Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Καρχαρίαςςς με ποιά μέθοδο ενεργοποίησες τον ήχο; Έχεις κατεβάσει DSDT για τη mobo σου, έχεις φτιάξει μόνος σου, χρησιμοποιείς patched appleHDA ή VoodooHDA;

 

@Metaksas το kernel panic εξαιτίας ποιου kext το τρως; Αν δεν ξέρεις πως να το βρεις τράβα μια φωτό του kernel panic και ανέβασέ την να σου πούμε.

Οχι εχω πληρως συμβατο συστημα με το osx και εχω την dsdt free εκδοση του appleHDA για την ALC892

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το DSDT από TonyMac για τη mobo σου

http://www.tonymacx86.com/11-dsdt-database.html

Δεν χρησιμοποιω hdmi και ειναι η μονη βελτιωση που εχει το dsdt για την mobo μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

fakesmc key not found bemb length 1 καμία λύση για αυτό?


fakesmc key not found bemb length 1 καμία λύση για αυτό?

ok το βρήκα sorry για το post

Ερώτηση γιατί για να ξεκινήσει πρέπει να γράφω αυτά : -x -v arch=i386 bustario=10 cpus=1

Επεξ/σία από Χρήστος15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχεις δοκιμάσει όμως; το λέω γιατί αυτά συνήθως περιλαμβάνουν κι άλλες βελτιώσεις μέσα.

Fixed it... Διεγραψα το appleHDA και το εβαλα απο την εκδοση του multibeast, 5.3.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεσε στα χέρια μου ενα HP Pavillion DV6845EV. Μιας και προς το παρον έχει μόλις 1GB RAM, λέω να του βάλω Snow Leopard. Κατεβάζω ήδη μια 10.6.8 release, αλλά δεν είμαι σίγουρος ποια είναι ακριβώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφτιαχνα τωρα το usb me myhack και στο σημειο που με ρωτησε για mbr support επελεξα ναι γιατι εχω ηδη win 8 και στο τελος μου εβγαλε μηνυμα οτι mbr support  δεν υπαρχει ακομα για τα mavericks. Θα εχω προβλημα με την εγκατασταση των win8 αν προχωρησω με την εγκατασταση mavericks?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφτιαχνα τωρα το usb me myhack και στο σημειο που με ρωτησε για mbr support επελεξα ναι γιατι εχω ηδη win 8 και στο τελος μου εβγαλε μηνυμα οτι mbr support  δεν υπαρχει ακομα για τα mavericks. Θα εχω προβλημα με την εγκατασταση των win8 αν προχωρησω με την εγκατασταση mavericks?

Δεν θα μπορεσεις να κανεις εγκατασταση χωρις το mbr support, πρεπει να κατεβασεις αυτο αλλα πρεπει να κανεις και εγγραφη στο site τους πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kai πως το χρησιμοποιω αυτο το patch ,πριν φτιαξω το usb ή μετα; 

Μετα. Εχει μια εντολη στο site αλλα εγω το κανω manually. Αφου φτιαξω το usb το βαζω στον root, και αντι να κανω αντικατασταση τον υπαρχον φακελο κανω merge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Merge προσπαθησα να κανω κρατωντας πατημενο το Alt αλλα  δε μου εβγαλε τετοια εντολη. Με ποιο τροπο το κανεις; Σε ζαλισα λιγο ,ευχαριστω για τη βοηθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Merge προσπαθησα να κανω κρατωντας πατημενο το Alt αλλα  δε μου εβγαλε τετοια εντολη. Με ποιο τροπο το κανεις; Σε ζαλισα λιγο ,ευχαριστω για τη βοηθεια. 

Εμενα απλα μου το βγαζει, το παταω το κανει και τερμα!!! Δοκιμασε να κανεις το usb απο τις πληροφοριες, να εχει δικαιωμα αναγνωσης και εγγραφης everyone

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, ταλαιπωρούμαι εδώ κανά δυό μέρες προσπαθόντας να ενεργοποιήσω την ασύρματη κάρτα του Pavilion.

Η κάρτα, αν κρίνω από το ID στο System Information, είναι μια Broadcom 4315. 

Έχω δοκιμάσει διάφορα, έχω προσθέσει το ID της κάρτας στη λίστα με τα IDs σε ένα hardware plist (δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς), έχω βάλει τα (υποτίθεται) κατάλληλα kexts (Broadcom43XXFamily.kext, BroadcomFix.kext, IONetworkingFamily.kext) στο /Extra/Extensions, αλλά τζίφος.

 

Μου βγάζει Airport adapter στο Networking, αλλά δεν μπορώ να το κάνω turn on με τίποτα. Γνωρίζω ότι μπορώ να προμηθευτώ wireless usb adapter που είναι συμβατοί, απλά θέλω να εξαντλησω τα περιθώρια με το ήδη υπάρχον hardware.

 

Έχετε καμιά ιδέα για να ξεκολλήσω από το σημείο αυτό? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Παίδες, ταλαιπωρούμαι εδώ κανά δυό μέρες προσπαθόντας να ενεργοποιήσω την ασύρματη κάρτα του Pavilion.</p>

<p>Η κάρτα, αν κρίνω από το ID στο System Information, είναι μια Broadcom 4315. </p>

<p>Έχω δοκιμάσει διάφορα, έχω προσθέσει το ID της κάρτας στη λίστα με τα IDs σε ένα hardware plist (δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς), έχω βάλει τα (υποτίθεται) κατάλληλα kexts (Broadcom43XXFamily.kext, BroadcomFix.kext, IONetworkingFamily.kext) στο /Extra/Extensions, αλλά τζίφος.</p>

<p> </p>

<p>Μου βγάζει Airport adapter στο Networking, αλλά δεν μπορώ να το κάνω turn on με τίποτα. Γνωρίζω ότι μπορώ να προμηθευτώ wireless usb adapter που είναι συμβατοί, απλά θέλω να εξαντλησω τα περιθώρια με το ήδη υπάρχον hardware.</p>

<p> </p>

<p>Έχετε καμιά ιδέα για να ξεκολλήσω από το σημείο αυτό? </p>

 

Μηπως εχει πουθενα κανενα διακοπτη που να την ανοιγοκλεινει; Ισως μεσα απο το μπαιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...