργοποίησες τον ήχο; Έχεις κατεβάσει DSDT για τη mobo σου, έχεις φτιάξει μόνος σου, χρησιμοποιείς patched appleHDA ή VoodooHDA;

 

@Metaksas το kernel panic εξαιτίας ποιου kext το τρως; Αν δεν ξέρεις πως να το βρεις τράβα μια φωτό του kernel panic και ανέβασέ την να σου πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...